Traian si Maria Basescu vor depune joi juramantul pentru a deveni cetateni ai R. Moldova

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 3 noiembrie 2016, 7:49 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Fostul presedinte Traian Basescu si sotia sa, Maria Basescu, vor depune juramantul, joi, ca viitori cetateni ai Republicii Moldova, transmite Agerpres.

Ceremonia, care va avea loc la Ambasada Republicii Moldova la Bucuresti, se va desfasura in jurul orei 16,00. 

Ambasadorul Republicii Moldova la Bucuresti, Mihai Gribincea, citat de deschide.md., a declarat marti ca depunerea juramantului in vederea obtinerii cetateniei moldovenesti de catre Traian Basescu are in vedere atat respectarea legislatiei in materie din tara sa, cat si intentia fostului presedinte de a vota la turul al doilea al alegerilor prezidentiale. Diplomatul a precizat ca, ulterior depunerii juramantului, familia Basescu va trebui sa depuna actele pentru pasapoartele moldovenesti ca sa isi poata exercita dreptul de vot la turul doi al prezidentialelor din tara vecina. 

Basescu a declarat marti seara, la TVR 1, ca isi mentine intentia de a vota la turul doi al prezidentialelor din Republica Moldova, dar ca acest lucru este conditionat de obtinerea actelor de identitate. 

Traian Basescu a primit cetatenia Republicii Moldova prin decretul presedintelui Nicolae Timofti, semnat la inceputul lunii iunie.


Citeste mai multe despre   









2153 vizualizari
  • -7 (9 voturi)    
    smecherie ce face Basescu (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:05)

    xanti [utilizator]

    In caz ca DNA il priponeste vrea sa fuga in Moldova unde legile din UE nu se aplica.
    • +7 (9 voturi)    
      Da' tu esti istet si te-ai prins ! :)) (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      (In locul tau as fi anuntat "organele in drept") :)))

      PS. Ramai vigilent ! ;)
  • -6 (10 voturi)    
    Mi-e lehamite! (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:10)

    BEDE [utilizator]

    Mi-e lehamite ca un fost presedinte al Romaniei se face cetatean al unui stat creat in urma unor artificii sovietice.
    La ce ajuta? Daca ar fi ca sa influentam ce se voteaza acolo, hai sa ne facem toti romanii cetateni ai Republicii Moldova... Dar nu va merge asa. Si atunci, daca se face Base cetatean al Moldovei aceasta mi se pare doar lipsa de demnitate. Este demn oare sa te faci cetatean al unui stat unde coruptia este deasupra legii?
    • +5 (7 voturi)    
      @BEDE,conform logicii tale ar cam fi trebuit (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:50)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      pana acum sa incepi demersurile in vederea renuntarii la cetatenie.

      PS. S-au le-ai si facut si acum astepti sa-ti vina hartia de la Minister ?
      • 0 (4 voturi)    
        Oricum, sunt cetatean strain (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:06)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Strain si de clasa politica de 2 bani din Romania. Si de tov Putin si de rusnacii lui si de imbecilii de francezi care l-au votat masiv pe Hollande si acum ii injura. Si de americanii care aleg presedinte dintre doua figuri de stil tare triste...
        A, si minusurile nationalistilor simt ca ma onoreaza.
      • +1 (1 vot)    
        cred ca gestul are doar valoare de simbol ! (Joi, 3 noiembrie 2016, 21:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Pe de alta parte cred ca incet-incet o sa se urneasca si acolo lupta impotriva coruptiei.

        Si, in fine, nu pot toti chiar lehamisiti fiind sa-si ia lumea in cap
  • +1 (3 voturi)    
    exemplu personal (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:40)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...deschizator de drumuri pentru politicienii romani...
    Bravo!

    Alegerile lui Basescu sunt castigatoare pentru ca le face cu cap... vezi afacerea din agricultura...
  • -7 (9 voturi)    
    Well ... de geaba ... (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:49)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... degeaba incearca sa scape ... exista in ACTE INTERNAŢIONALE TRATATUL Nr. MOLROM din 06.07.1996 ÎNTRE REPUBLICA MOLDOVA ŞI ROMÂNIA PRIVIND ASISTENŢA
    JURIDICĂ ÎN MATERIE CIVILĂ ŞI PENALĂ care reglementeaza extradarea intre partile contractante.

    Oare cat a fost spaga pentru acest contract ?

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +3 (3 voturi)    
      Well (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:54)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Nu incearca sa cape de justitie decat in mesajele unor postaci. Niciun om normal n-ar crede si n-ar vehicula asemenea gogomanii. Doar niste zapaciti care cred ca orice zboara se mananca, ca varza si carnatii servite de partie in campanie.

      E un gest simbolic pe care TB l-a anuntant de cand era presedinte.
  • 0 (4 voturi)    
    Avem si noi un bun(ic) moldovean,nu albanez? (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:50)

    Plagarus [utilizator]

    Asa se va depopula RO,daca ne pleaca chiar si bravii patrioti-politiceni,cu brevete de buni romani.
  • -6 (8 voturi)    
    Breh, vezi ca Boc a fost luat in colimator (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:36)

    jackalphonse [utilizator]

    Alaturi de Videanu si Blaga. Udea este de mult pe dosar.
    A...tu nu stiai nimic, erai inocent ca Iliescu pe langa care Nastase fura cu sapte maini.
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu iti este net superior (Joi, 3 noiembrie 2016, 19:18)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      si prin faptul ca nu uraste.
  • -2 (6 voturi)    
    care e motivul pt care Basescu vrea cetatenia (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:18)

    bancher [utilizator]

    Moldovei? Vrea sa candideze la vreo functie pe acolo...poate primar al Chisinaului?
    • -3 (3 voturi)    
      Braunovici-Imobiliare Ltd. (Joi, 3 noiembrie 2016, 13:28)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Domnul Braunovici - basecu, are de recuperat imobiliarele evreiesti nationalizate din Basarabia. Moshsad stie de ce, si cate sute de miliarde valoreaza... De ce nu intelegeti latura strict pecuniara a "nationalismului' acestui impostor obscen ?
  • +5 (9 voturi)    
    Haide, Maia ca mai ai doua voturi ! (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:25)

    Susufler0 [utilizator]

    La anu' in Republica Moldova apare o clona a PMP si prin 2018 Base depune juramantul in fata Maiei si face guvernul !

    Uite-asa, doar ca sa moara dusmanii de ciuda !

    Dupa aceea face sedinte de guvern comune cu Ciolos !

    PS. Iata un caz in care nepotii nu ajung sa-si cunoasca prea bine bunicii in copilarie.

    PPS. Haide, ca v-ati ofticat destul... inchei ! ;)