Elevii cer pedepse drastice pentru colectarea fondului scolii: Statul va refuza sa finanteze corespunzator educatia, cat timp elevii si parintii sunt dispusi sa cotizeze

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2015, 16:15 Actualitate | Esenţial

Consiliul National al Elevilor si Asociatia Elevilor din Constanta vor modificarea legii educatiei, astfel incat sa fie sanctionate solicitarea si oferirea de bani pentru fondul scolii. Desi Constitutia spune ca invatamantul de stat este gratuit, scolile sunt nevoite sa ceara bani de la elevi si parinti, pentru a acoperi lipsa finantarii care trebuie sa vina de la primarii. "Statul va refuza sa acorde o finantare corespunzatoare sistemului de invatamant, atata timp cat va sti ca elevii si parintii sunt dispusi sa cotizeze cu fonduri suplimentare", avertizeaza presedintele Asociatiei Elevilor din Constanta.

Citeste mai jos comunicatul integral al celor doua asociatii de elevi:

"Consiliul National al Elevilor (CNE) si Asociatia Elevilor din Constanta (AEC) solicita Parlamentului Romaniei si Ministerului Educatiei si Cercetarii Stiintifice modificarea legislatiei in vigoare, in sensul introducerii unor norme coercitive, prin care sa fie sanctionata solicitarea si oferirea de sume de bani, aferente asa-zisului 'fond al scolii'.
 
Principiul gratuitatii invatamantului de stat este consacrat de prima teza a articolului 32, alineatul (4) din Constitutia Romaniei, acesta fiind reiterat si in Legea educatiei nationale, la articolul 9, alineatul (3). Din pacate, unitatile de invatamant sunt nevoite, de cele mai multe ori, sa ceara acesti bani elevilor, pentru a acoperi lipsa finantarii complementare din partea autoritatilor locale, refuzul acordarii acestui tip de finantare, din care, conform legii educatiei, trebuie realizate investitii in scolii, asigurata paza s.a., fiind, din nefericire, o practica comuna in randul unitatilor administrativ-teritoriale.
 
Fondul scolii a devenit o practica cutumiara in randul societatii romanesti, acordarea acestuia avandu-si originile in perioada comunista si perpetuandu-se si in epoca post-decembrista, in mentalul colectiv al comunitatii intrand faptul ca acest lucru este normal. CNE si AEC considera ca aceasta practica poate fi oprita doar prin introducere unor prevederi, prin care sa poata fi sanctionati drastic toti cei care pretind sau ofera fondul scolii. De asemenea, concomitent cu introducerea sanctiunilor pentru colectarea fondului scolii, suntem de parere ca art. 103 din legea educatiei trebuie modificat, in sensul in care finantarea complementara sa devina obligatorie, in prezent norma fiind permisiva, iar autoritatile locale luand decizia, de cele mai multe ori, sa nu acorde aceste sume de bani. Totodata, solicitam Ministerului Educatiei, Asociatiei Municipiilor din Romania (AMR), Asociatiei Oraselor din Romania (AOR), precum si Asociatiei Comunelor din Romania (ACR), sa faca presiuni pe langa conducerea unitatilor administrativ-teritoriale, in vederea acordarii unei finantari complementare corespunzatoare unitatilor de invatamant din raza acestora.
 
'Invatamantul este conform legii gratuit, insa cu totii stim foarte bine ca asemeni multor altor prevederi ce au legatura cu educatia, foarte putine scoli respecta acest lucru. Nu putem nega faptul ca radacina problemei este la unitatile administrativ-teritorie care refuza sa acorde finantare complementara pentru a asigura buna functionare a scolilor si inerent nu admit faptul ca educatia ar trebui sa fie o prioritate. Cercul vicios se continua cu scolile, cele care se eludeaza de orice raspundere, dispunand colectarea fondului scolii prin ceea ce ei numesc cotizatia (voluntara) la asociatia de parinti. Evident, in acest mod banii cheltuiti nu vor respecta legea achizitiilor publice, scoala comandand bunuri prin asociatie. Acesta cotizatie voluntara naste insa controverse, cei care refuza sa o plateasca cu toata presiunea de grup fiind sanctionati in diferite feluri', a declarat Horia-Serban Onita, presedintele Consiliului National al Elevilor.

'Statul va refuza sa acorde o finantare corespunzatoare sistemului de invatamant, atata timp cat va sti ca elevii si parintii sunt dispusi sa cotizeze cu fonduri suplimentare, pentru a beneficia de conditii decente, imperioase pentru derularea unui proces educational de calitate. Atat elevii, cat si parintii acestora, isi doresc conditii optime de invatare. Dar, solutia nu este sa cotizam cu bani catre unitatile de invatamant. Intreaga comunitate scolara trebuie sa faca presiuni pe langa autoritatile locale pentru acordarea unei finantari complementare corespunzatoare. Din pacate, fondul scolii a devenit o practica comuna in randul elevilor, parintilor si profesorilor. De aceea, singurul de mod de stoparea a acestui fenomen este introducerea unor sanctiuni.' a declarat Constantin-Alexandru Manda, presedintele Asociatiei Elevilor din Constanta
."


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7080 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    E foarte frumos, mult succes! (Joi, 24 septembrie 2015, 17:10)

    math_2 [utilizator]

    ...dar "sistemul" va invinge inca o data, de doua ori de trei ori. Pana sa se termine cu Fondul Scolii, meditatii cu copiii din clasa/scoala nefiscalizate, cadouri, atentii, pile, profesori care lipsesc cu saptamanile, sau care nu predau mai nimic, examene trucate (mai usor sau mai mult) lucrari copiate sau plagiate, trafic cu diplome si titluri.... mai avem nevoie de cateva generatii.
  • +6 (12 voturi)    
    Bravo! (Joi, 24 septembrie 2015, 17:16)

    Claudiu [anonim]

    In sfarsit, ceva semne de revigorare a societatii civile cerand politicului sa-si faca treaba.
  • 0 (2 voturi)    
    x (Joi, 24 septembrie 2015, 17:45)

    tz [anonim]

    x
  • -6 (10 voturi)    
    din putul gandirii! (Joi, 24 septembrie 2015, 18:04)

    Natasa [utilizator]

    Eu sunt tare curioasa cine se ascunde sub titulatura asta ca tare penibili sunt! Ba vor sa se inceapa scoala mai devreme, ba se revolta ipocrit ca parintii dau bani si tot asa! Consiliul lui peste sa verifice cate scoli fara apa curenta si toaleta sunt in judetul Constanta si sa puna presiune pe stat sa le finanteze macar pe alea pentru ca in sate parintii sunt prea amarati sa dea fondul invocat! Si dupa ce termina cu cele cateva mii din tara in care e clar ca parintii nu investesc, statul doarme si copii mor cazand in buda, atunci zau ca nu mai dam nici noi nimic! Pana atunci, copilul meu are nevoie de sapun la toaleta, creta in clasa, manuale (nu a primit nici jumatate) si nu pot astepta sa le aduca statul roman! Poate i le aduce asociatia elevilor din Constanta!
  • +2 (6 voturi)    
    NU asa se face (Joi, 24 septembrie 2015, 18:20)

    CezarN [utilizator]

    Nimeni nu pare sa inteleaga in Romania asta:

    Daca vrei o schimbare de mentalitate, incepe cu tine!

    Asa ca, fiecare elev sa nu mai plateasca fondul scolii si situatia se rezolva. Cu atat mai mult cu cat nu este legala colectarea lui. Daca nu se poate realiza aceasta solidaritate sociala, atunci astia suntem/sunteti. Ne meritam soarta, meritam sa fim furati. Daca, in schimb, se poate face asta, atunci lectia castigata va fi benefica si va putea fi aplicata si la alte probleme.

    Asa, voi ce faceti? Cereti hotilor sa nu mai fure!
    • +1 (5 voturi)    
      clar (Joi, 24 septembrie 2015, 19:07)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      In sute de scoli din tara asta "solidaritatea" asta e gata realizata din cauza saraciei! Parintii nu dau fondul scolii, iar statul, jenat, rusinat de aceasta situatie investeste ca-n povesti, nu? despre ce naiba vorbim? Daca nu dam noi trei lei nu exista hartie igienica la wc si creta la tabla, e limpede? Si nu pot astepta statul sa se simta si sa dea fonduri pentru ele, imi permit sa dau, ii dau, mai trist e ca multi nu-si permit si le mor copiii in scolile care stau sa se prabuseasca! Scoli de lumea a treia avem in sate si in orasele sarace si vina se da pe parintii care dau o suma modica pentru niste lucruri elementare in scoli!?? Deja multe scoli au asociatii inregistrate juridic, cont in banca, justificari la leu pentru fiecare ban dat, impozite platite in caz ca platesc un profesor pentru ore suplimentare etc! Asta e norocul copiilor din scolile mari de oras! D'aia nu se ocupa statul de restulm punem noi presiune pe ei daca le lasam si pe astea sa cada in paragina, nu?
  • -2 (4 voturi)    
    Curat...murdar (Joi, 24 septembrie 2015, 18:36)

    demagogu [anonim]

    Programele au fost modificate de sute de ori... iar manualele au fost editate in urma cu 15 ani deci nu mai sunt corespunzatoare... Logic, in acest superb invatamant gratuit, parinti cumpara manuale ce concorda cu programele scolare.
    In acest context , cei cativa lei pentru...creta, burete si detergent...chiar nu ma deranjeaza! Si daca invatamantul nu ar fi ... subfinantat atunci ...conturile din Elvetia si alte paradisuri fiscale, cu ce s-ar mai umple?
  • -1 (5 voturi)    
    Presiune (Joi, 24 septembrie 2015, 18:58)

    max# [utilizator]

    Cam cum ar trebui să decurgă presiunea asta? Să-mi trimit copiii la o școală care nu are bani alocați pentru hârtie igienică și să aștept să se sesizeze careva înainte de a se îmbolnăvi de știu eu ce din cauza mizeriei?
    • +2 (4 voturi)    
      ! (Joi, 24 septembrie 2015, 20:01)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui max#

      As vrea sa stiu si eu de la cei care dau minusuri la astfel de mesaje de ce o fac! Care e raspunsul la intrebarea de mai sus? Da, trimite-i in mizerie pana da statul??? Au murit copii cazuti in buda din curte si statul nu a facut nimic, o sa astept sa-mi fac copilul cobai??? Vorbiti serios, nu dati bani pentru lucruri elementare in clasa sau ii dau altii si ca atare sunteti mari eroi ca nu o faceti? Exista si categoria asta de nesimtiti, se dau jos din jeep dar refuza sa dea bani de un top de hartie sau de creta stiind ca dau altii si pentru copilul lor! Curat curaj, in lumea ghelbanilor sunt niste zei! SIgur, nu-i poti spune copilului de taran ca se duce la wc fara hartie sau sapun, ca e doar un copil, dar pe ei i-as baga cu capul in toaletele alea in care investeste statul!
  • -1 (1 vot)    
    Corect. (Joi, 24 septembrie 2015, 19:04)

    Sorin Manea [anonim]

    Rationamentul e corect.

    Intentia trebuie transformata in initiativa legislativa dinspre societatea civila, pentru ca ministerul de resort e o simpla butaforie, cei de acolo gestioneaza circuitul numirilor politice in sistem si, eventual, data de incepere a anului scolar. Altceva nu-s capabili sa faca.

    Sunt destule bariere puse de politruci in calea unui astfel de gest, insa un numar mare de aderenti la idee ii poate face pe unii decidenti politici sa se "prinda" de val.
  • 0 (0 voturi)    
    e vorba de implicare si nu de altceva (Joi, 24 septembrie 2015, 22:33)

    cd98 [anonim]

    Cred ca e foarte gresit doar sa critici o solutie la o problema fara sa oferi o alta solutie mai buna.

    Scopul principal al scolii este sa educe copiii. Parintii care colecteaza fonduri au aceacelasi scop. Nu mi-e clar care e scopul autorului initiativei, dar cu siguranta omite scopul de baza.

    Sunt de acord ca trebuie protestat la autoritatile locale ca sa se rezolve problemele financiare si de organizare a scolilor (profesori care sunt platiti foarte prost, nevoia de personal auxiliar, igienizare grupuri sanitare, dotare sali cu calculatoare si acces la internet, oferire de manuale, ...).

    Insa e nevoie si de alt tip de implicare, adica cea care e critica in aceasta propunere. Ideea e ca nu poti doar sa protestezi si sa astepti ca poate se rezolva problema. Iar intre timp copii sa fie neglijati.

    Drept urmare eu sunt pentru colectare de fonduri pentru se rezolva problema pe termen scurt (de exemplu e nevoie de manuale de cand incepe prima zi de scoala, manuale care nu sunt oferite de scoala). Si desigur ca trebuie si protestat la autoritatile locale ca sa incercam sa rezolvam problema pe termen mediu si lung. Insa, daca nu sunt fonduri suficiente, o sa fie foarte greu de rezolvat aceasta problema.

    Am si o intrebare pentru initiatorul acestei propuneri: de unde are manuale pentru scoala si cum a procedat ca sa le obtina? Sper ca a protestat pentru faptul ca nu a primit aceste manuale de la scoala cu toate ca invatamantul e gratuit. Si sper ca nu si le-a cumparat pentru ca ar comite chiar dansul ilegalitatea pe care o imputa altora.
  • -1 (3 voturi)    
    fondul clasei (Joi, 24 septembrie 2015, 23:05)

    serban [anonim]

    in fiecare an se cer bani pt. perdele, dulapuri, etc. intrebarea e unde sunt cumparaturile de anul trecut. in clasa la fiica mea nu aveau nici burete nici cos. pur si simplu nu am vrut sa dau nici un ban, pt. nu suntem la scoala privata, chiar daca era vorba de 30 lei, pt ca sistemul e foarte imputit si primarul fura tot. dupa ce au luat cos n-o lasau pe fata mea sa puna hirtie la cos. foarte bine, in strainatate unde mi s-au nascut copiii nu au cosuri in clasa. trebuie constranse autoritatile prin neparticipare la cheltuieli si multa multa critica
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 25 septembrie 2015, 10:58)

    a.nonim [utilizator]

    Hai sa fim seriosi, finantarea unui loc in invatamant costa cateva zeci de mii de euro pe an. Fondul clasei e cateva zeci de euro. Cu tot cu uniforme si manuale tot abia se ajunge la 200. Vorbim de o suma infima raportat la costul total.
    Ideea mostenita din comunism, ca totul trebuie sa fie gratuit si mura in gura de la stat e paguboasa. Oamenii trebuie sa aiba si responabilitati nu doar drepturi. Trebuie sa invete de mici ca nimic nu se obtine pe gratis, ca trebuie sa faca si ei un efort minimal.