ROMATSA a trimis ISU Neamt sa salveze de pe lacul Bicaz o ambarcatiune esuata in Franta

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 februarie 2014, 11:24 Actualitate | Esenţial

Detasamentul de pompieri al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta a fost solicitat, printr-un mesaj al ROMATSA, sa intervina la o situatie de urgenta semnalizata de o baliza electronica al unei ambarcatiuni pe lacul Izvorul Muntelui din judetul Neamt. In realitate, ambarcatiunea care a emis semnalul de alarma se afla in sudul Frantei, in zona Marsiliei, dupa cum avea sa corecteze informatia, mai tarziu, ROMATSA.

Inspectorul sef al ISU Neamt, locotenent colonel Ioan Nitica a declarat sambata, pentru Agerpres, ca eroarea a fost data de satelitul care a preluat alerta emisa de baliza electronica a ambarcatiunii, iar operatorii ROMATSA nu au facut altceva decat sa transfere informatiile catre zona in care aparea solicitarea.

"Pe 5 februarie 2014, in jurul orei 22.40, am primit de la ROMATSA un mesaj privind un apel de pericol de la o baliza electronica de la o nava, o ambarcatiune, undeva in zona cozii lacului Izvorul Muntelui, si ca nava este inregistrata in Malta. Probabilitatea informatiei era de 50%. Erau doua locatii, una la noi pe lac, iar a doua in Marsilia. Noi am facut o cautare pe lac, am tratat lucrurile foarte serios. M-am gandit ca poate exista o persoana care si-a cumparat o barcuta, a adus-o cu trailerul si a cazut, iar acea baliza electronica s-a activat. Am facut verificarea pe zona respectiva, pe unde putea fi o astfel de situatie, coada lacului fiind inghetata. Deci nu avea cum sa fie un vapor in pericol pe zona cozii lacului. Am verificat si nu era nimic", a explicat inspectorul sef al ISU Neamt.

El sustine ca dupa 18 minute de la apelul initial al ROMATSA s-a primit un al doilea mesaj prin care se anula interventia, dupa ce nava fusese gasita in sudul Frantei, in zona Marsilia.

"Nu a fost o alarma falsa, operatorul ROMATSA nu are nicio vina. El a primit un mesaj de la satelit, de la cei care administreaza mesajele de la satelit. Era vorba de frecventa 406 megahertzi. Ei au dirijat mesajul catre centrul de la Constanta, pe zona de maritim sa verifice si acolo, si au dat si la noi mesajul pentru ca era in zona noastra. Nu a fost deci o alarma falsa ci o alarma data de un mijloc electronic, cu probabilitate de 50%. Ei ne-au spus clar ca la a doua trecere a satelitului ne vor comunica daca este reala informatia. Cand mi-au spus ca va fi a doua trecere a satelitului mi-au dat de gandit. Eu stiam ca pe partea de salvare maritima este o retea globala de 24 de sateliti geostationari. Noua ne-a spus ca este vorba de trecerea unui satelit, deci se invartea pe orbita in jurul pamantului. Este un semn de intrebare pe care mi l-am pus in aceasta situatie, dar cert este ca mi s-a parut normal sa verificam mesajul", a mai spus locotenent-colonel Ioan Nitica.

Inspectorul sef al ISU Neamt a adaugat ca alerta a fost un bun prilej de a realiza un exercitiu.

"Un mesaj trebuie verificat. Putea fi o astfel de situatie, sa gasesti un accident. Nu a fost vorba de o eroare umana, pentru ca si senzorii, aparatura electronica, mai dau rateuri. Inacceptabil mi se pare ca avem pe 112 aproximativ 75% din apeluri false. Daca nu ar fi biroul de filtrari pentru apeluri am putea rata interventii extrem de importante", a punctat inspectorul sef al ISU Neamt.























9080 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Demilitarizarea serviciului (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 11:35)

    mos ion roata [utilizator]

    se impune.Un serviciu privat este mult mai riguros,mai disciplinat si cu rezultate mult mai bune.La ISU misuna coloneii si generalii ca furnicile.Inafara de faptul ca incaseaza salarii mari si nu stiu sa se adapteze la varietatea de situatii care se ivesc acestia nu fac alceva decat sa incurce adevaratii executanti si voluntarii in rezolvarea operativa a cazurilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Eroare de 50% (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 11:42)

    Fane Babanu [utilizator]

    Asta nu mai este eroare de câțiva kilometri. SF-uri frate. - " avem un semnal de baliza dar nu știm dacă este in Franța sau in România" " aaaaa înseamnă ca România e lângă Franța acolo pe lângă Monaco , i-a verifica harta" " mon General e distanță de 2000km... Ce facem" " da-le o alarma dubla ca sa creadă ca au si ei bărci de agrement , oricum găsim barca după semnalul telefoanelor"
    • +2 (2 voturi)    
      Articol de timesnewroman (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 18:01)

      Fane Babanu [utilizator] i-a raspuns lui Fane Babanu

      s-a mutat aici timesnewroman? Numai lor le trece prin cap asa ceva.
    • +2 (2 voturi)    
      Râdem noi, (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 21:44)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Fane Babanu

      dar s-ar putea să ne trezim că pe fundul Lacului Bicaz, pe lângă ruinele bisericii din Hangu , zace epava adevărată a Titanicului ori a vreunui submarin nuclear.
      Măcar pentru 18 minute poate fi celebru și Bicazul.
  • +5 (5 voturi)    
    balize! (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 11:48)

    tot [utilizator]

    Doamne!.In ce hal de incompetenta ne zbatem!
  • +8 (8 voturi)    
    Acum sufla si-n iaurt! (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 11:53)

    Andradda [utilizator]

    Decat sa fie acuzati ca dorm pe ei, mai bine cad in extrema cealalta.
    La urma urmei, ce mi-e Bicazul, ce mi-a sudul Frantei.
    Iaca acolo - o zvarlitura de bat
    ))))
  • +5 (7 voturi)    
    STS e de vina ! (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 12:04)

    UnOarecare [utilizator]

    Si Basescu !

    LOOOOOOOOOOOL

    Maneascoo D E M I S I A !! ! ! !
  • +8 (10 voturi)    
    STS-ul e devina (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 12:46)

    CristiC. [utilizator]

    Neaparat sa-l trecem pe mosia lui Ponta ca sa se rezolve toate problemele care oricum n-o sa se rezolve si pe urma Ponta o sa faca 3 mistouri elegante si-o sa mearga mai departe.
  • -3 (9 voturi)    
    Nasol (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 12:58)

    Moll Flanders [anonim]

    cind pui ceva in titlu si de fapt e alceva in text si in realitate. Dar da bine in conjunctura datului cu pietre in aia cu salarii nesimtite.
    Ieftina stratagema VM, demna de o fituica de scandal. Asteptam mai mult de la Hotnews.
  • +4 (6 voturi)    
    salvare (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 13:11)

    PaulaPopa [anonim]

    sa inteleg ca pamantul se roteste in jurul satelitului ?FILME CU PROSTI !
  • +2 (6 voturi)    
    Good one ! (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 13:41)

    trelu [utilizator]

    Romanian incompetence at it's best ! :O
  • +7 (9 voturi)    
    18 minute (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 13:45)

    Sword [utilizator]

    El sustine ca dupa 18 minute de la apelul initial al ROMATSA s-a primit un al doilea mesaj prin care se anula interventia, dupa ce nava fusese gasita in sudul Frantei, in zona Marsilia.

    18 minute au fost necesare, in Franta, pentru localizarea navei. probabil, tot in urma unei alerte cu o probabilitate de 50%.

    Asta spune multe....

    Plus ca nu inteleg cum e cu probabilitatea asta: 50% in Franta si 50% in judetul Neamt.... Oare daca baliza era instalata pe un petrolier, tot pe Izvorului Muntelui il cautau? Ca asa a "indicat satelitu'..."

    Oare operatorii Romatsa, platiti regeste (salariul mediu in Romatsa depaseste 3000 Eur, la care se adauga fel de fel de sporuti), fac apel la judecata cand pun oamenii pe drumuri?
    • +3 (7 voturi)    
      Batii campii cu Romatsa (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 15:16)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Sword

      Romatsa primeste localizarea de la centrul MCC al COSPAS-SARSAT. Aia au dat coordonate gresite si pana la proba contrarie, trebuiau sa intervina. Daca era invers si nu intervenea, mama,mama ce era la gura atotcunoscatorilor.
      Romatsa nu "prinde" sateliti. Pune mana si invata inaite sa te bagi in treburi prea tehnice.
      Documentare:
      http://www.cospas-sarsat.org/system/systemoverview
    • +3 (7 voturi)    
      caldut (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 15:48)

      Moll Flanders [anonim] i-a raspuns lui Sword

      Erai aproape cu ghicitu' dar n-a fost sa fie.
      De la SARSAT vine un mesaj de alerta initial si dupa citeva minute vine al doilea mesaj care confirma sau infirma alerta initiala. In majoritea covirsitoare a cazurilor alerta initiala este infirmata.
      Asa s-a intimpat si in data de 5 februarie.
      Romatsa este obligata sa transmita catre ISU alertele. Nu este nici prima data si n-o sa fie nici ultima cind se intimpla asta.
      Domnul de la ISU stia ca va veni un al doilea mesaj, deci nu l-a pus nimeni pe drumuri. Este interesant faptul ca in 18 minute ISU a plecat de la baza, a ajuns la Bicaz si a facut si cercetarea lacului, dar astea sint amanunte nesemnificative.
      Ar fi bine ca Romatsa sa organizeze vizite pentru public in care oamenii sa vada cu ochii lor cum arata un centru de dirijare a zborurilor si sa li se explice si cum functioneaza alertele SARSAT. In felul asta din avalansa de doctori in localizari aparuta brusc in patria noastra, unii ar intelege cum stau lucrurile in realitate.
      P.S. A mai aparut un sport in Romania: cum sa ne ratacim pe un cimp pe care-l batem din copilarie si sa facem misto de 112 si ISU sau vatea ascunselea dupa stilpii electrici...
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 14:12)

    CTGOnline [utilizator]

    Las' ca ne arata Arafat care e treaba!
  • -3 (3 voturi)    
    Petitie online (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 14:42)

    RaduBucsa [anonim]

    http://www.petitieonline.com/ajutati_romatsa
  • +2 (4 voturi)    
    Cind angajati timpitii si neamurile ,asa-i !!! (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 15:17)

    andreesanu [utilizator]

    Cit de timpiti pot fi ce-i ce-s platiti regeste de guvernanti se demonstreaza zilnic prin timpeniile ce le genereaza.
    Ca s-au umplut structurile cu prosti,cu idioti e clar fiinca-s neamuri si obligatii de partid !
    Dar de ce trebuie sa platim noi idiotii vostri ???
  • +4 (4 voturi)    
    Culmea! (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 16:30)

    Buerebista [utilizator]

    Culmea era ca cei din Neamt s-o si gaseasca!
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bun sistemul 112, chiar faptul ca se (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 18:37)

    fosta zoezoe [utilizator]

    plang ca au 75% apeluri false arata cat de bun e.Cum sa speri la onestitatea oamenilor si sa nu poti sa localizezi si amendezi-ca exista lege 'in gol" pentru asta- pe cei care fac asta? Se mai pune intrebarea cati bani cu fost "bagati" in sistemul asta si pe ce s-au cheltuit ? Sau, ne-a spus cineva ca nu are capabilitati , ca e improvizat din nimic etc,etc