Romania - doua medalii de aur, una de argint si una de bronz la Olimpiada Internationala de Informatica

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 12 iulie 2013, 12:19 Actualitate | Esenţial


Lotul olimpic roman
Foto: ioi2013.org
Elevii romani din lotul olimpic de informatica au obtinut doua medalii de aur, o medalie de argint si o medalie de bronz la Olimpiada Internationala de Informatica. Bistriteanul Rares Darius Buhai, elev in clasa a X-a la Colegiul National "Liviu Rebreanu", si Vlad Alexandru Gavrila, elev in clasa a XII-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti, au obtinut medalii de aur, la fel ca la editia de anul trecut a olimpiadei. In urma cu un an, Romania a fost prima tara din UE ca palmares la Olimpiada Internationala de Informatica.

In perioada 6-12 iulie, in Brisbane (Australia) s-a desfasurat a XXV-a editie a Olimpiadei Internationale de Informatica. Olimpiada a reunit 304 concurenti din 81 de tari. Lotul olimpic al Romaniei a obtinut patru medalii, dintre care doua de aur. In urma cu un an, Romania devenea prima tara din UE ca palmares la Olimpiada Internationala de Informatica, cu trei medalii de aur si una de bronz.

Medaliile de aur au fost obtinute de:
  • Rares Darius Buhai - elev in clasa a X-a la Colegiul National "Liviu Rebreanu" din Bistrita.

Rares Darius Buhai
Foto: ioi2013.org

Rares Darius Buhai a mai castigat medalia de aur si la Olimpiada Internationala de Informatica din 2012. Tot in 2012, el a obtinut medalie de aur la Balcaniada de Informatica, precum si la Olimpiada Internationala Pluridisciplinara Tuymaada din Rusia. Rares Darius Buhai a mai fost medaliat cu aur si la Olimpiada balcanica de informatica din 2011. 

"Informatica imi place din clasa a V-a, de cand am inceput sa invat la scoala aceasta disciplina. De atunci am inceput sa particip la olimpiade. Anul trecut (in 2011 - n.red.) am luat aur la Olimpiada balcanica pentru juniori, la acelasi concurs ca si cel de acum, dar varianta pentru juniori, iar de trei ani consecutivi am luat locul intai la Olimpiada nationala de informatica, iar anul acesta am obtinut doua medalii de aur", a declarat Rares Buhai pentru Mediafax dupa Balcaniada din august 2012.

"Inainte de concursuri lucrez zilnic in jur de cinci ore, iar pregatirea consta in rezolvarea de probleme, in general subiecte care se dau la aceste concursuri. M-a ajutat si ma ajuta foarte mult domnul profesor Constantin Galatan, care este coordonatorul lotului national de informatica", a explicat Buhai.

In ce priveste planurile de viitor, tanarul sustine ca "o sa vreau cel mai probabil sa studiez in strainatate si dupa aceea nu m-am gandit ce voi face. Cu siguranta ca voi continua tot in acest domeniu, al informaticii, dar nu m-am gandit la ceva anume" (Sursa).

  • Vlad Alexandru Gavrila - elev in clasa a XII-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti.
Vlad Alexandru Gavrila
Foto: ioi2013.org
Vlad Alexandru Gavrila a castigat medalie de aur si la Olimpiada Internationala de Informatica din 2012, precum si la Olimpiada de Informatica a Europei Centrale de anul trecut (Sursa). In 2010, Alexandru Gavrila a obtinut medalie medalie de bronz la Olimpiada Internationala de Informatica (sursa) si medalie de argint la Olimpiada de Informatica a Europei Centrale si de Est (sursa).

Vlad si-a descoperit pasiunea pentru informatica de cand era copil. In clasa I, compunea povesti ilustrate pe calculator si facea parte din cercul de informatica. Mai tarziu, a primit premiul de excelenta la un concurs de povesti ilustrate, iar in clasa a III-a s-a calificat la olimpiada nationala pentru clasa a V-a, unde a primit mentiune, potrivit unui comunicat al Fundatiei eMAG care sustine lotul olimpic. Vlad Alexandru Gavrila se pregateste pentru a studia la Cambridge.

Medalie de argint a fost castigata de:
  • Andrei Heidelbacher - elev in clasa a XI-a la Colegiul National "C. D. Loga" din Timisoara.

Andrei Heidelbacher
Foto: ioi2013.org

In luna aprilie, Andrei Heidelbacher a obtinut cel mai bun rezultat la Olimpiada Nationala de Informatica de la Timisoara, fiind premiat de Institutul National de Cercetare in Informatica si Automatica din Franta. Andrei Heidelbacher declara atunci pentru Opinia Timisoarei:

"M-am pregatit foarte mult. Din clasa a noua, cand am descoperit informatica, ma pregatesc in fiecare zi pentru olimpiade. Problemele pe care le lucrez sunt cu mult peste nivelul cerut la scoala. In timpul scolii ma pregatesc doar cateva ore pe zi, iar in weekend cam toata ziua. In afara de informatica imi place sa construiesc cu piese Lego si as minti daca as spune ca imi displac jocurile pe calculator".

De cinci ani, Andrei Heidelbacher sufera de o boala a sistemului digestiv care nu ii permite sa se hraneasca normal, iar restrictiile alimentare i-au scazut drastic imunitatea, scria in aprilie si DIGI 24.

Directorul Colegiului "C.D Loga" Timisoara, Mariea Stefan, a declarat astazi, 12 iulie, pentru Opinia Timisoarei ca "rezultatul este, din cate stiu eu, cel mai important pentru informatica, la Colegiul C.D.Loga. Poate chiar cel mai important chiar daca luam in calcul si celelalte materii, cel putin in ultimii ani, asta chiar daca avem elevi olimpici si in alte domenii. As putea sa spun despre Andrei ca este omul ultimilor 10 ani in liceul nostru. Asta dovedeste ca la Loga se face carte. Este elevul nostru din clasa a V-a. Bineinteles, conteaza foarte mult si talentul lui. Plus faptul ca are o ambitie si o vointa iesite din comun. Il felicit din tot sufletul".

Medalie de bronz a fost castigata de:

  • Mihai Popa - elev in clasa a XII-a la Colegiul National "Fratii Buzesti" din Craiova.
Mihai Popa
Foto: ioi2013.org
Mihai Popa s-a clasat al treilea la Olimpiadele Nationale de Informatica in clasele a X-a, a XI-a si a XII-a. In urma cu un an a facut parte din lotul national la Turneul International de la Shumen (Bulgaria) si a obtinut medalia de bronz. A devenit pasionat de informatica in clasa a IX-a, datorita profesorului sau, se arata intr-un comunicat al Fundatiei eMAG. Urmeaza sa studieze Computer Science la Imperial College din Londra, apoi urmareste o cariera in software, fie in strainatate, fie in tara.

Prima participare a Romaniei la Olimpiada Internationala de Informatica a fost in 1990. Pana in prezent, performanetele elevilor romani la aceasta competitie sunt urmatoarele:
  • Medalii de aur: 26
  • Medalii de argint: 38
  • Medalii de bronz: 23

Rezultatele Romaniei la Olimpiada Internationala de Informatica in ultimii 8 ani:



Tarile care au participat la Olimpiada Internationala de Informatica 2013:

Africa de Sud, Argentina, Armenia, Australia, Azerbaijan, Bangladesh, Belarus, Belgia, Bolivia, Bosnia si Hertegovina, Brazilia, Bulgaria, Canada, Cehia, Chile, China, Columbia, Coreea de Sud, Croatia, Danemarca, Egipt, Elvetia, Estonia, Finlanda, Franta, Georgia, Germania, Grecia, Hong Kong, India, Indonezia, Iran, Irlanda, Israel, Italia, Japonia, Kazahstan, Kargastan, Kuweit, Letonia, Lituania, Luxemburg, Macau, Macedonia, Malaezia, Marea Britanie, Mexic, Mongolia, Muntenegru, Noua Zeelanda, Norvegia, Olanda, Polonia, Portugalia, Romania, Rusia, Serbia, Singapore, Slovacia, Slovenia, Spania, Sri Lanka, Statele Unite ale Americii, Suedia, Tailanda, Tadjikistan, Trinidad Tobago, Tunisia, Turcia, Turkmenistan, Ucraina, Ungaria, Venezuela, Vietnam.

Tarile care au obtinut medalii de aur

Medalii de aur la Olimpiada Internationala de Informatica au obtinut 25 de elevi din 16 tari. Aurul le-a fost acordat elevilor care au avut un coeficient de rezolvare a subiectelor de olimpiada de peste 80%. China a luat aur cu toti cei patru reprezentanti ai sai din lotul olimpic international, iar trei dintre acestia au ocupat si Top 3 la Olimpiada Internationala de Informatica - avand cele mai mari note.

Din cadrul lotului olimpic roman, in ordinea finala a punctajelor, Rarius Darius Buhai a fost pe locul 19 si Vlad Alexandru Gavrila pe locul 22.

Topul medaliatilor cu aur


Top medalii de aur pe tari
  • China: 4 medalii de aur
  • Rusia: 3 medalii de aur si 1 de argint
  • SUA: 2 medalii de aur, 2 de argint
  • Coreea de Sud: 2 medalii de aur si 2 de argint
  • Romania: 2 medalii de aur, 1 de argint si 1 de bronz
  • Slovacia: 2 medalii de aur, 1 de argint si 1 de bronz
Mai multe detalii despre olimpiada de anul acesta aici

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13709 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    BRAVO ! (Vineri, 12 iulie 2013, 12:34)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Microsoft asteapta !
    • -7 (7 voturi)    
      sa faca profit de pe spinarea voastra (Vineri, 12 iulie 2013, 16:15)

      gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      americanilor nu le place informatica! ei nu se uita sa primeasca "peanuts"!
      • +4 (4 voturi)    
        bati campii (Vineri, 12 iulie 2013, 18:12)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui gicacontragica

        Americanii au cam inventat informatica.
        La olimpiada de info ei au mai putine participari decat Romania totusi, ia uite ce rezultate au:

        http://ioi.eduardische.com/countries/USA

        http://ioi.eduardische.com/countries/ROU
        • -4 (4 voturi)    
          de ce? (Vineri, 12 iulie 2013, 19:15)

          gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

          pai ei au o populatie de 10 ori mai mare decat romania! nu inteleg dece tot primesc voturi negative! asta e adevarul! matematica nu este vazuta bine pe niciunde! nu se plateste suficient! a... ca ajungi la o banca si iti dau aia mai mult! e noroc, altceva!
          ma uit la unii olimpici de internationala la matematica! au venit inapoi si se bat cu alde marean la primarie! si nici macar un loc de consilier nu apuca! si mai uit si la colegii mei de liceu! cat de bine se descurca cu medicina! parca erau geniile liceului! defapt nu au avut nicio idee tot liceul! tot ce au stiut sa faca e sa invete pe de rost! sfatul meu pentru cei tineri e sa renunte la stiintele exacte ca nu fac decat sa isi piarda tineretile pe langa ele! timp pierdut! job nesigur, salariu mic, stres si cam atat!
        • -3 (5 voturi)    
          ca sa fiu mai clar! (Vineri, 12 iulie 2013, 19:19)

          gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

          ca poate te faci si acu ca nu vezi:
          http://en.wikipedia.org/wiki/United_States 315 milioane!
          https://en.wikipedia.org/wiki/Romania 20 de milioane!

          lasati ne cu stiintele exacte! platiti ne mai bine si stimati ne mai mult!
          la matematica nu mai invata logic, de aia nu stiu sa rezolve probleme de geomtreie! accentul se pune pe cantitate nu pe calitate!
          • +4 (4 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iulie 2013, 20:47)

            [anonim] i-a raspuns lui gicacontragica

            • -4 (4 voturi)    
              cred ca esti suparat ca ti am zis ca tocesti (Vineri, 12 iulie 2013, 22:04)

              gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui

              asa e?
              • +2 (2 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iulie 2013, 23:42)

                [anonim] i-a raspuns lui gicacontragica

                • -2 (2 voturi)    
                  :) (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 14:08)

                  gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui

                  eu nu am laud ca am tocit, pentru mine nu e o mandrie! eu ma laud ca am fost istet! si ma vait ca mi am pierdut tineretile invatand cand puteam sa ma distrez!
                • -2 (2 voturi)    
                  si mai e ceva (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 14:14)

                  gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui

                  sunt destui care au luat o "pe aratura" invatand atat! stiu pe unu de a ajuns cersetor in alexandria- olimpic la mate si info!
                  stiu cat e de munca si regret profund ca am ales sa muncesc in domeniu!
                  pentru ce sa mi pierd eu capul cu tat felul de probleme incurcate cand pot castiga la fel de bine sau mai bine facand job uri mai usoare? pentru ce sa ma stresez?
                  • +2 (2 voturi)    
                    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iulie 2013, 13:30)

                    [anonim] i-a raspuns lui gicacontragica

                    • -2 (2 voturi)    
                      stiu ideile astea (Duminică, 14 iulie 2013, 18:22)

                      gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui

                      parca ati fi copil! vreti sa va duc de mana sa va arat totul?
                      intr adevar plecam fara bani de pe lumea asta! dar plecam mai repede sau mai tarziu in functie de bani!
                      viata se cumpara!
                      profesorul meu de matematica nu o sa aiba bani sa si cumpere viata!

                      nu sunt tigan! mi e sila de discutii de astea!
                      aveti destula minte! ganditi! inventati! nu tociti!
                      toaceala e pentru !@##$@%$#%^%!@#@!$#%!
                  • 0 (2 voturi)    
                    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iulie 2013, 13:31)

                    [anonim] i-a raspuns lui gicacontragica

      • +1 (1 vot)    
        si care e problema ta (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 11:32)

        ala_ [utilizator] i-a raspuns lui gicacontragica

        de urasti profitul? Vrei sa spui ca ii va exploata? E mai bine sa stea pe loc, si sa se ocupe de rezolvarea problemelor cu apa calda?
  • +17 (17 voturi)    
    Cine sunt adevaratii cistigatori (Vineri, 12 iulie 2013, 12:36)

    Trojan.H [utilizator]

    Ii rupem in doua pe toti la toate concursurile de inventii, mate, info iar rezultatul pentru Romania este:
    Iliescu, Ponta, Fenechiu, Gigi Becali, Mitica Dragomir si Dom' Profesor Varanul. Ciudat nu?
  • +14 (14 voturi)    
    degeaba... (Vineri, 12 iulie 2013, 12:53)

    lokkos [utilizator]

    ca n-aude nimeni de ei. Ca nu-i da nimeni la televizor. Nu-s pitzi, n-au tzatze, n-au cur... cine vrea sa-i vada ???
    Lasa ca ii vede MIT-ul, Harvard sau alta...
    • -1 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iulie 2013, 14:54)

      [anonim] i-a raspuns lui lokkos

  • -1 (9 voturi)    
    putini vor ramane (Vineri, 12 iulie 2013, 13:28)

    jescu [utilizator]

    Putini dintre premianti vor ramane in Romania sa ajute societatea care i-a pregatit la nivelul asta. Pacat ca nu putem sa le oferim conditii sa ramana si dupa liceu sau facultate. Nu putem oferi in momentul asta mai nimic, nici in cercetare si nici ca locuri de munca pentru competenta lor.
    • +17 (19 voturi)    
      Îmi pare rău... (Vineri, 12 iulie 2013, 14:22)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Îmi pare rău să-ţi spun, dar nu şcoala românească i-a adus la acel nivel, ci pregătirea lor în particular. Am fost la olimpiade de info, şi din oraşul meu, nici unul din participanţi nu se baza doar pe pregătirea oferită de profesori (incluzându-mă şi pe mine). Întotdeauna studiul în particular a fost baza, cu puţin suport oferit de profesori (o singură excepţie am avut, un laborant care nu a stat mai mult de 1 an). De cele mai multe ori profesorii erau depăşiţi de cunoştinţele noastre.

      Nu neg rolul profesorilor în a deschide ochii, în a încerca să înveţe informatică o clasă întreagă la un nivel decent. Dar pentru excelenţă e nevoie de muuuult mai mult de atât.
      • +8 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iulie 2013, 15:01)

        [anonim] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        • -4 (6 voturi)    
          intrebare (Vineri, 12 iulie 2013, 16:38)

          gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui

          nelamurirea mea este ce se intampla cand nu stiai sa rezolvi o problema? ca sunt destul de convins dupa ce subiecte am vazut la olimpiada de matematica(probleme de geometrie plana) si rezolvari(ai nostri nu au reusit sa le rezolve cu toate ca la matematica merg cei mai buni logicieni) ca nu aveti idei la toate problemele!...ce faci cand nu ai idee cum sa rezolvi o problema?
          • +5 (5 voturi)    
            ehh (Vineri, 12 iulie 2013, 18:20)

            gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui gicacontragica

            ...la fizica, pe unde mai participam eu, daca nu stiam sa rezolv vreo problema ==> profesorul meu de la clasa nici atat. Alternativele tale sunt: ori gasesti pe altcineva care sa te ajute (daca ai noroc), ori ai incurcat-o.

            Acuma insa de mare ajutor e si netul, unde poti gasi o gramada de resurse de buna calitate (de la cursuri pana la forumuri de discutii cu moderator foarte bine pregatiti si comunitati relativ deschise si dispuse sa-ti raspunda la intrebari.)
          • +6 (6 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iulie 2013, 18:25)

            [anonim] i-a raspuns lui gicacontragica

          • +3 (5 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iulie 2013, 19:17)

            [anonim] i-a raspuns lui gicacontragica

    • +2 (4 voturi)    
      societatea ??? (Vineri, 12 iulie 2013, 18:29)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Pe cine a pregatit societatea, ma rog ? Si cat crezi ca ar conta asta cand vine vorba despre performante precum cele din articol ?

      In cazul varfurilor, 99% din succes se datoreaza propriei munci, determinari si inteligente. Pe vremea mea, din fiecare judet, aveai (in general) cam 2 elevi care mergeau la nationala (mate, fizica, info, etc), la fiecare clasa incepand cu a 7-a (Bucurestiul si judetul organizator erau cam exceptia). La fizica faceam la clasa cam 2-3 ore pe saptamana, iar un profesor lucra cu sute de elevi, dintre care majoritatea nu se descurcau nici macar decent la material respectiva.

      Daca vrei sa vezi care e rolul societatii in pregatirea individului, uita-te la medie, mediana si la cei care se afla (academic) in cam 2 deviatii standard fata de mediana. Ce e peste se datoreaza efortului propriu, in primul rand,
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 12 iulie 2013, 13:30)

    McChicken [utilizator]

    Bravo lor!
  • -6 (6 voturi)    
    participanti (Vineri, 12 iulie 2013, 13:41)

    georghe [utilizator]

    Care au fost tarile paerticipante?
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iulie 2013, 15:02)

      [anonim] i-a raspuns lui georghe

    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 9:00)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      Esti dintre aia care stiu raspunsul nainte de a auzi intrebarea. Nu ai citit decat titlul stirii, si deja suspecezi ca or fi fost Burkina Fasoo si Romania! Astia sunt "judecatorii" din tara asta, trag concluziile inainte de a sti despre ce este vorba. Esti exemplu clasic de superficialitate combinata cu aroganta.
    • +1 (1 vot)    
      77 de tari anul acesta (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 10:08)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      incluzind toate tarile serioase. cred ca burkina faso n-a fost, dar china, usa, rusia, germania, romania au fost.
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 12 iulie 2013, 13:47)

    altheia [utilizator]

    O veste foarte buna si imbucuratoare!
    Felicitari medaliatilor!
  • +4 (8 voturi)    
    Felicitari !! (Vineri, 12 iulie 2013, 13:47)

    finutza [utilizator]

    Deci scoala din Romania mai scoate si altceva...

    Dar stirile astea, care prezinta realizarile romanilor peste hotare, sunt seci daca nu arata si inclestarea de forte de la astfel de concursuri. De exemplu, medalii de aur au luat 25 de reprezentanti din 16 tari, China luand aur cu toti cei patru reprezentanti, iar in ordinea finala a punctajelor, Rares a fost al 19-lea, iar Vlad al 22-lea (aur s-a acordat celor care au avut un coeficient mediu de rezolvare a temelor de peste 80%).

    Pentru cei interesati si pentru iubitorii de analize cititi aici:
    http://ioi.eduardische.com/results/2013
    • +6 (8 voturi)    
      nu scoala (Vineri, 12 iulie 2013, 14:42)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      nu scoala romaneasca scoate olimpicii..... sunt doar niste "outliers"
      • -3 (5 voturi)    
        Las-o ... de statistică, (Vineri, 12 iulie 2013, 15:09)

        Kute [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        şi nu confunda şcoala românească cu sistemul de învăţământ din România!
        • +3 (3 voturi)    
          tu iti dai seama ce gogomanie ai spus ? (Vineri, 12 iulie 2013, 18:31)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Kute

          ...intreb si eu.
  • +5 (5 voturi)    
    felicitari! (Vineri, 12 iulie 2013, 13:49)

    dj [utilizator]

    Cinste lor!
  • +1 (9 voturi)    
    breaking news (Vineri, 12 iulie 2013, 13:58)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Cand oare vom inceta a ne mai mai mandri cu locul 3 la una dintre cele 50000 de olimpiade ce se desfasoara anual pe glob?
    Poate ne vom da seama intr-o buna zi ca important este sa te poti mandri cu media, nu cu aia 2-3 deosebiti.
  • 0 (2 voturi)    
    Vlad Gavrila (Vineri, 12 iulie 2013, 14:10)

    Vasi67 [utilizator]

    Destul de prost pus in comentariul redactorului rezultatul lui Vlad Gavrila.
    Baiatul asta tine de 4 ani Romania in fruntea elitei informatice - se vede si din tabel.
    Fiind a XII va fi de la anul student la o universitate de elita din Marea Britanie, dar 4 ani si-a facut cu brio datoria ca olimpic. Ar fi trebui mentionat constanta sa de a lua 4 ani la rand medalii la olimpiada de informatica, nu mai zic de balcaniada.

    "Multiplu medaliat international, Rares Darius Buhai a obtinut si anul acesta o medalie de aur. Tot medalie de aur a obtinut si Vlad Alexandru Gavrila, elev in clasa a XII-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti."
  • +4 (8 voturi)    
    victorie de palmares (Vineri, 12 iulie 2013, 14:40)

    noi2013 [utilizator]

    Aceste medalii nu sunt rezultatul societatii, ci unul individual, al elevilor si a unor profesori. Tocmai de aceea aceste rezultate nu aduc de fapt valoare in societate ci sunt doar victorii de palmares.

    In societatile dezvoltate nu cercetarea fundamental este motorul principal al evolutiei, ci cea aplicata, nu doar varfurile intelectuale, ci baza larga, suficient de civilizata a societatii.
  • +1 (1 vot)    
    clasament global (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 10:05)

    chiuariu [utilizator]

    in clasamentul global, de la inceputuri, romania e pe 6 - ioi.eduardische.com/countries/?sort=medals_desc
    dupa china, rusia, usa, polonia (bravo lor) si coreea de sud. bulgarii (bravo lor) nu sunt nici ei departe. a middle finger pentru cei ce acuza dezastrul din invatamintul romanesc precum si pentru tarile cu invatamint avansat din ue, gen franta, germania, italia(?) sau uk.
  • +1 (3 voturi)    
    titlu gresit (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 11:29)

    ala_ [utilizator]

    Nu, nu "romania" a castigat. Ci niste tineri. Faptul ca au castigat ei este meritul lor in totalitate, nicidecum un motiv de mandrie pentru toti incompetentii co-nationali.
  • +1 (1 vot)    
    Bani pentru olimpici (Duminică, 14 iulie 2013, 12:02)

    DutuVoroneanu [utilizator]

    Daca Jiji fura si altii ca el fura, de unde bani pentru acesti copii minunati?
    Asa ca incetati sa-i luati apararea "puscariasului" si sa-i plangeti de mila, asa cum o fac foarte multi in ultimul timp si ganditi-va ca viitorul si bunastarea acestei tari, sta pe umerii acestor tineri, pe care nu prea ii pretuitim si nu prea ii sustinem prin acordarea de burse si conditii mai bune de invatamant, centre de cercetare si inovare.
    O sa vedeti ca nici multi dintre voi nu sunteti interesati de acest subiect, tratandu-l la diverse si neobosindu-va sa dati macar un "Like".