Romania, trei medalii de aur si una de bronz la Olimpiada Internationala de Informatica. Romania devine prima tara din UE ca palmares la acest concurs

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 28 septembrie 2012, 20:03 Actualitate | Esenţial

Romania a ocupat primul loc in UE la Olimpiada Internationala de Informatica de anul acesta. Elevii romani au castigat trei medalii de aur si una de bronz, au declarat pentru HotNews.ro organizatorii olimpiadei. Adrian Budau, Alexandru Gavrila (Liceul International de Informatica Bucuresti) si Darius Buhai (Colegiul National "Liviu Rebreanu" din Bistrita), au obtinut medalii de aur, iar bronzul a fost castigat de Stefan Voroneanu (Colegiul National "I.L.Caragiale" din Ploiesti).
Olimpiada Internationala de Informatica se desfasoara in Italia, in perioada 23-30 septembrie. Probele de concurs s-au terminat pe 28 septembrie, la olimpiada participand 304 concurenti din 76 de tari. Prima Olimpiada Internationala de Informatica s-a desfasurat in 1989 in Bulgaria.

Primul loc in lume la Olimpiada Internationala de Informatica 2012 a fost castigat de Johnny Ho din Statele Unite ale Americii. Acesta a obtinut punctajul maxim posibil la toate probele pe care le-a sustinut in cadrul olimpiadei. Locul al doilea a fost ocupat de Gennady Korotkevich din Belarus, iar locul al treilea din punct de vedere al punctajului a fost obtinut de Yuzhou Gu din China.

Din lotul Romaniei, cel mai mare punctaj a fost obtinut de Adrian Budau care in clasamentul total este pe pozitia 7.

Lotul olimpic al Romaniei:

Adrian Budau - este elev al Liceului International de Informatica Bucuresti
  • a cucerit medalia de aur si la Olimpiada de Informatica a Europei Centrale de anul acesta, unde a ocupat primul loc
Alexandru Gavrila - elev al Liceului International de Informatica Bucuresti
Darius Buhai - elev in clasa a IX-a la Colegiul National "Liviu Rebreanu" din Bistrita
Tot anul acesta, Darius Buhai a castigat o medalie de aur si la Olimpiada Internationala Pluridisciplinara Tuymaada din Rusia. "Informatica imi place din clasa a V-a, de cand am inceput sa invat la scoala aceasta disciplina. De atunci am inceput sa particip la olimpiade. Anul trecut am luat aur la Olimpiada balcanica pentru juniori, la acelasi concurs ca si cel de acum, dar varianta pentru juniori, iar de trei ani consecutivi am luat locul intai la Olimpiada nationala de informatica, iar anul acesta am obtinut doua medalii de aur", a declarat Rares Buhai pentru Mediafax dupa Balcaniada din august.

"Inainte de concursuri lucrez zilnic in jur de cinci ore, iar pregatirea consta in rezolvarea de probleme, in general subiecte care se dau la aceste concursuri. M-a ajutat si ma ajuta foarte mult domnul profesor Constantin Galatan, care este coordonatorul lotului national de informatica", a explicat Buhai.

In ce priveste planurile de viitor, tanarul sustine ca "o sa vreau cel mai probabil sa studiez in strainatate si dupa aceea nu m-am gandit ce voi face. Cu siguranta ca voi continua tot in acest domeniu, al informaticii, dar nu m-am gandit la ceva anume".

Stefan Voroneanu - elev in clasa a XI-a la Colegiul National "I.L.Caragiale" din Ploiesti

Citeste si:



Citeste mai multe despre   









9245 vizualizari
  • 0 (10 voturi)    
    defapt (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:24)

    gicacontragica [utilizator]

    daca pleaca in state vor castiga 250 de mii de dolari pe an si vor putea face si cancer la creier dar ala e gratis - pentru ca asa se rasplateste munca in domeniu! nu mai bine avocat ca ponta sau medic ca oprescu(hai ca o fi inteligenti - ce conteaza plagiatul- dar cat de inteligenti pot sa fie memoratorii astia?)
    • +1 (1 vot)    
      igrec_lenes (Luni, 1 octombrie 2012, 0:39)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui gicacontragica

      din pacate cancerul, fie de ala de creier, nu alege asa cum spui tu. aia la cer te referi tu e prostia, si fiecare si-o cultiva cum poate. si la cat ca ti-a ramas dumitale in capul 'cela sanatos, pare ca esti un mare cultivator
  • +12 (12 voturi)    
    BRAVO! (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:33)

    Clop [utilizator]

    Felicitari medaliatilor si coordonatorului lotului olimpic!
  • +5 (13 voturi)    
    bravo, copii (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:52)

    graveyard_shift [utilizator]

    acum fugiti repede 'afara', ca aici va pune usl-ul sa inventati softul minune care sa faca mortii sa voteze in mod legal.
    oricum, ponta isi va trece aceste medalii in cv, ca doar au fost castigate cu el la putere, nu?
  • +10 (12 voturi)    
    hard to kill (Vineri, 28 septembrie 2012, 21:14)

    chiuariu [utilizator]

    cu toate eforturile politicienilor din ultimii 22 de ani, mult-hulitul invatamint romanesc inca mai rezista.
    • +4 (6 voturi)    
      ce ma? (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 3:23)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      La informatica trebuie sa fii pasionat, n-ai ce invata in scoala. Serios...ce e in scoala e depasit si nici macar nu se apropie de cerintele vietii de zi cu zi. Internetul e plin in schimb. Marele castig al Romaniei este accesul la internet. Un pasionat poate invata singur si poate evolua. Scoala n-are nicio treaba si nici nu poate avea nicaieri in lume. Ce se da la olimpiade depaseste programa si oricum diferenta intre ce se preda si cerinte e atat de mare incat nu se poate face alta pentru ca cei care nu au treaba cu informatica n-ar intelege nimic. In plus, la olimpiada de informatica sunt probleme de matematica deci...2 in 1.
      • +1 (1 vot)    
        fain nick ti-ai ales (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 8:30)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

        ...si se pare ca te mai si reprezinta.

        Un sfat: daca nu te pricepi mai bine taci.

        De acord ca invatamantul romanesc, luat in ansamblu, nu e tocmai performant ... dar asta nu inseamna ca nu sunt si profesori foarte buni prin tara.

        Si ca sa inchei cu o analogie oarecum fortata: pana si in desert mai dai de cate o oaza.

        Sa ai o seara faina!
  • +11 (11 voturi)    
    excelent (Vineri, 28 septembrie 2012, 21:28)

    I [utilizator]

    felicitari!
  • +12 (12 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 28 septembrie 2012, 21:32)

    V. Veroiu [utilizator]

    Din pacate doar trei picaturi de apa dulce intr-un ocean sarat. Probabil ca acesti tineri vor obtine mai greu PhD-ul intr-o universitate romaneasca decat altii mai "generosi" financiar decat ei.
  • +7 (7 voturi)    
    sistemul de cercetare (Vineri, 28 septembrie 2012, 22:15)

    gigi1 [utilizator]

    In primul rand felicitari!

    Din pacate nu exista un sistem de cercetare si dezvoltare in Romania unde acesti oameni sa poata lucra si care cu talentul lor ar putea sa faca progrese in domenii precum inteligenta artificiala sau descoperirea unor algoritmi mai eficienti.

    Cei mai multi din cei care prefera sa ramana in tara ajung sa lucreze ca simpli programatori la corporatii, un lucru foarte trist, talente irosite.

    Prefer sa plece in afara tarii unde talentul lor sa fie folosit pentru a progresa si sa nu ramana in tara sa se piarda in mediocritate.
  • +9 (9 voturi)    
    BRAVO (Vineri, 28 septembrie 2012, 22:52)

    un.Dac [utilizator]

    Felicitari dragii mei concetateni.

    Keep going!
  • +7 (7 voturi)    
    Un copil din asta face mai mult decat politicienii (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 0:00)

    Klaus_ [utilizator]

    Niste copii exceptionali si merita toata stima noastra. Bravo lor!
    Sunt convins insa ca "invatamantul romanesc" nu are nicio legatura cu performanta acestor copii minunati. Este munca lor si probabil a unor profesori deosebiti care i-au pregatit, niste exceptii care din pacate sunt tot mai putine in gloata de nulitati care plimba cataloagele prin scolile romanesti.
    • +8 (12 voturi)    
      Perfect adevarat (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 3:10)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Sistemul este prost iar efectul este exact cel pe care il vedem: media catastrofica + cateva varfuri. Sistemul este responsabil pentru educarea mediei, nu a varfurilor. Varfurile sunt cateva exceptii.

      Ca asistent universitar intr-o facultate in afara, mi-am surprins studentii cand le-am spus deschis ca am avut studenti mai inteligenti decat mine. Da, o recunosc si de asemenea recunosc ca a fost o placere sa le pot fi profesor. Diferenta intre mine si studentii mei nu este inteligenta, ci doar experienta. Ei au cam pe la zero, iar eu am in spate cativa ani (vreo 15), cursuri, pregatire suplimentara iar ei nu pot face nimic ca sa ma depasasca atunci cand le sunt profesor. Si asta pentru ca pentru a ma depasi ar trebui ca ei sa invete retele inca de pe olita iar eu de asemenea continui sa invat mai departe (pentru ca studiul nu se termina niciodata). Dar, cu timpul, cativa din ei ma vor depasi, odata cu experienta lor dobandita. Iar acest lucru este excelent. Daca studentii nu si-ar fi depasit niciodata profesorii am fi pictat inca pereti in pesteri.
      • 0 (0 voturi)    
        Perfect adevarat (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 8:45)

        Evander [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Sunt de acord cu dumneavostra, domnule profesor. Si, nu pot sa inteleg cum ati putut primi voturi negative la comentariul de mai sus. Probabil de la cei care inca "picteaza in pesteri" :).
    • -1 (1 vot)    
      Infoarena (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 20:36)

      wefgef [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Un mare factor in pregatirea elevilor o are comunitatea infoarena (http://infoarena.ro) - o asociatie non-profit fondata de fosti studenti si elevi, olimpici la informatica.

      Deasemenea trebuie mentionat ca cei doi medaliati de top provin de la un liceu privat din Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 10:28)

    ann_eta [utilizator]

    Felicitari! Imi creste inima cand citesc despre reusitele voastre.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 11:26)

    Sofad Broker [anonim]

    Bravo lor si toate stima.
  • +1 (1 vot)    
    Corectare (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 13:15)

    wefgef [utilizator]

    @Hotnews: De fapt au participat 317 concurenți, nu 304.
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari!!! (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 18:43)

    mihg [utilizator]

    Sigur ca ar fi bine daca ar ramane in Romania, dar din pacate pe la noi nu prea au posibilitatea unei cariere de succes si nici nu se promoveaza oamenii destepti, inteligenti.