Medalie de aur la Olimpiada Internationala de Chimie, doua medalii de argint si trei de bronz pentru elevii romani

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 30 aprilie 2013, 18:45 Actualitate | Esenţial


Olimpicii romani la Chimie
Foto: edu.ro
Lotul olimpic de chimie al Romaniei a obtinut o medalie de aur, doua medalii de argint si trei de bronz la Olimpiada Internationala de Chimie "D. Mendeleev". Medalia de aur a fost castigata de Andreea Maria Filip, eleva in clasa a XI-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti, care anul trecut a obtinut o medalie de argint la aceeasi olimpiada.

Olimpiada Internationala de Chimie "D. Mendeleev", aflata la a 47-a editie, s-a desfasurat in perioada 23 - 30 aprilie 2013, in capitala Uzbekistanului, Taskent.

Andreea Maria Filip, eleva in clasa a XI-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti, a obtinut medalia de aur, dupa ce anul trecut a luat medalie de argint.

Medaliile de argint au revenit Marei Ioana Esanu (eleva in clasa a XII-a la Colegiul National "Roman Voda" din Roman, judetul Neamt) si lui Grigore Mihai Pruna (elev in clasa a XII-a la Colegiul National "Vasile Lucaciu" din Baia Mare). Alti trei elevi au fost laureati cu medalii de bronz: Teodora Coroama (eleva in clasa a XII-a la Colegiul National "Mihai Eminescu" din Botosani), Vlad-Mihai Mandrici (elev in clasa a X-a la Colegiul National "Sfantul Sava" din Bucuresti) si Stefan Bogdan Ivan (elev in clasa a XI-a la Colegiul National de Informatica "Tudor Vianu" din Bucuresti). Mara Ioana Iesanu a primit si premiul special pentru cel mai mare punctaj la proba practica.

La editia din acest an au participat 118 elevi din 17 tari. Concursul a constat in trei probe a cate 5 ore, doua probe teoretice si o proba practica.

Dupa festivitatea de premiere, membrii lotului au fost invitati la Ambasada Romaniei din Uzbekistan, unde au fost felicitati de catre ambasadorul Romaniei in Uzbekistan, Romeo Stanciu, anunta Ministerul Educatiei.

Rezultatele de anul acesta au fost peste cele din ultimii doi ani. Anul trecut, elevii romani au obtinut la Olimpiada Internationala de Chimie o medalie de aur, doua medalii de argint si o medalie de bronz, in timp ce in 2011 lotul olimpic a castigat trei medalii de argint si o medalie de bronz.

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16704 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Sunt fotogenici,sunt destepti,dar viseaza sa zboar (Marţi, 30 aprilie 2013, 19:02)

    andreesanu [utilizator]

    Romania n-a dus lipsa de capete luminate ,sau de copii dotati ,numai ca astia nu fac politica !!!.Politica-i treaba mediocritatilor,repetentilor,loazelor,derbedeilor,golanilor ,iar intre olimpici si politicieni nu se pot gasi punti de corespondeta,fiecare are o alta limba !!!,alta perceptie .Tot asa si cu munca si cistigul ,munca-i pentru fraieri si masini,cistigul este al debedeilor ,mafiotilor,politicienilor.
    • +10 (10 voturi)    
      De ce nu fac astia politica?!? (Miercuri, 1 mai 2013, 10:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Oare de ce copiii supra-dotati nu ajung sa faca politica? Nu ajung pentru ca poporul nu-i agreeaza. Poporului ii plac smecherii si descurcaretii, nu olimpicii internationali.

      Si apropos, a venit un fost olimpic (culmea, tot la chimie), pe nume Funeriu. In 2009. Si? A fost respectat si agreat de popor? Da' de unde... A fost aruncat ca o masea stricata, injurat zilnic la TV, balacarit toata ziua. De ce? Pentru ca a pus camere de luat vederi la Bac si nu se mai putea copia.

      Poporul nu agreeaza persoane ca Funeriu, poporul se simte in largul sau in prezenta unui Mang, a unui Liviu Pop, Abramburica, etc.

      Si cum in democratie poporul decide, persoanele de genul Funeriu nu vor avea in veci succes in Romania. O majoritae de betivi, hoti, laudarosi, lenesi va vrea sa fie condusa de oameni ca ei, nu de ciudati din astia care vor sa schimbe sintagma celebra " noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc" care guverneaza existenta noastra.
      • -1 (1 vot)    
        olimpiada (Miercuri, 1 mai 2013, 12:20)

        consting [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        nu generaliza. nu da verdicte. poporul e mult mai destept decat crezi. populismul politicienilor ii transforma in masa de manevra. de vina sunt anii comunismului. dar si politicienii -proveniti din comunistii feroce, descendentii si apropiatii lor. nu reusesc si de fapt nu vor sa faca ceva pt populatie. ce se poate spune despre cei care au zeci de case. campionul e din partidul lui voiculescu.. coruptia e imensa. deopotriva cu saracia. sa le fie rusine politicienilor de nehemisirea de care dau dovada. civilii tre sa le faca legile de functionare. acum au legi prin care isi acorda privilegii. cand radu moraru spunea asa ceva toti i-au sarit in cap. probabil prea putini credeau in spusele lui.
        • +3 (3 voturi)    
          Scapi esenta (Miercuri, 1 mai 2013, 14:30)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui consting

          Poporul asta are ceva specific: daca te uiti la sondajele cu parerea romanilor despre romani, vei observa ca foarte multi romani au o parere proasta despre concetateni, dar o parere foarte buna despre ei insisi. Niciodata individul nu-si asuma caracteristica societatii. Mai mult, daca-i intrebi despre cauzele nivelului de trai precar, nu auzi pe nimeni spunind ca o duce prost pentru ca nu a invatat bine la scoala. de vina vor fi politicienilor, rusili, a americanii, europenii, masonii, evreii, sau a orice altceineva, doar ei insisi nu.

          Asha e si in postarea ta. Principalii vinovati nu-s comunistii mestere, ci noi ca si popor. Iar nepotismul, sinecurismul, spaga, lipsa de educatie, formele fara fond, nu-s din '90. Daca citesti nitel Caragiale, (sau alte carti din perioada interbelica) observi aceleasi pacate si la societatea de atunci. Acelasi nepotism, aceleasi spagi, aceleasi forme fara fond, aceeasi lipsa de meritocratie. De aia spun ca de vina e poporul, nu comunistii. Si pina nu vom constientiza asta, pina nu ne vom accepta defectele, nu vom reusi sa le corectam.
      • +1 (1 vot)    
        Mai multi Funeriu.. (Joi, 2 mai 2013, 1:24)

        emigrant [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Sa speram ca unii dintre acesti olimpici se vor alatura lui Funeriu. Este cel mai bun lucru ce il pot face ptr tara lor.. Nici macar nu e nevoie sa ramina in Romania. Impostura se poate demasca si de la distanta. Sa nu uitam ca Plagiatorul Ponta a fost in stare prin grajdanul Pop sa desfiinteze o comisie de etica. Acesti tineri vor trebui sa se implice. Si cred ca o vor face..
        • -2 (2 voturi)    
          pentru cine vor să se implice? pt cei care (Joi, 2 mai 2013, 17:43)

          visio [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

          sunt cu ochii in latrina 3 sau pentru cei 63% de nesimițiți care au stat acasă de ziua votului? au mai fost unii care s-au implicat prin 1989 și au ajuns mâncare pentru viermi; aveau și ei familii, sau visau la viața pentru care ieșiseră în stradă; îți voi spune o chestie care te va durea: românii sunt iresponsabili cu acte de indivizi sănătoși; vine papițoiul ăla de Băsescu și vorbește, într-un interviu, despre Harckov în loc de Harghita; cine este maimuțoiul ăsta de Băsescu de își permite să șteargă mii de ani de istorie? a tăiat pensiile, un act neconstituțional generat de criza economică mondială; deci, fără război, fără țară distrusă, băsescu se gândește să taie dela amărâți în loc să taie 50% dela parlamentari; e drept că a tăiat 25% însă nu este suficient; în fiecare an apar dovezi arhelogice că ungurii și secuii sunt oaspeți în România; desigur că mă refer la idioții prostiți cu steaguri și 2kg de făină; însă este inacceptabil ce spune Președintele României; când ai 10 ani de guvernare, învățământul este praf, medicii lasă pacienții să moară cu zile, drumuri nu ai, austostrăzi nu ai, școli ultramoderne nu ai, profesori rămași în epoca de piatră, etc, este inacceptabil să te numești politian sau Președinte; tinerii de care zici tu, și-au rupt creierul pentru ei, pentru pasiunea lor; acești tineri nu vor putea vreodastă să își dezvolte intelectul pentru că s-ar înjosi dând șpagă unui Plagiator, unui Turnător, unui Căcărău, unui tăriceanu monarhist care trăiește din plin binefacerile republicii semiprezidențiale, etc; în schimb, cei 63% de nesimțiți, care au stat acasă de ziua votului, considerăr șpaga ceva firesc, iar cei 36% care guvernează România, o consideră obligație; și unii și ceilalți sunt mai proști decât Ponta Plagiatorul, Căcărău, Felix Turnesol, mircea badea pudelul, etc...cele 5 premii Nobel luate de români, au venit dela cei care lucrau afară; că acești tineri sunt români, arată clar că și Dumnezeu își bate joc de poporul acesta; pentru că merită
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns pentru Bogdan (Vineri, 3 mai 2013, 20:58)

        andreesanu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Bogdane ,nici mie nu-mi place in ce fel sunt tratati oamenii de valoare in aceasta tara.
        De 23 de ani se distruge scoala,sistemul de valori este rastalmacit ,denaturat .
        Gargaragii ,smecherii,puslamalele ,hotii,mafiotii sunt uniti si se apara unii pe altii ,nulitatile se pun de acord ,iar cind mediocritatea devine boala nationala se intimpla se ajunge acolo unde-i Romania azi.
  • +12 (12 voturi)    
    respect (Marţi, 30 aprilie 2013, 19:15)

    kid_rahova [utilizator]

    ....
    • +3 (5 voturi)    
      intradevar...... (Miercuri, 1 mai 2013, 8:05)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui kid_rahova

      ....tot respectul pentru acesti copii si pentru profesorii lor, care impotriva tuturor greutatilor si barierelor puse de acest sistem politic pervers, reusesc performante la nivel mondial.
      Asta demonstreaza inteligenta nativa cu care ne-a inzestrat Dumnezeu. Pacat ca nu suntem in stare inca, sa ne dezbaram de credulitatea aceasta paguboasa si sa mai gandim si in folosul nostru, ca natiune.
  • -2 (18 voturi)    
    felicitări! (Marţi, 30 aprilie 2013, 19:33)

    Mazeta [utilizator]

    Sper ca acești bravi tineri să fie premiați la nivelul cel mai înalt, de către președintele Băsescu, autorul celebrelor vorbe: „școala românească scoate tâmpiți”.
    • +9 (9 voturi)    
      hmmm (Marţi, 30 aprilie 2013, 20:10)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Zilele trecute, vorbeam cu un conaţional despre soldaţii cu emblema UN aici, în Cipru. Zic ceva de genul "cam suferă ăştia din trupele ONU aici la patruj' dă grade" - la care conaţionalul îmi ripostează contrariat "ăştia n-au nicio treabă cu ONU, nu vezi că-s de la iuu-en?"
    • +5 (9 voturi)    
      din pacate sau din fericire (Marţi, 30 aprilie 2013, 20:38)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      acesti copii nu sunt produsul scolii romanesti...dar de, tu esti Mazeta, prezent la datorie.
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 aprilie 2013, 22:48)

      [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

    • +5 (5 voturi)    
      Hop si Mazeta (Miercuri, 1 mai 2013, 10:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai scoala romaneasca scoate timpiti, uita-te la promovabilitatea de la BAC. Faptul ca sunt citeva sute de elevi pe an de studiu care ajung pe la olimpiade, nu inseamna ca ceilalti citeva sute de mii nu-s timpiti.

      Daca ai avea alta meserie decit postatul de timpenii pe forumuri, ai ajunge poate sa dai un interviu cu proaspetii absolventi de facultate si ai vedea ce competenti scoate liceul sau facultatea. Din 100, 80 sunt pierduti complet, 10 sunt re-educabili cu ceva costuri, 5 buni si 5 foarte buni. Cam asta scoate scoala romaneasca.
  • +15 (15 voturi)    
    Felicitari!! (Marţi, 30 aprilie 2013, 20:20)

    utilizator1 [utilizator]

    Si uite-asa sistemul educational din Romania formeaza elite!
    Ma bucur pentru acesti elevi si ma bucur sincer ca isi vor putea continua studiile la Yale.
    Dar restul? Cu ceilalti elevi romani ce se intampla? Din cate am auzit in ultima vreme au probleme la bacalaureat.
    Pe cand un articol despre rezultatele "eforturilor" pe care le face ministerul pentru a uniformiza calitatea invatamantului?
    Hai sa investim in majoritate, nu intr-o elita care oricum va pleca la Yale.
    • +12 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 aprilie 2013, 22:28)

      [anonim] i-a raspuns lui utilizator1

      • +5 (5 voturi)    
        Multumesc.... (Miercuri, 1 mai 2013, 6:51)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui

        Ai 'condensat' in citeva rinduri ceea ce as fi vrut si eu sa spun! Dar, sint dator sa repet:

        Felicitari parintilor, elevilor si profesorilor !!!

        Jos palaria !!!
  • -10 (14 voturi)    
    Gata, astea nu sunt stiri! (Marţi, 30 aprilie 2013, 20:37)

    LiviuIordache [utilizator]

    Forma asta de a lustrui gunoiul a devenit chiar enervanta! In primul rind, confuzia ordinara cu Jocurile Oimpice dovedeste diversiunea. De fapt, nu a luat nicio medalie de aur in sens olimpic, adica nu a fost prima din nu stiu citi concurenti, ci a facut un barem, asa ca sunt poate zeci, oricum mai multi medaliati cu aur, iar la mentiune si astea incepi sa te gindesti daca merita banii aruncati pe pregatire centralizata, pe absente motivate la scoala, inclusiv pentru profesori si toate alea. De fapt, avem un invatamint la pamint, iar citeva zeci sunt adunati in asa-zisele loturi olimpice, in care se pregatesc pentru Olimpiade. Daca observati, organizate de Uzbekistan, Daghestan, hai o Bulgarie, nu au nicio legatura cu scoala adevarata. A, ca elevii care obtin ceva acolo sunt de toata lauda, ok, dar sa facem din ei campioni... De fapt, sunt niste chestii artificiale, nici macar nu constituie un exemplu pentru restul, cum ar fi un campion olimpic la atletism, sa zicem, care se bate cu mii de concurenti din 200 de tari ani de zile si este, cu adevarat o exceptie, un model. In uzbekistan au participat 17 tari, adica 16 ex-sovietice si noi, ca am ramas in aria asta, de aia ne prabusim!
    • +13 (13 voturi)    
      esti funebru (Marţi, 30 aprilie 2013, 21:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Mi-e rusine ca sint conational cu unul care gandeste asa. Adica copii astia invata de le sar capacele si isi pierd copilaria(cam in aceeasi masura cu un olimpic din sport) ca sa obtina rezultatele astea si pe tine te mananca denumirea de Olimpiada.
      Recunosc ca invatatamantul romanesc e la pamant dar asta nu face mai putin valoros rezultatul lor.
      Dar hai sa-ti spun care e deosebirea intre copii astia si un sportiv. Sportivul (chiar si olimpic) la iesirea din activitate(in jur de 25) va deveni probabil un profesor de sport pe undeva, copii astia isi vor incheia cariera pe la 65-70 de ani dupa ani de studii si aport adus societatii. Daca tu crezi ca avem nevoie de stadioane si nu de laboratoare e grav.
      • +9 (9 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 aprilie 2013, 22:57)

        [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

      • +8 (8 voturi)    
        Încă ceva... (Miercuri, 1 mai 2013, 0:32)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ...de la un fost Campion Național al României în proba de săritură cu prăjina (juniori) - acești copii nu se injectează cu anabolizante - ceea ce nu este deloc sigur despre lotul național de atletism (vezi incidentele anterioare) + tendințele generale din sport.

        Sînt de-acord că acești copii nu sînt reprezentativi pentru învățămîntul românesc - aceasta este rușinea noastră, a adulților, nu a lor. Se vede treaba că sînteți supărat și aveți și de ce - dar vă vărsați mânia pe cine nu trebuie (poate că unii vă citesc - la asta vă gîndiți cînd scrieți?)

        Bravo copii! Tot înainte!
      • -3 (3 voturi)    
        Dati-mi un exemplu de "olimpic" ajuns ceva (Miercuri, 1 mai 2013, 17:57)

        LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Stiti vreun olimpic din kirkistan candidat la premiul Nobel pentru chimie?
    • +9 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 aprilie 2013, 22:36)

      [anonim] i-a raspuns lui LiviuIordache

    • +8 (8 voturi)    
      o singura mentiune (Marţi, 30 aprilie 2013, 23:04)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      nici peste 200 de ani nu va putea demonstra cineva ca un olimpic la chimie s-a dopat. plus ca ce are acum in cap ii ramane toata viata. picioarele te mai lasa, fie ca vorbim de atletism, ciclism sau chiar box. si capul ala va schimba lumea, in multe dintre cazuri in bine. picioarele tot picioare raman.
      In rest, comparatia ta este aberanta.
    • +4 (4 voturi)    
      Ce-ar mai fi de spus? (Miercuri, 1 mai 2013, 6:59)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Neam prost.....mitocan de la coada vacii !!!

      Arunci cu 'noroi' pe munca si stradania unor copii de exceptie....parinti care au facut sacrificii....profesori care au dedicat timp ( probabil ne-platit ) si pasiune in scopul acestei competitii !!!!!!

      Iar tu....????

      Sa-ti fie rusine, magarule.
  • +3 (5 voturi)    
    Felicitari!!! (Miercuri, 1 mai 2013, 0:06)

    jackalphonse [utilizator]

    Este o veste buna inainte de Paste
  • +1 (3 voturi)    
    Acestea sunt adevaratele valori ale educatiei dac (Miercuri, 1 mai 2013, 7:05)

    MarianaGaspar Stefanescu [anonim]

    Se vede ca dacii traiesc si in prezent prin mintile luminate pe care le au urmasii lor...Cand se va afla adevarul despre ADEVARATII NOSTRUII STRAMAOSI? Felicitari copii ! Felicitari stimati colegi profesori ! Felicitari parintilor! Asa vedem ca inca avem multe de spus si ca sistemul nostru de invatamant nu este asa cum este blamat! Cine vrea sa invete invata, cine nu...Si aici este rolul familiei in primul rand...Cei 7 ani...Faceti ceva sa nu ne mai plece aceste valori nationale..Incultii care alearga dupa mingie se scalda in bani, ei si blondele lor la fel de inculte, care invadeaza programele TV...Si valorile noastre....ce primesc _ Doare multumiri...daca le primesc si pe acelea...Cand VALOAREA VA FI RETRIBUITA ASA CUM MERITA SI NONVALORILE VOR FI TRECUTE IN NEGURA UITARII__ Cititi cum isi rasplateau dacii valorile...Un om instruit este un om ce nu poate fi manipulat! Va doresc PASTE FERICIT, LUMINA IN SUFLET, IN CASA , IN VIATTA ! Si nu uitati DUMNEYEU SI FAMILIA SUNT CELE MAI VALOROASE PE ACEST PAMANT..Bogatiile spirituale sunt adevaratele comori! Sanatate si Doamne ajuta!
  • +1 (3 voturi)    
    clarificare (Miercuri, 1 mai 2013, 11:32)

    zetzar [utilizator]

    Am cautat pe google si aceasta olimpiada internationala nu este chiar asa internationala. Intr-adevar articolul spune ca au participat elevi din 17 tari, dar nu spune care. "It was attended by 17 teams from Uzbekistan, Azerbaijan, Belarus, Bulgaria, Hungary, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Lithuania, Macedonia, Moldova, Russia, Romania, Saudi Arabia, Tajikistan, Turkmenistan, Turkey and Ukraine" - See more at: http://www.uzdaily.com/articles-id-22894.htm#sthash.46WI3yIr.dpuf Nu este in intentia mea sa trolez, dar as fi vrut ca HN sa-mi ofere aceste informatii in articol. Este destul de interesant de stiut pt mine impotriva caror alte tari ne-am raportat. Oricum rezultatul este nemaipomenit, multe felicitari si tot inainte!
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 mai 2013, 12:26)

      [anonim] i-a raspuns lui zetzar

    • +2 (2 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 1 mai 2013, 14:14)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui zetzar

      "Nu este in intentia mea sa trolez, da..."
      ce inseamna a trola?
    • +1 (1 vot)    
      Orice competitie (Vineri, 3 mai 2013, 12:25)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui zetzar

      la care sunt participanti din cel putin doua tari este considerata internationala. Daca era limitata la anumite zone ale planetei, ar fi fost numita competitie europeana, balcanica, (nord sau sud) americana etc. Faptul ca este declarata internationala, inseamna ca primeste participanti din orice zona, nu ca obliga sa participe din toate tarile.
  • -3 (3 voturi)    
    10-15 dintr-un milion! (Miercuri, 1 mai 2013, 17:54)

    LiviuIordache [utilizator]

    Ma bucur din suflet ca sunt injurat ca la usa cortului, pehntru ca asta demonstreaza ca asta a produs scoala romaneasca: semianalfabeti intoleranti (oamenii care au o bruma de carte accepta si opinia altului, sa va dau citate?), care fac din 10-15 exceptii, si alea la concurenta cu turkmenistanul, la toate materiile dintr-un milion de elevi invata cit de cit, restul sunt la pamint! Bacalaureatul a fost luat de 30 la suta, sunt scoli intregi care inseamna doar pereti si noi cadem pe spate ca 1 (un) baiat sau fata a facut bine niste probleme, dupa ce a stat ani de zile in cantonamente si cu profesori platiti sa se ocupe doar de asta! Nu pricepeti ca medalia de aur la chestia asta este sa faci un anumit punctaj nu ca esti primul? Sunt astfel de "olimpiade" care dau cite 20 de medalii de aur! Hai Uzbekistanul, viitorul de aur al Romaniei!!!
  • +1 (1 vot)    
    acesti copii inteligenti (Miercuri, 1 mai 2013, 19:57)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    sunt premiati cu sume la fel de mari ca si loazele care fac sport ?
  • +2 (2 voturi)    
    These magnificent kids... (Miercuri, 1 mai 2013, 22:31)

    John M. [utilizator]

    au tot atatea sanse sa faca ceva in patria natala cate au secretarele lui cacarau sau ale lui liviu dragnea sa ajunga pe Luna cu rachetele construite de victor ponta.

    Go West, young Romanian !
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 mai 2013, 15:59)

      [anonim] i-a raspuns lui John M.

  • +3 (3 voturi)    
    Bravo lor! (Joi, 2 mai 2013, 0:54)

    Jean Phoutaille-Marais [utilizator]

    .... si sa le uram succes la Olimpiada Internationala de Chimie 2013, care va avea loc la Moscova. Sa speram ca vor fi printre participant.