Germania ridica o parte din restrictiile de munca pentru romani. Din 2012, absolventii de facultate, ucenicii si sezonierii nu mai au nevoie de permis

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2011, 20:37 Actualitate | Esenţial

Guvernul federal de la Berlin a decis, miercuri, sa inlesneasca accesul fortei calificate de munca din Romania pe piata muncii din Germania. Astfel, incepand cu, romanii absolventi de facultate care cer un loc de munca potrivit pregatirii lor, persoanele care incep o pregatire profesionala intr-o intreprindere si lucratorii sezonieri nu vor mai avea nevoie de permis de munca pentru Germania incepand din 2012, se arata intr-un comunicat al ambasadei germane la Bucuresti remis Mediafax.

Totodata, in cazul locurilor de munca in care pregatirea si calificarea profesionala este una standardizata a fost exclusa verificarea prioritatii. Drept rezultat, nu se va mai verifica, mai intai, daca pentru acel loc de munca exista, in Germania, o persoana in cautarea unui loc de munca.

"Incepand cu 2012 va fi mult mai usor pentru romani sa lucreze in Germania. Un numar mai mare de forta de munca - forta de munca cu o inalta calificare, ucenici si muncitori sezonieri - nu vor mai avea nevoie de un permis de munca in Germania. Interdictii privind libera circulatie a fortei de munca pentru romani vor continua, insa, sa existe doar in locurile de munca unde cerintele de calificare sunt reduse", a explicat ambasadorul Germaniei, Andreas von Mettenheim.

In comunicatul ambasadei germane se mai arata ca restrictiile care au fost mentinute au drept scop protejarea somerilor de lunga durata si a persoanele aflate in cautarea unui loc de munca, cu o pregatire profesionala slaba, de derapajele existente pe piata muncii, indeosebi pe cei din Germania de Est.

Zece dintre cele 26 de state membre UE (fara Romania) aplica restrictii cetatenilor romani pe piata muncii. Li se adauga alte state europene precum Norvegia sau Elvetia.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

5298 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    nu are nimic de-a face cu vizita lui Base ;) (Miercuri, 7 decembrie 2011, 21:42)

    base [anonim]

    si totusi are...hai BASE!
    • 0 (2 voturi)    
      n-ai sa vezi (Miercuri, 7 decembrie 2011, 22:25)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui base

      stirea pe vuvuzele :)
    • +2 (2 voturi)    
      esti cam naiv (Miercuri, 7 decembrie 2011, 23:34)

      impartial [anonim] i-a raspuns lui base

      Faci parte din naivii aflati la extreme. Ori Base e dus cu pluta si inamicul tuturor, ori e zeus.
      Adevarul este ca nemtii au un deficit mare de ingineri si s-au impiedicat in work permit-ul lor. Acum un an am candidat la joburi ptr Germania in IT si toti ma intrebau de work permit... netinand cont ca era nevoie si de sprijinul firmei angajatoare ca sa il obtin.

      Biss balt Deutschland! :)
      • 0 (0 voturi)    
        de ce musti? (Joi, 8 decembrie 2011, 12:26)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui impartial

        De ce musti Germania? De "balt"?
    • -2 (2 voturi)    
      Sa se plimbe mai mult (Joi, 8 decembrie 2011, 2:24)

      uuuu [anonim] i-a raspuns lui base

      Normal ca are, ca doar de asta avem restrictii in inca 10 tari.

      Oricum, cine e calificat (si prin asta nu ma refer la diploma de la Spiru) se poate angaja in oricare tara europeana, trebuie doar putina voina.

      Oricum, bafta la alegeri, mai un -25% si emigreaza si cei cativa ramasi in tara care inca mai lucreaza.
  • +2 (2 voturi)    
    In sfârsit (Miercuri, 7 decembrie 2011, 22:26)

    Felix [anonim]

    Este cea mai buna veste pe care am auzit-o in ultimele luni in presa. Asta cu toate ca ma gasesc deja de câtiva ani intr-o alta mare tara europeana.
  • +2 (2 voturi)    
    da (Joi, 8 decembrie 2011, 3:11)

    eu [anonim]

    egal. am primit deja permisul definitiv de munca :))))
    • 0 (0 voturi)    
      permis definitiv (Joi, 8 decembrie 2011, 8:31)

      gabby [anonim] i-a raspuns lui eu

      cum ai reusit sa obtii permisul definitiv? in ce conditii?
    • 0 (0 voturi)    
      egal? (Joi, 8 decembrie 2011, 12:30)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui eu

      si te-ai virusat si cu "egal"-ul nemtesc, asa ca stai de destul de multa vreme acolo, probabil ai deja si cetatenie.
    • 0 (0 voturi)    
      buna! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:00)

      sorina [anonim] i-a raspuns lui eu

      cat a durat pana l ai obtinut?eu ma chinui de vreo 3 luni....
  • 0 (0 voturi)    
    incepand cu (Joi, 8 decembrie 2011, 9:11)

    vlad [anonim]

    "Astfel, incepand cu, romanii absolventi de facultate care cer un loc de munca potrivit pregatirii lor, "- asa da jurnalism! ionesco scrie pe fruntea ta, mai tastatorule. Si asta e o meserie prea grea pentru tine!
    • 0 (0 voturi)    
      DA DAR... (Vineri, 9 decembrie 2011, 11:07)

      monica [anonim] i-a raspuns lui vlad

      textul este urmatorul:"Fachkräfte mit Hochschulabschluss bei entsprechend qualifizierter Beschäftigung" iar traducerea este aprox aceea care apare in textul articolului. Problema este ca ZAV(Zentrale Auslands und Fachvermittlung- Agentia pentru ocuparea fortei de munca) sustine sus si tare ca aceasta regula se refera DOAR la oamenii de stiinta nu si la inginerii muritori de rand(in momentul in care i-am contactat eu telefonic)....se poate ca aceasta regula sa fie prea noua?
  • 0 (0 voturi)    
    adio politicieni de mucava... (Joi, 8 decembrie 2011, 9:18)

    gheorghe [anonim]

    am incercat candva.

    e intuil in prezent - am sarit balta.

    doresc europei mult succes - dar la capitolul TOLERANTA, aceasta "Uniune" functioneaza la fel ca si la nivel FINANCIAR... adica doar pe HARTIE.

    bafta (t)euro.

    si bis bald... adica good bye politicieni de mucava.
  • 0 (0 voturi)    
    O sa ramanem fara judecatori (Joi, 8 decembrie 2011, 16:14)

    Florin [anonim]

    Toti vor emigra in Germania.