Traian Basescu, citat la Curtea de Apel Bucuresti dupa ce un cetatean a reclamat ca fostul presedinte si-ar fi reluat ilegal mandatul dupa referendumul din 2012

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2015, 8:49 Dosare Juridice

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Traian Basescu a fost citat, marti dimineata, la Curtea de Apel Bucuresti, dupa ce un cetatean, Ion Ciochina, a depus o plangere impotriva sa, in care sustine ca fostul presedinte al Romaniei si-ar fi reluat in mod ilegal mandatul dupa suspendarea si referendumul din anul 2012, anunta Digi 24. Acuzatia adusa in plangere lui Traian Basescu este de uzurpare a calitatii oficiale de presedinte. Fostul sef al statului a ajuns marti dimineata la Curtea de Apel Bucuresti. El nu a facut declaratii. El nu a facut declaratii la intrarea in sediul Curtii de Apel.

Plangerea penala a fost depusa initial impotriva lui Traian Basescu la DIICOT de catre Ion Ciochina, de profesie jurist, si de senatorul liberal Ioan Ghise. DIICOT a clasat dosarul, solutia fiind de neincepere a urmaririi penale. Decizia a fost contestata de Ion Ciochina la Inalta Curtem care si-a declinat competenta catre Curtea de Apel Bucuresti.

"Se invoca lucruri care nu au nimic cu Constitutia si cu legea. Este o reclamatie depusa initial de domnul Ghise si de domnul Ciochina pentru uzurpare de calitati oficiale si incalcare a Constitutiei, or, eu am exercitat functia de presedinte al Romaniei numai si numai in baza deciziilor Curtii Constitutionale. Mai mult decat atat, dansul reclama faptul ca n-am tinut cont de hotararea de suspendare a Parlamentului, numai ca nu Parlamentul are rolul de a stabili cand o persoana exercita functia de presedinte al Romaniei. Dupa alegeri, CCR valideaza alegerile, iar dupa referendumuri CCR valideaza sau invalideaza referendumul. Referendumul din vara lui 2012 a fost invalidat prin decizia CCR cu precizare expresa de reluare a activitatii de presedinte al Romaniei", a declarat Traian Basescu la iesirea din sediul Curtii de Apel Bucuresti, potrivit Digi 24.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2767 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    ...jurişti?? :))) (Marţi, 13 octombrie 2015, 8:58)

    Radu_Luci [utilizator]

    păi, după ce câştigă, Băse să-i reclame pentru denunţ calomnios. dar cred că alde Ghişe şi ăl'lalt ştiu deja ce-i aşteaptă. pen' că-s băieţi deştepţi ;)
  • +4 (4 voturi)    
    In ce tara traim (Marţi, 13 octombrie 2015, 9:09)

    EMP [utilizator]

    Mai bine ziceati din titlu ca domnul Ghise s-a aflat de la inceput in spatele acestui demers. Nu m-as mai fi obosit sa citesc restul. Oamenii acestia sunt incompatibili cu civilizatia. Acum incearca sa-si faca un nume initiind actiuni judiciare fara nici o sansa de succes.
  • -3 (3 voturi)    
    Marele patriot roman basescu (Marţi, 13 octombrie 2015, 9:24)

    Alex [anonim]

    Cel mai cinstit presedinte alaturi de soldatii sai Videanu Udrea Boc pinalti cocos bica.... oameni cinstiti cu iubire de tara si popor , noi ne batem joc de ei cu dosare fabricate
  • +6 (6 voturi)    
    Pai asta nu-i hartuire ???? (Marţi, 13 octombrie 2015, 9:25)

    cartofil [utilizator]

    Si ce sta in spatele acestei hartuiri? Dorinta de razbunarea a plagiatorului, prin mana fostului soldat din trupele de securitate care au tras la revolutie, Nitu. Un aurolac ma acuza ca i-am furat iahtul iar Curtea de Apel ma citeaza ca sa cerceteze daca este adevarat. In loc sa-i dea un sut undeva lui terchea berchea si sa nu consume timpul oamenilor.
  • -3 (5 voturi)    
    Cine seamana vant, (Marţi, 13 octombrie 2015, 9:47)

    xrogo [utilizator]

    culege furtuna,iti place Basescule,nu-ti pui intrebarea de ce Iliescu si Constantinescu nu sunt tarati prin tribunale,nesimtirea si nemernicia se platesc intotdeauna!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Dar (Marţi, 13 octombrie 2015, 11:41)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      prostia, delasarea, comoditatea, lasitatea...când se platesc? este lupta mafiotilor cu justitia....chiar cu uneltele acesteia...
    • +3 (3 voturi)    
      Cine e Constantinescu? (Marţi, 13 octombrie 2015, 14:28)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cand a murit?
      • -1 (1 vot)    
        Pai da (Marţi, 13 octombrie 2015, 15:36)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

        ca de Iliescu am auzit...
        Ala care a adus minerii...
        Ala care ii pupa pe rusi...

        @mao: de ce nu esti la fel de suparat pe Iliescu, bre?
  • -4 (4 voturi)    
    Reclamatii de unul singur? (Marţi, 13 octombrie 2015, 10:41)

    citizen kane [anonim]

    probabil ca e vreo strategie ieftina de la PMP sa isi faca reclamatii singuri, ca sa se bage in seama, sa ii ia interviuri la beunuteve, si sa mai atraga atentia nitel
    o noua gaselnita din poseta doldora a febletei dlui ex-prezi, acesti ginger rogers si fred astaire de dambovitza, care monopolizeaza dreapta pe fondul somnambulelii peneliste, sa le fie somnul lin si trezirea pe racoare la toti care merita ...
  • +5 (7 voturi)    
    ILEGAL? (Marţi, 13 octombrie 2015, 10:59)

    dani [anonim]

    Base nu a facut nimic ilegal, ilegala a fost suspendarea de catre borfasii si infractorii din Parlament
  • +3 (3 voturi)    
    Oare (Marţi, 13 octombrie 2015, 14:32)

    canache [anonim]

    orice idiot poate da in judecata un fost presedinte pt orice motiv ? Am mai auzit de unu' care vrea sa-l dea in judecata ca a promis ca pleaca pe mare dupa ce-si incheie mandatul. Il mai acuzau unii ca a zis 'sa traiti bine' si ei o duc rau - A mintit ! Oare astia sunt pusi de cineva sau sunt idioti din fire?
    • +1 (1 vot)    
      Procurorii ce sar la ordin la fiecare denunt (Marţi, 13 octombrie 2015, 15:14)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui canache

      Ar trebui sa se sesizeze pentru infractiunea de denunt calomnios. Altfel dovedesc ca nu sunt decat niste lichele in slujba altor lichele