Editura ​Humanitas, 2010. "Bulversarea valorilor"

VIDEO Volumul "Bulversarea valorilor. Scrieri dintr-un timp buimac", semnat de Dan Tapalaga, a fost lansat sambata la BCU, Galeria Galateca

de     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:31 Actualitate | Cultură

Bulversarea valorilor. Scrieri dintr-un timp buimac (coperta)
Foto: Hotnews
Cartea "Bulversarea valorilor. Scrieri dintr-un timp buimac", semnata de Dan Tapalaga si publicata de Editura Humanitas, a fost lansata sambata la ora 15.00, la BCU, Galeria Galateca. Aur vorbit despre carte Ioana Lupea, Andrei Cornea, Gabriel Liiceanu, Dan Tapalaga. Volumul este alcatuit dintr-o selectie de texte publicate pe site-ul HotNews.ro in perioada 2007 - 2010. In premiera in Romania, in volum sunt incluse cele mai interesante comentarii postate de cititori, dialogul specific mediului online fiind recuperat intr-o carte tiparita


De ce ai mai citi o carte precum cea a lui Dan Tapalaga? Ce rost are ca tu, cititor ostenit de capcanele fiecarei zile traite in Romania, de inselatoriile publice si de vicleniile mediatice, sa redeschizi dosarul ultimilor ani, sa-ti recompui imaginea lumii "buimace" pe care-o traversezi inca?

De ce sa rememorezi aceasta stare nesfarsita de intrigi fara deznodaminte, aceste serii lungi de evenimente care nu-si gasesc niciodata rezolvarea, de ce sa retraiesti sentimentul nedreptatii si frustrarile de anul trecut? Cu ce te-ar ajuta ca-n clipele tale de liniste sa te cufunzi in lectura unor texte tensionate, abrupte, ce-ti readuc in fata realitatea dureroasa a zilei de ieri si de azi, personajele dubioase ale spatiului public, uimirile in fata aproape incredibilelor ticalosii?

In textele lui Dan Tapalaga nu vei gasi nici o intelepciune din acelea linistitoare, cu adevaruri eterne, nici o dieta morala miraculoasa, nici o recomandare de viata lunga. Vei afla in schimb o scrutare lucida a zilei in care a fost scris fiecare text, o lupta cu stihiile postcomuniste si cu sminteala cotidiana.

Citind cartea, observi ca Dan Tapalaga n-are nici un pic din instinctul sau placerea distructiva a jurnalistului de astazi, oricat de manios ar fi, uneori. Nu stoarce orice fapt de toate semnificatiile lui pana a-l reduce la nimic, cum se intampla zilnic la televiziuni. Nu se joaca cu cuvintele si cu ideile si nu isi propune niciodata sa-si isterizeze cititorul. Nu te indreapta pe drumuri inutile.

Miza lui este luciditatea perspectivei, iar nu seductia stilistica. Vrea mereu sa puna lucrurile in ordinea lor fireasca. Gasesti mereu in textele lui constructii, fermitate, clarificari, solutii, echilibru - oricat de critic ar fi. Isi ia tot timpul distanta fata de realitate, fara sa renunte la dileme si isi provoca cititorul la exercitii de gandire. Iti regasesti in textele lui sentimentul normalului.

Poate ca citirea cartii iti va spori o clipa sentimentul de insecuritate, de deriva, te va face sa te simti inca si mai pierdut, mai speriat de compromisurile ce ti se propun si iti vei da seama ca nu te mai poti adapta mizeriei; ca nu te poti impaca cu monstruosul urcat de unii pe scena ca fiind normalitatea. Iti va prelungi poate putin obositoarea veghe, dar pana la urma te vei gandi ca poti sa infrunti timpul acesta, timpul bulversarii valorilor.

Unii cititori HotNews.ro vor avea surpriza de a-si regasi publicate in carte comentariile scrise la articolele lui Dan Tapalaga. Autorul a socotit ca ele reprezinta plusvaloare adaugata propriilor texte. Punerea lor laolalta doreste sa redea pe foaia tiparita autenticitatea scrisului pe internet, in care autorul se expune nemediat judecatii si opiniei cititorilor sai.

Volumul publicat de Humanitas nu face parte din nici o colectie a editurii, poate si pentru a marca noutatea unei astfel de carti ce aduna texte ce n-au vazut niciodata tiparul, desi au fost citite de zeci de mii de oameni, destinate doar curgerii zilei in care au fost scrise, dar care rezista temeinic in timp, supuse reactiilor imediate si completarilor scrise de cititori. Initiativa Humanitas, cea mai prestigioasa editura din Romania, de a publica un volum cuprinzand texte preluate de pe internet poate fi interpretata si ca o recunoastere a clasicizarii internetului ca mediu pentru jurnalisti. 

  •  Cum descrie Vladimir Tismaneanu scrisul lui Dan Tapalaga, in Argumentul de la inceputul cartii: "Dan Tapalaga este cronicarul intristat si demn al patologiilor etice ale tranzitiei romanesti... In fapt, el spune ceea ce gandeste, nu in mod frivol, narcisist ori capricios, ci pe baza a ceea ce se cheama l'esprit de serieux.  Nu are timp de comicarii burlesti. Nu pactizeaza cu Raul si repudiaza rationalizarile specioase ale celor care o fac. Reactiile sale in raport cu infrangerile morale ale presei romanesti anexate intereselor oligarhice se nasc dintr-o imensa tristete.  Diagnosticheaza sindromul (pe care eu il numesc"voluptatea ticalosiei") si cauta solutii. Uneori le gaseste, alteori nu. Nu dispera, merge inainte, convins ca daca noi tacem acum, nu va avea cine si cum sa vorbeasca maine. Gratie lui Dan Tapalaga descoperim lucruri ascunse sub invelisul duplicitatilor culpabile. Este un revelator al adevaratelor stari de lucruri, un adversar al mirajelor propagandistice, al dantelariilor sofiste si al evazionismelor bine-remunerate. Detesta dublul discurs, capcanele dublelor standarde, psihologia contorsiunilor justificatoare pentru servilisme abjecte."



Date despre autor


Dan Tapalaga s-a nascut pe 28 august 1975 la Copsa Mica, judetul Sibiu. Este licentiat in jurnalism la Universitatea Lucian Blaga din Sibiu. A debutat ca jurnalist la Radio Romania Actualitati in 1997, fiind apoi redactor la Radio Europa Libera si BBC (1998-2002). A condus departamentul politic la Evenimentul Zilei (2002-2004), a fost redactor sef-ajunct la Cotidianul (2004-2006) si seful sectiei politice la Romania Libera. Timp de un an a fost director de dezvoltare editoriala la Ziua de Cluj. Din 2007 este editor coordonator la site-ul HotNews.ro.

In perioada ianuarie-martie 2005 a fost consilier si purtator de cuvant al fostului ministru al justitiei, Monica Macovei. A fost bursier Freedom House.

Are o experienta de 14 ani in mass-media. A predat cursuri de jurnalism politic la Facultatea de Jurnalistica Sibiu (2005), Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicari Bucuresti (2007) si la Centrul pentru Jurnalism Independent (jurnalism politic).

Volumul Bulversarea valorilor. Scrieri dintr-un timp buimac este alcatuit dintr-o selectie de texte publicate pe site-ul HotNews.ro in perioada 2007 - 2010. In premiera in Romania, in volum sunt incluse cele mai interesante comentarii postate de cititori, dialogul specific mediului online fiind recuperat intr-o carte tiparita.



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4534 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:45)

    HP [utilizator]

    Apreciez mult articolele lui Dan, de fiecare data cat se poate de succinte si "babesti", analitice in limita omului de rand si de un bun simt politic incredibil, fara insa a renunta la optica critica, atat de necesara vremurilor.

    Intrebarea si problema mea : exista posibilitatea de a cumpara cartea, avand in vedere ca sunt stabilit in Spania ?

    Multumesc anticipat,

    Nota redactiei:
    De saptamana viitoare veti putea sa o comandati de pe site-ul HotNews.ro.
    • -1 (1 vot)    
      OK (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:02)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Asta am inteles, scrie si in subsolul articolului, dar aveam dubii daca se poate trimite peste granita.
      • -1 (1 vot)    
        IN SFARSIT - RECUNOASTEREA VALORILOR ! (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 14:11)

        Comunistu [anonim] i-a raspuns lui HP

        Intr-un interval atat de scurt
        - Ioan T Morar - a ajuns consul
        - Radu Moraru - director de post de televiziune
        - dan Tapalaga - iese cu o carte care sigur va fi
        de succes
        *
        Sper ca sfarsitul anului sa aduca un best seller
        echivalent si doamnei Andreea Pora.
        *
        Adica ar fi excelent daca ar publica si dansa o carte de succes.
        *
        Daca nu are nici una pregatita ar putea sa o publice tot pe asta a lui Tapalaga.
        *
        Eu nu as fi surprins.
        Doar a fost data afara de la Hotnews cand a plagiat stirea gresita despre moartea judecatorului Gaspar de la Curtea Constitutionla
        care e si acum viu, bine mersi, dar asa scrisese inaintea ei alta ziarista de prestigiu care il confundase cu Ninosu.

        Bulversarea valorilor - un titul perfect !
      • 0 (0 voturi)    
        expediere in Europa (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 16:36)

        roman, diaspora [anonim] i-a raspuns lui HP

        Cartea s-ar putea trimite prin agentiile de transport, cu care noi trimitem pachete acasa, de ex Eurolines pt Germania, etc. poate o data pe saptamana, in plic de carte, iar noi cei interesati ridicam coletul de la sediul firmei, corespondenta e-mail. Eurolines are sediu in Buc si in multe orase din Europa.
  • +5 (11 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:54)

    Nicolae Mihai [anonim]

    Ma bucur pentru reusita dlui Tapalaga! Am citit cu placere textele dansului si-l apreciez pentru reteta personala care-l poate defini ca profesionist intr-un domeniu atat de prost reprezentat la ora actuala. Ii doresc mult succes in continuare si sper ca cititorii sa aprecieze ca nu toti jurnalistii trebuie identificati cu "spalatorii de creiere", "ne-educatii" si "anticerebralii" pe care ii vedem, obsesiv, defiland intr-o cavalcada "buimaca" pe ecrane.
  • +6 (10 voturi)    
    Felicitări pentru carte! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:02)

    kairos [anonim]

    La mulţi cititori! :)
  • +9 (13 voturi)    
    felicitari calduroase! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:20)

    major_ballsack [utilizator]

    Textele d-nului Tapalaga sunt excelente sau exceptionale. E intotdeauna o placere sa descoperi rationamentul de calitate pe o structura de valori reale, in contrast strident cu restul presei.

    Desi cred ca am citit tot ce a scris d-nul Tapalaga, astept cu nerabdare sa cumpar aceasta carte.
  • -9 (15 voturi)    
    bulversare (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:26)

    Roman [anonim]

    Si cum e nebulversarea? Puparea actualei puteri sinucigase pe toate caile si toate mijloacele ?
    Pacat de talentul domniei sale, putea sa-l foloseasca mai corect .
    Oriicum acest partid dezamagitor si-a facut singur singurel harakiri
  • 0 (4 voturi)    
    Si cat va costa? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:54)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Un pret?
  • +6 (8 voturi)    
    Lansare carte (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:03)

    Samurai [anonim]

    Felicitari pentru lansarea cartii! Va urmaresc de circa un an si sunteti unul din putinii jurnalisti care aduce si un aport neuronal in ceea ce scrie.
    Mi-as dori sa fiu prezent la lansare, dar din pacate nu cred ca am sa pot sa vin. Se va filma ceva si eventual pune pe site?
  • +5 (7 voturi)    
    Baiatu asta chiar imi place (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:27)

    Ion [anonim]

    Baiatu' asta chiar îmi place cum scrie. Are verticalitate și suficientă inteligență pentru a vedea în spatele lucrurilor.
  • +1 (3 voturi)    
    felicitari ! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:25)

    io [anonim]

    Felicitari HotNews si D.Tapalaga pentru initiativa.
    Si multumiri din partea mea ca si cititior pentru efortul de a tria din noianul de comentarii idioate sau de tip postac, comentariile cititorilor cu adevarat interesati de ceea ce se intampla in politica mioritica.
    Parerea mea e ca acesti cititori-comentatori au format aproape o comunitate ...
  • +3 (7 voturi)    
    Succes,domnule Tapalaga ! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:34)

    mihai [anonim]

    Un tanar serios,rituos,cu idei clare ,ardelean prin excelenta , cu aparitii rare si extrem de bine calculate,toate sunt post factum si cu finalitatea unei concluzii sau a unei morale .Reprezinta o nota de speranta ca societatea romaneasca nu este compromisa definitiv ,ca jurnalismul in Romania nu este un efect Pavlov la aparitia mogulilor. Consider ca domnul Tapalaga ,lipsit de sofiticarii are o contributie mult mai serioasa decat "intelectualii subtiri" (compromisi pana la dezgust si aserviti patronilor de presa ,gen Plesu) ,iar Hotnews inlocuieste cu succes defuncta societate civila. Succes si multe reusite!
  • -2 (2 voturi)    
    fara titlu (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:44)

    dimitria [anonim]

    sunt publicate si textele din cuba de acum cativa ani?
    sper ca da
    felicitari
    • -1 (1 vot)    
      interesat (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:54)

      radu [anonim] i-a raspuns lui dimitria

      si eu as fi interesat
  • +1 (3 voturi)    
    Felicitatiuni! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:48)

    Cosmin Ungureanu [anonim]

    Eu cred ca Dan Tapalaga este cel mai bun jurnalist/analist (pe zona de politic-social, desigur) al acestui timp buimac. Alaturi de alti cativa (ex. Sorin Ionita), nu mai mult decat degetele de la maini. De aceea ma bucura aparitia acestui volum si ma grabesc sa o salut.
  • +1 (3 voturi)    
    Felicitari... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:02)

    Dacian Ciolos [anonim]

    Abia astept s-o citesc.
  • +1 (3 voturi)    
    Felicitari (Joi, 9 decembrie 2010, 10:53)

    ovidiu [anonim]

    Ma bucur mult, Dane, ca ai avut mereu puterea sa lupti pentru valori, sa nu abdici de la ele, chiar daca lumea din jurul tau joaca de ceva timp piesa "Rinocerii".ma bucur mult ca ai ramas om si ca arati ca se poate. felicitari si pentru carte!e grozav ca in spatiul public sa apara si astfel de produse, altfel
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo! (Joi, 9 decembrie 2010, 10:59)

    ion [anonim]

    Domnul Tapalaga este chiar un ziarist care merita citit. Mai am pe lista pe Sorin Ionita - EVZ, Cristian Campeanu de la RL si Cristian Ghinea (RL/Dilema Veche)
  • +1 (5 voturi)    
    Felicitari Dan Tapalaga (Joi, 9 decembrie 2010, 11:36)

    rco [anonim]

    Astept cu sufletul la gura aceasta carte
  • +2 (4 voturi)    
    O initiativa buna (Joi, 9 decembrie 2010, 13:29)

    Berger [anonim]

    De ce as citi o carte precum cea a domnului Dan Tapalaga? Imi place cum scrie, imi place stilul sau decent si subtil, total lipsit de agresivitate, imi place ca isi asuma riscuri (acesta fiind dupa mine o dovada ca este un jurnalist liber); mi-ar placea sa il vad mai mult la televizor.
    Dupa multa vreme cand am stat departe de presa politica am putut citi articolele unui jurnalist cu care eram in dezacord fara sa ma enervez.
  • 0 (2 voturi)    
    Dan Tapalaga (Joi, 9 decembrie 2010, 19:30)

    cornel [anonim]

    Cred ca definirea acestui jurnalist, din perspectiva personala, este ca invita consecvent, cititorii si mai rar telespectatorii si ascultatorii la exercitiu de gandire, cu resursele individuale. Acesta este un imens minus, mai sunt si altele, ce caracterizeaza soc, ro. Ce sugerez, domniei sale, ar putea fi fundamental in momentul de fata, si cred ca trebuia facut serios de mult, este identificariile ,,congenitale,, ale corolarului de minusurii ale actualitatii. Fara pedalarii excesive, comode [daca va fi vorba de un colectiv de autorii]. toate cele de bine, cornel.
  • +2 (4 voturi)    
    La mai multe! (Joi, 9 decembrie 2010, 20:52)

    onest [anonim]

    Stima si respect domnului Tapalaga! Sunt convins ca societatea romaneasca ar arata mult mai bine daca in presa ar fi mai multi oameni care sa aiba verticalitatea domniei sale.
  • +2 (4 voturi)    
    Jurnalist (Vineri, 10 decembrie 2010, 8:54)

    LC [anonim]

    l-am vazut mereu pe dan tapalaga pe strada ( zona universitate), imi venea sa-l opresc si sa-i spun ca sint o cititoare a articolelor sale si a hotnewsului si ca-l apreciez. n-am indrazit dar o fac acum : felicitari si succes in continuare
  • +2 (4 voturi)    
    Din profil (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:04)

    Ionut [anonim]

    Dane,

    imi pare tare bine sa vad ca ai reusit sa-ti asezi gazetaria acolo unde ti-ai dorit!
    Cred si sper ca locul ti l-ai gasit in ograda in care te afli! As dori sa poti sa-ti extinzi analiza si dincolo de granitele noastre la fel de analitic!
    Profesorii tai de la Sibiu imi spuneau despre tine "Baiatu' asta pute de talent dar nu trebuie sa afle niciodata!" Este un citat confirmat de o profesoara si de unul din profesorii tai cind am calcat mai demult in redactia radio incropita intr-o sala de clasa la Faculta' din Sibiu!
    O parte a visului tau cred ca s-a implinit cu multa munca si in Romania si sper sa fii multumit!
    Te felicit pentru ca ai ales sa muncesti in scris alaturi de alti gazetari in aceasta bransa!

    Multa sanatate si mult spor la un condei cat mai inspirat!

    Ionut
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 10 decembrie 2010, 20:03)

    Mioara Enoiu [anonim]

    D-le Tapalaga nu trebuie spuse multe cuvinte-un jurnalist de elita, va urmaresc si va citesc comentariile, toata stima!
    • +2 (2 voturi)    
      Multumim, Dan Tapalaga! (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 16:58)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Mioara Enoiu

      Pentru ca ne-ati facilitat vzionarea live (Hot-News, de asemenea). Tineti-l strans pe D-l Liiceanu, sa-si amintesca seara tarzie de ian-feb. 1990 cand ne indemna (in zadar, din pacate) sa nu ne ratam soarta. Avem nevoie de oameni ca Dvs.! Succes in continuare!
  • -1 (1 vot)    
    Nu inteleg (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 11:46)

    andrei [anonim]

    Lansarea acestui volum tocmai la BCU, institutie al carei director a fost instalat asa cum stim cu totii, e ironica sau schizofrenica?
  • +2 (2 voturi)    
    Respect! (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 15:19)

    Andrzej [anonim]

    Respect domule Tapalaga pentru carte, activitatea dvs. ca jurnalist, om integru si pentru ce faceti la Hotnews, care este sursa mea principala de informatii.
    Succes si in continuare!