Echipa de futsal a Romaniei a sustinut primul meci la turneul final al Campionatului European, competitie gazduita de Portugalia. Romanii au invins Cehia cu 8-4 si sunt lideri ai grupei A. In cealalta partida a grupei noastre, Italia si Portugalia au remizat, 0-0. Duminica, in al doilea meci, Romania va intilni Italia.

Romania - Cehia 8-4

Cehii au dominat inceputul de meci, insa jucatorii romani au rezistat atacurilor, asteptind sa profite de oboseala adversarului. Matei (11) a deschis scorul, insa cehii au egalat dupa numai 3 minute printr-un autogol al "tricolorilor".

Scenariul se repeta citeva minute mai tirziu: Gherman a adus 2-1 pentru romani, insa dupa numai un minut cehii reusesc sa egaleze, dupa o faza confuza in care portarul si capitanul echipei noastre s-au incurcat reciproc.

Dupa pauza, echipa noastra a inscris doua goluri (Lupu si Molomfanean), insa relaxarea ulterioara ne-a costat - Cehia egaleaza la 4, scor cu care cele doua echipe intra in ultimele 10 minute.

Din fericire pentru jucatorii romani, finalul ne apartine fara drept de apel - Szocs, Lupu si Matei (2 goluri) semneaza o victorie clara (8-4) la primul meci al Romaniei intr-un turneu final de fotbal in sala.