Italienii n-au scapat tocmai de ce le-a fost mai frica. Un rezultat de 2-2, aranjat sau nu, intre Danemarca si Suedia. Astfel, victoria chinuita a “azzurrilor“ din confruntarea cu Bulgaria a fost inutila. Peninsularii pleaca acasa, in timp ce nordicii trec “la brat“ in sferturi.

ABSENTE. Nici Giovanni Trapattoni si nici Plamen Markov nu au avut la dispozitie cel mai bun unsprezece. In afara de Totti, sanctionat de UEFA pentru ca l-a scuipat pe danezul Poulsen, selectionerul italian nu i-a putut folosi nici pe Cannavaro si Gattuso, ambii suspendati, in timp ce Vieri, accidentat la genunchi, a fost doar rezerva.

La bulgari au lipsit capitanul Stilian Petrov, fara drept de joc dupa cartonasul rosu primit in partida cu Danemarca, dar si accidentatii Vladimir Ivanov si Ivailo Petkov.

CHIN. Absentele s-au facut insa simtite mai mult in tabara italiana, “squadra azzurra“ avand mari probleme in a-si gasi ritmul. Chiar Marco Materazzi, inlocuitorul lui Cannavaro, a fost cel care ar fi putut atarna piatra de gatul echipei italiene.

In ultimul minut al primei parti, fundasul lui Inter l-a luat in brate in careu pe Berbatov, iar Martin Petrov a transformat penalty-ul, spre disperarea “tifosilor“ peninsulari. Golul egalizator a venit insa rapid, imediat dupa pauza.

Asaltul macaronarilor asupra unei echipe bulgare, care n-a aratat mai nimic nici de aceasta data, a fost insa fructificat abia in ultimele minute ale jocului. Cassano a adus victoria, dar degeaba. Scandinavii au dovedit ca “vecinul de langa casa niciodata nu te lasa“ e un proverb la mare pret atat la Copenhaga, cat si la Stockholm.