Daniel Niculae reuseste in premiera o dubla in campionatul Frantei, marcand ambele goluri ale lui Auxerre, in egalul din deplasarea de la Sedan. Romanul inscrisese o singura data de la transferul sau in Franta, din vara trecuta. Si atunci Niculae punctase decisiv, el aducand pe 1 octombrie 2006 victoria formatiei sale in fata lui Nantes (1-0).

Etapa a 25 a adus si prima victorie in deplasare dupa doua luni pentru liderul Lyon care a invins a treia clasata Lille cu 2-1. Iar ocupanta locului doi, Lens remizeaza la Monaco si ii permite lui Lyon sa mareasca la 13 puncte distanta in fruntea ierarhiei.

Kone '28 (pen)

Florin Bratu a fost introdus la gazde in minutul 75 si a primit un "galben" in minutul 89.

Saint Etienne - Rennes 1-3