Basescu: Romania va raspunde dur la acuzele Chisinaului in problema vizelor

de D. Mihai     HotNews.ro
Miercuri, 22 august 2007, 0:00


Presedintele Traian Basescu sustine ca Romania va raspunde extrem de dur la acuzatiile autoritatilor de la Chisinau indreptate impotriva unui diplomat roman privind acordarea vizelor. Totodata, seful statului a avertizat ca aceasta este ultima incercare de agresiune la adresa tarii noastre.

"Tot trucul a fost legat de nevoia ca functionarul roman sa fie filmat cu un plic, care, nu se stie, il da sau il primeste. Functionarul e acasa. Stim unde se fac fraudele, la firmele de turism. Este ultima agresiune la adresa Romaniei, orchestrata, si vom raspunde extrem de dur de data asta!'".

Potrivit Realitatea TV, Traian Basescu a adaugat ca "este bine" ca oficialii din Republica Moldova sa "renunte la provocari", spunand ca nu ambasada si nici consulatul Romaniei din Republica Moldova nu acorda vizele de intrare pe teritoriul nostru, acestea fiind eliberate la Bucuresti.

Presedintele Traian Basescu a facut aceste declaratii, marti seara, la Scoala de vara "Comunitati romanesti si identitate europeana", desfasurata la Palatul Mogosoaia.

Un functionar de rang inalt de la Ambasada Romaniei la Chisinau este suspectat ca ar fi implicat intr-o retea organizata de obtinere in mod ilegal a vizelor de intrare in Romania. Ministerul Roman de Externe a demarat o ancheta in acest sens. Pe de alta parte, ministrul de Externe de la Chisinau, Andrei Stratan, a acuzat autoritatile romane de minciuna.

El sustine ca autoritatile romane stiau, inca din luna iunie, ca un diplomat al sau este anchetat pentru luare de mita.

















45 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    diplomat anchetat??? (Miercuri, 22 august 2007, 12:29)

    calif [anonim]

    Ministrul de Externe de la Chisinau, Andrei Stratan, sustine ca autoritatile romane stiau, inca din luna iunie, ca un diplomat al sau este anchetat pentru luare de mita.
    Daca este adevarat ca un diplomat roman este anchetat la Chisinau, ne aflam in situatia unei incalcari grave a imunitatii diplomatice!!!
    Imunitatea diplomatica = exceptarea corpului diplomatic si persoanelor asociate acestora de la jurisdictia statului in care sunt acreditati.
    In acest context rectia ferma a presedintelui Basescu este justificata!
  • 0 (0 voturi)    
    Shpagi (Miercuri, 22 august 2007, 12:39)

    Conciliant [anonim]

    Functzionarul roman e dependent de shpagi. Daca nu primeste, devine imputzit si nu rezolva nimic. Sunt convins nici la vize nu se face exceptzie.
  • 0 (0 voturi)    
    avem granite europene (Miercuri, 22 august 2007, 12:53)

    mafiotii rusomoldo [anonim]

    in fata ofensivei mafioto-moldo-ruse avem o solutie,inchiderea granitelor,sa-i lasam in balta lor mocirloasa,pentru ca oricum lor acolo le place,iar noua n-au ce sa ne ofere!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    care ofensiva??=)) (Miercuri, 22 august 2007, 13:37)

    Pt@1 [anonim]

    Mai marele Napoleon ci esti....care ofensiva?? Esti penibil, strategule...mafioto-moldo-ruse!!!:)) Du-te mai repede si baga mainele in camasa de forta pana nu a venit medicu de garda!
    Si ma rog cine tre sa-ti ofere ceva kgb-istule?
  • 0 (0 voturi)    
    sansa ratata (Miercuri, 22 august 2007, 13:42)

    judex [anonim]

    Din pacate Republica Moldova si-a ratat sansa, cel putin in viitorul apropiat, de a accede in lumea civilizata.
    Prima sansa a fost ratata de tradatorii Iliescu, Roman, Voican Voiculescu, Brucan, Barladeanu, Militaru, etc. si ceilati KGB-ist care au confiscat revolutia, prin recunoastrea unui pamant romanesc ca republica independenta. Va mai amintiti de podul de flori si alte manipulari ordinare?
    A doua sansa este ratata de basarabenii insisi care i-au adus iar la putere pe fostii comunist si KGB-isti, de care nu vor reusi sa scape prea usor.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu? (Miercuri, 22 august 2007, 13:50)

    Arbaces [anonim]

    Moldova e partea ramasa din Romania inca sub influenta comunista. Base zice multe dar nu trece de stadiul asta oricum. In realitate, mie personal, nu mi s-a parut niciodata etic sa ne lasam fratii sub conducere comunista in timp ce noi ne Europenizam. Moldova e o parte din Romania si... deh, unde o fi spiritul ala de acuma un secol si ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    sansa ratata (Miercuri, 22 august 2007, 14:10)

    yloj [anonim]

    ce sansa ? la cat suntem noi de saraci mai vrem sa ne saracim inca ? suntem doua tari diferite . avem doua limbi diferite. avem orientari diferite. ce ai vrea ? nu ajunge ca le dam energie gratis, mancare, programe tv, vrei sa-i bagam si in Europa ? ce ai vrut sa spui cu " CE SANSA RATATA "
  • 0 (0 voturi)    
    ne abandonam teritoriile? (Miercuri, 22 august 2007, 14:29)

    judex [anonim]

    Esti cumva adeptul teoriilor bolsevico-cominterniste? Basarabia este pamant romanesc, la fel ca Bucovina si Insula Serpilor. Daca ai alta parere, te-as invita sa nu mai respiri aerul Romaniei, sa nu mai mananci painea nostra si sa faci bine sa te muti la Tiraspol unde iti este locul.
  • 0 (0 voturi)    
    corcodeii (Miercuri, 22 august 2007, 14:49)

    mokko [anonim]

    dupa renumitul joc in strandurile ruginite din trecut iata asa si acesti blagosloviti moldavi se joaca "corcodeii" uitand defapt ca sunt ca si inecati.curajul netrebnic al unor fete palide de anchetatori hotarati de a face public asa ceva fara o dovada indubitabila duce clar la radacina pedestrasilor lui Stefan cel Mare ce nu luptau pana nu aveau dovada ca turcii sunt in casele lor(cu patriotismul stau bine moldavii).corect ar fi sa fim mai duri,mai corecti ...mai europenizati cumva insa ramanem la stadiu de Flinstone prin Baselu` nostru specializat in simulatoare navale.
    In concluzie :"o cam stobalcaim drajii mei"!
  • 0 (0 voturi)    
    sansa ratata (Miercuri, 22 august 2007, 15:05)

    yloj [anonim]

    nu sunt adeptul la ce spui tu. sti ce-i un viol ? dragoste cu forta. daca la moldoveni le este rusine sa vorbeasca limba romana , ce ai vrea ?
    am fost personal la Chisineu si intr-o seara am avut nevoie de translator pentru a vorbi cu un domn . dimineata urmatoare am avut ghinionul de a nu mai intalni translatorul si am constatat ca si interlocutorul meu vorbeste perfect limba romana( scuze moldoveneasca ).
    care painea noastra ? sti ceva pe romaneste ? : //// cu ce suntem mai bogati daca ai Basarabia si Bucovina si Insula Serpilor ? o sa traiesti tu mai bine ? adica depinde ca poate esti din Moldova si atunci te inteleg.
  • 0 (0 voturi)    
    Podul de tancuri, peste Prut! (Miercuri, 22 august 2007, 15:18)

    Horia [anonim]

    E tare marionarul, frate! Gata, s-a asigurat de neutralitatea ungurilor, declarand ca limba romana poate fi limba straina in Harghita si Covasna sia cum ii ataca pe rusi, prin Moldova! Sunt convins ca va gasi si destui PD-isti care sa-l urmeze in lupta! Podul de tancuri, peste Prut!
  • 0 (0 voturi)    
    Complicat (Miercuri, 22 august 2007, 15:23)

    Gaspy [anonim]

    Situatia e complicata... ne place sau nu, in urma planurilor staliniste, romanii din Moldova au fost stramutati in Siberia si in loc au fost adusi rusi, iar romanilor ramasi li s-a sters incetul cu incetul identitatea. La ora asta doar aprox. 50% din populatie e romana... am cunoscut in UK o fata din rep. Moldova care stia romana doar din familie + ore suplimentare cu o profesoara...

    In contextul asta, nu se putea sa nu se recunoasca independenta tarii... dragoste cu forta nu se poate. S-a dorit o apropiere, dandu-le curent gratis, vize, tabere pentru copii, burse de studii, etc., insa mediul politic de acolo e ostil Bucurestiului si asa cum noi ne suparam cand UDMR-ul sau altii fac lucruri in Romania pe care noi le consideram subminare a autoritatii, si Chisinaul considera atitudinea Bucurestiului o subminare a suveranitatii nationale... cine stie, poate au dreptate.

    Ne place sau nu, Moldova trebuie sa-si gaseasca singura drumul... spre Romania/Europa sau spre Rusia.
  • 0 (0 voturi)    
    Mie imi ajunge (Miercuri, 22 august 2007, 15:32)

    hjy [anonim]

    M-am saturat ca de mere padurete de cetatenii astia. Sa isi rezolve problemele locale cum am facut si noi in 89 (sper ca mai bine ca noi, desi ma indoiesc), sa isi mai revizuiasca atitudinea fata de Romania, ca ei vor vize de Romania, nu noi de Moldova.
    E un functionar corupt (dovada?). Ei si? mai sint si altii mai buni, daca e cazul. Il inlocuim, altul mai cinstit, si gata. Saracii de ei sint cinstea intruchipata (ca si ai nostri la vize de Spania si Italia, dealtfel), si s-a gasit al nostru functionar care destabilizeaza arcul carpato-danubiano-pontic. Nu mai cereti viza daca nu va place. Ori era necinstit ca dadea prea multe si se golea CCCP de romani. Pardon, moldoveni.
  • 0 (0 voturi)    
    Energie gratis (Miercuri, 22 august 2007, 15:34)

    xulescu [anonim]

    Pentru yloj, ce sa te saracesti? Sa te saracesti fiind ca s-a introdus regim devize? sa te saracesti ca romania a intrat in UE? Sa te saracesti ca mai nou Romania este cea care importa energie din Moldova? (http://www.monitorulab.ro/cms/site/m_ab/news/electrica_importa_energi e_din_republica_moldova_19196.html)
    Sa te saracesti ca sta bietu taran sta la coada sa-si ia viza in Romania sa mearga la fratele/fiica, si mai primeste si refuz, ca vezi doamne Romania a intrat in UE? Daca gandesti asa, atunci de ce nu vrei sa-ti aduci toti tiganii in tara din Franta, Italia, Spania, si sa inchizi hotarele cu UE?
    Da, condamn regimul comunist si toti prostanacii de la putere care macar nu pot sa spuna doua cuvinte intelepte, si nu stiu altceva decat sa stea cu orgoliul in fund, dar totusi nici sa te masturbezi de bucurie ca vezi doamne "astia ne saracesc tara". Iar cu limbile diferite si programe TV gratis, chiar ai dat-o cu bata-n balta. Moldova prinde in jur de 15 posturi fara cablu iar faptu ca exista TVR si in Moldova este un lucru bun..
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru 10 -yloj: DE CE NU AI DREPTATE (Miercuri, 22 august 2007, 15:35)

    Oana Parvan [anonim]

    FERITI-VA domnii mei, ca in numele sustinerii oarbe a unui Chavez roman, sa va asumati idei usturator si periculos de false si gresite. Sper ca va veti trezi macar atunci cand va schimba ora oficiala dupa ora unei renumite fabrici de vodca. Moldovenilor nu e le e deloc rusine sa vorbeasca romaneste, din contra. Sa va explic cu ce suntem mai bogati cu Basarabia, Bucovina si Insula serpilor (banuiesc ca sunteti un agitator rus): nemtii care sunt un popor foarte prosts si rau vazut de romani, se stie, nu au ezitat o secunda sa isi dea 10 ani de zile bugetul peste cap si sa ii integreze pe fratii lor mai saraci din est. Fiind mai prosti, ei nu au cracnit atat si nu au protestat precum desteptii de romani. Au acceptat licentiari si instabilitate social 10 ani -sunt prosti, nu ? -doar pentru a fi din nou uniti. Fiind prosti, nemtii nu si-au dat seama ca e mai bine dezbinat decat unit. Fiind prea prosti ei nu si-au dat seama, ca romanii destepti, ca uniti vor avea cel mai mare excedent comercial in UE, ca vor avea cel mai mare numar de parlamentari in parlamentul UE, ca vor avea cel mai mare numar de voturi in Consiliu, cu 20 mai mult decat urmatorii, ca vor putea influenta mai mult politicile europene si atribuirea de fonduri. Toate astea, romanii destepti le-au vazut si si-au zis: ce suntem noi prosti sa avem nevoie de asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    pt yloj (Miercuri, 22 august 2007, 15:40)

    Lucian* [anonim]

    de unde naiba ai scos si chestia cu 2 limbi diferite?
    De dat pe gratis nu le mai dam de mult pt ca pe de o parte le dadeam curent si gaze pe care si noi il importam si pe de alta parte unii politicieni de peste Prut ne faceau de cacat (am zis politicienii si nu moldovenii, nu generalizati!).
    Accederea in lume civilizata nu are nimic de a face cu unirea celor doua tari!
    Este si vina lor (i-au votat pe comunisti) dar este si vina politicienilor nostrii.
    Iliescu, cel mai vinovat dintre toti, nu i-a ajutat atunci cand aveau cea mai mare nevoie. In timpul razboiului din Transnistria, nu stiu daca au primit ceva tehnica grea de la noi (desi aveam o groaza de artilerie care ruginea de pomana), ceva TAB-uri parca au ajuns in Moldova, pt ca le mai au si acum. Dar ce a fost cu adevarat grav este ca nu i-a sprijinit in negocieri! Practic i-a lasat singuri si asta este unul din motivele pt care cred ca au ajuns comunistii la putere acolo. Celelalte forte politice (unioniste etc.) nu aveau ce sa prezinte.
    Comunistii ziceau de gazul si curentul electric din Rusia si se bazau pe asta la voturi (si au castigat). Iar unionistii ce puteau zice? Sprijin din Romania: aaaa da, suntem toti romani si va fi bine cand ne vom uni. Cand va fi asta? Aaaa, nu stim!
    Nu a avut loc nici un program de integrare economica si/sau industriala!
    Nu a avut loc nici un program de dezvoltare regionala!
    Nu a avut loc nici un program de facilitare a colaborarii economice cu R. Moldova!
    Nu a avut loc nici un program concret de colaborare intre ministerele de invatamant (aici suntem si noi varza si nu stiu daca aveam ce sa le dam). Nu se pun locurile pt studenti pt ca R.Moldova nu a castigat nimic de pe urma asta!
    Nu stiu de nici un program de infrastructura comun intre R. Moldova si Romania! Si s-ar putea face cateva desi la ce s-a facut la noi as zice ca nu!
    Nu a avut loc nici un program cu adevarat serios de colaborare si ajutorare militara dinspre Romania.
    Va mai mirati ca se uita asa la noi?
  • 0 (0 voturi)    
    moluste... (Miercuri, 22 august 2007, 15:58)

    Lucian* [anonim]

    Pt cei care sustin in continuare ca nu avem nici un interes sa luptam pt teritoriile romanesti.
    Faptul ca tu vrei sa vrei sa traiesti bine este foarte bine.
    Faptul ca tu vrei sa vrei sa traiesti bine dar fara sa muncesti dovedeste ca esti un profitor!
    Faptul ca tu vrei sa vrei sa traiesti bine dar fara sa lupti pt ce ai sau ce ai avut dovedeste ca nu ai nici macar coloana vertebrala!
    Hai sa zicem ca maine mai vine un alt stat mare si mai rupe ceva din Romania. Pt ca noi vom vrea sa traim bine si sa nu avem probleme ar trebui sa acceptam asta? Sa zicem ca acceptam. Cat timp crezi ca vom rezista?
    Ce s-a intamplat la 1940 este un exemplu perfect. S-a dus parte din Transilvania pt ca am acceptat (chiar daca am fost fortati), URSS ne-a luat rapid Basarabia pt ca am acceptat (n-are importanta ca am fost fortati) si automat si Bulgaria ne-a luat Cadrilaterul. Pai daca tot eram asa de darnici si nu vroiam sa avem razboi cu nimeni...
    Drept urmare ca nu am vrut sa ne razboim cu nimeni, am pierdut 700000 de soldati luptand impotriva tuturor si cateva milioane de romani in teritoriile ramase cedate! Am recuperat strict Transilvania si nu stiu daca asta nu a fost cadou...
    Dupa 1990 am apucat sa vedem tot felul de provocari din Ucraina (Bastroe si granita din Nord care se tot plimba dupa cum ploua, apropos s-a refacut granita?) din cauza ca nu am dovedit ca avem mandrie si COLOANA VERTEBRALA! Iliescu a crezut ca NATO ne sterge la cur cand a fost summit-ul la Sinaia si ca urmare Ucraina ne va cere scuze public, dar a primit un raspuns super de la Scheele. Care sugera cu alte cuvinte: intai faceti naibii si voi ceva si abia daca sunteti amenintati cu adevarat atunci va ajutam si noi.
    Faptul ca suntem in NATO nu inseamna ca trebuie sa lasam balta tot! Nu inseamna ca nu trebuie sa ne aparam interesele! Nu inseamna ca nu mai trebuie sa muncim! Nu inseamna ca ne fac ei curat in casa! Mai bine suntem rai si ne facem treaba decat sa zambim tamp ca idiotii si sa nu facem nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    barna din ochiul strain... (Miercuri, 22 august 2007, 16:28)

    aurel [anonim]

    Este foare clar ca e o provocare politica...Interesul comunistilor este sa demonstreze rusilor ca pentru a linge fundul lor, sunt in stare sa latre la romani zi si noapte. Nu-i exlus sa fi avut loc chiar o provocare in gen KGB-ist .

    CEia ce ma mira insa ca disferiti insi , cu acces la PC si Internet, deci nu marginalizati complet, se dau in petic si injura moldovenii de le cad nadragii...
    Domnilor, aveti dreptul sa va ascundeti in spatele nick-urilor si sa indrugati orice tampenie de pe lumea asta, daca va este mai bine...
  • 0 (0 voturi)    
    UITATI CINE E BASESCU:fara comentarii !! (Miercuri, 22 august 2007, 16:31)

    VITCOR CIAVEZ [anonim]

    Stire mediafax: "Presedintele Ucrainei, Viktor Iuscenko, s-a deplasat cu avionul oficial intr-o zona rurala si a ajutat pompierii la stingerea unui incendiu forestier, cerand demisia ministrului responsabil de Ordinea Publica, relateaza Reuters." Chavez schimba ora oficiala, Lukasenko face box cu institutiile, Basescu da in judecata Consilul Antidisciminare pentru ca a indraznit sa il amendeze pentru "tiganca imputita". asta cand nu se duce sa se inchine la podul ala. Sau poate il trece...si acolo ii place sa isi faca nevoile ?
    Viitor de vodca tara noastra are...
  • 0 (0 voturi)    
    lucian (Miercuri, 22 august 2007, 16:35)

    yloj [anonim]

    doua limbi diferite :
    romana si moldoveneasca. nu are rost sa mai comentez ca patriotismul din voi este mare.
    pt Oana parvan: stiut-au oare nemtii in 89 de ce ai pomenit mai sus? si oare de aceea s-au unit ?
    cu moldova vreti sa va uniti dar pe ungurii din romania ati vrea sa-i dati afara.
  • 0 (0 voturi)    
    PT 20 lucian: Ungurii sunt buni (Miercuri, 22 august 2007, 17:21)

    Oana parvan [anonim]

    Nemtii, popor prost sigur n-au stiut in 89, ca doar nu erau deja in UE ca desteptii de romani :-).
    Pai cine a zis asat de unguri?
    Ungurii sunt foarte buni la curtea natiei harnici si gospodari. Daca am fost suficient de tapiti sa ne alungam evreii...ma doare cordul numai cand ma gandesc unde am fi putut fi ca tara daca ramaneau mai multi...sunt sigur ca macar pe unguri o sa ii tinem. Am inteles chair ca am inceput sa colonizam putin estul Ungariei (vezi stire Adevarul).
  • 0 (0 voturi)    
    bravo YLOJ & Co!!! (Miercuri, 22 august 2007, 18:21)

    tepes [anonim]

    E o provocare-clar. V-ati prins-clar.Basescu i-a dat foc lui Voronin amenintind sa-i fure 300mii de sclavi-clar.Dar de ce trebuie sa sustineti teoria elaborata la moscova si promovata de consilierii lui Vor prin pseudostiintifica Scoala Superioara de antropologie (moldovenii sunt un alt popor decit romanii-daci, neromanizati, plecati spre nord-est, ect), chiar nu inteleg! De partea cui jucati, si principalul impotriva cui? OK forta de munca-lipsa o veti suplini de la chinezi (ca orcum nu prea ramin basarabenii sa lucreze (deocamdata) in Romania, dar cu o asa xenofobie si infantilism geopolitic veti ajunge o fundatura a UE, plina de probleme socio-economice si nationale in cel mult 10 ani (poate si cu un fanion rusesc in mijlocul palatului Cotroceni)! Pacat...
  • 0 (0 voturi)    
    oana (Miercuri, 22 august 2007, 20:04)

    YLOJ [anonim]

    de ce trebuie sa ne comparam cu nemtii? de ce nu ne vedem posibilitatile noastre ? am spus si repet: suntem va vai de noi , vrem sa fim si mai si. sau sa fiu rautacios: vreti sa-i tragem pe moldoveni in jos dupa noi ? :))))
  • 0 (0 voturi)    
    Oana & co (Miercuri, 22 august 2007, 21:15)

    Cristea [anonim]

    Oana, nemtii nu erau prosti pentru ca stiau ca dincolo de zid erau tot nemti, chiar nu vrei sa vezi diferenta? Dar cand "naciunarii" sunt damboviteni, deja e o problema, apoi cei cu care trebuie sa va "reintregiti" sunt cioloveci slavizati nu neaparat cultural sau lingvistic cat in apucaturi. Fabrici niet, infrastructura, niet, vodka valuri, probleme cacalau Maria Ta, separatisti cu flinta-n mana, haiduci si rachetzi prin orice parculetz, resurse naturale niet... Ia mai ganditi-va. Mai zicea unu aicea ca ii e dor de spiritul de acum un secol si ceva. Doamne fereste! Spiritul ala nu era specific romanesc si de atunci a facut mai multi morti decat Sida si Genghiz han la un loc.
  • 0 (0 voturi)    
    Se poate?! (Miercuri, 22 august 2007, 21:42)

    Albert [anonim]

    Stimati colegi. Hai sa luam un exemplu simplu. Eu locuind in Vancouver, daca vreau sa-i fac cetatenie fiului/fiicii nou nascut/e tre sa ma prezint personal la consulatul Roman din Toronto (7000 km) nu mai tirziu de 15 zile de la nasterea copilului si sa depun actele, altfel - pa cu cetatenia copilului. Adica trea sa merg in tara cu viza pentru el si in Tara prin un sir de chinuri poate sa-i fac. Dar problema e ca cetatenii Sudanului, Bangladeshului si a altor multe tati asa zisele "nedezvoltate" pot face chstia asta doar prin trimiterea anchetelor prin posta. Ce mai vreti. Diplomatia romana, inca se foloseste de mijloace ne cunoscute umanitatii de umilire a cetatenilor. Asa si cu programarea on-line pentru vize in RO. Sunt sigur ca daca mergea bine sistemul cu programamrea, totul ar fi fost bine. Dar iarasi, matusa Ileana , care nu stie ce inseamna Internet cum ar putea sa aplice? Ca doar are si ea fiica studenta in Cluj. Deci sa facut tot pentru loc de crima si spaga. Nu e de vina partea moldava. Rusii din Transnistria primesc cetatenie rusa in continuare, cind le vine pofta, si pleaca in rusia fara probleme. Dar noi fiind romani , tre sa ne batem joc unul de altul , da asa ca sa ajungem sa ne urim, atunci placerea e de partea unora din noi, care fac diplomatie pe hirtie si nu in fapte. Cui ii pasa de noi cetateni de rind? Vrei tu viza, ai nevoie de una-alta, caree......peste tot e un spate umbros si lat, din care curg miini paroase cu labe mari sa incapa spaga cit mai multa. Asta-i viata.
  • 0 (0 voturi)    
    ce repede uitam (Joi, 23 august 2007, 1:01)

    GIGI [anonim]

    Multi ani de zile, noi (romanii) i-am asteptat pe americani sa ne salveze de comunism iar dupa ce am reusit sa scapam (de comunism), am ajuns la concluzia ca nu investesc suficient de mult in Romania pentru a ne aduce la nivelul lor de trai, pentru ca ei ne vandusera rusilor, nu?
    La fel, i-am privit cu invidie pe germanii din Est care au fost ajutati de fratii lor mai bogati din Vest si, din nou, ne-am spus ca noi suntem mai ghinionisti fiindca nu avem si noi niste frati mai instariti sa ne ajute.
    Si tot asa, am asteptat si asteptam in continuare ajutor de la cineva, pentru a ne fie mai bine.
    Cumva insa uitam ca la Est de Romania mai exista niste romani pe care ii vedem fratii nostri mai saraci, de care parca ne este rusine si, cand este vorba de ei, dispare dintr-o data ideea de ajutor (pe care noi o asteptam de la Vest si o vedem ca pe o datorie a lor).
    Ceea ce arata ca suntem un popor de doi lei. Daca asteptam sa fim ajutati, trebuie sa invatam sa si ajutam. Faptul ca noi nu suntem sufiecient de bogati, ca in Moldova exista un guvern comunist ales de oameni de acolo sau orice alte argumente nu reprezinta scuze.
    Cand vom ajunge sa gandim ca, oricat ne-ar fi de greu, este datoria noastra sa ne ajutam fratii de la Rasarit, buni sau rai, probabil vom ajunge sa nu ne mai fie rusine ca ne-am nascut romani. Mie nu imi este. Voua?
  • 0 (0 voturi)    
    nu vomati prea tare frati romani (Joi, 23 august 2007, 2:42)

    ion [anonim]

    deci romanilor(fratilor):))de peste prut nu va mai agitati si nu mai criticati voi rep.moldova pt ca voi romanii nu sunteti mai departe decat noi.crede-tzi ca daca aveti un munte si o bucatica din marea neagra gata sunteti buricul pamantului.sincer sa va spun din romanii adevarati au ramas vreo 20% oficial in rest sunteti niste adunaturi de tigani si unguri si multe alte minoritatzi nu vreau sa va supar prin aceste fraze deoarece eu respect un roman"in cel mai adevarat sens al cuvantului" ,dar corciturile astea de romi si romani nu tre sa se dea cu parerea deoarece nu au nicio treaba cu politica si plus la asta apropo de armament ca voi ne-ati dat 2 taburi nu va suparati ,dar cat armament avem noi cred ca acoperim romania intr-un strat de 2 metri:)) si stati calmi cu bogatiile ca daca nu era europa erati morti de foame
  • 0 (0 voturi)    
    tigani;pr (Joi, 23 august 2007, 3:00)

    roman [anonim]

    peste 10 ani o sa fit iniste tigani toata romania o sa vedem noi atunci cine o sa fie romanul adevart noi basarabenii rusificati sau voi romanii tiganizatzi veniti de pe nu stiu unde care fac lege in tara asta numita romania pt ca romanii adevarati nu sunt pt ca romanii cand e vorba de tigan baga coada intre picioare si o ia la fuga,dar sa stiti un lucru in moldova asa ceva nu se intampla aici noi facem legea nu un popor nomad ca tiganii care o sa va transforme si pe voi treptat in niste ciobeni inculti si figuranti
  • 0 (0 voturi)    
    Imi vine sa plang (Joi, 23 august 2007, 11:00)

    Gabriel RO [anonim]

    Imi pare fff rau de situatia asta in care s-a ajuns.Eu am o fata in Basarabia si vreau sa ma casatoresc cu ea. N-ar trebui sa aruncam vina unii pe altii. Tiganii din Romania nu au fost impinsi de armata rosie spre vest? Nu tot ohrania si kgb-ul a facut ca fiecare casa din Basarabia sa fie o casa de eroi numai pt simplu fapt ca mai aveau ceva in inima de roaman(de dinainte de comunism). Caci din noi, cei din RO cati am rezista la asta, cand nu suntem in stare sa rezistam asaltului imputit al degradarii generale? Ce suntem noi, frati romani acum? Manelisti, analfabeti politici, prosti cu bani prea multi ca sa stie ce sa faca cu ei? Uitati-va la disperarea ce ne-a apucat, ca nu mai vedem alta scapare decat in jocurile astea de noroc trucate sau fuga din tara! Ca asta e solutia noastra sa fugim de incalcela schizofrenica de aici. Ce ne lipseste noua fata de alte popoare civilizate? Avem 6 din 49! Si platim alegerile la toti incapabilii si dobitocii astia care nici nu stiu ce sunt. Lasati-i sa bage vrajba intre noi si noi prostii o sa ajungem sa ne impuscam peste Prut. Un nou episod 1918. Ardealul are un cuvant mare de spus aici. Ca dezertau romanii ca sa nu-si impuste fratii. Betivul de oronin a ajuns sa-l manipuleze pe hazliul asta a nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Voluntar (Joi, 23 august 2007, 11:18)

    Gabriel RO [anonim]

    Daca a raspunde dur la adresa moscovitilor de la Chisinau inseamna ocuparea Basarabiei si schimbarea guvernului de cozi de topor de acolo, chiar cu riscul federalizarii Romaniei, ma inscriu primul voluntar la moarte pentru asta
  • 0 (0 voturi)    
    ceva sondaje (Joi, 23 august 2007, 14:11)

    tepes [anonim]

    22.08.2007 15:23:19

    Daca duminica viitoare ar fi organizate alegeri pentru Parlamentul Republicii Moldova, 49 la suta dintre cetateni care s-ar prezenta la urne ar vota pentru Partidul Comunistilor, in pofida faptului ca numarul simpatizantilor acestuia a scazut cu 11 la suta.
    Acestea sunt rezultatele Barometrului socio-politic, realizat de Institutul de Marketing si Sondaje IMAS Chisinau. Potrivit studiului, alti 19 la suta dintre moldoveni ar vota la alegeri pentru Alianta “Moldova Noastra”, care a inregistrat o crestere a simpatizantilor cu 11 la suta comparativ cu ultimul sondaj din martie curent. AMN este urmat de Partidul Liberal si Partidul Democrat, care ar acumula cate 9 si respective 8 la suta din sufragii. Marja de eroare este de 3 la suta.//REPORTER.MD

    Asa - ca informatie (fie si la comanda guvernarii). Pe unde pui, ca pierzind 11% i-l faci si pe necuratu'n patru, nu doar declari razboi vecinilor! In rest - intr'adevar cam multe de facut...
  • 0 (0 voturi)    
    rezervatii (Joi, 23 august 2007, 15:11)

    Dracula [anonim]

    Apropo,la mine in orasel in Basarabia prin 1995,piata era invadata de tigani,ei tineau piata si erau instaritii,la un moment dat au avut un conflict cu un fost voluntar luptator in razboiul cu Transnistria,care vindea si el saracul in piata,l-au batut bine si l-au fugarit din piata.Peste citeva zile s-au adunat toti voluntarii din oras,vre-o 100 de oameni,pai au distrus toate gospodariile tiganilor si i-au batut mar si barbati si femei si copii de tigani,astfel de atunci nu avem nici un tigan in oras sau cel putin nu -i vad,au plecat toti in Rusia.S-au pornit atunci tiganii de la Soroca sa-si apere fratii,dar au fost opriti in Chisinau si trimisi inapoi.Vreau sa spun ca toleranta romaneasca poate distruge aceasta Romanie,care poate sa se transforme in Romalie,daca nu actionati acum ori niciodata.Nu vrem sa fiti o minoritate in propria tara.Folositi orice mijloc pentru a suprvietui....ca neam si civilizatie.Americani si-au permis sa faca rezervatii ....
  • 0 (0 voturi)    
    Asteptam cu infrigurare.... (Joi, 23 august 2007, 17:35)

    Anonim [anonim]

    Astept cu infrigurare acest raspuns DUR al Presedintelui...
    La fel cum astept sa "nu tolereze" abuzul comis de SUA cu ucigasul lui Teo Peter.
    Sper totusi ca nu doar de se screme iarasi marinarul, de la atatea scrematuri poate-i plezneste vreo vena ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Ion si "romanul" ala (Duminică, 26 august 2007, 13:41)

    anonim din Romania [anonim]

    Uite un exemplu tipic de mentalitate de peste Prut.
    Fratilor, chiar nu v-ati lamurit ca nu ne vor? Ba chiar, daca citesc mai atent, se cam vede si o nota de dispret. Nemtii estici i-au vrut pe cei din vest. Daca moldovenilor le place cu rusii, care-i problema noastra? A, poate ca asta e doar la nivel politic, dar sa ne aducem aminte ca orice popor are conducatorii pe care-i merita. Si uite cine s-a gasit sa ne dea lectii de supravietuire......
  • 0 (0 voturi)    
    BASESCU (Marţi, 28 august 2007, 16:40)

    DIANNA [anonim]

    CUM POATE PRESEDINTELE ROMANIEI SA SUSTINA ACEST DIPLOMAT CORUPT?