Bulgarii trec Dunarea pentru branza si loto

de George Florea     HotNews.ro
Joi, 23 august 2007, 0:00


Preturile bulgaresti sunt mai mari decat cele romanesti, iar locuitorii orasului Ruse cumpara bilete la loteria romana pentru castigul de 10 milioane de euro, scrie publicatia bulgara Standard, citata de Rador.

“Cate doua jackpoturi ii asteapta pe cei care trec Dunarea pentu a-si face cumparaturile in Romania, sustin locuitori ai orasului Ruse. Prima lovitura e sa cumperi branza romaneasca, care este de doua ori mai ieftina decat a noastra. A doua sansa de castig e sa-ti cumperi de la vecini un bilet la loto”, scriu jurnalistii bulgari.

Cine nimereste cele sase numere la jocul de duminica va inhata 10 milioane de euro.

Scumpirea marfurilor din Bulgaria este pe cale sa schimbe actuala tendinta, aceea care ii facea pe romani sa cumpere produsele vecinilor din sud. “Pentru ei e mai rentabil deja sa-si faca cumparaturile in patrie. Locuitorii orasului Ruse au vazut deja ca branza de la Giurgiu este mult mai rentabila decat cea bulgareasca”, se arata in Standard.

Dupa majorarea pretului de colectare a laptelui, cheltuielile de transport si prelucrare a kilogramului de branza buna se apropie de 6 leva in orasul dunarean. Majorarea este de circa 50%, in ultima luna doar. Conform site-ul bulgaro-roman "Ruse-info", dincolo de Dunare pretul branzei de vaci facute in casa este in medie de 5,50 - 6 lei. In bani bulgaresti este vorba de 3,50 de leva pe kilogram.

Gustul produsului este excelent si nu este cu nimic mai prejos fata de produsele lactate din reteaua de magazine bulgaresti, sustin locuitori ai orasului Ruse, care s-au intors din pietele din Romania.


Fasolea din noua recolta din Romania se ridica la 2-2,50 de leva pentru un kilogram, in functie de calitate. Strugurii se vand acolo in medie cu 3-3,6 leva pe kilogram, insa sunt de o calitate mult mai buna decat cei din Bulgaria, sustin cumparatorii.

Pepenele rosu costa in Romania 60 de stotinki, iar usturoiul e 3 leva pe kilogram. Cumparatorii bulgari mai sunt incantati insa si de faptul ca pe piata romaneasca poti sa si negociezi cand cumperi o cantitate mai mare de produse.

















235 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    hai, serios? (Joi, 23 august 2007, 10:30)

    Gogu [anonim]

    e semn bun ca banditii astia de la loterie au inceput sa-si faca reclama dincolo de granite; le-o fi teama ca romanul s-o fi desteptat si nu mai joaca !
  • 0 (0 voturi)    
    Obsesie? (Joi, 23 august 2007, 11:20)

    bbk [anonim]

    Nu vreau sa carcotesc, dar de unde insistenta pe care presa o pune pe subiectul Bulgaria? Bugaria este doar una dintre tarile vecine Romaniei. Nu stiu cat de importanta este Bulgaria pentru toti romanii.
  • 0 (0 voturi)    
    Brinza bulgareasca (Joi, 23 august 2007, 11:33)

    miculgigant [anonim]

    Da, sigur!!! Am fost simbata la Ruse si-am venit incarcat de produse
    bulgaresti mai ieftine si de o calitate mult mai buna. Inclusiv brinza... Am
    dat 6 leva jumate pe un kilogram de brinza de vaca, deci vreo 115 mii,
    dar, calitativ, semana cu brinza de Sibiu, vinduta in pietele din Bucuresti
    cu 150 de mii kilogramul.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fim seriosi! (Joi, 23 august 2007, 13:49)

    Cristian [anonim]

    Tampeniile curg fluviu in materialul citat al bulgarilor. Ca sa va convingeti, dati o fuga la Metro sau Kaufland in Ruse si convingeti-va ca 90% dintre produsele lor sunt mai ieftine decat in Romania cu un procent cuprins intre 15-35%. Nu intamplator imi fac cumparaturile integral, la doua saptamani, exclusiv de acolo. Nu intamplator magazinele sunt pline ochi de romani care au inteles ca e mult mai rentabil sa faci shopping acolo decat in tara. De unde or fi inventat cei de la "Standard" prostiile potrivit carora bulgarii vin la cumparaturi in Romania (absolut fals!), nu-mi pot explica.
  • 0 (0 voturi)    
    si asta e subiect de alerta? (Joi, 23 august 2007, 14:02)

    georgia [anonim]

    intelegand prin alerta o stire suficient de importanta si de aflat urgent; incat sa incarcam cu inca un mail inboxul? Keep it relevant.
    multam
  • 0 (0 voturi)    
    Iar reclama la loterie? (Joi, 23 august 2007, 14:22)

    jojo [anonim]

    Asta e reclama la loterie; brinza de doar masca, o masca care se cam impute.
  • 0 (0 voturi)    
    Uite comentariul - nu-i comentariul ! (Joi, 23 august 2007, 15:25)

    Nero [anonim]

    Ce subiecte de 2 lei ne ofera HotNews pentru comentarii. Ieri ne-au lasat sa scriem ca fraierii la subiectul "Geoana ii cere sprijinul lui Basescu sa ajunga premier", dupa care au sters toate comentariile ("imi iau jucariile si plec"), probabil ca o fi dat Geoana vreun telefon. Deh, e bine sa te pui bine si cu Geoana, ca daca Doamne fereste ajunge PM ?
  • 0 (0 voturi)    
    ciudati de reporteri (Joi, 23 august 2007, 15:36)

    daniel [anonim]

    serios, reporterul asta care a scris asa ceva habar n-are ce vorbeste. nu ma refer la loto, ci la faptul ca vin bulgarii in romania sa cumpere branza. am fost anul acesta in ruse de 8 ori, am facut cumparaturi la preturi muult mai mici ca in romania. pentru cine e curios: telemea vaca: 5.5-7 ron/kg, cascaval vidat 11.-13.5 ron/kg, salam crud-uscat vidat: 14-18 ron/kg, sunca porc la bucata de 3kg costa 6-8 ron/kg, lapte vaca pasteurizat la punga: 1.2 ron/litrul. cremwusti 7.5-9 ron/kg, lista poate conitua. tin minte ca intr-o sambata la metro erau mai multe masini cu numere de bucuresti si giurgiu, decat masini ale bulgarilor... asa ca, stimabil domn reporter, nu mai dezinforma romanii cu povestile astea, ca vin bulgarii in romania sa faca piata...
  • 0 (0 voturi)    
    aiurea! (Joi, 23 august 2007, 18:39)

    Dan [anonim]

    Sunt din Giurgiu ieri am fost in Ruse la cumparaturi, totul este mai ieftin cu pina la 25% decit la noi. Iar in Giurgiu sau in piata centrala nu vezi picior de bulgar, astia au inebunit cu articolul lor despre brinza sau loterie!