Mesajul premierului Emil Boc de Anul Nou: Din 2011 vom culege roadele masurilor dure, dar corecte, luate in 2010

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 decembrie 2010, 15:06 Actualitate | Politic


Premierul Emil Boc isi exprima convingerea ca in 2011 vor aparea roadele masurilor dure de austeritate adoptate in acest an. Intr-un mesaj transmis cu ocazia Anului Nou, Emil Boc le multumeste romanilor pentru "rabdarea si intelepciunea" de care au dat dovada in 2010, aratand astfel ca pot intelege si depasi momentele dificile.

"De Anul Nou imi exprim inca o data credinta ca eforturile pe care le-am facut cu totii isi vor arata roadele. 2010 a fost un an deloc usor, dar cu decizii absolut necesare pentru a deschide calea unui an mai bun in 2011.

Destinul comun tine de fiecare dintre noi si romanii au aratat ca pot sa inteleaga momentele dificile si sa le depaseasca.

Va multumesc acum, la sfarsit de an, pentru rabdarea si intelepciunea de care ati dat dovada in 2010 si sunt convins ca din 2011 vom incepe sa culegem roadele masurilor dure dar corecte luate in acest an.

Doresc multa sanatate, bucurie si impliniri tuturor!

La Multi Ani!", spune Boc in mesajul postat vineri pe site-ul Guvernului.


Citeste mai multe despre   


















4212 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    Deci, oameni buni.... (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:14)

    George [anonim]

    ... nu ma plecati in Spania la cules de capsuni sau in Germania la cules ciuperci, stati in tara, Boc ne promite ca vom culege... roade!
    • +9 (13 voturi)    
      deci.. (Vineri, 31 decembrie 2010, 17:35)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui George

      capsuni si ciuperci se pot culege si'n Romania oricand. oamenii pleaca pentru sa s-au saturat sa-i vada pe "asistati" cum stau pe margine si le dau sfaturi.
      la multi ani!
      • 0 (0 voturi)    
        PH (Luni, 3 ianuarie 2011, 23:13)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Nea PH,

        Eu cred ca ai dat intr-o boala cronica - folosesti cuvantul asistati la fiecare postare. Tu cand pleci la capsuni... pe langa bucuresti pe undeva?

        Un sfat: ori te uiti la cauza, ori te uiti la solutii! Vezi mai bine de unde au aparut "asistatii" si cum putem sa ii "asistam" sa nu mai fie "asistati".
    • +1 (7 voturi)    
      Yep (Vineri, 31 decembrie 2010, 17:37)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui George

      Primul fruct este Marul Schengen - frumos pe dinafara, imposibil de ajuns pe dinauntru. Va dorim salivare placuta. Happy drool!
    • +2 (2 voturi)    
      pica para (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 8:07)

      nicostin [anonim] i-a raspuns lui George

      eu zic sa stai si cu gura cascata si cu mainile la spate sa vezi ce recolta strangi
  • -10 (24 voturi)    
    Rau am ajuns (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:15)

    sunu [anonim]

    Sa ne conduca un pocait si sa ne ureze minciuni...
    • +6 (14 voturi)    
      care era mai bun? (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:32)

      miha [anonim] i-a raspuns lui sunu

      ,,dar cine ai fi vrut sa ne conduca? Crin ratoiul Donald sau maimutza Ponta? Si crezi ca era mai bine cu ei ?
    • +5 (5 voturi)    
      cifrele bata-le vina! (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 12:27)

      bula [anonim] i-a raspuns lui sunu

      stiu mai putina politica. Defcit la 11 luni in 2010 - 5,2%. Deficit "duduitor" in 2008 -pe 12 luni - 5,4%. Si n-am pus si cele 3 mld. de la privatizarea BCR. Deci, cu cat a fost mai rau 2010 fata de 2008? A fost rau pt. cele 24% dosare FALSE de invaliditate plus 65 000 trimise la comisie, a fost rau pt. cele 50% concedii medicale false, a fost rau ca medicii de familie nu mai pot declara 3 milioane de pacienti in plus, a fost rau si pt. alti pomanagii, pe care noi, NOI, ba chiar si tu, ii duceam in spate!
  • -3 (19 voturi)    
    lasa vorba... (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:16)

    George [anonim]

    de la 1 ianuarie revin salariile asa cum ai promis?
    Sau iar arati ca n-ai cuvant?
    • +2 (6 voturi)    
      Sa ne intelegem (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:16)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui George

      a) +25% ?

      b) +15% - 8% (inflatie) ?

      sa stiu daca-ti dau + ori -
      • +3 (3 voturi)    
        corect! (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 13:19)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

        inflatia ar fi daunat si la 25% nu-i asa? numai pe la vuvuzele se vorbeste ca inflatia n-ar fi existat daca nu se micsorau salariile.
    • -2 (14 voturi)    
      boc,boc,la poarta casei (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:40)

      geo [anonim] i-a raspuns lui George

      inca mai crezi ca are cuvant>???
      nu ti-a demonstrat pina acum ca nu are cuvant mai trebuie inca sa mai crezi balivernele spuse de boc,imi pare rau de tine ca inca mai esti credul.toate bune si un an nou mai bun,fara boc...
    • +2 (2 voturi)    
      ai scris in romana! (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 12:36)

      curios [anonim] i-a raspuns lui George

      schimba textul daca te adresezi lui Zapatero, Papandreou, Cameron, premierului irlandez, portughez etc. Unii sunt la al doilea val de austeritate. Anglia abia a inceput si va dura patru ani. Daca vrei un pumn in fiecare zi timp de 4 zile sau accepti 4 pumni in prima zi si apoi gata, e o dezbatere fara rezultat clar.
      • 0 (0 voturi)    
        problema e (Luni, 3 ianuarie 2011, 23:30)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui curios

        daca primesti cate 4 pumni in fiecare zi, 4 zile la rand...

        sau invers, daca "oboseste" agresorul si iti da cate un pumn doar doua zile in loc de patru
  • +5 (19 voturi)    
    Stimati politicieni romani... (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:23)

    Claudiu [anonim]

    ... de ce masurile sunt dure doar pentru oamenii de rand si nu si pentru voi? De ce nu renuntati la toate privilegiile care le aveti (legale sau ilegale) si sa traiti si voi cu 200 euro/luna???
    • +1 (9 voturi)    
      reduceri salariale (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:40)

      DigitalScribe [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Acei 25% n-au fost aplicati si la parlamentari si ministri ? Parca au fost, eu asa stiu...

      Doar n-ai vrea sa aiba un ministru salar cat un angajat incepator la buget?

      Eu vreau un singur lucru: sa fie bani la buget ca sa fie de unde sa se dea salarii, sa nu fie dati oameni afara si abia in ultima instanta daca se poate, si permite economia (adica mega-firma numita Romania, ca asa am ajuns, un fel de SRL) sa creasca salariile.

      Dar stiu prea multe exemple de privati care au ca piata de desfacere doar Romania a caror perspectiva se tot ingusteaza... asa ca nu anticipez nimic bun nici pentru bugetari... din pacate.

      Trebuie sa creasca intai zona privata de unde se iau taxele ca sa creasca si bugetul... acolo trebuie orientate fortele.

      Bugetarii sunt la mila capriciilor fenomenelor "meteo" din economia privata care se propaga si in buget.

      Nu cred ca exista solutii din condei, sa vina un alt ministru si sa dea din condei si totul e bine. Oricine ar fi fost la putere acum si-o incasa politic, asta ca am fost obisnuiti sa votam pe promisiuni de mariri de tot felul...
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 31 decembrie 2010, 18:05)

        mm [anonim] i-a raspuns lui DigitalScribe

        Cum sa n-ajunga Romania un fel de SRL daca-i condusa de SRL-isti? Oamenii de stat se selecteaza si se construiesc in timp, nu se iau de pe strada si se duc la Palatul Victoria! Cum ti se pare ca un ministru a fost repetent in liceu, sau a luat spaga sa-si faca vile cu n-spe camere, sau a lovit un om nevinovat pe zebra, sau are n-spe SRL-uri pe care le-a dosit cat timp papa banii statului? Ti se pare ca-si merita banii pe care-i castiga acum din taxele pe care le platim noi? Mie nu! Poporul asta umil si tolerant pana la prostie a ajuns sa fie condus de repetenti SRL-isti, carora nu le-a placut munca ci castigul! Are si populatia partea ei de vina: cand nu deschizi ochii, deschizi punga! Este lectia anului 2010!
      • 0 (0 voturi)    
        au fost... (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 11:14)

        me [anonim] i-a raspuns lui DigitalScribe

        probabil... dar borduri se pun si pe timp de criza...
        afacerile lor pe bani publici au ramas
        • +4 (4 voturi)    
          ustura ridicolul? (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 12:32)

          bula [anonim] i-a raspuns lui me

          stii tu vreo bordura pusa de altcineva decat de o primarie? Pune Boc borduri? 99% din borduri vin din China (raport oficial al Curtii de Conturi -necitit la voi la partid). DIn 3300 de primarii, numai 1000 sunt PDL. Au pus MAzare, Nichita, Muntean, Chiliman etc , borduri cumparate de la Videanu???
    • +7 (13 voturi)    
      toti cu 200 euro / luna (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:30)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      Eu traiesc cu 350 Euro / luna plus ce mai fac in timpul liber.
      Am lucrat si la stat, insa nu pot pierde 8 ore/zi cu 200 Euro/luna. (de fapt erau mai multi). Viata nu e simpla in caz ca te-ai trezit mai tarziu.

      Si apropo de "am 50 de ani, nu ma angajeaza nimeni".
      Asa spunea si maicamea acum 5 ani... avea 52 de ani. Acum lucreaza (culmea, tot la stat) cu peste 300 Euro / luna intr-un oras mono-economic. Nu-ti vand pontul dar e perfect legal.

      Cunosc oameni in carucior care castiga mai mult de 300 Euro / luna, dar in Bucuresti.

      Deci scoate-l din cap pe ”nu se poate”.
      Mai stiu o natie care se plange la fel. Unii le spun ”rromi”. Si unii dintre noi si ei au facut traditie din ”nu pot”.

      Iar de vrei politicieni cu 200 euro / luna, inscrie-te in partid si incearca sa ajungi deputat (sau doar sef de organizatie - sa vezi cat de greu e sa castigi increderea oamenilor).
      • 0 (0 voturi)    
        e greu cu 200 euro (Luni, 3 ianuarie 2011, 23:33)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu T.

        sa castigi increderea "oamenilor", nu?
    • +8 (10 voturi)    
      De ce ? (Vineri, 31 decembrie 2010, 17:01)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      Pai unde s-a auzit sa fim toti egali si saraci ? Fiecare dupa cum poate si il duce capul. Asa e lumea normala.

      Iar masurile sunt dure pentru ca aia de dinainte au furat 15 ani si au dat pomeni peste pomeni celor ce nu le meritau. Plus cea mai a naibii criza economica din ultimii 80 de ani.

      Exista un motiv pentru care saracul e sarac si mai exista un motiv pentru care nu e treaba statului sa dea de mancare cetatenilor.
    • +1 (1 vot)    
      citit-am ieri (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 12:29)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      ca sunt firme unde un sudor in argon castiga TREI MII de euro lunar. Daca un ministriu e platit ca un maturator, de ce ar sta acolo? numai ca sa-=l insulti tu? De ce nu te duci tu sa lucrezi acolo si sa te injuram noi?
      • -2 (2 voturi)    
        Eu nu mai votez veci pururi! (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 13:52)

        Claudiu [anonim] i-a raspuns lui naiv

        Ultima data ca am votat a fost in 1996 si nu o voi mai face in vecii vecilor amin! Mi-am pierdut increderea in politica (mai ales romaneasca) pentru restul vietii mele. Din contra: ma cacarisesc pe ea!!!
  • +1 (15 voturi)    
    Rabdare (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:25)

    ioio [anonim]

    Exista "alternativa" la rabdare? Atat cat clasa politica NU NE REPREZINTA, in mod sigur nu aveam de ales... Poate decat daca faceam ca grecii, iesit in strada si tot tacamul.
    • +4 (6 voturi)    
      si au rezolvat ceva? (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:41)

      DigitalScribe [anonim] i-a raspuns lui ioio

      Grecii...
      • 0 (0 voturi)    
        ehhh (Luni, 3 ianuarie 2011, 23:36)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui DigitalScribe

        daca ziceau toti ca tine, nu stiai acum traducerea "numelui" tau decat in limba rusa, eventual franceza
    • +5 (5 voturi)    
      se zice ca bataia (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:59)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ioio

      e argumentul prostului...
    • +6 (8 voturi)    
      ”nu te reprezinta” ? (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:34)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui ioio

      Crezi ca e vina lor ca nu te reprezinta pe tine ?
      Ai fost la vot? Ai ales cu cap ? Se pare ca nu.

      Nu astepta patru ani sa sprijini pe cineva.
      Cauta ”omul potrivit” pentru tine si spijina-l.
      Nu-ti iese intra tu in potitica. Nu-i lasa doar pe ei sa te reprezinte.

      Schmbarea e la noi.
      Politicienii AU DOAR PUTEREA PE CARE LE-O DAM NOI.
    • +8 (10 voturi)    
      din pacate (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:55)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui ioio

      din pacate, ne reprezinta si inca foarte bine
      romanii sunt in marea lor majoritate ca si clasa politica: haotici, lipsiti de respect fata de ceilalti si fata de reguli, dezorganizati, certareti.
      peste 80% dintre romani critica vehement coruptia dar peste 73% dintre romani recunosc ca dau spaga cel putin o data pe an. adica? circula cu viteza, il prinde politia, da o spaga sa nu-i ia permisul si cand ajunge acasa critica politia care ia spaga...
      iar despre nivelul de trai? marea majoritate a angajatilor de la stat se fac ca muncesc si guvernul se face ca-i plateste.
      la privat patronii nu se inghesuie la salarii mari iar angajatii incearca cu fiecare ocazie sa-si faca parte din orice, de la motorina din rezervor pana la rechizite sau mai stiu eu ce.
      si clasa politica dar si societatea in general sufera masiv de ipocrizie. se minte cu nerusinare, de la minciuni mici: sefu', sunt blocat in trafic, ajung in 2 ore (si el e la birt), pana la: 'din 2011 vom culege roadele...' . popular se numeste furatul caciulii; cam asta fac romanii, isi fura singuri caciula si se supara cand altii le fac lor ceea ce fac ei altora.
      91% dintre romani se declara crestini ortodocsi practicanti si 83% dintre romani recunosc ca mint cel putin o data pe saptamana. or fi mintit si cand s-a facut sondajul referitor la religie???
      exista si oameni decenti, muncitori, corecti, care nu arunca gunoaie pe strada, care nu deranjeaza vecinii, care nu scuipa pe strada, care nu fura, care-si platesc impozitele si au respect fata de autoritati si lege. dar sunt maxim 25-30% dintre romani, restul sunt cei descrisi mai sus.
      si vorba unui celebru politician, democratia este dictatura a 51% dintre cetateni asupra restului de 49%.
      lucrurile astea se vor schimba si vom deveni o societate civilizata si prospera. dar nu peste noapte si nu batand din palme ci mai curand jupuindu-le cu munca.
      • 0 (2 voturi)    
        baliverne (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 10:09)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui gheo

        discutiile fara capat au ajuns o caracteristica speciala a romanilor ....in special a politicienilor romani.....fara solutii.....fara rezultate...etc. Ce incepe sa deranjeze este faptul ca toata lumea comenteaza...diverse..dar masuri nu se vad...din afara tarii. Romania a ajuns o tara a politicienilor si a curvelor.. in special a celor promovate de antena 1 in noaptea de revelion...femei ieftine care pentru o suma oarecare se dezbraca pe un post national ..in noaptea de revelion...NOTA PROASTA PENTRU ANTENA 1....din afara ....inca odata.
  • -5 (19 voturi)    
    La fel (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:26)

    FAQ Romania [utilizator]

    De abia astept sa culegi tu roadele "masurilor dure dar corecte luate" de noi.
    • -1 (7 voturi)    
      da...da... (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:37)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui FAQ Romania

      si-o sa faci... si-o sa dregi... si-o sa iesi in strada... si-o sa arunci dupa ei....

      Sau ai in gand o masura gandita ? Una mai mica sau mai mare, la nivelul tau. Nu are importanta ce masura. Dar sa fie una cu cap, masura care sa ne duca inainte nu alta mineriada.
    • +1 (7 voturi)    
      si eu (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:43)

      geo [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      da,corect dar abia in 2012,opozitia nu are putere atat timp cat UDMR joaca in duplicitate...si UNPR exista asa ceva la alegerile din 2008!!!!!!!!!! sunt dezertorii din partidul pe care si eu si tu l-am votat......
  • 0 (10 voturi)    
    Intr'adevar.. (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:26)

    Crapu' [anonim]

    ...vor culege roadele unei guvernari incompetente, in folosul clientelei politice si apolitice.
    Roadele vor fi cit mai multe injuraturi, greve, manifestatii de strada si de ce nu cit mai multe suturi in cur- fara numar- bine tintite...doar asa vor renunta si vor disparea.....Doamne Ajuta!!
    In rest si minusacilor si plusacilor UN AN NOU FERICIT SI MULT MAI PROSPER!!
    S'auzim numai de bine.
  • 0 (10 voturi)    
    Boc (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:29)

    nety [anonim]

    Acest individ inca mai crede ca cea ce a facut si face el este bine, corect si singura solutie valabila! Nu vede precum orbul ca tot cea a facut a dus la exacerbarea efectelor crizei. Daca indistria si exportul au crescut in 2010 pe zece luni fata de aceiasi perioada a anului trecut, comertul a scazut. De ce? Pentru ca redus puterea de cumparare prin diverse masuri idioate luate.
    Sper sa traiesc sa apuc sa-l vad debarcat, cand cei care il vor vedea pe strada vor intoarce capul dupa ce vor scuipa in directia lui. Pentru ca altceva nu merita.
  • 0 (6 voturi)    
    Bani (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:36)

    BellCross [anonim]

    Ia ziceti care sunt sansele sa mai avem nevoie de un imprumut la FMI in 2011??

    Eu zic ca destul de mari ca bani aproape au fost tocati pe salariile parlamentariilor si celor din guvern..
  • -4 (12 voturi)    
    Postacii (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:41)

    Gepeto [anonim]

    Postacii din subsolurile orange au liber astazi? Vad ca, deocamdata, nu au aparut minusurile la cei care se iau de Boc si sleahta lui de incompetenti.

    Boc, din partea mea, sa te duci unde vrei tu, si sa ne lasi ! Sa ii urezi cui vrei tu vorbe goale si promisiuni S.F. dar nu noua! Nu te mai crede NIMENI !

    Rabdare? Intelepciune? Bai, Pinochio ! Ai pus si tu umarul la ingroparea tarii in datorii. Simplul fapt ca ne-am imprumutat la FMI, arata cat suntem de sclavi ca natiune. M-ai obligat pe mine, simplu cetatean, sa ingenunchez in fata FMI-ului si sa intind mana ca un milog. Alaturi de mine, ai obligat alte 20 de milioane de romani sa faca acelasi lucru, chiar daca unii nu realizeaza asta.

    Bai Boc, nu ai pic de mandrie, nu ai pic de pregatire ! NU te mai vrem prim ministru, ce e asa greu de inteles? Ai impresia ca esti vreun salvator al neamului? Vreun Mesia? Atat de aiurit ai ajuns?

    In loc de imprumut la FMI, de ce nu s-au luat masuri de redresare? Asa cum am mai spus, eram disusi cu totii sa facem sacrificii cateva luni, apoi sa ne revenim ca natiune, dar voi ... batman, batman.. pensii... salarii, ajutoare sociale, prime grase, vacante de lux, sa va ia naiba ma, pe toti !
  • 0 (8 voturi)    
    ........ (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:43)

    me [anonim]

    si de sarbatori ne mintiti?!
    ce roade vom culege?!
    am fost printre tarile din euroopa care au suferit cel mai mult de pe urma crizei...
    ce masuri ati luat? aici ma refer pentru relansarea economiei!
    a taia din cheltuieli si ATAT , NU inseamna masuri anti-criza...
    de asemenea... cum va permiteti sa cereti poporului sa faca sacrificii si voi sa furati in continuare, sa va dublati bugetul si alte d-astea?!
    noroc ca isi revin strainii si investesc in romania si ne trag si pe noi din rahat (cam cum au facut si in trecut)... ca daca era cupa conducatorii interni...

    PS: ce calitate te recomanda pe tine prim ministru? (inafara de cea de pupincurist sef)? sa vb. habar n-ai, minti de rupi... masa pe gheata nici macar frumos nu stii sa minti....
  • +1 (9 voturi)    
    La Multi Ani Domnule Boc (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:01)

    PauluS [anonim]

    La Multi Ani Fericiti ,alaturi de cei dragi si alaturi de poporul Roman pe care a-ti reusit sa-l distruge-ti si sa-l demoralizati in acest an 2010.
    "Destinul comun" cum il numeste domnia sa Emil Boc este destinul romanului obligat sa plateasca imprumuturile ce le-au facut mafiotii de la guvernare,imprumuturi de milioane de euro luati de la camatarii Europei(F.M.I) si alte asemenea organizatii mafiot-legale, care s-au dus pe proprietati de lux prin toata Europa,masini de lux si ;;protocoale;;
  • -1 (11 voturi)    
    sa traiti bine (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:21)

    valentin [anonim]

    La anul care vine o s-o ducem si mai,
    Salarii pe jumatate,
    Pensii ioc, indemnizatii

    Traiasca Base cu ai lui
  • -2 (10 voturi)    
    Mesajul meu pentru premier! (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:52)

    cosma [anonim]

    Ce bine ne era daca nu existai, demagogule!
  • +6 (12 voturi)    
    cat mai multi (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:55)

    bugetar [anonim]

    ce frumos ar fi ca bugetarii sa fie cat mai multi si sa aiba cat mai marii salarii iar fraierii de la privat sa munceasca pr nou,nu ar fi frumos,boc,singurul premier care a incercat sa faca ceva din 90 incoace.............lasa ca o sa vina iara psd la putere si o sa va mareasca salariile si pensiile,si ajutoarele sociale si o sa primiti si al 14-lea salariu,si o sa introduca un spor de lene,visati in continuare...............
    • 0 (2 voturi)    
      o sluga (Duminică, 2 ianuarie 2011, 10:41)

      cosma [anonim] i-a raspuns lui bugetar

      Boc este o marioneta, nimic din ce face nu este coordonat de mintea lui! Nu te mai imbata cu apa rece si nu-i mai aburi pe altii ca Boc ar face si desface ceva! In ciuda staturii sale, Boc este de departe cel mai mare demagog din cati am cunoscut ! Sluga.
  • -1 (7 voturi)    
    pe zi ce trece, tot mai bine va fi fost... (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:56)

    Dan52 [utilizator]

    Teorie falsa si inselatoare – este clar ca aceasta afecteaza strict populatia simpla, se bazeaza pe rabdarea si increderea acesteia, crunt mintita si inselata, pe acea populatie simpla si rabdatoare, nepregatita si neinitiata in mecanismele spoliatoare ale economiei de p(a)iatza, ca sa nu mai vorbim de afectarea crunta a acesteia prin ingineriile financiar-bancare.Daca printr-o practica unica si fara precedent in istoria cunoscuta, ai zis ca iei 25 plus 16 la suta pe sase luni, si apoi vii si spui ca pardon iei in continuare 17 la suta, atunci gata cu increderea.Chiar daca totusi sistemul ar fi capabil si loial in raport cu populatia, nu face fata spolierii acesteia prin mecanismele financiare, pentru ca rostul sistemului nu este asigurarea dezvoltarii economice pentru asigurarea unui nivel de trai decent al populatiei ( citat din legea fundamentata) – este problema privata a fiecaruia, daca crapa precum cainele la gura unui canal, sau daca supravietuieste.Contractia economiei, teorie falsa si inselatoare, este resimtita numai la nivelul paturilor pauperizate ale populatiei, caci nu este acelasi lucru sa spoliezi pe unul care castiga pana la vreo 10 mii anual, fata de cel care realizeaza de 10 – 15 ori mai mult.
  • -2 (8 voturi)    
    ROADE (Vineri, 31 decembrie 2010, 16:56)

    JAN, de la gaz Metan [anonim]

    Cine poate, oase ROADE.
    Principalele roade - Se pregatesc de disponibilizare cam 20 la suta din Politzai si... ceva procente din trântorasii de la finantze.
    Pensionarasii decarteaza 5 la suta la sanatate.
    ORICUM se pregatesc si alte trasnai ale lui
    PACALA cel chior si ale piticului Tândala (prof. de drept constitutional, caruia ii mai trebe 2 facultati ca sa invete constitutia).
  • -2 (8 voturi)    
    Boc, esti nebun, cu siguranta (Vineri, 31 decembrie 2010, 17:41)

    Nae Pop [anonim]

    Un om a sarit de la balcon si tu spui ca ne multumesti pentru rabdare?
  • +2 (8 voturi)    
    // (Vineri, 31 decembrie 2010, 17:54)

    alin [anonim]

    la multi ani 2011.........,multa sanatate dl boc,si sper sa puteti face reforma romaniei in continuare,romanii din afara va sustin ,iar celor care nu le convine sa fie bugetari granitele sunt deschise,multa sanatate si multa putere in 2011,............(editat de HotNews.ro)
  • -2 (6 voturi)    
    Piticania.... (Vineri, 31 decembrie 2010, 19:00)

    TED [anonim]

    Daca dispare piticania asta....gasca de hoti si mafioti...
    si mai ales marinarul afumat poate mai traim si noi....
    daca nu trebuie sa-i gonim....
    Nemernicilor...la anul vine si vremea voastra...
  • -2 (6 voturi)    
    viata lunga va doresc - foarte lunga. (Vineri, 31 decembrie 2010, 19:00)

    eu [anonim]

    La multi ani Domnule Boc.
    Alaturi de contul dvs din Elvetia si PDL.

    Va dorim din suflet tot ce ne doriti dvs noua din suflet.

    Sa nu va intoarceti in Ardeal.
    Dupa darea afara de la Catedra de Drept o sa va astepte si alte surprize.

    La multi ani si viata lunga !
    Ca ce ati facut acestui popor numa asa se poate plati...
    Cu timp mult.

    La fel sa transmiteti si la Basescu si Isarescu.
  • +2 (6 voturi)    
    La multi ani! (Vineri, 31 decembrie 2010, 19:33)

    VASILE [anonim]

    Sunt placut surprins sa constat ca deja exista romani care cred ca rezolvarea e in munca.
    Boc si echipa lui nu pot sa faca minuni peste noapte, nici daca ar avea tot bugetul scandinaviei. Pentru cei care il critica pe Boc, am un mesaj: Pe langa ca sunteti in general niste maimute maneliste fara nici o activitate concreta, va mai si opuneti celor care incearca sa dreaga ceea ce au sricat ceausescu si iliescu.
    ponta si crin sunt niste creaturi de cea mai joasa speta, condusi de tigani, mafioti, securisti si comunisti. toti, oameni care nu respecta legea si nu-si platesc impozitele.
    puneti mana macar pe lopata si matura, si participati si voi un pic la progresul tarii, si doar dupa asta sariti cu gura, hienelor.
    • -1 (1 vot)    
      Hmmm (Vineri, 31 decembrie 2010, 20:23)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui VASILE

      Salvarea este prin munca dar munca sa fie recompensata pe masura.
      Nu sa-si traga profitul unii iar cei care muncesc....'ioc'.
      Altfel indemnul tau este cam ca si:Arbeit macht frei"!!
      • +1 (3 voturi)    
        Daca ai capul limpede (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 18:34)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

        Ti-ai pune si intrebarea! cum de au fost asa de recompensati Felix,Patriciu,Vantu,si toti baronii de au asa averi in scurt timp??? a fost pe munca?.....si dece de ei nu scrii niciun cuvintel,cu toate la televiziunile lor,se manipuleaza in modul cela mai grotesc,cauta si fii mai logic, pentruca daca ai fi priministru nustiu daca ai fi in stare sa faci o prezentare a situatiei,dar cred ca esti unul care urmaresti sa ajungi,la ciolan pentruca numai ai surse,si arunci cu laturi ca alta sansa cinstita nu ai
        • -1 (1 vot)    
          Hmmm (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 18:57)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

          Daca ai avea cap,poate ca ai si gandi.
          1).Cred ca nu ai citit ce am scris,sau nu poti intelege.
          =Salvarea este prin munca dar munca sa fie recompensata pe masura.=
          Asta era o critica la adresa celor care nu muncesc dar se imbogatesc....iar cei care muncesc sunt tratati in bataie de joc,cu venituri de subzistenta.
          2).Voiculescu,Patriciu,Vantu nu conduc ei tara.Nu ei au fost alesi,nu ei sunt stapanii bugetului Romaniei.Eu ma astept ca cei alesi sa-i pedepseasca pe hoti,iar eu am obligatia morala de a-i impinge pe "alesi" sa-si faca treaba pentru care sunt platiti!
          3).Vad ca tu crezi in boc,acest analfabet cronic.Eu nu pot cobora pana la "nivelul" lui ,asa ca nu vreau sa ma compar cu preshurile...
          4).La "ciolan" sunt...la "ciolanul" muncii mele CINSTITE nu la ciolanul politicienilor si a clanurilor mafiote.
      • +1 (1 vot)    
        de (Duminică, 2 ianuarie 2011, 0:35)

        de [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

        de ce nu iti infiintezi dumneata firma proprie si sa iti acorzi un salariu "corect" daca esti atat de convins ca munca nu iti este recompensata dupa cum crezi ca meriti? sau, cel putin, de ce nu iti dai demisia de la locul de munca ce te nemultumeste si cauta-ti un loc de munca platit "corect"?

        fiecare suntem convinsi de propria noastra "valoare". incepand cu manelistii: "am valoare".

        si, tot ca manelistii, aceeasi inclinatie spre a ne plange si a nu face nimic: "of, viata mea".
        • -1 (1 vot)    
          Hmmm (Duminică, 2 ianuarie 2011, 5:35)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui de

          Eu muncesc pentru mine si nu sunt angajatul nimanui.
          Castigul meu este unul corect,dar asta nu inseamna ca nu ar trebui sa ma intereseze bataia de joc a mafiotilor(imbogatiti prin furt si legaturi politice) la adresa oamenilor cinstiti si muncitori.
          Vad ca esti specialist in manele/manelisti asa ca nu cred ca vorbim la acelasi nivel,fara suparare...
  • 0 (2 voturi)    
    Va fi bine sigur. (Vineri, 31 decembrie 2010, 21:01)

    sdajkviuqce [utilizator]

    Oamenii lucizi , cu simtul raspunderii dar si intelectualii onesti cu Romania (nu cei gen Dinescu), vad dusul rece de anul asta ca pe un revitalizant. Taierea asta in carne vie trebuia facuta mai demult. Boc a bagat adanc bisturiul in hoardele de capuse de la stat. Adevaratii impostori si cei care nu vor binele acestei tari stim unde se afla.
    Si pentru ca vorbeam de luciditate (sau senilitate in cazul asta) profit de ocazie sa le urez celor de la C.C. La mult A.N.I. !
    • -1 (3 voturi)    
      Fericiti cei saraci cu duhul! (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 10:00)

      cosma [anonim] i-a raspuns lui sdajkviuqce

      Asa crezi tu, ca a bagat bisturiul! In realitate ceea ce a facut Boc este praf in ochii romanilor: o fi bagat bisturiul dar cu lama invers! Boc si guvernul lui sunt niste demagogi, lipsiti de directie, dar plini de abureli si de minciuni. Ca si pana acum 99% din populatie va trage din greu ca 1% sa huzureasca! Fie esti din cei 1% fie esti chiar sarac cu duhul!
  • -1 (1 vot)    
    Nu este alternativa (Vineri, 31 decembrie 2010, 21:13)

    Serje [utilizator]

    Problema e ca alternativa la Boc este oligarhia monstruoasa a securistilor zamisliti din epoca Ceausescu, Felix Voiculescu, Nus Vantu si nou venitii Patriciu, A. Nastase, niste talhari diabolici care au reusit sa suceasca mintile la milioane de romani cu tonomatele lor bezmetice. Radio si TV latra zilnic pentru a-i scoate din procesele penale, pentru a eluda legea si a face din tara o feuda a lor.
    Antonescu, Tariceanu sau Ponta sunt niste biete slugi natange ale acelor impielitati.
    Vai de capul nostru de vor ajunge la putere !
  • -1 (1 vot)    
    o sa culegem capsuni... (Vineri, 31 decembrie 2010, 22:18)

    costica [anonim]

    in Spania sau castraveti in Danemarca.... asta o sa culegem, voi o sa culegeti in 2012 cand o sa iesiti din politica, adica fara PDL.....
  • +1 (1 vot)    
    mesajul meu (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 10:02)

    Ari3s [anonim]

    Adevarat, ca sa poti obtine, trebuie sa sacrifici. Numai ca aceasta relatie este foarte bine definita si am sa vin cu o completare vis-a-vis de filozofia celui care ar trebui se ocupe doar de aspectul economic al acestei tari. Ca sa poti obtine ceva, trebuie sa sacrifici opusul! Prin urmare, in primul rand, trebuie sa sti ce vrei! Trebuie sa intelegi esenta lucrurilor si sa explici semenilor. Deasemenea, nu poti folosi la nesfarsit crezuri propagandistice, pline de speranta, dar, in fapt, inexistente sau lipsite de valoare.
    In baza experientei capatate ar trebui deja sa se inteleaga ca pentru a conduce o tara, este nevoie de putere, inteligenta si lidership. Aceste calitati native nu se pot regasi intr-o singura persoana.
    Urez tuturor celor nascuti pe acest teritoriu multa sanatate si resurse pentru a vedea minunea acestei lumi!
  • 0 (0 voturi)    
    asa ca (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 20:47)

    mihai [anonim]

    Si anul acesta culegem tot aceleasi roade ca si anul trecut: le stim deja: somaj,falimente,saracie, adincire in criza...
    acum incepem capitolul 2 din ce a fost anul trecut da mult mai dur....
  • 0 (0 voturi)