Marko Bela: Propunerea PD-L este inacceptabila. Ori vom fi in Guvern, ori in opozitie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 21:46 Actualitate | Politic


Marko Bela
Foto: AGERPRES
"UDMR prefera sa mearga in opozitie in cazul in care nu este partener egal in coalitia de guvernare. Vom fi ori in Guvern, ori in opozitie", a afirmat sambata seara liderul UDMR, Marko Bela, citat de Mediafax.

Potrivit Realitatea Tv, Marko Bela a calificat drept "inacceptabila" propunerea PD-L ca Uniunea sa nu fie reprezentata la nivel de ministri in viitorul Guvern, ci la nivel de secretari de stat, dar sa sustina Executivul in Parlament.

"PD-L a castigat alegerile, dar a pierdut negocierile cu PSD", este de parere liderul UDMR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2665 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    uite ca mai stati si in opozitie (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 21:49)

    un roman [anonim]

    dragi ungurasi acuma mai lingeti-va pe degetele de putere ,cred ca era mai bine pt voi daca era si prm in parlament acuma deveniti o masa nimic mai mult si cat de curand o sa se cam sature lumea de voi si o sa dispareti pa pa....
    • +1 (1 vot)    
      ce se bucura romanashii verzi (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 22:41)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui un roman

      UDMR n-a mai ajuns in Guvern pentru ca cele doua partide au suficiente procente impreuna si altele sunt de prisos.

      In schimb s-au umplut forumurile de mesaje dusmanoase si idioate care instiga la ura impotriva maghiarilor din Romania.
      Usurel, oameni buni, ca nu suntem la un meci de fotbal.
    • 0 (2 voturi)    
      despre anonimi! (Duminică, 14 decembrie 2008, 11:09)

      Bebe [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Anonimii sunt ,fara exceptie, niste lasi, deci nu trebuiesc bagati in seama ! Mai au o proprietate comuna : bubuie de prostie . Ce zici "amice" ?
    • -1 (1 vot)    
      Bai nationalistule (Duminică, 14 decembrie 2008, 13:04)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Esti o rusine pentru poporul roman si in nici un caz nu te incadrezi in limitele acceptabile ale unui european modern.
  • +8 (18 voturi)    
    pt. Marko Bela (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 21:56)

    eu [anonim]

    Lasa ca o sa fie bine si in opozitie. Nu inteleg ce te stresezi atat?!! :) Parca ar fi cineva obligat sa te bage pe tine in guvern, parca ar avea cineva ceva de castigat daca aveti voi vreun ministru. Vreti sa va luati lumea in cap si iar sa visati la autonomie??!! Lasa ca e bine unde stai acum. Poate la urmatoarele alegeri sau poate peste 8 ani nu o sa mai fiti nici in Parlament, asa ca ... ciocu' mic cum spune tanti aia cu paharul :)
    • +1 (3 voturi)    
      E faliment mon cher!!!! (Duminică, 14 decembrie 2008, 6:46)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui eu

      Pierdut MTCT(MLPTL)....deci cam adio fonduri indreptate numa' pt Har-Cov...
      Pierdut Min.turism...deci sansa pt romani sa-si promoveze tara...nu balatonul...
      Pierdut reprezentanti oficiali...deci adio behaieli autorizate despre persecutia imaginara a maghiarilor din Romania...
      vereshtoiu-cherestoiu si nenea frundoyu ar putea s fie chemati p-acolo...unde scrii despre viata ta,despre conturi,depre bursa...
      Cam albastra chestia....
      Miroase a faliment!!
    • +1 (1 vot)    
      .si poate noul guvern le ia si securea din mana (Duminică, 14 decembrie 2008, 9:23)

      Cioibalsan [anonim] i-a raspuns lui eu

      ..cu care taie in dusmanie padurile romanesti
  • +9 (19 voturi)    
    aoleu (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 21:59)

    dan [anonim]

    ce dor o sa ne fie de udmr. o sa plangem in fiecare zi.
    bine ca scapam in sfarsit de voi cherestoilor!!!
  • +7 (17 voturi)    
    vai, vai, vai (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 21:59)

    ianosi bacsi [anonim]

    Belusko nu vei mai avea "banutii" pe mana, dar vei avea obligatii.
    Ori banii - ori nem tudom
    Foarte bine, faceti-va un partid puternic sa luati 51% si atunci ve-ti fi la putere, dar cu 7% nu aveti nimic decat pretentii la ..ciolan si la bani nemasurati!
    Belusco o sa mergi la "Marita poarta" sa te plangi ca nu mai ai resurse bugetare.
    Ce sa facem dupa '89 va-ti invatat la ..robinetul cu miere, dar robinetul a ..secat!
    Baselu a inteles ca daca baga, cu forta, pe Belusco, atunci la REVEDERE cu un nou mandat!!!!
    Nici asa nu este sigur, deoarece Vadimul abia asteapta (Ha! Ha! Ha!)
  • +10 (18 voturi)    
    take it easy Béla! (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 22:00)

    magyar [anonim]

    Ce pretentii are!!! Parca cineva ar fi interesat de opinia lui! Nu poate sa inteleaga ca de data asta balanta nu are nevoie de cele 6 % ale lui udmr!
  • +7 (17 voturi)    
    Plangi Marko, plangi.. (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 22:05)

    Ovidiu [anonim]

    spune ca romanii sunt antimaghiari.....

    da vina pe motive etnice, mergi in Europa si acuza-ne ca suntem rasisti....

    Ai fost la putere de 14 ani, si chiar daca partidele romanesti, se mai rotesc, al tau are abonament acolo si tre sa ramana la guvernare pana toti romanii vor sti ungureste...

    Plangi Marko, plangi...
  • +1 (1 vot)    
    mare pierdere, mare (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 22:16)

    noki [anonim]

    Adica scopul negocierilor, era, dupa Marko, intrarea in guvern a lui.
    Nu ti se pare ca iti dai prea multa importanta, Bela?
    Ba acum cateva zile, amenintai voalat si cu ceva proteste etnice. Eu cred ca maghiarii zic bogda prose ca mai stati si voi pe acasa si mai va vedeti de padurile alea furate.
  • +1 (1 vot)    
    100 (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 22:17)

    sandor [anonim]

    va dorim 100 de ani de opozitie !
  • +1 (1 vot)    
    propunere (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 22:22)

    Winnetou [anonim]

    In 20 de ani de politica fratele meu cu fata palida inca n-a invatat, ca romanii au limba ca sarpele? Bifurcata. Una zic si alta fac.
    Gindeste-te la inaintasii tai omule, care nu s-au milogit nimanui. Fii om, nu sclavul comunistilor. Uff! Uff!
  • 0 (2 voturi)    
    ioi ioi, Istenem, Istenem.. (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 22:46)

    constantin [anonim]

    la mine nu mai ai bani. pai cum mai? dat afara bozgor? nu se poti asa ceva, ioi, ioi. mai draghe, pai ce sa cauti in guvernul ROMANIEI? nu te vaitai putoare ca 1 decembrie e un prilej de doliu? si acum vrei salariu de ministru si bani de la guvern?! si te mai plangi si pe la consiliul europei ca sunteti discriminati! pai ai auzit tu de scoli in limba germana in alsacia si lorena? ai vazut tu functionari americani care vorbesc chineza, sau autonomie pentru china town? mai draghe, la tine bolnav este. hai pa.
  • 0 (2 voturi)    
    Marko (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 23:17)

    Gica Hagi [anonim]

    Drago Bela nu fi suparat bre si nu fa diversiuni ca nu PDL a propus sa fiti numai secretari de Stat ci mister Geoana, nou luminatul. Eu spun ca e bine si cu secretari de Stat, fiti mai maleabili si acceptati pentru etapa asta si om mai vedea pi urma. Ti-ai facut datoria, ai spus-o cu tarie, dar acum las-o mai moale. Se pare ca mister Geoana are niste influente de la parlamentarii social democrati din UE si i-a lasat mai dupa usa pe mafiotii traditionali. Bine ar fi. Se mai poate vorbi si spera in felul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Marko Bela (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 23:35)

    Mladin [anonim]

    Totusi, cine e personajul asta si care e rolul lui? Pentru ca UDMR-ul e doar o trambulina pentru el. Pentru el personal. Chiar nu mi se pare ca ar reprezenta interesele electoratului roman de etnie maghiara din Romania!
  • +1 (1 vot)    
    ii va ajuta sa fie in opozitie (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 23:52)

    Adrian [anonim]

    Nu inteleg de daca nu vor fi la putere, atunci suntem anti maghiari?

    Eu chiar cred ca le va prinde bine in opozitie fiindca ii vor mai ajuta sa se reformeze ca partid. De 12 de cand sunt la putere nu au facut nimic pentru electoratul lor si judetele lor arata ca si acum 20 de ani si perindeaza aceeiasi politicieni
  • +1 (1 vot)    
    Parere (Duminică, 14 decembrie 2008, 0:22)

    IonCan [anonim]

    Ce e interesant, e ca Marko o spune ca si cand ar fi ceva rau ca UDMR nu o sa fie in guvern. Lasa ca si opozitia e buna, ca sa vada si ei cum e ca nu au mai fost de mult in opozitie.
  • 0 (0 voturi)    
    Marko (Duminică, 14 decembrie 2008, 0:29)

    Emil Stamate [anonim]

    Sa mai stea si ungurasii in opozitie, auzi la ei, vor la guvernare, pai voi sa invatati romaneste mai intai si ciocul mic, sa nu va mai vedem in parlament, nici macar nu sunteti partid, a zburat puiul cu ata :)
    nem tudom
  • 0 (2 voturi)    
    Nu inteleg incrincenarea maghiara (Duminică, 14 decembrie 2008, 1:04)

    anonim [anonim]

    Oi fi eu prost, de aici, din afara tarii, si nu inteleg un lucru. Cum se face ca o formatiune politica a unei minoritati etnice si nationale, care nu a obtinut si nici nu va obtine vreodata in Romania mai mult decit 6-7% din voturile populatiei, tine neaparat sa intre la guvernare, cu cei care au deja majoritatea parlamentara necesara? In loc sa spuna da, contribuim si astfel, cu secretari de stat doar, la guvernarea tarii, ei vor neaparat sa aiba si ministri. Pe ce baza? Or fi cistigat cumva alegerile in Romania, or fi avut un procentaj mai bun decit PDL sau PSD? Este o obraznicie din partea reprezentantilor maghiarimii, de genul: La vremuri noi, tot noi, chiar minoritari fiind... De cind, doua-trei judete ale tarii trebuie reprezentate in guvern la nivel de ministri, in detrimentul celorlalte aproape 40?... UDMR-ul nici macar nu este partid, iar ideea de a trece automat in opozitie, doar pentru ca nu te afli reprezentat in guvern la rang de ministri, mi se pare infantila, un mod de a face galagie ca nu ti se mai da jucaria guvernamentala preferata. In mod constructiv, UDMR-ul ar trebui sa afirme ca sustine punctual programul guvernamental, sau ca nu-l saboteaza cu tot dinadinsul....
  • 0 (2 voturi)    
    Nu a aceeptat varianta cu secretarii de stat (Duminică, 14 decembrie 2008, 1:07)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Tocmai faptul ca a refuzat porpunerea PD-L dovedeste ca nu face parte din cei care vor sa se agate de putere cu orice pret.
  • 0 (2 voturi)    
    nici nu merita (Duminică, 14 decembrie 2008, 2:05)

    inca_unu [anonim]

    Asta vrea sa fie in guvern si nici macar nu se oboseste sa invete limba romana (macar sa mai scape de accentu ala)si acuma se plange ca o fetita la presa ca nu intra in guvernare.
    NA daca iti trebe sa vorbesti de autonomie !!!
    Felicit psd-ul (pt prima oara) ca nu-i mai lasa pe astia la ciolan.
  • 0 (2 voturi)    
    Marko dute si iti linge ranile!!!! (Duminică, 14 decembrie 2008, 2:18)

    iancu [anonim]

    HAHAHAHAHA. Ce ma bucur pt Marko. In sfarstit scapam de UDMR la guvernare. Macar atat...ca in rest nu se vor schimba prea mult lucrurile. Marko ar trebui sa merga in opozitie si sa reflecte la cele 6% cat are ....Si dupa aia sa vina sa spuna ce e acceptabil sau nu. I-a ajuns cat a ros ciolanul romanesc. Dute in Ungaria Marko si spune acolo ce ii "acceptabil" sa vedem daca te baga cineva in seama...

    P.S.
    Marko, invata romana! Vorbesti de parca ai cartofi in gura.
  • +2 (4 voturi)    
    Sunteti Primivitivi ! (Duminică, 14 decembrie 2008, 2:49)

    mda [anonim]

    Dragii mei sunteti foarte primitivi. Doar asta va mai provoaca bucurie sa-i blestemati pe unguri, evrei etc. Uitati-va la voi ca in toate domeniile suneti pe ultimul loc din Europa...sunteti jale fratilor. Am trait mult in Sua si va spun ca acolo nu conteaza daca esti galben , negru sau alb. Si acolo mai sunt probleme, dar cum vin noile generatii ura rasiala dispare, vezi cum un negru a ajuns presedinte Sua. Va doare ca nu aveti ce au altii, va doare ca Budapesta e de 100 de ori mai apreciata decat Bucurestiul, de care nimeni nu a auzit sau daca a auzit stie numai de mizeria de acolo. Uitati-va la localitatile unde sunt unguri, cati mai sunt , si unde au fost sasi cum arata, si cum treci peste Carpati vezi numai jeg, mizerie, nenorocire. Mi-e rusine ca m-am nascut aici, abia astept sa renunt la cetatenia romana. Sa tariti bine cu Base, injurati strainii, ungurii, iar marii patrioti, romanii buni, nationalisti vor trai minunat pe spinarea voastra. De asta a fost posibil regimul lui Ceausescu , apoi Iliescu, etc. Toti romanii care au ceva in cap au plecat, doar trash-ul a ramas.Mi-e greata...
  • 0 (2 voturi)    
    MAI STAI O MANA (Duminică, 14 decembrie 2008, 3:00)

    acidutzu [anonim]

    Bela bacsci,cum vorbesti dumneata ca tovarasul Lenin!!Tea-am auzit in zilele aste vorbind ,ceva in sensul ca dumneata ,detii un mandat chipurile de negociere cu PDL un program de guvernare Trebiue sa ai tupeu nu alteva,pentru asemenea declaratii. Inainte de 1Decembrie te scremeai ca aceasta zii te lasa rece sau ceva de genul asta,Dece nu vrei dumneata" sa stai o mana "cum ar veni, poate vrei sa dai o tura pe la DN ,daca nu dumneata,atunci poate sogoru Veresoy Atilla.?Patru ani sint suficienti ,poate faci si dumneata un consult medical,mai verific o tensiune,o prstata si-ti faci si dumneata o evaluare,unde-i mai bine in opozitie ori la ciolan?
  • 0 (2 voturi)    
    hehe (Duminică, 14 decembrie 2008, 4:30)

    MirceaA [anonim]

    la cat rahat ati mancat pana acum, stati in opozitie pana va sun eu.
  • 0 (2 voturi)    
    guvernare (Duminică, 14 decembrie 2008, 6:20)

    maghiar vodka [anonim]

    Nu vor sta mult in opozitie.Dupa ce lihniti de foame pnl-stii la congresul din februarie vor schimba conducerea,Robocop va demisiona(deci cade guvernul)si un nou guvern se va constitui din:pdl,pnl,udmr
  • +1 (3 voturi)    
    Despre pretentiile UDMR (Duminică, 14 decembrie 2008, 6:44)

    Nicoara Dumitru - Nicolae [anonim]

    1,Sunteti niste profitori : vezi guvernarile de pana acum!2.Locuiesc si am fost crescut cu copii de diferite nationalitati printre care si multi prieteni de origine M aghiara mancam aceiasi paine si toata lumea traia in pace prietenie si intelegere pana la revolutie cand a aparut UDMR-eul. De ce vreti sa stricati o liniste a unei tari de ce nu ati facuto pana la revolutie .E gras contul primit de dincolo , e bun ciolanul politic de la conducere .Unde vreti sa ajungeti la Ungaria mare ,vise, Sa stiti ca sunt casatorit cu o unguroaica de cca. 34 de ani si in familia noastra nu au fost discutii sau contadictii pe seama nationalitati . d-le Marco sunteti un respectat om de litere , scriitor ,studiile au fost facute in ROMANIA este ciudat ca dv. cand dati interviuri in mass media vorbiti destul de greu romaneste .Ce sa va mai spun ca rezultatele alegerilor chiar i zonele cu multi maghiari au fost in defavoarea dv. Cu speranta ca va va veni mintea la cap al dv. Anonim ! P.S.-bagativa mintea la cap si terminati cu atatea scaune politice .
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Duminică, 14 decembrie 2008, 8:31)

    gigi [anonim]

    UDMR-ul a fost la putere peste 10 ani in care nu a facut NIMIC pentru maghiarii din Romania. Promisiuni aiurea, cu autonomii si mai stiu eu ce declaratii sfidatoare pe la institutiile europene, lucruri ce nu se vor materializa in veci. Intre timp Harghita si Covasna sunt cele mai sarace regiuni din tara, iar viitorul maghiarilor in afara acestor doua judete este limitat drastic. Dar cum ungurii nu-s cu nimic mai prejos de romanii, care voteaza parlamentari arestati de DNA, asa si ei ii trimit in continuare pe astia sa fure in Parlament. UDMR-ul ar trebui sa dipara si in locul sau sa apara o formatiune care sa reprezinte interesele reale ale maghiarilor din Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    UDMR sa iasa din randul partidelor politice (Duminică, 14 decembrie 2008, 8:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    Odata cu intrarea Romaniei in UE, maghiarii nin Romania au asigurat tratament egal cu intreaga populatie.
    Ca atare, mentinerea UDMR ca "partid" face mai mult rau, accentuand diferentele dintre romani si maghiari, incurajand dezbinarea.
    In SUA, nu exista partide ascunse in spatele unor uniuni ale diverselor etnii (afro-americani, latino-americani,etc.) , democratia functionind bine acolo, chiar cu o discriminare pozitiva a afro-americanilor.
    Este imperios necesar ca maghiari care vor sa fie activi in politica tarii noastre sa se inscrie in unul dintre cele trei partide existente, care acopera intreaga plaja politica existenta si in UE (social-democrati, populari-liberali).
    UDMR daca vrea ca continue sa existe, trebue sa iasa din randul partidelor politice.
  • 0 (2 voturi)    
    o ce vaiet, ce durere ... (Duminică, 14 decembrie 2008, 8:43)

    Georg [anonim]

    de ce atatea vaiete??? ce partener egal? cu 6% esti egal doar cu 6%!!! Doare tare in opozitie? nu mai curg gaze pe teava udmr-ului...? Fiti, in mod civilizat, in opozitie, constructivi si adevarati europeni NU mai plangeti dupa avantaje de tip balcanic ....
  • +1 (3 voturi)    
    raspuns pt un roman (Duminică, 14 decembrie 2008, 8:52)

    csuszpi [utilizator]

    Ai dreptate romanasule nu trebuie sa stea Marko numai la putere dar in legatura ca so mai disparem roaga te la bunul dumnezeu sa nai dreptate ca (si sasii) co sa ramineti cu tiganusii.,
  • 0 (2 voturi)    
    aha.... (Duminică, 14 decembrie 2008, 9:09)

    Masacru [utilizator]

    Inacceptabil e faptul ca UDMR e pe scena politicii romanesti, Markobelitule!

    I-auzi la el: "Ori vom fi in Guvern, ori in opozitie". Pai, daca n-o fi alba, atunci o fi neagra.

    La ce statut aveti, eu propun sa nu fiti in niciuna. asa e corect. asa e legal.

    Cine nu s-a prins ce hram poarta bozgorul asta si clica lui, e cretin!
  • +1 (3 voturi)    
    UDMR (Duminică, 14 decembrie 2008, 9:48)

    Catalin [anonim]

    Opozitia,Opozitia
    Nu este nci o lege ca UDMR sa fie in guvern.Au profitat destul pana cum.
  • +1 (3 voturi)    
    Ne sirj Bela batyam! (Duminică, 14 decembrie 2008, 9:51)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Lasa Bela ba, ca mai bine nu te inhaitezi cu PSD-ul, acest partid matca al hotilor. Sunt prea infometati sa mai dea si la altii. Si oricum, stii ca ungurilor nu le place de comunisti. Numai belele au provocat natiunii.
    Si oricum, peste nici macar un an de zile se va cauta o majoritate noua. Asa ca, rabdare si reorganizare!
  • -2 (4 voturi)    
    eu me duc la pedure...no bine, nu me mai duc! (Duminică, 14 decembrie 2008, 10:02)

    mysql [anonim]

    da' io nu-ntzeleg cum vine asta?! cum adica daca nu va fi la guvernare merge in opozitie???da' cui ii pasa???Poa' sa mearga si in opozitia de la Budapesta daca vrea. Da si la guvernare!!! Ii ca unu' pe care vrei sa-l dai afara din casa, si el te ameninta ca iese de bunavoie.hahaha!!!!!!! E disperat ca vede cum trece ciolanul pe langa el, si el numai i-l miroase....si inghite in sec. jalnic!!! chiar si pentru un autoerijat lider al ungurilor!
  • +2 (2 voturi)    
    domnule Marko Bela (Duminică, 14 decembrie 2008, 10:03)

    Lili_1024 [utilizator]

    Nu ai facut decat rau relatiei intre romani si maghiari. Pe langa multe altele ai spus ca ungurii nu au motiv de bucurie de ziua nationala. Daca v-ati fi facut propaganda prin programe si solutii pt Romania ati fi fost votati chiar si de romani. Noi nu suntem nationalisti. Incompetenta se plateste. Ne pare rau.
    • +1 (1 vot)    
      ..nem tudom.. (Duminică, 14 decembrie 2008, 13:44)

      observator [anonim] i-a raspuns lui Lili_1024

      cand ai avut o tristete mai mare:de ziua Romaniei sau dupa eliminarea dela guvernare.Ai dat cu bata in balta!!
  • +1 (3 voturi)    
    si ce elegant.... (Duminică, 14 decembrie 2008, 10:07)

    egroeg [anonim]

    s-ar putea rezolva toate. nu sunt adeptul organizarii formatiilor politice pe etnii.ar insemna rromii sa fie deja in parlament ca-s mai multi decat maghiarii
    elegant si inspirat s-ar rezolva problemele daca parlamentarii ar vota un prag electoral de 10% si obligativitatea sa se participe ca partide in nume propriu,nu in aliante. asa s-ar scapa de o multime de partide de buzunar care doar se afla in treaba pe scena politica.
    • +1 (1 vot)    
      Mai bine (Duminică, 14 decembrie 2008, 13:16)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

      Un prag electoral de 50%.
      Asa ori scapam de toti ori suntem condusi de cei care ia majoritatea, si nu mai avem nevoie de balciul asta care tine de 2 saptamani si de tradare din partea PDL.
  • +1 (3 voturi)    
    UDMR (Duminică, 14 decembrie 2008, 10:50)

    Gabi M [anonim]

    Acum,ca nu mai este PRM in Parlament,normal ar fi ca si UDMR sa se autodesfiinteze si membrii ei sa se imparta pela partidela politice in functie de ce doctrina se simt atrasi!Si,cred ca a sta putin in opozitie nu le strica!
  • -2 (2 voturi)    
    Santaj (Duminică, 14 decembrie 2008, 11:21)

    Zoro [anonim]

    O tentativa de excrocherie, pe baza de SANTAJ politic.
    Nu or sa mai fie ei, cei din UDMR, CARTITA care sa stea la gaura INFORMATIILOR guvernamentale pe care sa le foloseasca KONTRA Romaniei!

    Pauza BAIETI, mai relaxati ca vine... MOSUL!
  • +2 (2 voturi)    
    Cam defecti ... (Duminică, 14 decembrie 2008, 11:40)

    Eu [anonim]

    ei care au lasat comentarii inaintea mea. Cam toate au un ton apropiat de injuratura la adresa UDMR.

    Tre' sa spun ca desi am votat PDL si sustin PDL, nici mie nu mi se pare OK ca dupa ce ai facut o intelegere sa nu te tii de ea.

    Ma bucura insa atitudinea UDMR, aceea de a fi de acord cu ruperea intelegerii dar cu pastrarea de relatii cordiale cu PDL. Denota maturitate politica, ca ne place sau nu.

    In alta ordine de idei: mai ca as baga mana in foc ca mai toti cei care au ceva impotriva UDMR is sau ardeleni din zonele in care UDMR-ul face porcarii, sau olteni, la care nu gasesti nici urma de ungur. Stiu ca in zone cu populatie amestecata in proportii comparabile, gen Satu Mare sau Timis, nu exista asa adversitate fata de unguri.

    Cat despre cei din zonele in care UDMR se comporta oricum numa' democratic nu, aici vina e si a politicienilor romani. Zonele respective sunt comparabil de sarace cu Moldova sau cu Oltenia, datorita unui sistem educational execrabil, in consecinta romana nu prea e vorbita, informatia ajunge greu la oameni, si izolarea e mare. In consecinta, e usor pentru un grup redus de politicieni interesati sa faca populatia majoritar maghiara sa creada ca tot raul lor e vina romanilor. Daca s-ar investi in infrastructura in zonele respective, si oamenii ar avea acces mai bun la educatie si informare, manipularea n-ar mai fi asa de usoara.

    Fenomenul e similar si in Oltenia sau Moldova: lipsa de educatie si saracia creeaza o masa usor manipulabila, slab informata.

    Eu astept cu nerabdare compozitia guvernului. Daca nu e Macovei la justitie, si tot cineva de la PDL la interne, sunt si eu de parere ca PDL a pierdut la negocoieri. Poate o criza scurta ar fi mai buna decat prea multe concesii facute PSD-ului.

    Si btw, ala de semneaza "eu": folosesc nick-ul asta pe hotnews de ani buni, cauta-ti si tu altceva.
  • +1 (3 voturi)    
    fosti comunisti actuali grofi (Duminică, 14 decembrie 2008, 11:53)

    io [anonim]

    cam asa se poate caracteriza UDMR-ul care nici macar nu aduce prosperitate in judetele cu populatie majoritar maghiara.Sunt de 14 ani la putere iar in Covasna sunt cele mai proaste drumuri din tara-in shimb au sefi din ce in ce mai bogati.Dupa ce traiesc in Romania pana la maturitate intr-un climat antiromanesc ajung apoi in Ungaria si vad ca acolo sunt priviti ca cetateni de rangul 2.Se reintorc in Romania si neputinta lor e si mai mare.
    UDMR =partidul celor mai mari oportunisti vesnic in barca puterii cu steagul UE in brate
  • +1 (1 vot)    
    Vesnicul Marko (Duminică, 14 decembrie 2008, 12:52)

    Criss [anonim]

    Nu e bine sa fii mereu la guvernare. Te inveti rau. Putina opozitie nu strica nimanui si mai ales UDMR. Poate in urmatorii 4 ani UDMR isi va revizui doctrina ( daca are) si va deveni un partid adevarat. Intr-un secol ca al nostru si intr-o Europa care se vrea cat mai democratica cu putinta, un partid creat pe principii etnice nu isi prea gaseste rostul, indiferent ca ar fi maghiar, german, tatar, etc. Si spun asta nu pentru ca am ceva cu maghiarii ci pentru ca am convingerea ca, aflat in opozitie, d-nul Marko Bela trebuie sa fie mai atent la ce vorbeste, la ce isi doreste si mai ales la ce doreste pentru ce-i pe care-i reprezinta. Poate invata si vreo limba straina intre timp si ne spune care sunt beneficiile acesteia.
    De acum parerile domniei sale trebuie luate in nume personal si nu prea mai avem ce face cu ele. Cel putin vreo 4 ani.
  • -1 (1 vot)    
    E clar (Duminică, 14 decembrie 2008, 13:12)

    un roman [utilizator]

    PDLeii sunt la atac pe forum si in loc sa-i traga de urechi pe Boculetz &Co pentru manariile cu PSD si pentru re-crearea PCR, ei ataca UDMR-ul.
    Maine poimaine va fi vina UDMR ca PDL s-a aliat cu PSD, ca deja PNL-ul e de vina pentru toate greselile PDL.

    Bai PeDeilor (prietenii stiu ce si de ce) voi suferiti de o boala psihologica grava, aceea de a nu fi instare sa acceptati ca Base, Boc si Stolo v-au tras-o la greu.

    Si pe deasupra mai sunteti si nationalisti, nu degeaba s-au refugiat PRMistii si PUNRistii la voi in partid.

    As accepta mai degraba sa fie tara condusa de UDMR decat de PDL+PSD=FSN=PCR eselonul 2 (adica comunistii de mana a 2-a)!
  • +1 (1 vot)    
    udmr (Duminică, 14 decembrie 2008, 13:20)

    udmr [anonim]

    1România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil. 2Suveranitatea naţională aparţine poporului român[,...] deci... udmr??? udmr este anticonstitutional CLAR?
  • +1 (1 vot)    
    afara din tara aia care nu stiu romana (Duminică, 14 decembrie 2008, 14:00)

    Oldroman [anonim]

    Sa-i dam afara din tara pe toti cei care zic" Nem tudom romano"
    Ma bucur ca insfarsit nu mai sunt bozgorii mot la guvernare. Ciocu mic si capu la fund boanghenilor.
  • +1 (1 vot)    
    Sa nu confundam... (Duminică, 14 decembrie 2008, 18:07)

    worker [anonim]

    ... nationalismul cu infringerea in alegeri. UDMR se vrea un partid - care poate cistiga sau pierde alegerile la fel ca si orice alt partid. UDMR nu este decit UNUL DIN POSIBILELE PARTIDE creeate de romanii de nationalitate maghiara. De unde pina unde pretentia ca ei sa intre automat in orice guvernare??!

    Legea romana este buna si ofera automat un loc de parlamentar pentru fiecare minoritate nationala - si astfel avem multi parlamentari ajunsi in post cu un numar infim de voturi comparativ cu parlamentari romani care au luptat pentru zeci de mii de voturi pentru acelasi loc. Ungurii au astfel un parlamentar doar pentru ca sunt unguri... nu acelasi lucru se intimpla cu minoritatea romana in tarile UE sau chiar SUA! Nu este greu sa vezi ca startul declaratiilor nationaliste a fost dat de cei din UDMR ...

    Nu cred ca sunt singurul roman care ajunge des in Ungaria in ultima vreme si singurul care a vazut ca ungurii din Ungaria au acum o parere mult mai buna despre romani decit in urma cu 10 ani. Budapesta are cladiri mai frumoase decit Bucurestiu dar Romania si Ungaria nu mai sunt demult desparite economic asa cum erau in anii 90.
  • 0 (0 voturi)    
    Re Oldroman Ce primitiv esti (Duminică, 14 decembrie 2008, 23:59)

    mda [anonim]

    Prea mult primivitism Doar asta va mai provoaca bucurie sa-i blestemati pe unguri, evrei etc. Uitati-va la voi ca in toate domeniile suneti pe ultimul loc din Europa...sunteti jale fratilor. Am trait mult in Sua si va spun ca acolo nu conteaza daca esti galben , negru sau alb. Si acolo mai sunt probleme, dar cum vin noile generatii ura rasiala dispare, vezi cum un negru a ajuns presedinte Sua. Va doare ca nu aveti ce au altii, va doare ca Budapesta e de 100 de ori mai apreciata decat Bucurestiul, de care nimeni nu a auzit sau daca a auzit stie numai de mizeria de acolo. Uitati-va la localitatile unde sunt unguri, cati mai sunt , si unde au fost sasi cum arata, si cum treci peste Carpati vezi numai jeg, mizerie, nenorocire. Mi-e rusine ca m-am nascut aici, abia astept sa renunt la cetatenia romana. Sa tariti bine cu Base, injurati strainii, ungurii, iar marii patrioti, romanii buni, nationalisti vor trai minunat pe spinarea voastra. De asta a fost posibil regimul lui Ceausescu , apoi Iliescu, etc. Toti romanii care au ceva in cap au plecat, doar trash-ul a ramas.Mi-e greata...