Barna propune ca magazinele să servească în primele ore ale programului persoanele peste 65 de ani

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2020, 17:25 Actualitate | Politic


Dan Barna în studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Președintele USR, Dan Barna, consideră că persoanele vârstnice ar trebui să aibă prioritate la magazine la primele ore ale dimineții. Barna a făcut în acest sens o propunere către Guvern prin care magazinele să aloce primele două ore din zi servirii exclusiv a persoanelor peste 65 de ani.

"Este esențial să ne concentrăm atenția asupra celor mai vulnerabili dintre noi. Experții în sănătate publică ne-au spus în repetate rânduri că în această categorie intră în primul rând părinții și bunicii noștri. De aceea am trimis mai devreme către premier și către Comitetul Național pentru Situații Speciale de Urgență sugestia impunerii unei reglementări care să prevadă că magazinele vor avea prima oră sau primele două ore din zi rezervate exclusiv persoanelor peste 65 de ani", scrie Barna pe pagina sa de socializare.

Liderul USR susține că este măsură simplă care nu presupune niciun cost suplimentar și care a fost deja implementată în state care au început mai devreme lupta cu pandemia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2529 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    pai vreti sa scapati de ei? (Luni, 23 martie 2020, 17:42)

    minus [utilizator]

    daca ii lasati intre ei, exact de "distanta sociala" isi vor aminti. Mie imi faceti, probabil, un serviciu, dar...
    • +1 (3 voturi)    
      de un' ai mata (Luni, 23 martie 2020, 20:26)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui minus

      parerea asta...buna despre varstnici, de acasa ?!
      • 0 (0 voturi)    
        de'a acasa, domnu' (Marţi, 24 martie 2020, 9:23)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        unde sunt unul "dintre ei".
  • 0 (4 voturi)    
    comunist jegos (Luni, 23 martie 2020, 17:44)

    mmmircea [utilizator]

    iti dai arama pe fata.
  • +2 (4 voturi)    
    mai bine propuneai altceva (Luni, 23 martie 2020, 17:45)

    @Dem [utilizator]

    nu sa se calce in picioare batranii dimineata ca pe vremuri
    Nu. Marile lanturi Metro Auchan Rewe Schwartz etc care incaseaza sute de milioane profit sa plateasca livrarea la domiciliu la persoanele in varsta pe baza comenzilor telefonice sau online internet prin firme de curierat pe spezele lor, fiindca in acest context dramatic si-au marit profitul cu peste 500% in prezent si nu le impoziteaza nimeni suplimentar
  • +2 (4 voturi)    
    Nu (Luni, 23 martie 2020, 17:51)

    Gojira [utilizator]

    Ok. Și faci militărie cu ei, te apuci să-i legitimezi? Cum stabilești care au 65 de ani, care n-au? Nu știu, domnul Barna chiar așa nu poate gândi deloc? Mai voia și la guvernare. Are mari probleme de logică.

    Continuăm cu discursurile politice. Nu e o măsură posibilă, probabil nici ei nu cred asta, de-asta le prezintă în interviuri, și nu stau să pună pe hârtie o propunere. Zicem cu vorba, să pară că vai, ce îi pasă lui Barna de pensionari, poate-poate îi dau voturi.

    Hotnews, ar trebui să încetați să promovați treburile astea. Vă credeam mai inteligenți de-atât...
  • 0 (4 voturi)    
    asta se intampla deja prin toate tarile civilizate (Luni, 23 martie 2020, 17:52)

    bogdan1477 [utilizator]

    Un exemplu:
    de la 7 la 8 au acces "esential workers", adica lucratori din sanantate, politie, pompieri, distributie vanzare produse alimentare, etc.
    de la 8 la 9 cei peste 67 de ani
    dupa 9 restul
  • 0 (6 voturi)    
    Super idee (Luni, 23 martie 2020, 18:00)

    ww [utilizator]

    Intai varstnicii, apoi membrii comunitatii LGBT, apoi membrii de partid si functionarii publici, apoi cetatenii de culoare (dar numai daca au atestat ca au venit cu covid din Italia sau Spania), apoi, dupa inchiderea programului, vor fi serviti si palmasii de pe plantatiile corporatiilor.
    He, he, de-ar fi fost Barna presedinte! Altfel se respectau directivele de la Bruxelles si Washington.
  • 0 (4 voturi)    
    Mda, de idei din acestea, scoase din joben (Luni, 23 martie 2020, 18:11)

    clint [utilizator]

    Stii mai Barna, si Ceausescu a avut o idee de genul asta: prea multe masini ? Simplu: sa circule o duminica cele cu sot, si cealalta cele fara sot. Ei, ce zici ? Crezi ca numai tu ai idei marete? Ca si a ta, ideea lui Ceausescu era una simpla, cu anumite particularitati: se implementeaza din condei, nu costa nimic. Vad asta si la Firea, si la toti guvernanii.

    La fel cum ideile lui Ceausescu nu tineau loc de autostrazi, nici ale tale nu tin loc nici de spitale, nici de ventilatoare, nici de testare.

    PS: de 30 de ani incoace, ducem lipsa de IMPLEMENTARE de proiecte si carpim cu masuri din astea "din condei", aruncand problema tot pe umerii cetateanului. De aia nu avem strazi, scoli, spitale, ventilatoare, medici, etc. Bani ar fi, acum, cand s-a imputit treaba, atat minunatul nostru guvern, cat si mareata UE s-au trezit ca dau cu banu' in stanga si dreapta. De fapt, vor sa salveze marile Caritas-uri pe care le-au tinut in brate, nu micile afaceri cum pretind. Too late, nu putem manca bani, si nici nu ne vor ajuta sa respiram, daca facem forme severe de infectii cu CoVid. La gunoi cu voi, toata clasa asta de politicieni dezumanizati, sclavii marilor imperii financiare !
  • +2 (6 voturi)    
    Ok , dar si in restul orelor , interzisa (Luni, 23 martie 2020, 18:32)

    kokos [utilizator]

    servirea persoanelor peste 65 ani ca sa nu se mai plimbe toata ziua la magazine.
  • +1 (3 voturi)    
    Barna devine penibil. (Luni, 23 martie 2020, 18:37)

    asavreau [utilizator]

    Propune ceva,ce magazinele au făcut fără să fie ordin de la Guvern.(vezi MegaImage).Și dacă bătrânii vor de la ora 11?
  • +1 (1 vot)    
    bna: esti o speranta risipita; esti pe contrasens (Luni, 23 martie 2020, 19:43)

    Miky113 [utilizator]

    Pensionarii trebuiau sa aiba stocurile de alimente si medicamente tabu;
    apoi pe linia fireasca, program de tzelinare Barna2 ne mai lipseste ?

    Le dati unditza, si ii invatati sa pescuiasca din coletul pus la fereastra de autoritati.

    Unde sunt vremurile cand lasa-i la usa sticlele goale de lapte, ...si punga cu galbeni oriunde doreai ?!
  • 0 (2 voturi)    
    propunerea nu'i rea (Luni, 23 martie 2020, 20:21)

    nash pandelica [utilizator]

    cu conditia ca magazinele sa fie dezinfectate cand ajung ei. iar intrarea in grupuri de doi sau trei. pe principiul, ies doi, intra doi.
    in anglia se prcatica primele doua ore pt. cadre medicale, pe legitimatii nhs.
    daca se practica zilnic, batranii se vor esalona, nu vor merge la magazin zilnic.
    de obicei taraie carucioarele alea pe care le umplu cu ce au nevoie.
    la toate magazinele alimentare, in special la cele de cartier, din vecinatate, cele mai bantuite de persoanele in varsta.
  • -1 (1 vot)    
    Vai de capul nostru... (Luni, 23 martie 2020, 20:28)

    Sarcasm [utilizator]

    Cum sa evoluam ca popor daca nu vrem si nu suntem in stare sa acceptam ca trebuie sa avem grija unii de altii. Ma bucur ca am parasit aceasta turma de trepadusi care se intinde pe taramurile Romanesti. Respect Domnule Barna! Sper ca acest lucru sa se intample cat mai curand. D-zeu' vostru de popor de...WC-uri in curte.