Meleșcanu, ales sâmbătă președinte al partidului Forța Națională / ”O voi susține pe doamna Dăncilă și în turul doi”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:04 Actualitate | Politic


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Teodor Meleșcanu a declarat, sâmbătă, că a susținut-o pe Viorica Dăncilă, în primul tur al alegerilor prezidențiale, și o va sprijini și în al doilea, transmite Mediafax.

Teodor Meleșcanu a fost ales, sâmbătă, președinte interimar al partidului Forța Națională. Grațiela Gavrilescu este prim-vicepreședinte interimar, iar Alexandru Ștefan Băișanu a fost numit purtător de cuvânt al formațiunii.

"Am avut mai multe discuții pe această temă. Există evident o tendință pe care colegii și-au exprimat-o și direct și indirect. Din punctul meu de vedere nu am ascuns niciodată faptul că am susținut-o pe doamna Dăncilă în primul tur și o voi susține și în turul doi al alegerilor și din ceea ce am văzut la colegii mei, probabil marea lor majoritate vor continua aceste idei", a afirmat, sâmbătă la Parlament, Teodor Meleșcanu, întrebat pe cine va susține în al doilea tur al prezidențialelor.

Totodată, Meleșcanu s-a arătat mulțumit de felul în care au fost organizate alegerile și a precizat că meritul pentru acest lucru se datorează guvernării PSD.

"În mare măsură sunt mulțumit. Ca urmare a necesității asigurării participării cât mai largi la alegerile prezidențiale, Guvernul condus de doamna Viorica Dăncilă a avut o inițiativă privind adoptarea votului prin corespondență pentru cei din Diaspora și prin mărirea numărului de secții de votare. Din păcate nu prea se vorbește de acest lucru. Din ce am văzut în presă nu au fost probleme mari dar în mare măsură se dovedește că legea pe care am adoptat-o a oferit cu adevărat oamenilor din Diaspora posibilitatea de a-și exprima preferintețele electorale", a conchis Meleșcanu.

Al doilea tur de scrutin are loc pe 24 noiembrie în țară, între 22 și 24 noiembrie în străinătate și va fi între Klaus Iohannis și Viorica Dăncilă. Potrivit rezultatelor finale prezentate joi de Biroul Electoral Central (BEC) a obținut, în primul tur al alegerilor, 37,82%, Viorica Dăncilă - a avut 22,26%, iar Dan Barna - 15,02%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9695 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Forta bosorogului (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:18)

    anion [utilizator]

    Ultima figuratie pe scena nationala cu acest vopsit liberal, trimis in supraveghere la PNL de mentorul sau Ion Iliescu!
  • +27 (29 voturi)    
    NIci macar (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:21)

    Luk [utilizator]

    Nu poti spune ca s-a tampit la batranete. Asta asa a fost mereu.
    • +17 (19 voturi)    
      Asta voaim sa spun si eu (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 17:03)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      O scarab comunist-securistoida a fost asta toata viata.
    • +16 (18 voturi)    
      clica de profitori jegosi-lipitori (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 17:04)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      ce nu au muncit o zi, nu au ajutat tara asta cu nimic, in schimb au facut pe dracu-n patru sa se mentina langa butoiul cu miere...
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:25)

    raulito [utilizator]

    Și ce dacă?
  • +18 (20 voturi)    
    O faceti (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:28)

    dincannes [utilizator]

    … spre binele Romaniei, nu?
    Infine, votati o lumina, in fruntea tarii !
    Domnule Melescanu, ce credeti ca va spune istoria despre actiunile dumneavoastra ?
    Eu cred ca cei carora nu le convine ca Romania sa ridice capul, va au la mina cu ceva !
    • +5 (5 voturi)    
      Desigur-KGB și AVO. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:57)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Omul a făcut și încă face mai mult rău României decât o Armată de Tancuri sovieto-rusă.
      Gâdiți-vă ce funcții cheie ale Statului Român a ocupat in ultimii 60 de ani și aveți răspunsul a ceea ce inseamnă o conservă sovietică.Păcat că
      *servicile*,penetrate și ele,se fac că plouă.
    • +7 (7 voturi)    
      Dupa Iliescu (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 18:02)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Este cel mai rau ramas dupa epoca Ceausista , a reusit sa stea la umbra unor partide. Dar ma intreb ce rol are serviciul roman de informatii, CNASC, daca la dl. catarama au gasit dupa aproape 30 de ani ca a informat securitatea , daca dl Petrov a informat securitatea si doar acum s-a aflat sunt ferm convins ca dl Melescanu a fost si este inregimentat. Si culmea se afla "adevaruri despre unii" chiar inainte de turul doi. Poate aflam ca Iohanis a fost agent Mosad, sau MI-5 , poate a fost coleg cu Dancila si James Bond , mare este lumea. Radem de necaz.
  • +7 (7 voturi)    
    Dragă securist-kaghebistule Moș Mele, (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:49)

    Rescator [utilizator]

    Ești un traseist și cameleon recunoscut pe plan
    regional.Ai 79 de ani și nu mai încetezi cu goana turbată și irațională după funcții și putere.Deja i-ai
    depășit pe Mao și pe Fidel Castro.Prin declarația că
    o susții pe Docila,in Turul 2,îi aduce acestei nefericite un minus de 5% din posibilele voturi.
    Chiar nu ai un minim bun simț să te retragi la
    Balaton!?
  • +17 (17 voturi)    
    unde (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:59)

    Ipse1954 [utilizator]

    La care scara de bloc a a vut loc alegerea presedintelui?
  • +16 (16 voturi)    
    Viorica fii liniștită,Meleșcanu te votează. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 16:00)

    asavreau [utilizator]

    Ăștia au ținut//congres//ca să poată spune Meleșcanu că o votează pe Vio.Se iubesc!
  • +15 (15 voturi)    
    la puscarie (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 16:43)

    Kosmos [utilizator]

    Jeg kgb ist. Ai multi scheleti in dulap
  • +15 (15 voturi)    
    wow.... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 17:14)

    cetatean in RO [utilizator]

    serios???...cu toti cei 2 membrii????
  • +5 (5 voturi)    
    Alzheimer? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:51)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...Melescanu mai are cateva zile in varful senatului. La solicitarea lui Tariceanu CCR va da verdictul ca nu s-a respectat constitutia, finalul fiind un frumos adio din fotoliul de presedinte al senatului.. Melescanule peste cateva zile o sa poti plimba nepoteii in Cismigiu, poti scrie biografia unui politician visator, cu mult prea putine performante politice.