PDL cere demisia lui Victor Ponta dupa condamnarea lui Fenechiu. Catalin Predoiu: Incapatanarea de a mentine in Guvern un ministru cu probleme de coruptie, fapta de o gravitate fara precedent

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 12 iulie 2013, 17:25 Actualitate | Politic


"PDL cere demisia primului ministru. (...) Unul dintre obiectivele MCV a fost scoaterea Guvernului Romaniei in afara oricaror dubii privind coruptia. Aceste fapte sunt de o gravitate fara precedent si au consecinte asupra fiecarui cetatean al tarii. MCV este afectat de incapatanarea de a mentine in Guvern luni de zile un ministru cu probleme de coruptie. Procesul Schengen este afectat, iar acest lucru are consecinte asupra intereselor fiecarui cetatean", a declarat vineri Catalin Predoiu, proaspat vicepresedinte al PDL si fost ministru al Justitiei, dupa condamnarea ministrului in functie al Transporturilor, Relu Fenechiu, la 5 ani de inchisoare cu executare.

Catalin Predoiu a mai afirmat ca in opinia sa, responsabil pentru acest lucru a fost in primul rand liderul PNL Crin Antonescu, care "l-a presat sistematic pe primul ministru sa il pastreze pe Fenechiu".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1875 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Numai daca este condamnat (Vineri, 12 iulie 2013, 17:38)

    abel [utilizator]

    va renunta primul ministru la functie, e prea frumos acolo sus...Nu ati vazut ca nici domnul Fenechiu nu se dadea dus , ca toate erau "albe" indiferent de cat de multi il criticau... Apropo, mai ramane valabila privatizarea CFR marfa? Eu as zice ca fostul ministru nu prea avea competenta sa o faca , fiind un ministru penal, , acum s- a si demonstrat asta ...
  • -8 (10 voturi)    
    la ora asta?!! (Vineri, 12 iulie 2013, 17:56)

    evoque [utilizator]

    pai buna dimineata pdl, eu citesc de ceva vreme ca fenechiu a demisionat, hop si predoiu.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti penibil. (Vineri, 12 iulie 2013, 18:44)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      .
    • 0 (0 voturi)    
      Se pare ca pe la ora 6... (Vineri, 12 iulie 2013, 21:21)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      (18:15, in fata Ambasadei Frantei), dl. premier tocmai clarificase verbal ca dl. ministru demisioneaza. E de inteles ca PDL sa aiba inca dubii, chiar daca nu la asta s-a referit dl. Predoiu.

      Ar fi fost, poate mai bine ca dl. Fenechiu sa fi demisionat mai devreme, atunci cand i s-a sugerat ca e cazul s-o faca. Nu s-ar mai fi facut legatura intre prezenta sa si Schengen.

      In plus, ar fi avut mai mult timp sa se ocupe serios de proces.
  • 0 (6 voturi)    
    Imi pare rau, dar ... (Vineri, 12 iulie 2013, 18:08)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Imi pare rau sa o spun, dar solicitarea privind demisia lui Ponta nu e realista. Ponta a fost obligat de dl. GeorgeCrinLaurentiuAntonescu, probabil sub amenintarea cu ruperea USL. Motivul pentru care s-ar putea cere demisia lui Ponta ar putea fi ca a cedat amenintarilor d-lui Georgecrinlaurentiuantonescu.
    • +2 (2 voturi)    
      Cu atat mai mult (Vineri, 12 iulie 2013, 18:32)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Un PM santajabil e ultimul lucru de care are nevoia tara.
  • +1 (1 vot)    
    pentru cei cu mintea scurta: (Vineri, 12 iulie 2013, 20:50)

    taranistu [utilizator]

    Ridzi?