Theodor Paleologu: "​Credeam ca pliciul e un element de brand personal de care Prigoana este mandru. Pliciul denota barbatie, autoritate, pasiune"

de MVA     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 martie 2012, 8:59 Actualitate | Politic


Teodor Paleologu
Foto: HotNews / DP
Controversa cu privire la candidatura din partea PDL a omului de afaceri Silviu Prigoana pentru primaria generala a Bucurestiului a fost declansata de o declaratie a prim-vicepresedintelui democrat-liberal, Teodor Baconschi. Intr-un interviu la RFI, acesta il asemana pe Silviu Prigoana cu o "copie palida a actualului primar", Sorin Oprescu.

Atacului politic declansat de Baconschi i s-a alaturat si un alt vicepresedinte PDL, Theodor Paleologu, care tot intr-un interviu la RFI s-a pronuntat aluziv impotriva candidaturii lui Silviu Prigoana. Acesta a replicat punand o conditie radicala pentru a accepta sa candideze: eliminarea din PDL a lui Teodor Baconschi, Cristian Preda si Theodor Paleologu. Intr-o nota ironica, voit caragialesca, Theodor Paleologu ii raspunde lui Prigoana printr-o postare pe Facebook.

"E foarte amuzant: Prigoana vrea acum sa fim dati afara din partid. Pentru ce? Pentru crima de lez-Prigoana?", a scris sambata dimineata Theodor Paleologu pe pagina sa de Facebook. "S-o fi nascut jignit, pentru ca eu nici nu i-am mentionat numele in interviul de la RFI care inteleg ca l-a enervat. E drept, am evocat faimosul plici, dar nu vad de ce s-a suparat. Credeam ca e un element de brand personal de care este mandru. Pliciul denota barbatie, autoritate, pasiune", a concluzionat Paleologu.

Intr-un interviu pentru televiziunea B1 TV, Silviu Prigoana declarase ca va candida la primaria capitalei "numai daca sunt exclusi din PDL Baconschi, Preda si Paleologu".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4642 vizualizari

  • -4 (22 voturi)    
    mai nea (Sâmbătă, 24 martie 2012, 9:21)

    jean [anonim]

    paleontologu ciocu mic, ai uitat acum cativa ani cand veneai pe strazile din zona armeneasca si te milogeai de vecinii tai ( adica si fraieru de mine) sa te votam ca TU chiar vrei schimbarea si sa aduci ceva nou si bun pentru politica asta de 2 lei ? Pai unde iti sunt discursurile alea de atunci ? Si tu te-ai molipsit intre timp de nesimtire si de smechereala ? Ca de cand ai ajuns in politica si pana acuma nu vad nimic notabil in urma ta ! In schimb la crititcat si dat cu ciocu degeaba toata ziua vad ca ai ajuns sa excelezi intre timp. Vezi sa o parte dintre vecini vrem sa iti spunem 2 vorbe intre cativa ocji cand te vom vedea pe strada, asta daca mai ai curajul sa apari pe aici !
    • +4 (16 voturi)    
      simpatici (Sâmbătă, 24 martie 2012, 12:48)

      Darius [anonim] i-a raspuns lui jean

      Paleologu, este un intelectual fin, carismatic pe care nu te poti supara.
      Prigoana, este mai vulcanic, dar ii trece la fel de repede asa cum se si aprinde!
      • +3 (9 voturi)    
        ca-ntre-ntelectuali (Sâmbătă, 24 martie 2012, 14:21)

        Xerxes [anonim] i-a raspuns lui Darius

        subiectul, nu se desparte de predicat prin virgula. E fin, nu te poti supara.
    • -2 (6 voturi)    
      cu un balon in mana Paleologu ar face bani frumosi (Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:58)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui jean

      nu am vazut un mai zaharisit inainte de vreme decat acest paleopterix olog !are PDL o linie de nulitati una si una=Preda,Paleologu,Macovei ,Cotoi si altii ca ei !noroc ca sunt prieteni cu executivul HN!
    • -1 (1 vot)    
      multumesc (Duminică, 25 martie 2012, 8:42)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui jean

      dle Jean! Si nu ar fi rau sa scrie(sa ia atitudine) si ceilalti vecini.N-am inteles de ce trebuie sa se ia paleologu de un om care a muncit sa ajunga ceva si care oricum este cu mult mai bun politician ca el.Ca primar prefer pe unul care stie cu ce se mananca functia de primar,care daca nu ar face cat ne asteptam nu are scuza ca nu se pricepea.
  • +1 (21 voturi)    
    ”prigoană”sau terorism poliitic (Sâmbătă, 24 martie 2012, 10:22)

    gigi n [anonim]

    Au perfecta dreptate cei tre (sau,poate sunt mai multi).Facand rabat total la calitatea umana a candidatilor,PDL arata ca nu este absolut cu nimic mai bun decat celelalte partide.Ar fi o culme a imbecilitatii ca trei dintre cei maximum zece oameni cu adevarat valorosi din PDL sa fie sacrificati pentru un individ cel putin dubios si care,după părerea mea,nici nu ar castiga alegerile.
    • +5 (11 voturi)    
      . (Sâmbătă, 24 martie 2012, 12:13)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui gigi n

      Haha, e amuzant pentru ca ai impresia ca Baconschi e valoros ...
  • 0 (12 voturi)    
    Paleologu, un nume cu rezonanta aleasa (Sâmbătă, 24 martie 2012, 10:27)

    zexe [anonim]

    Gata, m-am decis sa votez cu tocilarii, lucru pe care vi-l doresc si voua :)
    Paleologu Primar General ...Ura! Ura! Ura!
    • -3 (11 voturi)    
      Paleo logos (Sâmbătă, 24 martie 2012, 11:37)

      Relu [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Gandire(logos) invechita(paleo) .Desi om tanar este tributar vechiului .Prigoana este in schimb omul noului.Asa cum este noul prezent in societatea romaneasca.Sondajele spun ca prigoana este mai bine pozitionat.De ce nu este ajutat?De ce il ataca?
      • -3 (5 voturi)    
        Sinecuristi versus intreprinzatori (Sâmbătă, 24 martie 2012, 16:29)

        zexe [anonim] i-a raspuns lui Relu

        Trebuie sa observam ca si PDL-ul este impartit si el in sinecuristi si intreprinzatori privati. Dar cum, chiar si dupa 22 de ani de libertate, libera initiativa este sugrumata de abonatii sinecurilor, Prigoana este o victima sigura a celor care au populat PDL-ul imediat ce acesta a obtinut girul majoritatii electoratului.
        Chiar si dupa 22 de ani, libera initiativa si intreprinzatorii privati sunt priviti cu invidie si infierati cu manie ploretara pentru succesul lor in afaceri. Sarac si cinstit, sintagma promovata de batranul bolsevik, este mai actuala ca niciodata, iar maestrul Caragiale va imparti cartile si la masa viitoarelor alegeri dupa acelasi criteriu comunistoid.
        Spune-mi cat de sarac esti ca sa iti spun cat de cinstit pari a fi.
  • +10 (10 voturi)    
    Pluta Meduzei (Sâmbătă, 24 martie 2012, 11:30)

    Capitanul Cook [anonim]

    in 1816 nava Meduza a esuat pe coasta Africii.Pentru a se salva echipajul si pasagerii s-au imbarcat in barcile de salvare si pe o pluta improvizata in graba.O vreme barcile au remorcat pluta dar au constatat ca devine o problema si ii impiedica sa se salveze.Au taiat legaturile cu pluta care a ramas in deriva .Cei 150 de pe pluta au inceput in scurt timp sa se imparta in grupuri si sa lupte unii cu altii pentru supravietuire.Pluta construita in graba nu oferea adapost la valuri.Centrul plutei era cel mai sigur si acolo se luptau toti sa ajunga.In jurul lor erau cei mai putin puternici si la margine erau cei slabi sau raniti.Noaptea cei slabi erau aruncati in apa.Pluta era deriva si nu exista un efort colectiv de salvare .In final au pierit toti.Chiar si cei de la centru.Concluzia este ca numai un efort colectiv salveaza comunitatea.Este iluzoriu sa crezi ca te poti salva singur.Ironia este ca numai 15 zile mai tarziu pluta a fost descoperita de o nava.Era prea tarziu.
  • 0 (14 voturi)    
    Vai de tine Paleologule! (Sâmbătă, 24 martie 2012, 11:31)

    Inganduratul [anonim]

    Te comporti ca un adolescent intarziat cu oarece "tare" biologice. Pe cat de inteligent si valoros este catalogat Conu' Paleologu, pe atat de "pleasca " epigonica esti tu.
    Ai rarul talent ca in 5 declaratii sa spui 7 prostii.
    Abtine-te cat poti mai mult!
  • +6 (12 voturi)    
    Ar trebui (Sâmbătă, 24 martie 2012, 11:41)

    Gabi M [utilizator]

    ca cei trei sa-l lase in pace pe Prigoana!Nu-si dau seama ce mare rau fac PDLului?
    • +1 (3 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 24 martie 2012, 17:31)

      ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui Gabi M

      dai in prigoana, dai in tomberoane, dai in tomberoane, dai in pedelea ! :)

      prigona, pentru doftoru' bisturica mitica de cartier, est un aperitiv.
      il haleste din prima intalnire publica.
      prigoana e bun de clanta cu cei de teapa lui.

      baconschi a zis'o corect, prigoana e tot un oprescu, dar crescut la tzara.
      se intoarce toat asa de greu ca blaga, intr'o dezbatere. nu poti pune un ardelean, dibn provincie, sa dezbata cu un jmecheras de cartier.

      nu pentru bucuresti.
      pentru oradea, cluj, alba iulia, da.
      ii trebuie un oponent care sa'i fie superior intelectual, sa fie din bucuresti, sa se descurce cu jargonul, dar sa'i ridiculizeze pretentiile.

      poate negoita sa aiba ceva sanse, din partea pdl.
      • +1 (1 vot)    
        Candiatura lui Prigoana (Duminică, 25 martie 2012, 10:06)

        M T [anonim] i-a raspuns lui ginel din obor

        Prigoana este singurul canditat care-l poate bate pe Oprescu si ma mira faptul ca PDL nu-l sustine
        Nu cu mistocarul de Paleologul,si cei doi Primaria Capitalei poate fi castigata de PDL
  • +4 (12 voturi)    
    Carturarii (Sâmbătă, 24 martie 2012, 12:50)

    arakis [utilizator]

    pedelaci chiar nu au inteles ca gunoierul poate scoate partidul pe locul doi,ceea ce e foarte bine!Ganditi-va ca un Preda sau Baconschi,intr-o confruntare cu Sorin Oprescu ar iesi pe locurile 4-5.
  • -1 (7 voturi)    
    primar? (Sâmbătă, 24 martie 2012, 13:51)

    mem [anonim]

    De ce ar fi Prigoana bun ca primar? El nu e in stare sa-si administreze firma de gunoaie, in sectorul 3. Are tot felul de angajati inepti, Dorel pur sange. Care se fac ca lucreaza pentru ca si Prigoana se face ca-i plateste. Prigoana prefera sa angajeze si sa plateasca 10 tuciurii care dau cu matura pe strazi de dimineata pana seara in loc sa angajeze 2 oameni care sa foloseasca un utilaj de strans.
  • +5 (9 voturi)    
    Un lucru este foarte clar (Sâmbătă, 24 martie 2012, 14:43)

    dan tulceanu [utilizator]

    Paleologu si Baconschi, chiar daca ar candida amandoi, nu ar scoate nici jumatate din cat ar scoate Prigoana. Aici nu este un simpozion stiintific, sau o intalnire a academiei, este o lupta fara scrupule, in care cei doi filozofi ( fara ghilimele) ar fi victime sigure. O eventuala candidatura a oricaruia din cei doi ar insemna cantecul de lebada al PDL. Pentru a avea sanse la parlamentare, PDL trebuie sa castige Primaria Bucurestiului sau in cel mai rau caz sa piarda la o diferenta de cateva procente. Singurul om care ar putea face asta este Prigoana, asa ca orice alta alegere este perdanta din start. Ar fi bine ca "greii" din PDL sa realizeze acest lucru si sa actioneze ca atare.Sunt sigur ca Prigoana s-ar multumii cu nominalizarea, fara alte actiuni de pedepsire a filozofilor. Departe de mine gandul ca cei doi sunt niste oameni slabi sau fara valoare, dar acum , pur si simplu, nu este timpul lor.
    • +2 (2 voturi)    
      Si inca un lucru e foarte clar (Sâmbătă, 24 martie 2012, 19:39)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui dan tulceanu

      Ba chiar inca doua:
      - nu-mi place nici mie de aia 3
      - daca o sa candideze Prigoana, nu votez...sau poate cu Nicusor Dan, ala fara sanse
    • -1 (1 vot)    
      fara indoiala (Duminică, 25 martie 2012, 17:02)

      ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui dan tulceanu

      ala e nivelul votantilor pedele din capitala tzarii !

      prigoana, dac'o ia si pe bahmu in echipa, il bate si pe mitica oparescu ! :-)

      crin halaicu, lis, base, bordureanu, oparescu...
      prigoana ar veni normal, in acest sir al personajelor reale. :-))
      dupa care marean.

      la asa alegatori, asa primari !
  • +5 (9 voturi)    
    Si eu cred (Sâmbătă, 24 martie 2012, 15:20)

    adrian88000 [utilizator]

    ca Prigoana are sanse reala de a-l invinge pe Oprescu. Stilul lui prinde la bucuresteni care simpatizeaza cu smecherasii. Asa a castigat si Oprescu. Dar Oprescu acum are mari sanse sa piarda. Nu a facut nimic din ce a promis , iar la smecherie , ironie si bascalie il bate Prigoana.
  • 0 (0 voturi)    
    Prigoana sau Oparescu (Duminică, 25 martie 2012, 23:17)

    Niculae [anonim]

    Intre Prigoana si Oparescu e clar ca o sa-l aleg pe: Nicusor Dan !
    Nu stiu cate sanse are, dar, daca o sa tot giram nemernici propusi de marile partide , doar pe motivul ca astia mai mici nu au mari sanse , niciodata nu se va ajunge sa alegi oameni de valoare in locul celor cu " popularitate " indiferent cum a fost castigata aceasta popularitate.
    Oricum la mine marile partide si-au epuizat creditul, alternativa ar fi sa nu mai votez deloc.
    Concluzia: Nicusor Dan, fara nici o ezitare sau rezerva .
  • -1 (1 vot)    
    astia (Luni, 26 martie 2012, 1:06)

    gopo111 [utilizator]

    se pun cu mason-ul si o sa fie rau pt ei, ciocu mic ca nu aveti nimic de spus si de facut doar sa executatii ordine, ca asta sinteti niste marionete