RIA Novosti

SUA au facut primele teste ale scutului antiracheta chiar in timpul summitului NATO

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 4 aprilie 2008, 13:11 Actualitate | Internaţional


La 2 aprilie, SUA au testat cu succes sistemul de urmarire si avertizare al scutului antiracheta, experiment desfasurat sub titulatura de "Calatorie invingatoare 196", a anuntat seful Agentiei de aparare antiracheta a SUA, Henry Obering.

Potrivit comunicatului remis agentiei RIA Novosti, racheta a fost lansata de la baza Vanderberg, din California si a avut un scop strict pregatitor. Nu s-a procedat la o interceptare de rachete.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2292 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Calatorie invingatoare 196 :)))) (Vineri, 4 aprilie 2008, 13:43)

    Vlad [anonim]

    Nu cumva e vorba de "Galceava pe cer" ?
  • +1 (3 voturi)    
    4 aprilie 1944 (Vineri, 4 aprilie 2008, 14:23)

    Steriu [anonim]

    64 de ani de la cel mai mare bombardament american efectuat asupra Bucurestiului. Stau la dispozitia americanilor cu schije scoase din corpul tatalui meu pieton in acea zi in Bucuresti. Mare curva e politica fratilor.
    • 0 (2 voturi)    
      4 aprilie 1944 (Vineri, 4 aprilie 2008, 15:33)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Steriu

      Si ma rog de au bombardat americani Bucurestiul?
      Asa fara nici un motiv... sau datorita faptului ca faceam parte din tabara adversa...
  • -1 (1 vot)    
    scutul pacii (Vineri, 4 aprilie 2008, 15:43)

    zvezda [anonim]

    Americanii au anuntat ca vor instala un mare radar in Cehia si 10 rachete interceptoare in Polonia. Ce mare scofala ar face 10 interceptoare in cazul unui atac real? Ar distruge 10 rachete inamice (in cel mai fericit caz)? Daca cineva ar ataca Europa cu rachete, in mod sigur ar dispune de mult mai mult de 10 rachete pentru asta. Cred ca exista metode mai eficiente de mentinere a pacii decat sa cheltuim miliarde de euro pe prostii.
    • 0 (0 voturi)    
      e doar inceputul (Luni, 7 aprilie 2008, 10:26)

      sukhoi [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      ideea cu 10 receptoare e doar inceputul....pe viitor vor fi 20 apoi 100 si uite cum americanii si rusii se folosesc de europeni. Amandoua puterile vor defapt o europa slaba, europa care sa depinda de ei practic. Politica si militaria sunt in fond afaceri.
      • 0 (0 voturi)    
        inceputul isteriei (Luni, 7 aprilie 2008, 16:06)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui sukhoi

        Si de cine ne aparam noi, ca n-am inteles? De martieni poate? O racheta interceptoare costa 10 milioane de dolari. Probabil ca durata ei de viata nu depaseste 10 ani. Cine plateste nebunia asta? Doar nu crezi ca americanii. Si niciodata nu vom avea suficiente rachete, pentru ca inamicul imaginar o sa aiba mai multe. Cate? Pai cate vrea ala care vinde rachetele interceptoare. Apoi intr-o zi vom afla cu stupoare ca inamicul imaginar a pus la punct o tehnologie care face sistemul nostru de aparare egal cu zero, si trebuie sa cumparam altul, pentru ca, nu-i asa, nu putem ramane neprotejati. O nebunie. O noua cursa a inarmarilor, in care nici macar nu stim cine e inamicul. Paranoia.
        A crede ca militarii iubesc pacea e ca si cum ai crede ca dentistii urasc cariile.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru Dragos (Vineri, 4 aprilie 2008, 15:46)

    Florin [anonim]

    Faceam parte din tabara adversa.
    Dar de ce faceam parte din tabara adversa?
  • +1 (1 vot)    
    cum adica primul test??? (Vineri, 4 aprilie 2008, 17:23)

    mama mare [anonim]

    NU este SUB NICIO FORMA primul test!!! In primul rand ca e vorba de scutul antiracheta din Statele Unite, ca asta de aici din Europa NU ESTE CONSTRUIT INCA. Iar pe ala din Statele Unite l-au tot testat, in niciun caz nu e prima oara acum.

    Dar deh... la politica externa se pricepe toata lumea, nu?! In timpul summitului NATO toata lumea a fost experta in externe, de aia pe la Realitatea zicea o donsoara de radar in Grecua, iar voi ziceti ca a fost primul test. Bleah....
  • +2 (2 voturi)    
    vrajeala (Vineri, 4 aprilie 2008, 20:33)

    temi [anonim]

    Stie toata lumea,sau isi da seama toata lumea,ca un astfel de test nu se face la voia intamplarii,dar ceea ce trebuie sa vedem,sa deducem,este ca America a facut o demonstratie de forta.Foarte simplu,nu e greu de priceput,e vorba doar de propaganda;cine stie cate astfel de teste nu au mai facut?
    Mama Rusia este iritata?E normal sa fie,s-au cam strans in jurul ei multe lanturi care o cam sugruma.Forta Rusiei consta in gaze,altfel nu ar fi decat o cantitate neglijabila pe harta.
    Pana una alta,toata chestia asta cu testul nu este decat o alta "vrajeala",ca multe altele,ex.(11 septembrie).
  • -1 (1 vot)    
    Desteptii din romania. (Vineri, 4 aprilie 2008, 23:08)

    Dan B. Charles [anonim]

    18 ani si le stiti pe toate.
    Votul pe liste v-a urma si tot pe mafioti ii ve-ti vota.
    Ocupati-va de mizeria politica, morala si etica din tara, v-au abandonat milioane de romani cu dezcust si scarba din cauza DESTEPTACIUNII voastre.
    Sunteti mai destepti decat restul pamantului chiar mai destepti decat si Dumnezeu.
    Aveti bunul simt, jegul, murdaria si MAIDANEZI sunt la acelasi nivel cu tarile africane.
    Cand o sa va desteptati la realitate?