Turcia a împiedicat o fregată germană să-i percheziționeze o navă suspectată că ar transporta arme în Libia

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2020, 14:54 Actualitate | Internaţional


Fregata Hamburg
Foto: dpa picture alliance / Alamy / Profimedia
Turcia a împiedicat forțe germane aparținând unei misiuni militare a Uniunii Europene să efectueze o percheziție amănunțită a unui cargobot turcesc suspectat că transportă arme în Libia, au confirmat luni ambele țări, potrivit Reuters.

Soldați de pe fregata Hamburg au urcat la bordul navei turcești Rosaline-A în cursul nopții dar au fost nevoiți să își abandoneze căutările după ce Turcia a protestat față de misiunea UE, a anunțat ministerul german al apărării.

Fregata germană desfășura operațiuni în Marea Mediterană ca parte a misiunii Irini a UE care urmărește să împiedice transporturile de arme către diferitele facțiuni aflate în conflict în Libia.

„Până în momentul în care soldații au părăsit nava aceștia nu au descoperit nimic suspect”, a declarat un purtător de cuvânt al ministerului de apărare german.

Surse din cadrul forțelor de securitate ale Turciei au afirmat că Rosaline-A transporta diferite materiale, printre care hrană și vopsea, și că soldații germani au încălcat legea internațională deoarece nu au așteptat permisiunea Turciei pentru demararea percheziției.

Acestea afirmă că soldații nu au găsit nimic suspect în pofida faptului că au petrecut întreaga noapte deschizând containere aflate la bordul navei.

„Ca urmare a căutării care a durat până la primele ore ale dimineții soldații au înțeles că nu era nimic pe navă în afară de ajutoare umanitare, mâncare ca biscuiți și materiale de vopsit, și au părăsit nava” a declarat una dintre surse.

Purtătorul de cuvânt al ministerului apărării german a declarat că fregata Hamburg interceptase nava turcească duminică noaptea la aproximativ 200 de kilometri nord de orașul libian Benghazi, confirmând informația publicată pentru prima dată de Der Spiegel.

Acesta a afirmat că Hamburg a urmat procedura standard, așteptând patru ore aprobarea din partea țării sub pavilionul căreia se afla nava înainte ca soldații germani să urce la bordul acesteia. Aceștia s-au retras după ce a fost primită obiecția părții turce.

„Toate procedurile au fost urmate corect”, a declarat purtătorul de cuvânt al ministerului german.

Cargobotul turcesc de 16.000 de tone a părăsit săptămâna trecută portul Gemlik din apropierea Bursei, fiind văzut ultima oară în largul coastei elene din apropierea Atenei îndreptându-se în direcția sud-vest către Libia.

Informația vine la o zi după ce președintele turc Recep Erdogan a declarat că țara sa este o parte inseparabilă a Europei și a cerut UE să-și respecte promisiunile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9802 vizualizari

  • +4 (32 voturi)    
    hitler s-ar rostogoli in mormant... (Luni, 23 noiembrie 2020, 15:01)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    peste eva braun... daca ar vedea ce au ajuns cârnatzii lui de nemtzalai. sa stea capra la rusi si turci.
  • -40 (42 voturi)    
    Da' cine palaria mea...e Jermania... (Luni, 23 noiembrie 2020, 15:06)

    newlook [utilizator]

    Da' cine palaria mea...e Jermania...de face ordine prin Libia?
    Alta tara, alt continent, etc...hop si teutonii sa se bage unde nu le fierbe oala. Hehehe, se pregatesc s-o ia din nou pe cocoasa.
    • +11 (11 voturi)    
      Hahaha (Luni, 23 noiembrie 2020, 16:10)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      S-o ia pe cocoașă de la cine? De la turcii lui Suleiman? Mă faci să râd...!
    • +12 (14 voturi)    
      Ai gandit-o mult (Luni, 23 noiembrie 2020, 16:16)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Daca ipotetic trec droguri prin Romania ca sa ajunga in Bulgaria, iar cei de la frotniera gasesc coletul, trebuie sa-l ignore, nu? Ca nu e treaba noastra cine isi trage-n vena prin Bulgaria. Corect? Ai gandit-o mult.
    • +9 (9 voturi)    
      esti dus rau postacule (Luni, 23 noiembrie 2020, 16:29)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Cu pluta la deal!
      Sora-ta, Mazeta era parca mai umblata inainte sa intre in subsolul din St Petersburg.
    • +10 (12 voturi)    
      Embargo (Luni, 23 noiembrie 2020, 17:00)

      F.A.N. [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Libia este sub embargou in privinta achizitiei de arme impus de ONU si de EU, in mai multe randuri, ultima rezolutie fiind 2473.
      Drept urmare, conform rezolutiei ONU, forte membre UN si NATO din Marea Mediterana au dreptul sa verifice tranportul maritim cu destinatia Libia (cu anumite conditii - de ex notificare cu 4 ore inainte pentru tara sub al carui pavilion circula nava) sa verifice daca alte state membre UN si/sau NATO respecta embargoul.
    • +9 (11 voturi)    
      cine e Jermania? (Luni, 23 noiembrie 2020, 17:46)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      pai motorul Uniunii Europene. Adica cea mai tare economie din zona si una din cele mai performante la nivel mondial. Verifica PIB-ul Jermaniei si PIB-ul tarii tale. :))))
      • +6 (6 voturi)    
        Nu i mai raspunde (Luni, 23 noiembrie 2020, 18:46)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        Lui newlook, el e din alt film.. el nici n a citit articolul, ci doar titlul. Nu a inteles ca germanii erau in misiune internationala :)
    • +2 (2 voturi)    
      jermania (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:36)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      e tara de unde cumperi tu toate vechiturile de masini sub 2000 eur, unde te duci si muncesti in constructii tot pe 2000 de eur si unde culmea respecti legea ca acolo amenzile sunt mari
  • +13 (15 voturi)    
    Dar cine ... (Luni, 23 noiembrie 2020, 17:14)

    danmarian [utilizator]

    PALARIA MEA a devenit Turcia ? Oare nu poate fi pus sa respecte regulile internationala acest Erdogan ? Iar noi romanii : Sa mai terminam cu "turcismele" - marfa proasta si scumpa fata de calitate ! Milogul - mincinos national Ponta - care a cersit lui Erdogan sa-l ia in avion de la Soci la Ankara (Ia-ma nene si pe mine ...) i-a oferit - "la schimb" - un teren de sute de milioane sa - si construiasca o MEGA - MOSCHEIE ! Pana si turcii nostri din Dobrogea au respins idea ! Iar Firea - sarma-n ... - cumpara autobuze ba vrea si troleibuze si tramvaie NUMAI din Turcia ! Mai terminati cu turcismele si nu mai sustineti banditul neo-sultan !