Ucraina instituie Legea marțială, pentru 30 de zile, în regiunile de la granița cu Rusia / Consiliul de Securitate al ONU, în reuniune de urgență după escaladarea tensiunilor / Stoltenberg: „Moscova nu are nicio justificare pentru acțiunile sale”

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 26 noiembrie 2018, 10:48 Actualitate | Internaţional


Petro Porosenko si Vladimir Putin
Foto: Colaj foto: Wikimedia Commons / Kremlin.ru
Rada Supremă a Ucrainei a aprobat, luni seară, decretul președintelui Petro Poroșenko privind instituirea Legii marțiale, pentru 30 de zile, în regiunile situate la granița cu Rusia, după ce trei nave ale marinei ucrainene au fost sechestrate de forțele speciale rusești, într-o acțiune militară soldată cu răniți, în strâmtoarea Kerci, în zona de acces a mării Azov, provocând o escaladare fără precedent în această zonă sensibilă. Tensiunea este de o asemenea anvergură încât Consiliul de Securitate al ONU s-a reunit luni de urgență.

  • Legislația ucraineană în privința legii marțiale permite instaurarea unei serii de limitări, printre care restricții privind libertatea de mișcare, adunările publice și activitatea mass-media. În decretul lui Poroșenko nu se specifică, însă, nimic despre astfel de restricții.
  • În schimb, sunt menționate 11 măsuri privind mobilizarea forțelor armate de rezervă, organizarea apărării anti-aeriene a unor instituții de stat importante, luarea de măsuri pentru apărare cibernetică și asigurarea ordinii publice.
  • Decretul președintelui ucrainean are și un al doisprezecelea punct, al cărui conținut nu a fost făcut public.
  • "Legea marțială nu înseamnă declararea războiului" cu Rusia, "ea va fi introdusă doar pentru apărare", preciza duminică noapte președintele Petro Poroșenko.

LIVETEXT, desfășurarea evenimentelor de luni:

22:13 Parlamentul ucrainean a aprobat de asemenea o rezoluție ce solicită Occidentului să oprească agresiunea rusă, să ofere ajutor militar Ucrainei și să trimită observatori și nave de război la Marea Neagră și la Marea Azov.

21:55 Rada Supremă a Ucrainei a aprobat instituirea Legii marțiale, pentru 30 de zile, în regiunile situate la granița cu Rusia, anunță Kyiv Post.
  • Cu 276 de voturi, a fost aprobată instituirea Legii marțiale începând de pe 28 noiembrie până pe 10 decembrie, în zece regiuni de lângă Rusia și Transnistria (regiune a Republicii Moldova ocupată de Rusia) sau de la Marea Neagră și Marea Azov.
  • Regiunile sunt: Odessa, Mikolaiv, Herson, Zaporijjea, Luhansk, Donețk, Sumî, Harkiv, Cernihiv și Vinița.
Parlamentul de la Kiev a aprobat de asemenea și inițiativa privind organizarea anticipată a alegerilor prezidențiale, pe 31 martie 2019.



20:56 Ambasadoarea SUA la ONU, Nikki Haley, a denunțat luni o acțiune ilegală a Rusiei, subliniind că acest comportament face "imposibilă" o "relație normală" între Washington și Moscova.

"Așa cum a spus-o președintele țării mele în mai multe rânduri, Statele Unite sunt favorabile unei relații normale cu Rusia. Dar acțiuni ilegale precum aceasta o fac imposibilă", a spus Haley.

19:37 Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a cerut Rusiei să elibereze navele ucrainene și marinarii reținuți, afirmând că nu există nicio justificare pentru acțiunile Moscovei, potrivit Reuters.

Stoltenberg a făcut declarațiile la finalul unei reuniuni de urgență convocate la cererea Ucrainei.

19:04 Consiliul de Securitate al ONU s-a întrunit într-o reuniune de urgență pe tema tensiunilor dintre Ucraina și Rusia.


17:49 Într-un mesaj video, președintele Poroșenko le-a cerut parlamentarilor să fie de acord cu instituirea legii marțiale, însă pentru doar 30 de zile, și nu pentru 60 cât solicitase inițial, potrivit Kiev Post

17.08 Comisia Radei ucrainene pentru Securitate și Apărare a aprobat în unanimitate instaurarea legii marțiale, anunță Tass.

16.38 Rusia a reținut 24 de marinari ucraineni care se aflau pe cele trei nave sechestrate, a declarat comisarul rus pentru drepturile omului, Tatyana Moskalkova. Ea a spus că trei sunt răniți, în spital, dar nu în stare critică.

15.20 Președintele Ucrainei a semnat un decret pentru declararea legii marțiale începând de astăzi, pentru 60 de zile, dar este nevoie de aprobarea parlamentului pentru intrarea în vigoare a decretului.
14.22 Ucraina își rezervă dreptul de a se apăra contra Rusiei și nu exclude posibilitatea ca Moscova să facă și alte acte de agresiune, pe uscat sau pe mare, a declarat ministrul de externe Pavlo Klimkin.

14.17 Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că vasele ucrainene au intrat ilegal în apele teritoriale rusești și au ignorat încercările gărzii de coastă de a-i contacta. Confiscarea navelor a respectat strict legile internaționale și naționale, a susținut Peskov.

13.56 Donald Tusk: ”Condamn folosirea forței, de către ruși, în Marea Azov. Autoritățile rusești trebuie să restituie marinarii și vasele și să se abțină de la alte provocări. Europa va fi unită în a susține Ucraina”.

13.27 Berlin: Înalți oficiali din Germania, Rusia, Ucraina și Franța vor discuta azi situația navelor ucrainene sechestrate de ruși

12.19 Guvernatorul băncii centrale din Ucraina, Yakiv Smoliy, se va întâlni cu șefii marilor bănci pentru a discuta cum va funcționa sistemul bancar dacă se va introduce legea marțială.

11.16 Ministerul rus de externe acuză Ucraina că a provocat intenționat incidentul din strâmtoarea Kerci. Moscova va convoca un înalt diplomat ucrainean pentru a se plânge în privința incidentului, a spus purtătoarea de cuvânt a ministerului rus de externe, Maria Zaharova.

10.57 Ministrul de externe rus, Serghei Lavrov, a spus că acțiunile SUA și altor țări de creștere a tensiunilor lângă granițele Rusiei ar putea duce situația într-un ”punct fără întoarcere”.


Citește și:


În noaptea de duminică spre luni, Consiliul de securitate și apărare ucrainean, reunit de urgență, i-a propus președintelui Petro Poroșenko introducerea legii marțiale "pentru 60 de zile", a anunțat secretarul acestei structuri.

Decizia trebuie aprobată de Parlamentul ucrainean, care are programată o sesiune extraordinară după-amiază, dar un vot pozitiv este departe de a fi garantat.

În cadrul ședinței Consiliului de securitate, președintele Poroșenko a denunțat un "act nebunesc al Rusiei împotriva Ucrainei", asigurând că atacul "a fost premeditat". "Legea marțială nu înseamnă declararea războiului" cu Rusia, "ea va fi introdusă doar pentru apărare", a precizat acesta.

Tensiunile dintre Ucraina și Rusia în zona mării Azov au cunoscut o inflamare bruscă duminică, după ce Kievul a acuzat Rusia că a lovit o navă ucraineană și a blocat accesul în această mică mare, situată între Crimeea, anexată în 2014 de Moscova, și estul Ucrainei, teatrul unul război cu separatiștii proruși.

Situația s-a degradat rapid, Ucraina acuzând în cursul serii că rușii au capturat aceste nave după ce au tras asupra lor.

Axă strategică


Navele - două vedete blindate, Berdiansk și Nikopol, și remorcherul Iani Kapu - încercau să intre din Marea Neagră în strâmtoarea Kerci, care separă Crimeea de Rusia și marchează accesul în marea Azov.

Dintre cei 23 de militari aflați la bord, șase au fost răniți, dintre care doi grav, potrivit armatei ucrainene.

Rusia a confirmat confruntarea și "folosirea armelor", dar a acuzat navele ucrainene de "acțiuni ilegale în apele teritoriale rusești", vorbind de trei ucraineni răniți.

Purtătoarea de cuvânt a diplomației ruse, Maria Zaharova, a denunțat "metodele de bandiți la drumul mare" ale Ucrainei, "întâi prin provocări, apoi presiuni puternice urmate de acuzații de agresiune".

Marina ucraineană spune însă că a avertizat Rusia în avans despre traseul acestor nave.

Potrivit marinei, navele au petrecut mai multe ore în fața strâmtorii Kerci, în timp ce o navă petrolieră plasată sub podul Crimeii, în strâmtoarea Kerci, bloca accesul spre strâmtoare.

Această strâmtoare, singura cale maritimă între marea Neagră și marea Azov, este o axă strategică de primă importanță, atât pentru Rusia cât și pentru Ucraina.

"Așteptăm ca Rusia să restaureze libera trecere în strâmtoarea Kerci și cerem tuturor părților să acționeze cu maximă reținere pentru a se ajunge la o dezescaladare imediată a situației", a cerut Uniunea Europeană. Și NATO a făcut apel la "reținere și dezescaladare".


Ofensivă spre Mariupol?


Ministrul ucrainean de Externe Pavlo Klimkin a cerut Occidentului "formarea unei coaliții clare pentru a rezista la actele de agresiune ale Rusiei".

Rusia revendică controlul apelor în largul Crimeii după anexarea peninsulei. Kievul și Occidentalii acuză Moscova că "îngrădește" deliberat navigarea navelor comerciale prin strâmtoarea Kerci.

Dificultățile au apărut după construirea de către Moscova a unui pod foarte controversat de 19 kilometri de-a lungul strâmtorii Kerci. Instalarea acestui pod în 2017 împiedică trecerea unei părți a navelor. În acest an, paza de coastă rusească a început să rețină navele, oficial pentru controale.

Kievul acuză Moscova că ar putea pregăti o ofensivă împotriva Mariupol, ultimul mare oraș sub controlul Kievului în estul țării.


Citeste mai multe despre   


















16580 vizualizari

  • +26 (36 voturi)    
    Javrov a Spus ceea ce era Planuit din 2014 (Luni, 26 noiembrie 2018, 11:02)

    un domn [utilizator]

    Romania Trebuie sa il Trimita pe Kuzmin acasa
    • -26 (42 voturi)    
      mai pesedache (Luni, 26 noiembrie 2018, 11:09)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ai viziuni cu politica geostrategica?Auzi voci?
      ca te vad cunoscator.
      • +21 (29 voturi)    
        Mai ala (Luni, 26 noiembrie 2018, 11:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Pesedache este adresabilitatea la cunoscutzii tai
        Nu sunt fan P$D, dar te ai bagat ca musca verde in lapte
      • +15 (23 voturi)    
        Sa traiti tov. Taho (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:36)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Tot cu Putin, tot cu pravda ?
        • -19 (27 voturi)    
          dau raportul (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:49)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          nu, nu sunt cu Putin dar in schimb am alergie la prosti.
          Si cum prostii pun botul la orice pare a fi impotriva rusilor normal ca o sa vezi postari de la mine.
          Doar ca nu o sa le pricepi, evident.
          pentru ca in loc sa gandesti cu propriul cap si sa te informezi singur iei pe nemestecate ce iti servesc altii.
          • +15 (25 voturi)    
            Rusia duce un razboi de cotropire! (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:18)

            pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

            Sub scenariile unor inoffensive tensiuni si de intensitate mica, Rusia duce un razboi de cotropire!

            Actiunile de cotropire sunt asemanataoare invaziilor mongole si chiar misiunilor de expansiune ale Imperiului Otoman!

            Cred ca deja se poate incepe un al doilea volum, dupa primul numit Crimeea!
            • +4 (6 voturi)    
              cel mai urat dintre vecini (Luni, 26 noiembrie 2018, 22:59)

              moka [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

              Dupa cum se stie foarte bine.
              Mexicanii doar se prefac ca nu iubesc SUA (ci doar profita de pe urma vecinatatii). In schimb vecinii Rusiei chiar si-ar impinge vecinul pe scara.
              Fiindca este din cale afara de nesuferit: ursuz, morocanos, galagios, orgolios, avar, megaloman, cleptoman, prefacut, instabil emotional!!!!
          • +5 (5 voturi)    
            cand te uiti in oglinda ai alergie? (Luni, 26 noiembrie 2018, 22:14)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

            eu zic sa te cauti la doctor, nu la vraciul de la Kremlin.
  • +5 (27 voturi)    
    fumigene... (Luni, 26 noiembrie 2018, 11:23)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    personal nu mi-e rusine nici cu unii, nici cu altii...vorba unui general german:"doi nemti...un motor, doi rusi...un razboi", iar practica o dovedeste: Rusia si Ucraina nu pot construi un motor, dar pot face un razboi!
  • +17 (29 voturi)    
    singura limba pe care o pricepe putin :violenta! (Luni, 26 noiembrie 2018, 11:48)

    Francisc 1 [utilizator]

    turcii le-au doborat un avion si acum sunt prea buni prieteni , daca NATO si statele care au garantat integritatea Ucrainei nu iau masuri , peste cativa ani vorbim rusa la Constanta!
    • -20 (38 voturi)    
      daca (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:04)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Nu erau rusii vorbeai turceste in Constanta.
      Noroc cu rusii ca avem Dobrogea. Dar habar nu ai de istorie, nu-i asa?
      • +20 (30 voturi)    
        Esti un mincinos, mai Ivane (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:40)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Probabil de la cursurile reduse sau fara frecventa de la Moskva...
        Nu e niciun noroc cu rusii...
        Dupa ce i-am scos din c_c_t in razboiul din 1877-1878, chipurile ne-au dat Dobrogea si ne-au luat cele 3 judete Cahul, Ismail, Bolgrad...
        Ba chiar nu mai voiau sa plece din Romania, dupa razboi.
        Asa ca plimba ursu' la alte mese, lasa-ne in pace pe noi, tu ramai la moskva ta iubita.
      • +14 (24 voturi)    
        vrajeala (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:42)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        vrajeala ieftina. daca nu erau francezii, vorbeai ruseste la constanta. daca esti basarabean ca aia sunt rusofili notorii, sterge-o inapoi peste prut!
      • +17 (25 voturi)    
        Inca putin noroc si ramaneam si fara Muntenia. (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:18)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Prin aceasta interventie te-ai deconspirat ca KGB-ist, ia loc, 2!
      • +17 (21 voturi)    
        minti ca o coada de topor autentica (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:28)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Europenii ne-au dat Dobrogea mai Aliosa, prin Tratatul de la Berlin si au facut asta special ca rusii sa nu puna mana pe gurile Dunarii. Daca era dupa rusi tot Regatul Romaniei ar fi devenit gubernie ruseasca. Hai sictir de la un dobrogean!
    • -13 (23 voturi)    
      spune-mi tu (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:42)

      nicomar [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      mie cate sute de scoli, spitale, drumuri au cosntruit patronii tai (merkelita, micronul, amerlocii) pe unde au bombardat ? (adica au adus regimuri democrate, vezi Libia, Irak e prea departe). cred ca vezi invers. cine se vrae policemanul de azi in lume ? (DIOD - do it or die) ?
      • +5 (5 voturi)    
        dobi? Merkel si Macron nu stiu sa fi bombardat (Luni, 26 noiembrie 2018, 18:48)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

        ceva semnificativ dar daca vrei sa stii cate scoli, spitale si drumuri au construit americanii unde au bombardat te poti uita la Germania, Franta, Italia, Japonia, Coreea de sud. Hai sictir rusnacel!
        • -3 (3 voturi)    
          esti si nea ghe*ghe (Marţi, 27 noiembrie 2018, 9:11)

          nicomar [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          micronul cu siria iti spune ceva ? merkehoata cu libia, siria, yemen, iti suna ceva, ding, ding, ding, .. mi-e mila de tine, asa ca nu te "pictez", doar stii insuti ce esti ..
          - asta-i buna ce zici, adica ei trag cu bombardeaua peste tot unde nu se spun si spun Y,S si tu imi dai ex cu Franta, etc. pai alea scumpule, s-au construit cand au fost guverne de stanga in tarile de le pomenesti, daca nu stiai. acu nu au bani nici de renovari, d-apoi .. . apropo, sa venim mai aproape, cate scoli s-au facut la tine in sat (judet) dupa '90 ?
      • +7 (7 voturi)    
        Lol (Luni, 26 noiembrie 2018, 22:32)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

        Ingramadit mai esti. Planul Marshall iti zice ceva?
        • -2 (4 voturi)    
          da, imi spune (Marţi, 27 noiembrie 2018, 9:04)

          nicomar [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          ca au furat atat nemtalaii in ww2 incat au bagat banii la "albit" dupe ..
          • +1 (1 vot)    
            Mda (Marţi, 27 noiembrie 2018, 12:49)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

            Deci, nu stii. :-)
  • +19 (23 voturi)    
    Navele de razboi (Luni, 26 noiembrie 2018, 11:55)

    Martinezu [utilizator]

    Erau fara insemne militare conduse de niste omuleti verzi? Sau au dat-o oficial acum?
  • -21 (33 voturi)    
    poate vor realiza si rumanii.. (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:25)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cat valoreaza garantia de securitate nato.

    si care ii costa din ce in ce mai mult.
    • -18 (30 voturi)    
      lol (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:34)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Valoreaza pe naiba sa ii ia - ne da garantia unui razboi cu rusii in viitorul apropiat.
    • +17 (27 voturi)    
      ehh (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:36)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Stim deja cat valoreaza garantiile rusesti. Tezaurul nostru il cheltuiti si acum?
      • +6 (12 voturi)    
        la Paris cred ca o parte din el (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        este pe Cupola Catedralei ce au nascocit o acolo, altfel de unde sa risipeasca ei atat aur ?

        https://www.rfi.ro/special-paris-85624-prima-cupola-catedralei-rusesti-din-paris-fost-montata
    • +13 (23 voturi)    
      Steagul NATO (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:47)

      alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      in varful Kremlinului.
      • -3 (15 voturi)    
        OBLIGATORIU !!!! (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: >>10/8 Centenar<<

        Populatia de Acolo traieste Aceeasi Stare de Stres care o Induce Kim Jong Un in NK !
    • +6 (14 voturi)    
      ok (Luni, 26 noiembrie 2018, 12:49)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      nici un dictator nu se simte bine daca nu incepe macar un razboi in timpul "domniei".nici asta al rusilor n-are alta varianta daca vrea sa moara in post.trebuie sa livreze un razboi supusilor!
    • +10 (14 voturi)    
      Aliosa? mai sunteti multi destepti in beciul ala? (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ia spune-ne si nou de cand e Ucraina stat membru NATO? si in ce tratat NATO spune ca acesta ofera garantii de securitate tarilor ne-membre.
      Pai mai Aliosa, ani de ziel a functionat un Acord NATO-Rusia, sa intelegem ca prin acel acord NATO se angaja sa apere Rusia in vreun fel impotriva tatarilor?
    • +4 (4 voturi)    
      Ia uite unde era KGB-istul (Luni, 26 noiembrie 2018, 22:11)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      si eu care credeam ca esti troll psd-ist
  • +2 (8 voturi)    
    Hm (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:02)

    RaduMischie [utilizator]

    Totusi, eu nu inteleg un lucru: graba asta de a declara legea martiala in Ucraina.
    In rest, nu ne surprinde nimic, nici atitudinea rusilor, nici declaratiile lor dupa incident.
    • 0 (4 voturi)    
      Înțelege cine vrea (Luni, 26 noiembrie 2018, 20:25)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      E posibil să fie ultima găselniță a lui Poroșenko pentru a amâna sau chiar elimina complet niște alegeri democratice în care ar pierde (probabil în fața „Prințesei Gazelor” Yulya Tymoșenko, mult mai dispusă să renunțe la retorica belicoasă și să negocieze cu Rusia)

      Nu m-aș mira ca întreg episodul să fi fost regizat cu atenție de la Kiev pentru a obține exact acest rezultat, cunoscută fiind reacția inevitabilă din partea rușilor.
    • +1 (1 vot)    
      graba ? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 10:10)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Vezi Crimeea !
  • +14 (18 voturi)    
    comisie internațională a strâmtorii (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:04)

    clencix [utilizator]

    Ce căuta petrolierul ala sub pod staționat cât vor rușii? De facto rușii au închis strâmtoarea. Autorizația de construcție a podului s-a luat cu acordul Kiev-ului? Trebuie o comisie internațională de garantare a accesului internațional în strâmtoare, altfel lacul-marea Azov e lac rusesc și porturile ucrainiene sunt făcute inoperabile. Trebuie gestionată inclusiv trecerea prin strâmtoare, sub control internațional, a navelor militare ucrainiene, rusești sau de alte nații. Ca la Dardanele. Sau ca la fosta comisie a Dunării de la Sulina.
    • -13 (23 voturi)    
      exista (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:13)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      si functioneaza mecanismul ala de care vorbesti. Doar ca Porky avea nevoie de o schimbare , ca are doar 6% in sondaje la intentie de vot si in plus e plin de manifestatii in Ucraina impotriva lui.
      Asa ca masura asta interzice si manifestatiile si, ca de obicei, aduce si o crestere in sondaje ca deh, patriotism, dujmanu', conducatoru' ferm.
      E greu sa gandesti, nu?
      Mai bine iei de la CNN si BBC gata digerat si regurgitat.
      • -8 (12 voturi)    
        Ha (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:56)

        RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Pai asta ziceam si eu mai sus, de unde atata graba sa declaram legea martiala?
      • +6 (14 voturi)    
        Sălbaticii - afară din Europa (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:19)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Înțeleg ca posezi capacitatea unor terapeuți din est care susțin că pot capta gândurile altora, facilitate pe care vulgul nu o are. Încearcă și la alții, ca gândurile d-voastră proprii sunt ușor de dibuit. Împroșcarea cu noroi a vecinului care nu se vrea rus mânjește și manipulatorul. Mecanismul convenției este gripat de ruși, care vâră petroliere sub pod cu zilele și își croiesc ape teritoriale pe unde au ei chef. Cine nu vrea în Europa e bine să aștepte afară, mai departe de ușă. Si să nu încerce să-i tragă afară cu forța pe cei ce vor să intre în civilizație, spunând ca le vrea binele. Intrarea nu este pentru animalele sălbatice, cu sau fără blană de oaie.
        • -8 (16 voturi)    
          de unde scrii? (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:05)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui clencix

          din Vaslui? Din Teleorman? Din Gorj?
          ca intreaba rusii in ce trib ar fi bine sa intre, sa se civilizeze si ei.
          • +6 (14 voturi)    
            forta civilizatiei nevazute (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:37)

            clencix [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

            Înțeleg ca în Rusia ai absolvit universitatea Grobonov care scoate meșteri terapeuți energetiști transportatori cu gândul și amplificatori de grandomanie.
      • +9 (11 voturi)    
        "si functioneaza mecanismul ala" ? (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:26)

        Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Incearcă să ne surprinzi - câte vase militare urcrainiene au beneficiat de "mecanismul ala" din 2014 ? Câte vase ucrainiene militare au trecut prin strâmtoarea Kerch incepând cu 2014 ?
      • +12 (20 voturi)    
        de vreo 2 luni citesc de mizeriile rusilor (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:36)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        cu accesul in marea Azov si tu vii si ne povestesti de provocari ucrainiene? In primul rand Crimeea, dpvd al dreptului international e teritoriu ucrainian deci rusii au drepturi cam nula sa inchida stramtori sau sa fac figuri in zona. Dar cum tu postezi din redactia Sputnik(desi faci pe fecioara neprihanita) nu ai cum sa sustii decat Rusia.
        • -10 (20 voturi)    
          a fost oleaca (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:07)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Acum Crimeea e teritoriu rusesc.
          Dar daca nu iti place vezi ca batalionul Azov e tot timpul dornic de noi recruti.
          Nu ar trebui sa ai probleme sa bati in lupta niste primitivi, nu-i asa?
          • +7 (15 voturi)    
            teritoriu rusesc dupa ce legi? (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:09)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

            Dupa legile rusesti care spun ca orice teritoriu e al Rusiei daca Rusia vrea asta?
            Sau dupa legile internationale? pe care rusii le-au semnat?
        • -2 (4 voturi)    
          unde citesti tu mizeriile de care vorbesti (Luni, 26 noiembrie 2018, 19:52)

          nicomar [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          in "comunicatele" presei "libere" din vest ? nu am nimic cu rusii sau altii, asa ca imi permit un pct de vedere. crezi tu ca rusii au nevoie de tensiuni ? sau porky sau micron sau altii care scad sub 10% in sondaje, chiar inainte de alegeri ? la ei (raketii) se practica in plus fata de punga cu zahar si ulei si scheme pe scara mai mare ..apropo de dreptul international de care vorbesti, ce zici de "desfacerea" yugoslaviei (divide et impera), ce zici de catalani, de Malvine, de alte nenumarate alte ocazii in care imperiile odata atotputernice, se tin cu dintii.
    • +9 (19 voturi)    
      in primul rand Crimeea e ocupata ilegal (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:32)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Deci povestea cu stramtoarea e subsecventa.
  • +17 (25 voturi)    
    Iesirea din criza e simpla. (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:20)

    Marionette [utilizator]

    Podul rusesc trebuie pus la pamant intrucat e construit ilegal.
    • -13 (21 voturi)    
      o idee excelenta (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:33)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Si apoi sa fie reconstruit de destoinicele firme romanesti, sa-l faca mai mare, mai trainic si mai frumos, nu ca prostia aia de au facut-o rusii in 2 ani de zile.
      O sa ia vreo 700-800 de ani dar eu spun ca o sa merite.
      Oricum trebuie apreciata o atitudine constructiva, ca a ta.
    • -10 (16 voturi)    
      de acord (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:47)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      tu primul!
    • +9 (11 voturi)    
      Cade singur ... (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:27)

      Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Nu e primul construit acolo, a mai existat unul.
      • -5 (11 voturi)    
        ai tras tu (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:38)

        nicomar [utilizator] i-a raspuns lui Liolikk

        din cimentul de acolo pt vreun cartier rezidential ?
        • +3 (3 voturi)    
          A avut cine sa traga :) (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:58)

          Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

          Sub diverse forme, nu neaparat ciment. :)
          • -1 (3 voturi)    
            dar stii tu ceva (Marţi, 27 noiembrie 2018, 9:14)

            nicomar [utilizator] i-a raspuns lui Liolikk

            nu ? nu te duci la dna, ca s-ar putea sa te caute si pe tine, nu ?
  • -3 (11 voturi)    
    Prudenta! (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:27)

    Azra [utilizator]

    Occidentul si NATO, in primul rand, nu trebuie sa se lase atras in disputa ucraineano-rusa, ci trebuie sa-si pastreze in mana toate atuurile pe care le are, atat fata de Rusia cat si fata de Ucraina O pozitie puternica a Rusiei sau a Ucrainei, in final ar fi contra-productiva.
  • +10 (16 voturi)    
    "Formarea unei coalitii clare"a cerut Ucraina ! (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Asa ar trebui, dar cu cine ? Cu nemtii care iau gaze de la rusi ? Cu frantujii care sunt cu ochii pe nemti ?

    N-ai cu cine !

    Se vor inaspri sanctiunile economico-politice si atat !

    PS. A trecut Ivan prin situatii de 1000 de ori mai grele in timpul Marelui Razboi pt Apararea Patriei !

    PPS. Nimeni nu spune ca vremea diplomatiei a trecut. Doamne fereste ! Doar ca e necesara o diplomatie mai "cu mana pe pistol." ! ;)
  • +4 (6 voturi)    
    Asa o sa "confiste" si tancurile Ukrainei (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:51)

    Soulless [utilizator]

    ... ce mare lucuru ? :))))
  • -2 (16 voturi)    
    Cu romanii au rezolvat-o simplu "prietenii" UKR (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:35)

    newlook [utilizator]

    Cu romanii au rezolvat-o simplu "prietenii" ukraineni. Au scufundat nava Rostok pe bratul Chilia ca sa-si puna in valoare canalul lor.
    Cu rusii vor trebui sa-si scufunde toata flota ca sa-i indispuna cu podul lor de 19 km. Sper sa vrea sa-i indispuna, sa fie suparati rau ukrainenii !
    • +10 (14 voturi)    
      ehh (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:48)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Podul spre provincia ucraineana Crimeea l-ati construit din Tezaurul Romaniei?
      • -2 (4 voturi)    
        apropo de tezaur (Luni, 26 noiembrie 2018, 20:03)

        nicomar [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        nu stiu cat a mai ramas de dat inapoi (ceva s-a mai dat), dar intrebarea ramane: ce am cautat noi la Stalingrad ? Ce am cautat noi la Odessa ? 2 divizii romanesti, decimate la Stalingrad (90.000 - bunicul meu a scapat tocmai fiindca stia ruseste, fiind din Basarabia). Ce am cautat noi mai departe de Nistru ? a .. ca sa-i ajutam pe merkehoti. Numai la Stalingrad, unde s-a intors soarta intregului ww2 s-au "dus" 1000000 (1 si 6 zerouri) de rusi, ca sa nu mai zic de raniti. ce a platit Germania dupa ? nimic. s-au dat teritoriile din fostul CAER. Pt Austria, WS a avut ceva saci de galbeni si s-au dat. La fel cu reunificarea - unde s-au dus ? intreaba-l pe betivanu. cu atitudinea beligeranta pe care vad ca toti "veselii" de pe forum o au, nu prea vad sanse de a vedea inca ceva din tezaur. avem nevoie de oameni cu altfel de viziune.
  • +5 (7 voturi)    
    Inregistrarea comunicatiilor radio (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:14)

    Liolikk [utilizator]

    Traduse in engleză.

    https://www.youtube.com/watch?v=xpdlGAweVu4
  • 0 (4 voturi)    
    Bancul zilei in Ucraina (Marţi, 27 noiembrie 2018, 9:10)

    Incomod3 [utilizator]

    De ce ataca armata ucraineana in Donetk ? Fiindca acolo sunt rusii.
    De ce nu lupta armata ucraineana in Crimeea ? Fiindca acolo chiar sunt rusii... :)