Klaus Iohannis, despre noua criză Rusia-Ucraina: Pentru români nu există niciun motiv de îngrijorare / Suntem pregătiți pentru orice scenariu

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 26 noiembrie 2018, 20:31 Actualitate | Esenţial


Președintele Klaus Iohannis a declarat luni seara că România este pregătită pentru „orice scenariu” în ceea ce privește noul acces de tensiune dintre Rusia și Ucraina, subliniind în același timp că „pentru români nu există niciun motiv de îngrijorare”.

„Noi suntem pregătiți pentru orice scenariu, orice măsură, dar, așa cum și aliații noștri din NATO și prietenii din UE au afirmat, și noi suntem de aceeași părere. am adresat rugămintea părților implicate să trateze cu calm incidentul, să se meargă spre detensionare”, a spus Iohannis, care efectuează o vizită la Paris.

Șeful statului a subliniat însă că „pentru români nu există niciun motiv de îngrijorare”.

„Încă de la început am solicitat să fiu informat de întreaga evoluție, serviciile noastre m-au ținut la curent în timp real. O reacție oficială a fost emisă de MAE, după consultare prealabilă cu noi. În continuare urmărim cu foarte foarte mare atenție și în timp real evoluțiile din Ucraina și din zona strâmtorii Kerci”, a arătat Klaus Iohannis, înainte de a nota: „Vom fi pregătiți să reacționăm proporțional”.

















2559 vizualizari

  • -2 (22 voturi)    
    Este pregătit Iohannis pt. război cu Rusia?! (Luni, 26 noiembrie 2018, 21:16)

    simplex1 [utilizator]

    Cum poți zice ca Romania este pregătită pentru orice scenariu. Suntem gata de război cu Rusia?! Klaus Iohannis nu știe ce vorbește.

    Citat:
    "Klaus Iohannis, despre noua criză Rusia-Ucraina: Pentru români nu există niciun motiv de îngrijorare / Suntem pregătiți pentru orice scenariu"
    • +2 (14 voturi)    
      Nato e mai mult decat pregatit (Marţi, 27 noiembrie 2018, 6:27)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Nato vs Mujicia, take a wild guess who is going to win.
    • +4 (8 voturi)    
      E vorba de calitatea de tara membra NATO (Marţi, 27 noiembrie 2018, 9:19)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      NATO e pregatit inclusiv pentru un scenariu de razboi conventional cu Rusia putinista.
      Romania, ca fiecare tara membra, va fi parte activa a scenariului, in caz de concretizare.

      Propaganda rusofona de pe net incearca sa ne convinga ca nu suntem capabili sa facem fata, dar chestiunea esentiala e ca de fapt nu suntem singuri in fata agresiunii ruse, asta e diferenta, Romania nu va lupta de una singura.

      In afara USA, nici un stat NATO, luat separat, nu are capacitatile militare ale Rusiei, dar luate impreuna, capacitatile membrilor NATO depasesc clar Rusia.

      In situatia noastra specifica, cu frontiera maritima si terestra (de est) la o aruncatura de racheta de Crimeea, nu putem face altfel decat sa ne inarmam cat mai repede si mai bine.

      In cativa ani ar trebui sa dispunem de bateriile Patriot, de mai multe escadrile F-16, de sute de blindate ultramoderne, de corvete de ultima generatie, de elicoptere de atac ca ale infanteriei marine US, de cel putin 3 submarine si chiar de proprii nostri sateliti militari.

      Bani sunt, exista un acord politic total intre partidele romanesti pentru aceasta politica de aparare, USA ne sustine fara ezitare cu ce are mai modern.

      Am face bine sa nu intram prea des in jocul licitatiilor, care sunt cronofage si creeaza sistematic suspiciuni si scandaluri din partea pierzatorilor.

      Mai util ar fi sa mergem pe negociere directa cu guverne si apoi cu producatori, pentru ca achizitiile militare au si o compozanta politica strategica intre state.

      Cu excluderea Rusiei si Chinei, sa luam ce e mai bun, indiferent ca e american, european sau israelian.

      Probabil ca pana la anexarea Crimeii si razboiul din Donbas, si Ucrainei i s-a explicat ca Rusia e o tara pasnica si nu va ataca niciodata pe nimeni.

      E ceea ce vrea Putin sa creada toata lumea, in realitate el a dovedit deja in Georgia, Ucraina, Siria ca razboiul e un instrument politic preferat pentru a lovi in adversari si in Occident.
    • -1 (1 vot)    
      E seful armatei! Sigur ca e pregatit... (Marţi, 27 noiembrie 2018, 13:23)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      ..de plecare in Florida.
  • -4 (16 voturi)    
    Mda (Luni, 26 noiembrie 2018, 21:25)

    florinos [utilizator]

    Cum să fii pregătit împotriva Rușilor care au mai multe tancuri decât tractoare ?
    Noroc cu PSD care este partidul ce duce trena Partidului Comunist și poate ne iartă Putin.
  • -3 (19 voturi)    
    normal, el e in Franta! (Luni, 26 noiembrie 2018, 21:29)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ...
  • -1 (13 voturi)    
    ! (Luni, 26 noiembrie 2018, 21:49)

    tudorr [utilizator]

    Da, multumesc, m-am linistit, pot sa merg la ski si sa dorm in continuare, doar cand am ceva de votat poziv pentru kgbistul dragnea, ma trezesc si execut!
  • -2 (18 voturi)    
    Cand condamna Iohanel agresivitatea Rusiei? (Luni, 26 noiembrie 2018, 23:29)

    adrianhn [utilizator]

    Sau tot continua sa taca ca mutu ...

    Din cate stiu e platit in lei nu in ruble ... poate ar trebui sa vorbeasca in interesul Romaniei ...

    Asa se intampla cand e ales o marioneta ca presedinte .. probabil asteapta telefonul lui Merkel sau Putin sa ii zica ce sa faca...
  • -1 (17 voturi)    
    aha (Luni, 26 noiembrie 2018, 23:58)

    Nevermind [utilizator]

    Din categoria: Nu m-a intrebat nimeni nimic, dar ma bag in seama. Vorbesc, deci exist.
  • 0 (16 voturi)    
    Întreaga Flotă + submarinul Delfinul... (Marţi, 27 noiembrie 2018, 0:40)

    Nyk1 [utilizator]

    ...sunt întotdeauna pregătite să ne apere de ruși!
  • +7 (13 voturi)    
    pregatiti? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 1:09)

    cugetatorul [utilizator]

    Am fi fost cat de cat pregatiti daca aveam corvetele inarmate, cateva submarine si bateriile de coasta. Asa
    mai degraba suntem pregatiti numai sa dam telefon la americani sa ne sara in ajutaor. Oricum, in ritmul asta
    rusii se izoleaza total si vor ramane o tara saraca si urata de o lume intreaga.
  • +3 (11 voturi)    
    Daca am fi pregatiti (Marţi, 27 noiembrie 2018, 6:29)

    Dalinar [utilizator]

    Postacii bullshevini ar fi in Siberia nu in tara postand pro Mujinia de prin subsoluri.
  • +5 (9 voturi)    
    Si pentru criza din 2007 am fost pregatiti (Marţi, 27 noiembrie 2018, 8:13)

    ww [utilizator]

    La fel pentru fiecare iarna. Ce e asadar un razboi cu Rusia? Primarii de comune au si facut deja licitatii pentru pliculete cu otrava de aruncat in fantani si pentru cubulete cu kerosen pentru incendiat ogoarele.
  • +4 (6 voturi)    
    mda (Marţi, 27 noiembrie 2018, 9:49)

    noi2013 [utilizator]

    Toata lumea e ingrijorata, numai Iohanis nu....

    Pe zi ce trece e mai defazat omul asta!!!
  • -1 (7 voturi)    
    Domnule Președinte, (Marţi, 27 noiembrie 2018, 10:29)

    Rescator [utilizator]

    Nu mai aruncați gogoși.Vedeți starea reală a Armatei
    (efective,moral,echipamente,injurături că ar fi nesimțiți,etc.).Nu vă mai uitați exclusiv in gura legumelor nevertebrate din fruntea Armatei,acestea
    fiind in totalitate,clientela politică a Coloanei a 5-cea,
    reprezentată de PSD/PCR.
    Intrebați cvartetul trădător Dragnea-Docila-Orlando-
    Fifor(acum nefericitul merceolog Leș) de ce au anulat
    completarea efectivelor prevăzute la pace(și așa
    derizorii) prevăzute pentru 2018.In urma plecărilor
    masive din 2017,datorate prostiei congenitale a
    politrucilor de toate culoriile,Armata mai are doar
    60.000 de militari,dintre care doar vreo 30.000 pot
    duce acțiuni de luptă.Armamentul este vechi,iar
    muniția ajunge doar pentru zece ore de luptă.
    Nu există ceva mai grav pentru existența Statului
    Roman.Dictatorul malefic,toxic,repetent și multiplu
    penal Liv Jong Unu va fugi in Brazilia sau și mai
    probabil va aștepta cu flori la Focșani,tancurile
    sovieto-ruse.Treziți-vă dragi poitruci,dacă nu vreți
    să fiți ridicați in furci.