Viktor Orban: SUA fac presiuni asupra Ungariei din cauza cooperarii cu Rusia in domeniul energetic. Principalul motiv - sustinerea South Stream

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 noiembrie 2014, 15:22 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban
Foto: AGERPRES
Statele Unite fac presiuni asupra Ungariei din cauza cooperarii cu Rusia pe chestiuni legate de energie, a declarat, pentru prima para, premierul ungar Viktor Orban, potrivit presei ungare de vineri, scrie AFP.

"Statele Unite supun Ungaria unei puternice presiuni" deoarece se tem de o "apropiere de Rusia", a spus acesta, joi seara, la capatul unei discutii, la Munchen, cu Horst Seehofer, seful guvernului regional al Bavariei.

Potrivit lui Viktor Orban, iritarea SUA ar fi direct legata de sustinerea acordata de Budapesta proiectului gazoductului South Stream al gigantului rus Gazprom.

South Stream este destinat aprovizionarii Europei ocolind Ucraina. El a fost blocat de Uniunea Europeana in cadrul sanctiunilor vizand Moscov in conflictul cu Kievul - sanctiuni considerate de Ungaria "contra-productive".

Washington reproseaza de asemenea Ungariei, spune Orban, finantarea printr-un credit rusesc al extinderii unicei centrale nucleare ungare.

Orban a pledat ca politica sa nu este "pro-rusa, ci pro-ungara". Alegerile energetice ale Ungariei, a subliniat el, nu vizeaza decat "intarirea competitivitatii" economice, "reducand in acelasi timp dependenta".

Premierul conservator, acuzat de deriva autoritara de criticii sai din Ungaria si de o serie de tari occidentale, s-a abtinut pana in prezent sa comenteze reprosurile facute de Washington incepand cu finalul verii.

In septembrie, presedintele Barack Obama a citat Ungaria printre tarile unde exista "o amenintare impotriva societatii civile".

In ultimele saptamani, diplomatia americana a deplans "evolutia negativa" a Ungariei si a declarat indezirabili in SUA sase responsabili ungari suspectati de coruptie, printre care directoarea fiscului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3401 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Orban se joaca cu focul (Vineri, 7 noiembrie 2014, 16:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu inteleg de ce UE nu manifesta o pozitie de forta. Sa-i puna pe unguri sa aleaga intre UE si Rusia. Vreti proiecte energetice cu Rusia? Foarte bine. Iesiti nitel din UE, sa vedeti ce bine e, si faceti cite poriecte vreti cu rusia. Si cind va saturati de binefacerile colaborarii cu Rusia, mai vorbim.
    • -5 (21 voturi)    
      because (Vineri, 7 noiembrie 2014, 16:12)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Fiindcă South Stream face legătura dintre Rusia și Austria (Germania). De aia!
      • +2 (6 voturi)    
        Mazeta analfabeta (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:13)

        CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Nici Austria si nici Germania nu vor South Stream in noile conditii. De aia s-a recomandat la nivel UE sa nu se sustina proiectul. Si tot la nivel UE s-au recomandat sanctiunile pentru Rusia. Comentezi aiurea aici, incearca si tu pe antena3.ro sau dcnews.
        • 0 (0 voturi)    
          cristic (Joi, 4 decembrie 2014, 12:43)

          SV [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

          ...incearca sa vezi totusi realitatea si sa citesti printre randuri...asta daca nu cumva esti vreun spalator de creier hotnews.ro....construirea South Stream e agreata de mediul de afaceri german si austriac...iar pozitia UE e fortata oarecum de Statele Unite...pe intelesul tau e ca si cum maica-ta (fiinda in cazul nostrul USA) iti spune sa nu cumperi bomboane de la magazin (in cazul nostrul de la RUSIA)...
      • +2 (2 voturi)    
        esti outdated mazeao (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:59)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Asta era valabil acu ceva vreme. Intre timp UE a renuntat la South Stream. Zi-le si tu stapinilor sa-ti dea biletele noi dupa care sa copiezi pe forumuri, ca alea actuale s-au perimat.
    • +10 (12 voturi)    
      zero dark thirty 2 (Vineri, 7 noiembrie 2014, 16:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      se va filma cu Volodea pe un scaun sau un pat..cu tzeasta gaurita si Orban plangand in hohote dupa gazul rus...va fi de Oscar..atat la scenario, regie..cat si la Figuranti !
  • +12 (14 voturi)    
    Nu. (Vineri, 7 noiembrie 2014, 16:18)

    Marionette [utilizator]

    SUA pune Ungaria sa aleaga intre SUA si Rusia. Iar Orban se pare ca deja a ales viitorul: RSS Ungaristan!
  • +5 (5 voturi)    
    Ungaria in Europa (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:56)

    mullard [utilizator]

    Daca Europa vroia South Stream in continuare ar fi gasit modalitati sa-l continue. Jocul Ungariei este mult mai profund. Pariul lor este ca UE se va destrama sau macar Europa de Est va iesi. E clar ca o Europa de Est separata de UE va fi atrasa de gravitatia Rusiei. Ungaria vrea sa fie premiant in clasa Rusiei si viseaza la Ungaria Mare. Acordul energetic e de bun simt in contextul asta, dar e doar un mic amanunt.
    • +3 (3 voturi)    
      UE se poate destrama... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:04)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui mullard

      ...dar NATO nu.
  • +2 (2 voturi)    
    Politica ungara (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:46)

    minup [utilizator]

    Orban vrea sa mulga din doua parti si pana la urma va mulge din alta parte
  • +1 (1 vot)