Vizita lui Vladimir Putin in Shanghai: China si Rusia nu au cazut de acord in privinta contractului de furnizare de gaze

de I.R     HotNews.ro
Marţi, 20 mai 2014, 16:11 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin si Xi Jinping
Foto: Agerpres/Xinhua
China si Rusia nu au ajuns marti la un acord privind contractul in valoare de 400 miliarde de dolari de furnizare de gaze, in timpul vizitei presedintelui rus Vladimir Putin la Shanghai, relateaza Reuters.

Negociatorii din cele doua tari nu au reusit sa se inteleaga in privinta preturilor, a declarat un purtator de cuvant al lui Putin in Shanghai, ceea ce inseamna ca nu s-a reusit semnarea contractului marti, asa cum multi din industrie se asteptau.

Exista insa inca o sansa ca cele doua parti sa cada de acord, inainte ca Putin sa isi incheie vizita miercuri, in timp util pentru un forum economic in orasul Sankt Petersburg la finalul saptamanii.

In ciuda dezamagirii legate de acest esec - acordul este considerat vital pentru interesele economice pe termen lung ale ambelor tari - Rusia a primit sprijinul Chinei, exprimat de presedintele Xi Jinping, in criza ucraineana.

Intr-un comunicat transmis dupa intlanirea dintre cei doi, Rusia si China au facut un apel la detensionare in Ucraina si la “modalitati pasnice, politice de rezolvare a problemelor existente”. Cele doua tari s-au referit la criza ca “interna”.

Vizita lui Putin a creat mari asteptari in privinta semnarii unui contract care prevede ca Gazprom sa furnizeze 38 de miliarde de metri cubi de gaze naturale pe an in urmatorii 30 de ani catre China National Petroleum Corp.

Negocierile pe acest contract se desfasoara de peste 10 ani. Acum exista insa mai multi factori care ar favoriza acest acord - tarile europene vor sa reduca dependenta de Rusia in contextul crizei din Ucraina, iar Beijing-ul cauta sa treaca de la carbune la alti combustibili.

Consumul de gaze in China este asteptat sa se dubleze intre 2014 si 2020.

“Vizita nu s-a incheiat. Discutiile vor continua, s-a ajuns la un progres substantial insa inca avem de lucrat asupra pretului”, a spus Dmitri Peskov reporterilor. “Negocierile continua, sa poate intampla in orice moment”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


9060 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Аста ла виста, бэби! (Marţi, 20 mai 2014, 16:22)

    CititorulComentator [utilizator]

    "Dmitri Medvedev: Gazul ce nu va merge inspre UE poate fi redirectionat catre China"
    • +11 (13 voturi)    
      :) (Marţi, 20 mai 2014, 17:03)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Mai trebuie sa adauge: "Gazul cenu va merge nici inspre UE, nici inspre China poate fi redirectionat catre Crimea"
    • +8 (10 voturi)    
      pretul gazului e umflat rau (Marţi, 20 mai 2014, 17:23)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Daca UE negociaza pretul unitar abia atunci se ajunge la pretul corect.
      Nu e normal ca 140 milioane de oameni sa stea la umbra sa faca armament si mizerie in tipm ce speculeaza resursele acestei planete.
      In plus cei 5 % care-i conduc pe acesti multi trantori, traiesc la Londra, cumpara propietati si cluburi de fotbal, traind cu gimnaste de 20 de anisori.
      Sa macar aiba bunul simt sa stea in Siberia si sa nu mai cotropesca in plus alte natii.
      Altfel intr-o zi vor pierde jucaria Siberia, iar de calatorit doar loco+ coereea de nord...ca prostul pana nu e si fudul...nu isi distruge tara destul!
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 16:40)

        [anonim] i-a raspuns lui rov

    • +3 (3 voturi)    
      ce m-as cita pe mine acum o saptamana.. (Miercuri, 21 mai 2014, 3:47)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      asa-ti dai seama cat de tariceanu-s astia..

      pai oricine a facut afaceri acolo, stie.
      daca ajungi la mana chinezului, esti terminat. 10% din cat luai mai iei. probabil ca le-au oferit 500 de miliarde (yuani, ofc, ca la rusi nu le mai sufera paraiu) pe toata productia lor de acum in cinci zeci de ani, + 1000 de warheaduri nucleare, plus dreptul total de a exploata galaxia in scopuri comerciale + 100k cadane rusoaice + toata informatia lor din tehnologie + pe mama + pe tata + siberia + ...
  • +27 (31 voturi)    
    dl Putin (Marţi, 20 mai 2014, 16:29)

    sachei [utilizator]

    eu zic sa trimiti trupe la granite cu China. daca a mers in ucrania de ce n-ar merge si la chinezi? ii anexezi si gata. fara referendum
    • +6 (10 voturi)    
      Chinezii nu au nevoie de trupe... (Marţi, 20 mai 2014, 17:54)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      ...ii bat pe rusi daca trimit la lupta numai bucatarii...
  • +21 (23 voturi)    
    Negociere... (Marţi, 20 mai 2014, 16:31)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Tot ce pot să spun: Să nu negoociezi niciodată cu sabia deasupra capului. Nu va ieși bine deloc. Mai ales cu chinezii.
  • +26 (28 voturi)    
    Mare teapa pentru comunistii care posteaza aici (Marţi, 20 mai 2014, 16:32)

    Matrafirefox [utilizator]

    Poftim, n-a iesit. Putin tot in Europa face bani, dar e prea prost ca sa vada asta, isi face nevoile unde mananca. Pariu ca nici pana miercuri n-o sa semneze acordul? De ce? Pentru ca Putin e lacom si chinezii sunt niste zgarciti. China n-a sustinut niciodata Rusia, China doar s-a abtinut de la vot, asta nu inseamna sustinere.
    • -9 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 mai 2014, 16:42)

      [anonim] i-a raspuns lui Matrafirefox

    • -11 (17 voturi)    
      Nu chiar... (Marţi, 20 mai 2014, 17:03)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Doar ca sa le dea peste bot la toti la toti cei care-I pupa-n dos pe americani, Rusia ar trebui sa cedeze si sa le vanda mai ieftin chinezilor.
      Sa-I vedem atunci pe americani cat de marinimosi sunt cand o sa fie vorba sa stabileasca si ei un pret pentru Europeni...
      • +13 (15 voturi)    
        Sunt sigur ca Putin ar vinde ieftin, (Marţi, 20 mai 2014, 17:15)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        doar ca sa nu mai vanda in Europa, dar cred ca el chiar uita de bani, e orbit de putere si lacomie, va lasa in urma o Rusie daramata economic. Daca n-au reusit sa ajunga la o intelegere in 10 ani, ma intreb daca vor reusi in 2-3 zile. Si orice gaz vine de la americani sigur n-o sa fie ieftin, diversitatea surselor energetice ramane o problema, mai ales in lipsa Nabucco. Sa speram ca Europa occidentala a inteles lectia Nabucco - si anume ca orice monopol pe sursele de energie te va musca de fund mai devreme sau mai tarziu.
        • +4 (4 voturi)    
          va vinde ieftin (Marţi, 20 mai 2014, 17:40)

          sachei [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

          chiar daca isi va calca pe mindrie. la urma urmei 38 mld mc nu reprezinta prea mult. toata Romania consuma 14 mld pe an. daca nu va reusi asta se va face de ris in fata compatriotilor unde are 80% nivel de incredere....
      • +7 (7 voturi)    
        mii de km?? (Marţi, 20 mai 2014, 19:01)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        conducte pe mii de km, prin Siberia! nu se fac imediat si nu costa un yuan.
        Dar de cand Ukraina e o problema INTERNA a Rusiei?
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 16:43)

      [anonim] i-a raspuns lui Matrafirefox

  • +16 (18 voturi)    
    da (Marţi, 20 mai 2014, 16:34)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    inca un succes al lui putinel, negociaza de peste zece ani si nu resusesc nimic, foarte bine, china nu e germania, rusia e inghesuita la colt, chinezii stiu asta.
    Iar in ce priveste sprijinul in criza ucraineana, jinping a pronuntat niste fraze diplomatice goale de continut.
    E bine.
  • +10 (12 voturi)    
    Primul esec al negocierilor (Marţi, 20 mai 2014, 17:01)

    Mihai_Silas [utilizator]

    Putin credea ca o sa le vanda gaz la celasi pret ca-n Europa din pacate s-a inselat, o sa primeasca mult mai putin decat se astepta. A facut o miscare proasta inlaturandu-se de EU.
  • +8 (14 voturi)    
    puteam sa pariez (Marţi, 20 mai 2014, 17:03)

    AliKimiku [utilizator]

    Ca fratii chinezi le vor oferi un pret la care rusii vor castiga praful de pe toba.
    Ca doar chinezii nu sunt dobitoci sa se inhame la 38 miliarde de metri cubi in urmatorii 30 de ani cand e o chestie de timp pana cand US va incepe exporturile de LNG sau pana cand ei vor putea exploata gaze de sist.
  • +4 (8 voturi)    
    :)))))))))))))) (Marţi, 20 mai 2014, 17:37)

    MenInBlack [utilizator]

    Spala Putina, poate vinzi ceva pe Luna sau pe Marte !
    (Tov.Putin, psssst : gazati-va putin, e mai rapid ca vodka :)
  • +10 (10 voturi)    
    Noii stapini ai Rusiei (Marţi, 20 mai 2014, 18:22)

    Trojan.H [utilizator]

    Putin s-a dus sa pupe mina viitorilor stapini ai Rusiei. Cine a fost atit de prost sa creada ca americanii sunt dusmanii Rusiei se vor lamuri nu peste multa vreme.
  • +6 (6 voturi)    
    Hehe (Marţi, 20 mai 2014, 18:28)

    naenae [utilizator]

    Deci Rusia se chinuie de zece ani sa vanda in China echivalentul a ceva mai mult decat consumul Romaniei pe 1 an. E la fel de dependent de Europa cat este si Europa de gazul lor.
  • +8 (8 voturi)    
    Pret (Marţi, 20 mai 2014, 18:53)

    Florin.C [utilizator]

    China cumpara peste 50% din necesarul de gaz din Turkmenistan la un pret de aprox 250 $ mmc. Rusia cumpara din Turkmenistan la un pret de aprox.130$mmc si revinde. Rusia vinde in EU la aprox 380$ mmc. Problema: la ce pret ar vrea sa cumpere China? Easy?
  • +2 (2 voturi)    
    Hmmm... (Marţi, 20 mai 2014, 22:29)

    VW_Bora [utilizator]

    ...mie mi-e că toată afacerea asta e o mască pentru ceva mult mai "măreţ". O faţadă pentru ceea ce e cu adevărat pe masa "negocierilor". Sigur, Putin are nevoie şi de bani, dar şi mai mult se pare că are nevoie să afle poziţia Chinei faţă de ce vrea el pe "frontul de vest". Adică, bă, Zemin (sau cum îl mai cheamă acum), tu ce zici dacă eu mut graniţa de vest a Rusiei cu câteva sute de kilometri? Şi se pare că răspunsul lui Zemin la această întrebare îi împiedică să ajungă la un "acord".
    Deocamdată...
    Părerea mea :-))
  • +1 (1 vot)    
    Tot n-am inteles... (Marţi, 20 mai 2014, 22:42)

    coco04 [utilizator]

    Asa zisa problema care a fost declarata problema interna;pentru cine e interna?! Pentru Ucraina sau pentru Rusia?
  • +1 (1 vot)    
    ​Russia and China seal historic multibn gas deal (Miercuri, 21 mai 2014, 12:52)

    zizin [utilizator]

    After 10 years of negotiations, Russia's Gazprom and China's CNPC have finally signed a historic gas deal which will provide the world's fastest growing economy with the natural gas it needs to keep pace for the next 30 years.

    The memorandum of understanding was signed in the presence of Russian President Vladimir Putin and President of China Xi Jinping on the second day of Putin’s two-day state visit to Shanghai.

    No pricing details have been given so far. Gas will be delivered to China via the eastern 'Power of Siberia' pipeline.

    http://rt.com/business/160068-china-russia-gas-deal/
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 16:47)

      [anonim] i-a raspuns lui zizin