Ucraina dezminte ca ar fi interzis trecerea avionului lui Rogozin prin spatiul sau aerian/ Rogozin: Voi zbura via Bulgaria si Romania. Ucraina nu ne lasa

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 9 mai 2014, 6:54 Actualitate | Internaţional


Ministerul ucrainean de Interne a dezmintit joi seara ca ar fi interzis tranzitul avionului vicepresedintelui rus Dmitri Rogozin prin spatiul aerian al Ucrainei, afirmand ca nu exista obstacole pentru zborul avioanelor rusesti, relateaza agentia Interfax.

Ministerul a subliniat ca nu exista interdictii pentru tranzitarea spatiului aerian ucrainean. Potrivit unei surse din cadrul Ministerului de Interne al Ucrainei, Kievul nu a primit nicio solicitare din partea Moscovei privind trecerea avionului lui Rogozin. 

"Insa o astfel de solicitare nici nu ar fi necesara, deoarece Ucraina nu a impus interdictii de tranzitare nimanui", a adaugat aceasta sursa.

Ucraina nu a permis joi accesul in spatiul sau aerian a avionului vicepremierului rus Dmitri Rogozin, care se indrepta spre Chisinau, astfel incat acesta a fost nevoit sa schimbe traseul, Bulgaria si Romania, scrie Itar Tass.

"Dupa cum s-a dovedit, voi face patru ore si jumatate pentru a ajunge la Chisinau via Bulgaria si Romania. Ucraina nu ne lasa", a scris Rogozin, pe contul sau de Twitter.

"E bine ca Ucraina nu e cat Rusia. Altfel, ocolul ar fi durat 20 de ore", a adaugat acesta.

Vicepremierul rus Dmitri Rogozin, emisar al Kremlinului in dosarul transnistrean, a anuntat marti ca va participa la parada de Ziua Victoriei, organizata pe 9 mai in regiunea separatista Transnistria.


"Am o atitudine respectuoasa fata de sfaturile straine si in special fata de amenintari, dar voi veni de Ziua Victoriei in Transnistria. Asteptati-ma!", a afirmat Dmitri Rogozin intr-un mesaj postat pe Twitter. 

Vicepremierul rus a reactionat astfel dupa ce presedintele Partidului Liberal Democrat (PLDM), Vlad Filat, a declarat ca autoritatile de la Chisinau i-au recomandat sa renunte la vizita in regiunea trasnistreana. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3803 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Frica pazeste bostanaria... (Vineri, 9 mai 2014, 8:20)

    dekar [utilizator]

    Lui Rogozin i-a fost frica sa nu cumva niste ucraineni mai nebuni (citeste "mai decisi") sa puna bateriile sol aer pe avionul in care zbura,si a inventat faza cu neacceptarea in spatiul aerian ucrainean.
    • +4 (4 voturi)    
      Minte ca Ponta (Vineri, 9 mai 2014, 11:07)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      si ponta zice ca PSD vrea sa guverneze da nu il lasa Basescu si deaia nu merg treburile bine si nu poate el sa guverneze.
      Motivatia prinde la babe pesediste.
      Auzi maica? nu il lasa Basescu sa guverneze... saracul Ponta si el vroia sa ne mareasca pensiile ...da nu il lasa...
    • 0 (0 voturi)    
      splendid !!!! (Vineri, 9 mai 2014, 11:28)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      asta este unul din marii barbati ai marii Rusii !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Interesant (Vineri, 9 mai 2014, 8:31)

    Cristean [utilizator]

    Poate-i un test. Ar trebui ca nici România să nu-l lase, că are interdicție în UE.
  • -3 (7 voturi)    
    Ucraina dezminte... (Vineri, 9 mai 2014, 10:58)

    Lotte [utilizator]

    ...dar minte!
    • +2 (4 voturi)    
      curiozitate (Vineri, 9 mai 2014, 11:26)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Lotte

      De unde stii tu baietica ??!!! Ti-a spus Putin s-au te bagi si tu in seama pe acilea??!!!
      • +1 (1 vot)    
        "Curiosity killed the cat..." (Duminică, 11 mai 2014, 11:25)

        Lotte [utilizator] i-a raspuns lui asada

        Ia zi, mai copilas de mingi, a mintit sau nu Ucraina? Sau tu nu citesti stirile decat din doi in doi? Stai tu cuminte si incearca altceva, nu chestii din astea complicate, care dau vertijuri... Apropos, "sau" se scrie fara liniuta in cazul tau. Dar tie iti plac generalizarile. Asa e cand esti curios, trebuie sa afli.
    • 0 (4 voturi)    
      Sunt activitati ce tin de "minte" (Vineri, 9 mai 2014, 14:04)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Lotte

      Ceea ce tu nu ai asa ca mai bine posteaza in Pravda (titlul ziarului cu cele mai multe minciuni pe cm2 e cu adevarat comic). De unde stii tu care e realitatea. Ati primit ordin de la moscova sa agitati spiritele. Mai moale ca aici admiratori ai barbarilor asiatici gasesti mai greu.
      • +2 (2 voturi)    
        Don' Profesor... (Vineri, 9 mai 2014, 19:46)

        Lotte [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Bogdan_100mm... Aveam pretentia de la un erudit ca tine sa duca pana la capat cele 4 propozitii, scremute de altfel, fara sa se faca de ras. M-ai dezamagit si-ti spun si de ce: Vad ca stii bine ce ordine se dau la Moscova (cu "M" ca e capitala - clasa a patra pe care cu siguranta ai uitat-o sau n-ai facut-o).
        Pravda spui ca o citesti si te si amuzi. Dai si sfaturi sa se citeasca ca e comic.... Voi astia, din categoria din care faci tu parte, va multumiti cu putin mai mult dect genunchiul broastei si vad ca supravietuiti cu deceniile oricaror schimbari. Stii de ce? Pentru ca nu va baga nimeni in seama...
        Apropos de "moale", tu cred ca stii cel mai bine cum e...
        Totusi, ca sa nu ne lungim, tu stii care e realitatea? (Remarca semnul intrebarii, care se pune de obicei cand intrebi ceva...tu ai uitat, nu e nimic. Informatia ti-o dau gratis)
  • +1 (1 vot)    
    Mai curand ii este frica (Vineri, 9 mai 2014, 14:02)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Rusnacul e mai toata vremea naucit de bautura si posteaza tot felul de aberatii pe contul sau spunand ca sunt postari private si nu politica oficiala a rusiei.
  • +1 (1 vot)    
    cine i`a dat autorizatie... (Vineri, 9 mai 2014, 14:20)

    Capatu` satului [utilizator]

    de survol la noi;
    nu era pe lista interzisa a UE;

    demisia ministru de interne si aparare.