Regizorul Michael Moore: Doar pentru ca sunt bogat nu inseamna ca nu pot protesta impotriva bancilor

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 30 octombrie 2011, 19:08 Actualitate | Internaţional


Michael Moore
Foto: Agerpres
Regizorul Michael Moore, criticat pentru faptul ca si-a anuntat sustinerea pentru miscarea "Occupy Wall Street" desi are o avere de cateva milioane de dolari, a declarat ca nu vede nicio problema in acest lucru, transmite HuffingtonPost. Doar pentru ca sunt bogat nu inseamna ca nu pot protesta impotriva bancilor, a fost mesajul postat de Moore pe blogul personal.Actiunea "Ocupati Wall Street" a debutat in urma cu o luna si jumatate la New York, in Districtul Financiar, organizatorii afirmand ca protestele lor impotriva influentei banilor in politica americana si a nedreptatilor sistemului financiar sunt modelate dupa valul de revolte din lumea araba.

La sfarsitul lunii septembrie, la circa 10 zile dupa inceputul miscarii "Occupy Wall Street",
Moore i-a vizitat pe manifestantii din New York care protesteaza impotriva sistemului bancar si le-a spus ca "fiecare reprezinta mii de americani" si ca "sunteti inceputul unui lucru important".

"Mi se inmoaie inima cand va vad pe toti aici. Fiecare dintre voi reprezinta mii de alti americani. Sa nu va pierdeti speranta, pentru ca puterea noastra vine de la oameni", le-a spus atunci Moore manifestantilor.

Regizorul i-a criticat pe bancherii de pe Wall Street si pe bogati, afirmand ca "au incercat sa puna mana pe democratia noastra si sa o transforme intr-o cleptocratie".

"Acesti oameni de pe Wall Street au jefuit viitorul multor tineri prezenti aici, precum si al copiilor lor inca nenascuti. A fost cel mai mare furt, cu siguranta cel mai mare din timpul meu", a completat regizorul, care de atunci a vizitat mai multe orase unde se desfasoara proteste anti-banci.

In
mesajul postat pe blogul sau, Moore a scris ca si el a fost la un moment dat un somer ce incerca sa-si gaseasca de munca, in Flint (Michigan).

Regizorul sustine ca, dupa succesul filmului sau "Roger & Me", in 1989, a urmat un set simplu de reguli, printre care: plata taxelor, donarea unei mari parti din avere organizatiilor caritabile si refuzul de a detine actiuni pe bursa, pe principiul ca e mai bine sa faci bani muncind, decat sa-i investesti pe Wall Street.

"Imi castig banii prin metoda traditionala, cinstita, facand lucruri. In unii ani, castig o gramada de bani. In alti ani, asa cum s-a intamplat anul trecut, n-am avut o slujba (niciun film, nicio carte), asa incat am facut mult mai putin. Cum poti sa pretinzi ca esti sarac cand tu esti de fapt opusul saracului?, e ca si cum ai intreba: N-ai facut niciodata sex cu un barbat - cum poti sa fii in favoarea casatoriilor homosexuale? E la fel cum un Congres alcatuit numai din barbati a votat sa dea femeilor drept de vot sau cum o multime de albi au marsaluit impreuna cu Martin Luther King, Jr... Aceasta separare este cea care ii impiedica pe republicani sa inteleaga de ce cineva si-ar cheltui banii si timpul pentru a-i ajuta pe cei mai putini norocosi", a scris Moore.

Declaratia lui Moore a venit la o zi dupa ce regizorul a fost intrebat de Piers Morgan de la CNN daca el considera ca "face parte din cei 1%", considerati clasa bogatasilor din America.

"Imi dedic viata celor care au mai putin si care au fost nenorociti de sistem. Si asa imi petrec timpul, energia, banii pentru a pune capat acestui sistem, despre care cred ca este un sistem al violentei, un sistem care este nedrept cu muncitorul obisnuit din aceasta tara".

Vineri, Moore a vizitat manifestantii care iau parte la protestul "Occupy Oakland", unde i-a adus un omagiu lui Scott Olsen, veteranul de razboi ranit de un proiectil cu gaz tras de politisti in timpul ciocnirilor recente.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1634 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Manipulator (Duminică, 30 octombrie 2011, 20:14)

    legionnaireronin [anonim]

    Limax cu dinti...
  • +5 (7 voturi)    
    :) (Duminică, 30 octombrie 2011, 20:19)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    OWS, în ansamblul ei, a generat şi situaţii paradoxale, precum e asta cu michael moore. O alta, şi mai haioasă, e că OWS-New York a devenit un 1% în ansamblul mişcării: a colectat donaţii de câteva sute de mii de dolari dar, când OWS-Philadelphia - mai puţin norocoasă, doar vreo 15.000 de dolari - a solicitat un ajutor financiar, OWS-New York a zis "nu putem, noi am muncit pentru banii ăştia, îi merităm, să puneţi şi voi osu' la treabă" - sună cunoscut, nu? :)) O alta, la fel de haioasă, a fost înfiinţarea unei conduceri oficiale - era o grupare mai veche, apoi s-a înfiinţat încă una pe care cei vechi nu voiau s-o recunoască de teamă că, dac-ar recunoaşte-o şi-ar deveni conducătoare, ăştia i-ar desfiinţa. Ăştia i-au asigurat că nu, aşa că până la urmă primii i-au recunoscut cu amendamentul că vor putea să-i "derecunoască" oricând :D
  • -4 (10 voturi)    
    o banca nu produce nimic (Duminică, 30 octombrie 2011, 21:39)

    mda [anonim]

    omul asta, de bine de rau, produce ceva. ca-i arta, ca-i teorie, ca ne place sau nu ne place. banii si-i castiga printr-o munca. bancile isi castiga banii din munca altora.
    moore critica un sistem din care face parte? - foarte bine. conditia de existenta a unui sistem democratic este critica impotriva acelui sistem. o spune un maestru al gandirii politice: popper. or, in lumea de astazi, atat de "democratica" si plina de "valori" occidentale, critica e privita ca o blasfemie.
    • +3 (11 voturi)    
      Gandire de santier (Duminică, 30 octombrie 2011, 23:12)

      sile [anonim] i-a raspuns lui mda

      Bineinteles ca o banca nu face rulmenti, dar presteaza niste servicii. Ma rog, poate preferi sa-ti platesti furnizorii externi cu sacosa de bani... De curiozitate, ti-ai luat casa cu banii jos?
      • -3 (7 voturi)    
        clarificare (Duminică, 30 octombrie 2011, 23:43)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui sile

        Americanee...
        Nu la comisioanele din tranzactii ne referim cu totii aici (desi am putea discuta) cat mai ales la a vinde "aer" pe bani ceea ce TOT institutiile financiare o fac (derivative??).

        Poate iti faci o idee artistica de exemplu din "Margin call" filmul.
        Succesuri
        • 0 (6 voturi)    
          Bravo tie (Luni, 31 octombrie 2011, 0:38)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          Poti sa te referi la ce vrei tu, postul la care am dat eu reply zicea doar ca bancile nu produc nimic, si-l dadea exemplu de productiviatate pe Moore.
      • +2 (2 voturi)    
        te faci ca nu-ntelegi pentru ca adevarul e jenant (Luni, 31 octombrie 2011, 8:30)

        mda [anonim] i-a raspuns lui sile

        titlu pe HN:
        "O incurcatura la bilantul unei banci face statul german mai bogat cu 55,5 miliarde de euro"

        banca nu PRODUCE absolut nimic. siguranta banilor? =)) sa fim seriosi. un organism care iti ia de doua ori cat iti da nu mi se pare ca iti ofera siguranta. iar la nivel macro legile lumii de astazi sunt stabilite arbitrar de banci, iar nu de economia reala, bazata pe industrie, productie, piata, cerere si oferta etc.

        dar sirul crizelor provocate de banci abia a inceput. cu cat le adulati mai tare, cu atat isi vor permite mai multe "derapaje". succes.
  • +4 (12 voturi)    
    un (Duminică, 30 octombrie 2011, 21:51)

    un [anonim]

    un ipocrit si jumatate. plange crocodileste de mila altora (saracii), dar in sinea lui isi rade de ei. un fel de adrian nastase american.
    • +3 (7 voturi)    
      oare unde isi tine banii aia multi? (Luni, 31 octombrie 2011, 1:01)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui un

      daca nu la banca? :)
  • -4 (12 voturi)    
    Bravo Michael (Duminică, 30 octombrie 2011, 22:19)

    twi [utilizator]

    Se vede că nu toți oamenii cu bani au șoricul gros. Mai există și mulți cu bun șimț și nu toți îi iubesc pe neo-conservatori, neo-liberali, libertarieni.