Dosarul 10 august: Mai multe grupuri civice anunță un protest în fața Tribunalului București - „Rușine, Justiția Română! Ne vedem la CEDO”

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2021, 18:29 Actualitate | Esenţial


Protest 10 august, Piata Victoriei
Foto: AGERPRES
Mai multe grupuri civice anunță că vor sprijini deschiderea unui proces la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) în cazul dosarului „10 august” și că miercuri va merge în fața Tribunalului București cu mesajul „Rușine, Justiția Română! Ne vedem la CEDO”.

Comunitatea Declic, alături de Corupția Ucide, Evoluție în Instituție, Geeks for Democracy, Inițiativa România, Rezistența, Reset Iași și Brașovul Civic contestă decizia judecătorului Daniela Isabela Miheț, de la Tribunalul București, de clasare definitivă a dosarului 10 august și anunță că va sprijini deschiderea unui proces la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), scrie Mediafax.

De asemenea, reprezentanții grupurilor civice se vor strânge, miercuri, 3 martie, de la ora 18.00, în fața Tribunalului București, cu mesajul „Rușine, Justiția Română! Ne vedem la CEDO”.

„Astăzi, justiția din România și-a arătat fața întunecată. Am ieșit în stradă pentru a apăra independența justiției, am fost gazați și loviți, ca un judecător să își bată joc de noi și să îi salveze pe vinovați. Niciun șef al Jandarmeriei, responsabil pentru gazarea și rănirea a sute de oameni, nu mai poate fi acum tras la răspundere. Doar CEDO mai poate face dreptate în acest caz, așa că ne vom adresa Curții Europene”, a declarat Cătălina Hopârteanu, coordonatorul campaniilor pe Justiție.

Societatea civilă dezaprobă modul în care ancheta 10 august a fost ucisă din fașă. Dosarul 10 august a fost închis definitiv, deși DIICOT nu a făcut o anchetă corectă. Niciun martor și nicio persoană vătămată nu au fost audiate de procurori, iar o parte din probele tehnice nu au fost cerute. În aceste condiții, închiderea cercetărilor nu poate fi decât abuzivă.

„Dosarele istorice ale Revoluției și Mineriadelor sunt încă plimbate între parchete și instanțe. Pe același model de mușamalizare, ancheta 10 august a fost clasată definitiv înainte să înceapă. Una dintre cele mai violente acțiuni împotriva cetățenilor, de după Revoluție, riscă să aibă aceeași soartă”, a declarat Marian Rădună, reprezentant Geeks for Democracy.







Tribunalul București a respins cererea DIICOT privind dosarul „10 august”.

Dosarul „10 august” a fost clasat de DIICOT în iunie anul trecut. Printr-o ordonanță din data de 26 iunie, procurorii au dispus clasarea cauzei sub aspectul săvârșirii, în forma tentativei, a infracțiunii de acțiuni împotriva ordinii constituționale și declinarea competenței de efectuare a urmăririi penale pentru purtare abuzivă, abuz în serviciu şi neglijenţă în serviciu, constând în aceea că „în data de 10.08.2018, începând cu ora 18.00, cu ocazia mitingului organizat în zona Piaţa Victoriei din municipiul Bucureşti, au avut loc incidente violente în care au fost implicate forţele de ordine din cadrul Jandarmeriei Române, în urma cărora a rezultat rănirea mai multor persoane”, în favoarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Secţia Parchetelor Militare.

DIICOT a mai dispus clasarea cauzei sub aspectul săvârșirii de către suspecții maior Cazan Laurențiu Valentin, comisar şef de poliţie Chirică Mihai Dan, colonel Cucoș Gheorghe Sebastian și colonel Sindile Ionuț-Cătălin a infracțiunilor de abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă, participaţie improprie la fals intelectual, participaţie improprie la uz de fals, complicitate la abuz în serviciu și complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă.

Ulterior, conducerea DIICOT a cerut redeschiderea urmăririi penale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2460 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    exact ca la mineriada (Marţi, 2 martie 2021, 18:48)

    liviu_ [utilizator]

    "justitia" din romanica nu-si face treaba si ajungi la CEDO...

    suntem in anii 90.... "justitia" este fix la acel nivel, dar cu pensii speciale!
    • +8 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 2 martie 2021, 19:01)

      [anonim] i-a raspuns lui liviu_

    • -4 (10 voturi)    
      n-ai incredere in justitie? ataci justitia? (Marţi, 2 martie 2021, 19:11)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      judecatoarea care a dat aceasta decizie este cea care a decis arestarea lui Sorin Oprescu, nu poate fi suspectata de psd-ism
    • +15 (15 voturi)    
      Mda (Marţi, 2 martie 2021, 19:21)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si la CEDO este condamnat "statul" roman care va trebui sa plateasca despagubiri. Ghiciti din ai cui bani ... da da, tot din ai nostri ! Bine adevarul este ca prosti suntem noi, ca natie, ca la proteste au fost maxim 200k din oameni !! Atat .. restu se hlizeau de acasa sau de la terase.
  • +8 (12 voturi)    
    Justitia Romana (Marţi, 2 martie 2021, 18:51)

    Milka Man [utilizator]

    a fost mereu partinitoare, aservita politic pentru functii, sporuri, pensionare anticipata, pensii speciale si alte "favoruri". De asta avem atat de multe procese omorate din fasa sau care dureza "cat trebuie" pana se prescriu faptele, cazuri care se rejudeca pana "iese cum trebuie", infractori condamnati care pleaca linistiti din tara, cu incuviintarea tacita a unor procurori si asa mai departe...Dar na, cei din Justitie sunt mandri nevoie mare de "realizarile" lor. La fel sunt si polticienii, care promoveaza de 30 de ani acest mecanism si inafara de cateva declaratii virulente in "prime time", nu exista nici initiativa de schimbare pentru binele celor care i-au ales.
  • +6 (10 voturi)    
    Adaugati (Marţi, 2 martie 2021, 19:01)

    Kornell [utilizator]

    Justitia romana este total iresponsabila !!! Daca un medic face ceva posibil reprobabil, imediat este judecat la televiziune, se arunca in el cu toate noroaiele sistemului. Daca este ranit (vezi cazul P.Neamt) - este declarat erou si lasat sa moara - abia dupa scandaluri trimis la tratament. Daca un judecator GRESESTE in cazuri EVIDENTE, se considera ca a gresit (?!) si nu are nici o raspundere - intre timp se mai si pensioneaza la 45 de ani cu pensie speciala. Daca ar fi sanctionati judecatorii pt deciziile proaste sau incorecte, alta ar fi situatia
    • -2 (8 voturi)    
      Stai puțin că aici e o contradicție! (Marţi, 2 martie 2021, 20:12)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Ne dai o mică mostră de analfabetism funcțional.

      Justiție independentă înseamnă că hotărârile justiției sunt acceptate indiferent că ne plac sau nu. De aia a sărit toată lumea în sus când cu Secția Specială înființată de Dragnea. Aia avea exact rolul de „pedepsi erorile” magistraților. Problema e că în momentul în care magistrații sunt la rândul lor judecați de altcineva atunci justiția își pierd independența și acei magistrați vor face exact ceea ce dorește cel ce-i judecă.

      Asta e. Învață să ieși mental din evul mediu și să ajungi în zilele noastre. Se va întâmpla destul de des ca justiția să ia (justificat sau nu - poate și ea greși!) hotărâri ce nu-ți plac. Astea sunt consecințele independenței justiției.
      • +3 (3 voturi)    
        Hmmmm.... (Marţi, 2 martie 2021, 21:22)

        paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Sigur asa stau lucrurile ?
        Judecatorii din Romanica chiar pot face ce vrea muschii lor ?
        Da' Inspectia judiciara cu ce se ocupa ?
        In teorie , desigur ...
        Ca in Romanica e zicerea cu " ...da' practica ne omoara "
        Povestea cu SS e cam dilematica ...
        SS voia sa faca " ordine " de la centru ...
        Practica traditionala este sa se " rezolve " lucrurile pe plan local .
        In final , zero sanse ca cineva sa-i deranjeze pe magistratii corupti ...
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 3 martie 2021, 9:49)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        asta e vrajeala cu "a pedepsi erorile magistratilor" , Dupa cum este structurata si cum functioneazasectia speciala astazieste total aservita politicului,adica magistratii sunt pusi sub control politic.
  • 0 (10 voturi)    
    curtea europeana (Marţi, 2 martie 2021, 19:18)

    sareta [utilizator]

    Ha,ha,Curtea asta care tace la groaznicul subiect al uciderii a peste 1200 romani in 1989 fara a exista vinovati.O facatura europeana manipulata politic.
  • -2 (10 voturi)    
    Bravo ! Nu uitati de ADN-ul modificat ! (Marţi, 2 martie 2021, 19:23)

    Martorii lui Vladuts [utilizator]

    Justițea trebuie să înfrângă !
  • +2 (6 voturi)    
    Si eventualele despagubiri,milioane de euro (Marţi, 2 martie 2021, 19:37)

    persuasiv [utilizator]

    sa fie suportate de cei care au respins....Ce ziceti???
    • +4 (6 voturi)    
      Ce vorbești? Cine să plătească? (Marţi, 2 martie 2021, 20:43)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Eventualele despăgubiri sunt plătite de statul român de la buget. Conform constituției României justiția e indepnendentă. Judecătorii nu pot fi trași la răspundere pentru deciziile lor decât dacă se poate dovedi dincolo de orice dubiu că au primit mită pentru a da acele decizii - ceea ce e practic impsibil
  • +3 (7 voturi)    
    Rusine injustitiei din Romania!!!!! (Marţi, 2 martie 2021, 19:40)

    dezamagitul [utilizator]

    Cred ca marii maharii din justitia comunista rad cu gura pana la urechi de justitia de azi. Nu s-a schimbat nimic , nici cei sub ceausescu si ceilal nu-i aparau asa pe cei de la putere. In afara de cazul in speta 10 August care a ingropat defintiv nu justitia ci bunul simt. Parca faptele nu s-ar fi intamplat si s-au intamplat pe vremea lui Kenedy si nu mai exista martori si dovezi. Sa va mai dau un exemplu care bantuie azi presa. Cazul mafiot al jupanesei udrea. Pseudo condamnati ,cu ceva mici pedepse fata de ce au facut ,dupa ce sau cumulat mai multe hotii, au primit niste pedepse, daca am compara cu USA lui tramp si a celoralti primeau pentru hotile facute chiar si pana la 500 de ani condamnare. Al doilea exemplu in cazul in speta sant cei care lucreaza la stat si care au niste pedepse ca sa zica ca le-a dat si lor ceva le-a cu suspendare. Caz special dan andronic un tip cam alunecos care scapa intodeauna din toate clenciurile. dan andronic un ideolog aplecat mai spre neocomunisti si securitate ca de acolo vin banii, daca Doamne ajuta va fi judecat comunismul nu stiu daca nu ar fi executat . Dar sa nu ne facem sperante . Justitia materialista de la noi, se mai agita cate putin in momentul cand se schimba garda la putere pentru a arata ca au de lucru. Dupa un timp se linistesc si i-si incaseaza salariile nemeritate si nemuncite. Plus ca mai sant si premiati din sistemul de pensii ,cu pensii nesimtite pe care nu le visau nici cei mai mari din pcr. Deci cei de azi si dupa peste 30 de ani dela pseudo revolutie judeca ca inainte numai ce li se da voie de putere. Vezi cazurile Revolutiei. Mineriadelor si alte n cazuri care sant ingropate de nu-le mai descopera nici arheologi peste sute de ani. Dar asemanarea cu justitia dinainte de 1990 este ca cei de la putere nu sant condamnati nici astazi. Dupa 1990 cand Avocaul SILVIU JECU din Brasov a castigat un proces cu cei de la putere m-am gandit ca in sfarsit se va face dreptate. dar m-am inselat .Doamne ajuta.
  • +5 (11 voturi)    
    Diaspora (Marţi, 2 martie 2021, 20:05)

    dincannes [utilizator]

    ... nu poate participa, dar va sustinem din toata inima !
    Vinovatii trebuiesc condamnati !
  • +4 (8 voturi)    
    Gunoaie de judecatori (Marţi, 2 martie 2021, 20:07)

    Luk [utilizator]

    .
  • +3 (5 voturi)    
    Si asta-i doar inceputul (Marţi, 2 martie 2021, 21:18)

    Koczka [utilizator]

    Prevăd vremuri grele pentru democrațiile din toată lumea. Modelul de societate blazata și nereactiva la toate abuzurile la care e supusa , testata în tarj ca România va fj generalizata.
    Mai rămân doar familiile ca singurele redute in care anumite reactivitati inca nu pot fi controlate dar se lucrează si la asta.
    Singura forma de rezistenta posibila este un haos de atitudini individuale imprevizibil chiar inteligentei artificiale care va dezorganiza și diviza chiar pe administratorii locali si de retele.opresive.
  • +2 (2 voturi)    
    urmatoarea tema e 300 (Miercuri, 3 martie 2021, 2:04)

    Coco Whistle [utilizator]

    autoritatile, alesii, kkr, nu respecta constitutia plasindu-se in afara ei. poporul suveran a decis ca parlamentul va fi de 300, faptul ca tergiverseaza si nu exista o data arata infractiunea la nivel de parlament.trebuie sa revenim la momentul t0, ianuarie 1990.