Decizie definitivă a instanței: Dosarul 10 august rămâne clasat

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2021, 14:56 Actualitate | Esenţial


10 august
Foto: Digi 24
Dosarul privind intervenția în forță a Jandarmeriei la mitingul din 10 august 2018 rămâne clasat, a decis marți Tribunalul București, care a respins cererea DIICOT de redeschidere a anchetei. Prin această decizie, foştii şefi ai Jandarmeriei nu vor fi urmăriţi penal pentru intervenţia împotriva manifestanţilor.

Decizia Tribunalului București este definitivă.

În 15 iulie 2020, la aproape 2 ani de la reprimarea violentă a mitingului diasporei din Piața Victoriei, procurorii DIICOT au clasat parțial dosarul 10 august. Astfel, au scăpat de urmărirea penală colonelul Gheorghe Sebastian Cucoş, fost prim adjunct al Jandarmeriei Române, maiorul Laurenţiu Cazan, fost director general al Direcţiei Generale de Jandarmi Bucureşti, colonelul Cătălin Sindile, fost şef al Jandarmeriei Române și comisarul şef de poliţie Mihai Dan Chirică, fost secretar de stat în MAI pentru relaţia cu prefecţii.

DIICOT a susținut că nu ar fi fost pregătită din timp reprimarea protestului, așa cum au afirmat o parte dintre manifestanții care au făcut plângeri penale împotriva jandarmilor. Prin urmare, conducerea Jandarmeriei de la acea vreme a fost scoasă de sub urmărire penală.

Procurorul Doru Stoica a invocat în ordonanţa de clasare "credinţa sinceră” a autorităţilor în aplicarea legii şi o complicitate morală a protestatarilor paşnici din Piaţa Victoriei, care nu s-au delimitat de cei care au exercitat violenţe asupra forţelor de ordine, ci chiar s-au amuzat. Procurorul Doru Stoica a mai susținut în ordonanța de clasare că nu toate "victimele colaterale” ale violenţelor din Piaţa Victoriei au fost şi "victime inocente”.

"Încercarea jandarmilor de a-i extrage din mulţime pe cei violenţi a eșuat mai ales din cauza atitudinii protestatarilor asumaţi ca fiind paşnici", a mai arătat procurorul care a clasat dosarul.

În 4 august 2020, fostul procuror-şef al DIICOT Giorgiana Hosu a infirmat parţial soluţia de clasare a dosarului 10 august şi a dispus redeschiderea urmăririi penale în cazul foştilor şefi ai Jandarmeriei: colonelul Gheorghe Sebastian Cucoş, maiorul Laurenţiu Cazan, colonelul Cătălin Sindile şi comisarul-şef de poliţie Mihai Dan Chirică.

Giorgiana Hosu argumenta că procurorul care a clasat acuzaţiile la adresa şefilor Jandarmeriei nu a readministrat probele strânse de Parchetul Militar şi nu a reaudiat suspecţii, victimele şi martorii. Ea mai spunea că şefii Jandarmeriei nu au vrut să dea declaraţii atunci când au fost chemaţi la Parchetul Militar și că ar fi trebuit citaţi și audiați la DIICOT, după preluarea dosarului de către această structură.

Cererea DIICOT a fost trimisă la Curtea de Apel Bucureşti, iar de acolo a ajuns la Tribunalul București, care a amânat de mai multe ori pronunțarea unei decizii.


CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14570 vizualizari

  • +60 (66 voturi)    
    Esentialii intre ei au clasat dreptatea (Marţi, 2 martie 2021, 15:00)

    Kivek [utilizator]

    ceva de genul: i-am gazat pe aia, i-am batut si singurul la puscarie e ala care a impins o jandarmerita
    • -37 (47 voturi)    
      Mda, a "impins-o" cu bocancu' peste cap (Marţi, 2 martie 2021, 15:55)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      "singurul la puscarie e ala care a impins o jandarmerita"
      ------------------------

      Mda, a "impins-o" cu bocancu' peste cap! De multiple ori.
      Altfel, baiat bun, #rezistent de-al nostru, mononeuronal, cu ochi rosii, bulbucati si expresie scrasnita...ce-o fi avut judecatorul cu el?
      • +27 (35 voturi)    
        si jandarmii care ne-au dat cu bastoanele in cap? (Marţi, 2 martie 2021, 16:52)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        1. cert e cajandarmerita aia a plecat pe picoarele ei si abia mai tarziu si-a adus aminte sa depuna plangere pt loviri dar NU A AVUT NICI O PROBLEMA MEDICALA

        2. ala care a lovit-o e singurul pedepsit, in rest nici un jandarm care a lovit oameni nevinovati cu bastoanele in cap nu au patit nimic
        • -30 (34 voturi)    
          Asa-i la manifestatie...iei bastoane, vezi Paris (Marţi, 2 martie 2021, 17:36)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          Asa-i la manifestatie...iei bastoane, vezi Paris, unde jandarmii dadeau cu sarg, democratic, nu cu mila, comunist, ca aia din Bucuresti.

          Da' tu ti-ai adus copilul, e? Sa te apere de rautatea jandarmilor, sa invete democratia, nu-i asa?
          • +5 (15 voturi)    
            . (Marţi, 2 martie 2021, 19:36)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            data viitoare s-ar putea să iei matale bastoane că au ei impresia că nu porți botnița corect pe stradă, chiar dacă matale o porți corect...amu pot să facă ce vor, știu că n-o să-i întrebe nime de sănătate...nu c-ar fi fost altfel pîn-amu
        • +13 (17 voturi)    
          Tu nu te-ai uitat cine a comentat? (Marţi, 2 martie 2021, 17:46)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          Te obosesti degeaba sa raspunzi, asta nu-si foloseste capul si mintea ca sa judece, nici macar nu stiu daca are asa ceva. Chiar daca ar avea dreptate, nu vad de ce faptul ca o persoana e inchisa inseamna ca nimeni altul nu mai trebuie judecat si pedepsit in functie de faptele comise.
        • -11 (15 voturi)    
          Atata ADN modificat inutil... (Marţi, 2 martie 2021, 17:47)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          Cu ce ne-am ales?! ADN-ul modificat al #rezist-ilor si atat?
      • +9 (11 voturi)    
        De ce au dus-o acolo? (Marţi, 2 martie 2021, 19:21)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Stefania: „Fraților, unde dracu' m-ați dus?!”
    • +31 (35 voturi)    
      Popor dispretuit - diaspora scuipata (Marţi, 2 martie 2021, 16:05)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Asta inseamna aceasta decizie! Halal justitie..

      Exasperarea romanilor se va manifesta prin ceva..


      Vedeti ca deja de cativa ani se nasc mai multi romani in diaspora decat in Romania.
      • -25 (29 voturi)    
        Asa, si? (Marţi, 2 martie 2021, 17:07)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Asa, si?

        Ca e buna sau rea, ce treaba are dispora sa influenteze politica si justitia in Ro? Ai plecat? Asuma-ti, e un pachet de consecinte, cu avantaje si dezavantaje.

        Daca copilul nascut in strainatate (in partea frecventabila a lumii) ramane roman (taliban incrancenat, semialfabetizat) in gandire, parintii au plecat degeaba.
        • +4 (4 voturi)    
          si... asteapta-i (Marţi, 2 martie 2021, 20:48)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          caci diaspora va mai veni. Si va mai vota.
          Doar nu degeaba e si un reprezentant al ei in parlament, care doarme până il vor trezi diasporenii.
          Habar nu ai ce influienta poate te avea o diaspora, inclusiv la nivel de lobby-uri politice. Din păcate nu si cea romaneasca... Inca.
      • +9 (15 voturi)    
        jos cenzura! (Marţi, 2 martie 2021, 17:43)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Doar civilii sunt pedepsiti!!! specialii si bugetarii nu vor fi pedepsiti NICIODATA! cum nimeni, niciodata nu sa le taie pensiiile speciale obscene de la 40+ de ani! stat mafiot! nici la 10 august; nici la cazul caracal; nici la onesti; nici la mineriade; nici la revolutie, specialii din institutiile de forta nu vor plati niciodata! NICIODATA! vor trai linistit o viata fara grija zilei de maine, alaturi de beizadele, bucurandu-se de pensii speciale(nemuncite, necontributive, obscene compartaiv cu ale productivilor) de la varste fragede! daca nici acum romanii nu se revolta, atunci cand?! cand?! sau emigram? ce facem? ne intoarcem la munca sa producem bani pt pensii speciale acestor institutii? sa le platim sporuri de calculator? suntem lasi? neam de sluga?
      • -1 (9 voturi)    
        Diaspora care a votat cu AUR? (Marţi, 2 martie 2021, 19:43)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Pai parca nu era buna diaspora in decembrie, ca a votat cu AUR, nu cu USR. Acum e buna din nou?
    • -5 (7 voturi)    
      reforma ... (Marţi, 2 martie 2021, 17:12)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ca sa se inteleaga de ce trebuie sa se faca reforma in justitie si nu facuta de PSD! Romania nu are nici o sansa cu asemenea cazuri si specimene! Cand auziti de judecatori/magiistrati vorbim despre ce legi are nevoie Romania si de politicieni care dau solutii juridice, atunci aia sunt cei care fac cel mai mult rau Romaniei.
  • +51 (57 voturi)    
    Inca o palma data celor... (Marţi, 2 martie 2021, 15:01)

    siviufxx [utilizator]

    care le platesc lor pensiile speciale.
    • -24 (32 voturi)    
      "Diaspora" NU plateste nicio pensie, speciala sau (Marţi, 2 martie 2021, 17:00)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui siviufxx

      "Diaspora" NU plateste nicio pensie, speciala sau nu.

      Eu sunt "diaspora". Cand ajung in Ro, platesc doar TVA...atat. Dar nici nu am pretentii sa stabilesc eu cum sa fie guvernata Ro. De cand am plecat, nu am votat niciodata din afara RO!

      (Postarea asta e apropos de aia din "diaspora" care se simt "tradati". Tradati pe banii altora...ceva, ca si cum as fi eu oripilat de justitia din CIAD).
      • +2 (2 voturi)    
        Dar cine te plateste... (Miercuri, 3 martie 2021, 9:47)

        alunescu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ...sa postezi toata ziua pe hotnews? Daca vorbesti de "diaspora" si "tradati", probabil vorbesti despre tine. Asadar, in diaspora, cine te plateste sa postezi toata ziua? Imi e greu sa cred ca iti da cineva bani ca tu sa postezi toata ziua pe Hn doar asa, ca e un angajator bun. Daca esti in diaspora stii bine cu cata truda se fac banii. Doar un serviciu secret strain te-ar putea plati pentru asta, daca te lauzi ca esti in diaspora. Sau?
    • +7 (13 voturi)    
      tara specialilor si bugetarilor (Marţi, 2 martie 2021, 17:31)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui siviufxx

      cu acesta decizie practic poporu este umilit! ingenuncheat! poporul umilit e bun doar de plata specialelor la 45 de ani! iesiti in strada sau vindeti tot si plecati! tara este a specialilor si bugetarilor! Doar civilii sunt pedepsiti!!! specialii si bugetarii nu vor fi pedepsiti NICIODATA! cum nimeni, niciodata nu sa le taie pensiiile speciale obscene de la 40+ de ani! stat mafiot! nici la 10 august; nici la cazul caracal; nici la onesti; nici la mineriade; nici la revolutie, specialii din institutiile de forta nu vor plati niciodata! NICIODATA! vor trai linistit o viata fara grija zilei de maine, alaturi de beizadele, bucurandu-se de pensii speciale(nemuncite, necontributive, obscene compartaiv cu ale productivilor) de la varste fragede! daca nici acum romanii nu se revolta, atunci cand?! cand?! sau emigram? ce facem? ne intoarcem la munca sa producem bani pt pensii speciale acestor institutii? sa le platim sporuri de calculator? suntem lasi? neam de sluga?
  • -27 (37 voturi)    
    mai bine asa.. (Marţi, 2 martie 2021, 15:04)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... decat sa aflam ca iar s-au pensionat procurorii cu o zi inainte si trebuie rejudecat.
  • -31 (51 voturi)    
    ooo (Marţi, 2 martie 2021, 15:06)

    cucuveauamov [utilizator]

    deci toata propaganda #rezist a fost zadarnica?
    • -13 (15 voturi)    
      NU, n-a fost degeaba (Marţi, 2 martie 2021, 17:10)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "deci toata propaganda #rezist a fost zadarnica?"
      -----------------------------------------
      NU, n-a fost degeaba. Datorita aceste propagande, pe fondul analfabetismului functional de peste 70%, multi au votat "caluse si catuse", impotriva bunastarii. E o realitate; propaganda talibanilor #rezist a functionat!
    • -11 (11 voturi)    
      NU, n-a fost degeaba (Marţi, 2 martie 2021, 17:56)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "deci toata propaganda #rezist a fost zadarnica?"
      -----------------------------------------
      NU, n-a fost degeaba. Datorita aceste propagande, pe fondul analfabetismului functional de peste 70%, multi au votat "caluse si catuse", impotriva bunastarii. E o realitate; propaganda talibanilor #rezist a functionat!
  • +24 (34 voturi)    
    Decizie 10 august (Marţi, 2 martie 2021, 15:06)

    sipu [utilizator]

    acoperita ce condamnarea lui Udrea si Ioana Basescu .................
    • +17 (23 voturi)    
      Ce coincidenta utila ! (Marţi, 2 martie 2021, 16:03)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Ce util e sa intelegem care sunt prioritatile poporului ...
      Tovarasii au muncit din greu pana cand i-au construit proastei de Nutzy profilul de " inamic public nr 1 " .
      De ce sa nu profite oleaca ?
      Cum procedam ?
      Anuntam intai ca Nutzy a luat 8 ani de bulau .
      Poporul exulta : s-a facut dreptate !
      Putem sa dam apoi informatia cu clasarea dosarului 10 august ...
      Mai conteaza indignarea catorva fraieri ?
      Poporul s-a dus dupa fenta ...
      Si e fericit ...
    • +16 (16 voturi)    
      Condamnari in prima instanta... (Marţi, 2 martie 2021, 16:39)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Jocul asta prinde la populatie :))
    • +8 (12 voturi)    
      am obserbat si eu... (Marţi, 2 martie 2021, 17:45)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      a dracu "coincidenta"
      sa mai disipeze din furia prostimii

      oricum ii rezolva si pe aia la apel, nu iti face griji...

      eu deja sunt sigur ca suntm din nou in anii 90...
      FIX ca la mineriada:

      - unii bat pe altii ilegal;
      - dosarul este inchis (acolo a fost prescriere - alta gaselnita cretina);
      - dosarul atacat la CEDO (va urma cu siguranta - si de aici in jos urmeaza viitorul dosarului 10.08, ca avem deja "exemplu: dosarul mineriadei);
      - dupa X ani CEDO o sa dea castig de cauza prostimii (da , astia suntem noi, din pacate :( );
      - justitia o sa mai jongleze cu dosarul inca X ani;
      - justitia o sa faca un viciu de procedura si se reia totul;
      - mai jongleaza Y ani pana cand mor toti implicati... (da ma... pana si nemuritorul ilieascu o sa moara pana cand "justitia" romana o sa-si aminteasca sa faca lucrul pt care sunt platiti...

      as fim seriosi... daca e ceva ce am invatat din aceasta decizie e faptul ca NU S-A SCHIMBAT NIMIC IN ROMANIA IN ULTIMII 31 DE ANI !!!, la fel de corupti ca pe vremea mineriadei...
  • +40 (48 voturi)    
    Jandarmeria apara hotia (Marţi, 2 martie 2021, 15:07)

    emil bobu [utilizator]

    Am ramas cu sloganul, ca dreptate nu se face in Romania.
  • +34 (40 voturi)    
    Pai noi ce am votat? (Marţi, 2 martie 2021, 15:08)

    Martinezu [utilizator]

    Cu fiecare dosar din asta care ramane nejudecat Romania se afunda si mai tare in mocirla.
    Revolutia is mineriadele au adus Romania unde e acum dupa 30 de ani.
    !0 August va face ca tara asta sa arate ca un taram pustiit peste alti 30. Un taram al barbarilor. Un loca al faradelegii.
  • +33 (41 voturi)    
    De curiozitate.. (Marţi, 2 martie 2021, 15:08)

    pehash [utilizator]

    Nu ne spuneti si noua ce ilustri judecatori de la Tribunalul Bucuresti, platiti din taxele romanilor, au luat aceasta decizie?
    • +17 (21 voturi)    
      Unii care au (Marţi, 2 martie 2021, 16:27)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      trecut examenele copiind pe rupte.
  • -20 (48 voturi)    
    PNL + USR (Marţi, 2 martie 2021, 15:09)

    un domn [utilizator]

    Aceeasi Mizerie
    • -9 (17 voturi)    
      Ai luat multe minusuri pt. ca la justitie (Marţi, 2 martie 2021, 18:14)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      E ministru un pesedist !
      Stiu este de la usr, fostul avocat a lui Mazare, deci, decizia n-ar trebui sa mire pe nimeni.
      USR a fost ultima speranta intr-o clasa politica noua, dar s-a dus naibii si asta...
  • +42 (48 voturi)    
    Jenant (Marţi, 2 martie 2021, 15:11)

    finutza [utilizator]

    Ce-și râd în barbă Dragnea și Carmenuța acum...
  • +34 (40 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 2 martie 2021, 15:11)

    [anonim]

  • +33 (39 voturi)    
    Daca n-ati fost exmatriculati la timp (Marţi, 2 martie 2021, 15:12)

    VOX. [utilizator]

    Asta se intampla.
    Voi, asa-zisii "magistrati", sunteti adevarata ciuma! Sunteti sursa tuturor relelor din tara asta.
    • -1 (7 voturi)    
      nu e chiar asa (Marţi, 2 martie 2021, 17:48)

      danut_112 [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      adevarata ciuma (rosie, evident) este mafia politica (membrii de partid, majoritatea in PSD, abonati la banul public, impreuna cu neamurile lor)
      Justitia este controlata intr'o anume masura de ei, si de aici rezulta clasarea dosarului.
      si sa nu uitam de cel care a pus bazele politicului de pana anul trecut, care a stabilizat la putere o clica de comunisti -> Ion Iliescu -> el este autorul moral al Colectiv'ului si al lui 10 august, printre altele
  • +22 (30 voturi)    
    Hm (Marţi, 2 martie 2021, 15:13)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Jandarmeria e un serviciu util doar politrucilor, asa ca ar trebui desfiintata: cu cit mai repede, cu-atit mai bine.
    • +9 (15 voturi)    
      Eiiiiii.... (Marţi, 2 martie 2021, 16:06)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Sunt cel putin 75.000 de salarii acolo .
      Si sunt utili baietilor destepti ...
      S-a vazut ( si ) pe 10 august 2018 .
      Principiul e simplu : cainii latra , caravana trece ...
  • +37 (39 voturi)    
    Ce frumos (Marţi, 2 martie 2021, 15:16)

    omezu [utilizator]

    L-au ingropat si "p-asta"! Pensii speciale marite pentru domnii judecatori si pentru dom' procuror Stoica!
  • +34 (44 voturi)    
    La final (Marţi, 2 martie 2021, 15:17)

    Mazeta [utilizator]

    Așadar:
    - nu a fost reprimare
    - nu a fost violentă
    - nu a fost un miting al diasporei...

    ... sigur a fost pe 10 august?
    • +13 (13 voturi)    
      Parca pe 10 august a fost... (Marţi, 2 martie 2021, 16:44)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...dar in ce an oare? In ce oras a fost, in Bucuresti sau la Cluj? Parca Timisoara...

      Sigur a fost in Romania?

      :))) Cam atat!
  • +19 (35 voturi)    
    Ati (Marţi, 2 martie 2021, 15:19)

    PetricaGhezea [utilizator]

    vrut justitie independenta,poftiti justitie
    • +4 (6 voturi)    
      Nu inteleg, ce vrei sa spui? (Marţi, 2 martie 2021, 17:51)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Da, am vrut si vreau justitie independenta. Tocmai asta e o dovada in plus ca nu e!
  • -16 (28 voturi)    
    Sampanie ! (Marţi, 2 martie 2021, 15:21)

    Martorii lui Vladuts [utilizator]

    Totusi cum ramane cu ADN-ul schimbat de gazele jandarmilor ?
  • +27 (35 voturi)    
    scarba... (Marţi, 2 martie 2021, 15:23)

    amdox [utilizator]

    urmatorul protest la care o sa ies o sa fie impotriva justitiei din Romania...din pacate am impresia ca toate partidele sunt multumite ca se termina asa, altfel am vedea un pic de scandal.
  • +25 (33 voturi)    
    rușine (Marţi, 2 martie 2021, 15:24)

    infernal [utilizator]

    Acum puteți ieși liniștiți la pensia specială.
  • +24 (32 voturi)    
    superb (Marţi, 2 martie 2021, 15:29)

    Alin Delin [utilizator]

    Bravos! Justitia romana in toata spendoarea ei: azi o lasa pe criminala sa fie judecata in libertate + clasarea dosarului 10 August. Ce mai poti zice?
  • +8 (18 voturi)    
    statul (Marţi, 2 martie 2021, 15:33)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    va transmite ... la infinit !
  • +16 (24 voturi)    
    Daaaa ... (Marţi, 2 martie 2021, 15:35)

    paulbutoi [utilizator]

    Pe vremuri , Organele incercau sa pastreze aparentele .
    Discursul lor public era " noi vrem sa facem dreptate , dar Legea nu ne ajuta / nu este bine facuta "
    De cativa ani , Organele - judecatori , procurori , politisti , jandarmi - nu mai au aceasta preocupare .
    Acum , Organele transmit un mesaj clar :
    " Facem exact ce vrea muschii nostri .
    Pentru ca putem . "
    De vazut conferinta de presa a Jandragmeriei de sambata 11 august 2018 / declaratia PdC dupa ce Seful Politiei romane a negociat cu interlopi noaptea , pe strada / ...
    De citit ordonanta de clasare alcatuita de onorabilul procuror Doru Stoica ...
    Care incununeaza " munca " de o viata a unui beneficiar de pensie speciala ...
    Foarte multa scarba pentru jegosii in cauza...
    Si pentru cei care le permit sa se desfasoare in liniste ...
    Inca un indemn pentru cei care pot sa lase in urma locurile natale ...
  • +15 (27 voturi)    
    Clasarea poate fi atacata cu recurs la CAB (Marţi, 2 martie 2021, 15:39)

    Susufler0 [utilizator]

    dar e greu de crezut ca judecatorii Curtii vor intoarce dosarul la Parchet, cu alte cuvinte ca vor infirma solutia TB !

    PS. Apreciez ca judecatorilor le-ar fi trebuit niste probe beton ! Ceva gen, inregistrari audio-video din care sa rezulte in mod indubitabil ca sefii au ordonat reprimarea abuziva a manifestantilor din 10 august !

    PS. Nu este insa sigur nici cu astfel de probe ca nu ar fi fost cine stie cum excluse din materialul probator !

    PPS. Om fi noi in UE, dar tot o fosta tara comunista balcanica ramanem inca vreo 10-15 ani de acum incolo ! :(((
    • -10 (14 voturi)    
      Tu n-auzi ba ca e definitiva? (Marţi, 2 martie 2021, 16:06)

      AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ce tot ii dai cu CAB si alte bazaconii..
      • +8 (12 voturi)    
        Rectific : Se poate introduce impotriva deciziei (Marţi, 2 martie 2021, 18:23)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

        o cale extraordinara de atac !

        PS. Fii un pic mai relaxat : nu te prinde chestia cu "ba" !
    • +12 (16 voturi)    
      putin probabil... (Marţi, 2 martie 2021, 16:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      singura sansa e la CEDO... dar aia e doar sa-i faca de kkt, nu sa pateasca cineva ceva...

      oricum lectia a fost invatata: nu mai aparam justitia...
      ceea ce nu inteleg tovarasii judecatori e ca si ei o sa aiba nevoie la un moment dat de ajutorul populatiei... si o sa le dam si noi exact ce ne-au dat ei noua: m**e!
      • -5 (5 voturi)    
        Corect Spus (Marţi, 2 martie 2021, 18:14)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Sper sa Nu Se Uite!
    • -1 (1 vot)    
      A fost data chiar de curtea de apel (Marţi, 2 martie 2021, 18:11)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      .
  • -7 (25 voturi)    
    PNL mai rau ca PSD! (Marţi, 2 martie 2021, 15:40)

    john-doe [utilizator]

    Ceea ce era de dovedit se implineste!
  • +25 (29 voturi)    
    O decizie previzibiă! (Marţi, 2 martie 2021, 15:41)

    fokerul [utilizator]

    Redeschiderea cazului ar fi deranjat prea multe fotolii, interese etc. Aceeaşi soartă o va avea şi dosarul Colectiv, unde probabil că vor fi condamnaţi părinţii victimelor că nu şi-au ţinut odraslele acasă. Bătaie de joc de la un capăt la altul. Nu vom mai avea parte de vremurile DNA-ului Codruţei, politicienii nu vor mai permite aşa ceva.
    • +2 (16 voturi)    
      La ce nemulțumiri în masă se prefigurează... (Marţi, 2 martie 2021, 16:00)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      ... odată cu austeritatea bugetară și PNL pare că are nevoie de aceeași Jandarmerie Română hotărâtă pentru a potoli setea de dreptate a celor care vor mai avea curajul să iasă la vreo manifestație prin Piața Victoriei.
  • +17 (23 voturi)    
    Ce atitudinea protestatarilor, bai? (Marţi, 2 martie 2021, 15:42)

    CezarN [utilizator]

    Eu am fost acolo si, la ora 16:00, total neprovocati, jandarmii dadeau cu gaze lacrimogene in noi. In reprize scurte, de una-doua-trei secunde, dar o faceau, ne provocau.
  • +22 (24 voturi)    
    Destabilizare! (Marţi, 2 martie 2021, 15:43)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Aceasta decizie subrezeste democratia din Romania! Este regretabil!
    Bine-nteles ca la orice protest unii oameni vor fi mai agitati, chiar violenti, unii se vor amuza, sau ramane pasivi... dar in cazul 10 august nu cred ca se aplica majoritatii! Majoritatea oamenilor nu numai ca s-au distantat fata de cei violenti, dar au si sarit in ajutorul celor doi jandarmi culcati la pamant!
    Insa cel mai stupefiant este faptul ca acel procuror nu vorbeste de infractiunile jandarmilor atunci cand vorbeste de violenta! Adica dupa ce ca sunt zeci de filmari si marturii in care jandarmii bat protestatarii cu pumni in fata, in gat... (zone strict interzise de regulamentul lor de operare), in timp ce oamenii stateau cu mainile ridicate si nu erau inarmati sau protejati de echipamente precum jandarmii... dupa ce ca sunt filmari cu jandarmi care au seria de identificare de pe casca acoperita cu banda adeziva neagra, demonstrand clar ca intentionau inca dinaintea dispersarii sa incalce regulamentul si legea! Dupa ce ca un protestatar a murit la cateva zile dupa ce a fost spreiat cu gaze lacrimogene, probabil de la o distanta mai mica fata de cei 2 metri minim, prevazuti in regulament (judecand dupa multiplele filmari in care apar jandarmi spreind in fata protestatari de la distanta mica)... Dupa toate acestea si multe altele, tot protestatarii sunt cei care au fost violenti??? Pai in cazul acesta, daca jandarmii nu au comis nici o neregula, de ce clasati dosarul??? Judecati-l si faceti dreptate in vazul intregii tari!
    Dar voi nu vreti asta, pentru ca e limpede ca aveti multe de ascuns! Rusine justitiei din Romania!
  • -18 (24 voturi)    
    Romanul a mers cu copilul in spate... (Marţi, 2 martie 2021, 15:43)

    newlook [utilizator]

    Romanul a mers cu copilul in spate la o manifestatie ce se anunta cel putin "dura" cu saptamani inainte.

    In orice tara civilizata, daca faci asa ceva ... decazi din drepturile de parinte...dar hey, am zis "tara civilizata", nu "talibanat carpatin".
    • -1 (5 voturi)    
      Cativa romani care au crezut in cauza (Marţi, 2 martie 2021, 17:09)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Au mers cu copiii si cainii de companie, asa se indruma pe Facebook ca va fi o chestie pasnica, un protest model etc.

      Insa cand Talibanatul de care pomenesti si-a dat arama pe fata, oamenii au fugit mancand pamantul cu copii si caini cu tot ca doar nu erau nebuni sa lase copiii pe dreapta si inceapa sa dea foc la pubele de gunoi si mobilier stradal.

      Apoi daca se aplica legile din tarile civilizate in Romania ...ai sa ramai surprins cati parinti vor fi decazuti din drepturile parintesti fara sa fi participat la proteste...doar asa analizand simpla existenta de zi cu zi.
  • +20 (22 voturi)    
    Dosarul Coruptia in Romania ramane CLASAT (Marţi, 2 martie 2021, 15:43)

    Parzivall [utilizator]

    Asta e titlul corect. Revolutia 89, clasat, Mineriadele, clasat, Pullaniadele aka 10 August si altele, clasat. Ce tara faina, ce conducatori dom'le!!!!
  • +17 (19 voturi)    
    Se aude, Rareș Bogdan? (Marţi, 2 martie 2021, 15:45)

    Tutea [utilizator]

    Asta că tot vituperai, din studioul Realitatea Tv. dreptul românilor la aflarea adevărului și a vinovaților, despre 10 august. Au apus vremurile acelea... Atunci nu mergeai cu BMW seria 7 de VIP, de la clădirea aeroportului Otopeni până la scara avionului. Erai de-al nostru, nu de-al lor. "Votați PNL pentru aflarea adevărului!" "Vă promit dreptate pentru victimele din 10 august 2018!" și câte alte vorbe goale și promisiuni deșarte. A cam venit timpul să-ți vezi de trotuarele spălate cu șampon din Strasbourg și Bruxelles și de pantofii tăi de lac și să ne lași. Din când în când, poți să te ștergi cu batistuța ta pe la guriță că ți-au rămas urme de... la câte ai tot promis! Sunteți la fel - USL până în măduva oaselor.
    • +6 (8 voturi)    
      Dupa blockarea Shoshoakai, Raresheluu (Marţi, 2 martie 2021, 18:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Este Noua Femeie Isterica a Politicii Dambovitene
  • +6 (18 voturi)    
    Ati protestat degeaba, fraierilor, hahaha (Marţi, 2 martie 2021, 15:47)

    emil bobu [utilizator]

    Ati iesit in strada sa aparati justitia, acum sunteti si batuti si cu banii luati.

    Unde va credeti?

    Romania e tara de jmekeri, sa stiti, n-aveti ce cauta in Romania daca sunteti oameni cinstiti.
    • +1 (7 voturi)    
      De ce? (Marţi, 2 martie 2021, 17:09)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      De ce ai mai multe remarci din initiativa proprie? Daca aveai o remarca ce continea mai multe idei, sau o adaugare si cateva raspunsuri la alti utilizatori, era normal... Dar avand mai multe comentarii cu mesaje diferite imi da de gandit ca ai fi un troll care e platit sa inflameze spiritele, sa determine romanii sa emigreze astfel slabind statul... Inapoi in Sovietistan cu tine! Romania isi va reveni!
  • +13 (19 voturi)    
    unde dintre cele mai CORUPTE (Marţi, 2 martie 2021, 16:01)

    cristi_an [utilizator]

    tari din lume!
    O tara de lumea a 3-a...o mlastina
  • +19 (23 voturi)    
    Sa va fie rusine cu complicitatea voastra morala (Marţi, 2 martie 2021, 16:05)

    Ovidiu M [utilizator]

    Daca eu aflat la 200 de metri de cordonul de jandarmi, care protestam pasnic, s-a intamplat sa fiu la mai putin de 1.5m de locul a cazut o canistra din aceea cu gaz, sunt complice moral cu cineva care, poate, s-a luat la harta cu jandarmii, apoi judecatorii ori nu au masura cuvintelor folosite, ori sunt pur si simplu ticalosi.

    Erau poate cateva mii de persoane intre mine si jandarmi. In jurul meu erau doar persoane pasnice, barbati, femei si copii, eu insumi eram cu o prietena acolo. Singura complicitate morala era, eventual, ca eram cu totii impotriva lui Dragnea si a PSD. Ah... si ca nu ne-am dus acasa cand ne-au rugat ei sa mergem acasa. Pentru ca asa e la proteste, cand iesi ca nu mai poti sa stai si sa suporti nedreptatea si un nea politistul iti spune prin portavoce sa te duci acasa... te duci, nu?

    Eu nu cred ca un judecator nu are masura cuvintelor.
  • +16 (20 voturi)    
    Ca asa se face Justitia in Romania... (Marţi, 2 martie 2021, 16:09)

    Olyx [utilizator]

    unii "cad" mereu in picioare si pe ei nu ii "atinge" bratul legii romanesti. Cum ar zice romanii, "s-a pus batista pe tambal" in acest dosar. Nu ca ar fi prima oara insa ma asteptam ca noua guvernare sa faca LUMINA in cazul asta atat de sensibil pentru romani si nu sa "bage" in bezna pe toti...RUSINOS !
  • +14 (20 voturi)    
    sa tot incalci legea (Marţi, 2 martie 2021, 16:22)

    liviu_ [utilizator]

    mai ales daca esti jandarm...

    mineriada, acum asta...

    in romania e chiar incurajat sa te p... pe populatie...
    auziti da impozite vreti jegurilor!
    • +5 (9 voturi)    
      practica (Marţi, 2 martie 2021, 18:29)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      mictionarii pe propria populatie este mostenire din anii 50 ! Deh, binefacerile culturii de la Est de Nistru !
  • +16 (20 voturi)    
    oricum (Marţi, 2 martie 2021, 16:52)

    liviu_ [utilizator]

    eu mi-am invatat lectie si am inteles apropoul judecatorilor...

    de acum incolo orice se intampla nu mai apar justitia...
    cu alte cuvinte... mai baieti... o sa vina vremea in care si voi o sa fiti in kkt si dracu va mai apara .

    sa nu uitam ca am vost batuti pentru ca am aparat justitia si justitia tocmai s-a pishat pe noi! concluzia e simpla: lasati justitia sa moara!
    cu alte cuvinte nu o sa mai protestez de justitie decat cu urmatoarele exceptii: pentru taierea pensiei speciale, pentru cresterea varstei de pensionare, pentru cresterea raspunderii si ale pedepselor pentru greselile masistratilor (observatie: prin magistrati eu inteleg avocati, procurori, judecatori).

    sa nu va credeti invinccibili magistratilor... ca si minerii erau pe cai mari in 90 si acum e vai de cau lor... voi urmati!
  • 0 (6 voturi)    
    oricum (Marţi, 2 martie 2021, 17:06)

    liviu_ [utilizator]

    interesant e ca avem o justitie in care daca un procuror retrage la un moment dat un dosar pa...
    ala nu e cercetat, si dosaru e mort si ingropat...
    foarte "misto" "gandita" "justitia"
  • +7 (11 voturi)    
    Probabil PNL (Marţi, 2 martie 2021, 17:09)

    SKBjull [utilizator]

    este la doar câteva luni distanță să folosească Jandarmeria în același mod ca și înaintașul Dragnea...

    Mai sunt oameni care știu despre 1907, nu s-a schimbat absolut nimic. Aceiași mizerie de partid, aceleași apucături.

    Mulțumim Rareș Bogdan, astăzi s-a făcut dreptate.
  • +10 (12 voturi)    
    mineriadele lui ilici continua (Marţi, 2 martie 2021, 17:19)

    Coco Whistle [utilizator]

    doar ca de data asta poarta uniforme de jandarm si in continuare abuzurile demne de rusia moderna sint acoperite de o justitie a premiantilor. nu schimbam nimic fara o noua revolutie. ei nu o vor face ptr noi...
  • +5 (9 voturi)    
    Justiția care umilește (Marţi, 2 martie 2021, 17:51)

    muvis [utilizator]

    Ministrul justiției și-a luat porția de gaze de gaze de la jandarmi.

    Nicușor Dan a promis în campanie că jandarmeria va plăti pentru umilirea bucureștenilor.

    Asta nu poate fi lăsată așa. Și usr și plus au oameni mai deștepți și cu valori morale mai solide decât judecătorii. Între timp aflam cum ajung judecători hoții de examene de la Drept. Nu merge lăsată așa.
  • +4 (6 voturi)    
    memento (Marţi, 2 martie 2021, 18:13)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Au atacat cu sete, ca la război, oameni fără apărare, sub comana unui scelerat plesnind de satisfactie. Nu se poate uita, oricâte mușamalizări se comit.
  • +3 (7 voturi)    
    Ha (Marţi, 2 martie 2021, 18:15)

    RaduMischie [utilizator]

    Sa va aduceti aminte asta data viitoare cand mai vreti sa iesiti in piata pentru independenta justitiei.
    Magistratii au stat mereu la caldurica, in loc sa fie primii care sa protesteze ca li se ia independenta.
    Acum dau si cu mucii in fasole. Fie ca au fost procurorii prosti care au facut dosarele, fie ca au fost judecatorii prosti care nu au citit, este vorba de magistrati care au trantit dosarul asta.
  • +3 (7 voturi)    
    .. (Marţi, 2 martie 2021, 18:22)

    mazgalici [utilizator]

    asta e justitia pentru care ati iesit in strada !
  • +4 (8 voturi)    
    Acuzatia: Instigare la luare de mita. (Marţi, 2 martie 2021, 18:25)

    Lucky1 [utilizator]

    8 ani de inchisoare pentru ca altul ia mita. Ma intreb, cum au probat? Au inregistrari cu "momentul instigarii", sau doar niste martori care declara instigarea?
    Romania, este o mare mocirla. Odata intrat in ea, nu mai ai scapare.
    Asa a fost si pe timpul comunismului, puteai fi condamnat daca cineva ordonase acest lucru, fara sa ai vreo culpa sau, puteai sa scapi de condamnare, daca cineva punea o vorba buna . La fel si azi, maine si de-a pururi si in vecii vecilor, amin!
  • +1 (5 voturi)    
    “BRAVO” JUSTITIE ROMANA! (Marţi, 2 martie 2021, 19:58)

    mbembe [utilizator]

    mai avem pretentii la rusi?
  • +9 (11 voturi)    
    Predoiu (Marţi, 2 martie 2021, 20:13)

    yol [utilizator]

    o numeste pe Hossu la diicot, desi procedura de numire era facuta de Buborel si contestata de toata lumea, chiar si de catala. Dupa, Hossu il deleaga pe Doru Stoica care claseaza doasarul.
    Deci, pnl-ul il pune Predoiu, predoiu pe hossu, hossu pe stoica, si gata, dosarul s-a evaporat.
    Acum probabil pnl-isti vor da vina pe Stelian Ion.
    PNL=PSD, din toate punctele de vedere....
  • +3 (5 voturi)    
    Perfect (Marţi, 2 martie 2021, 20:41)

    PureWhite [utilizator]

    Pentru ca suntem slabi si acceptam, asa o sa se intample si pe viitor.
  • +5 (5 voturi)    
    O singura cale (Marţi, 2 martie 2021, 21:36)

    DANTEU [utilizator]

    Exista o singura cale de a arata ca nu acceptam o asemenea solutie.
    Aceea pe care am folosit-o in cazul Ordonantei 13.
    Imediat dupa ridicarea starii de alerta trebuie sa mergem inapoi in strada.
    Cu sanse infime de a schimba hotararea, dar pentru a arata ca nu obosim si nu renuntam.
    Daca nu vom reactiona inseamna ca ei au castigat. Din nou.
  • +4 (4 voturi)    
    Vinovatii nu vor scapa . (Marţi, 2 martie 2021, 21:50)

    Bradisor [utilizator]

    Chiar daca cu mare intarziere adevarul va iesi la soprafata..Toti sunt tineri si e timp suficient sa sa stea si la puscarie.
  • 0 (2 voturi)    
    Summum jus, summa injuria (Marţi, 2 martie 2021, 21:58)

    ucun [utilizator]

    Si stai si te gandesti.... Oare domnul din Onesti nu avea dreptate ? Poate a asteptat ca justitia sa-i faca dreptate. Poate spera ca cei vinovati sa fie pedepsiti . Si vazand ca nu se intampla nimic, a actionat asa cum i-a dictat constiinta. Comparatia este fortata, dar nedrepatile justitiei sunt naturale. La fel si neputinta care se transforma in gesturi disperate si ilogice.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai multa (Miercuri, 3 martie 2021, 0:31)

    My50cents [utilizator]

    Pensie speciala la domnii magistrati
    E imaginea vie a expresiei si f***tsi cu banii luati