DOCUMENT Spania, scoasă de pe lista țărilor pentru care se impune carantina de 14 zile la sosirea în România

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 10 august 2020, 20:18 Actualitate | Esenţial


Testare Covid-19
Foto: Sumit Sanyal/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
​Comitetul Național pentru Situații de Urgență a aprobat luni hotărârea prin care s-a decis eliminarea Spaniei de pe lista țărilor pentru care se instituie măsura carantinei pentru persoanele care sosesc în România.

Decizia vine după ce în cursul dimineții Spania fusese inclusă pe lista galbenă de risc epidemiologic, pentru care era nevoie de carantină la intrarea în România.

De asemenea, a fost luată decizia ca instituirea carantinei pentru persoanele care sosesc în România din zonele de risc epidemiologic ridicat să se adopte prin Hotărâre a Comitetului Național pentru Situații de Urgență, pe baza situației emisă de Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor și a propunerilor formulate de Institutul Național de Sănătate Publică.

La emiterea acestor decizii vor fi luate în considerare toate implicațiile asupra sănătății publice și vor fi analizate aspectele socio-economice generate de instituirea măsurii de carantinare.

În cazul în care situația o impune, decizia privind instituirea carantinei pentru cetățenii care se întorc în România poate fi luată pentru anumite zone sau regiuni administrative din statele cu risc epidemiologic ridicat.

CONSULTĂ AICI HOTĂRÂREA COMITETULUI NAȚIONAL PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10863 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    pai normal (Luni, 10 august 2020, 20:31)

    marchiza [utilizator]

    Daca factorii de decizie stau prost cu aritmetica de casa a 2-a. Spania sta mai bine decat Romania la numarul de cazuri pe locuitor!!!
    • +5 (9 voturi)    
      ... spania pe val din nou... (Luni, 10 august 2020, 20:52)

      _Sherlock_ [utilizator] i-a raspuns lui marchiza

      Retarzi functionali.... ca si aia cu scoala: e zona
      verde cand avem 1 caz la 1000, nici sa copieze nu
      sunt buni, in tarile care au impus o astfel masura,
      statistica e clara: <10 la 100 000..... Da na', astia nici
      aritmetica de baza nu o stiu... sunt curios alea 80 de
      miliarde sunt miliarde sau poate doar
      80 de milioane ... :)
  • +13 (13 voturi)    
    Adica... (Luni, 10 august 2020, 20:45)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Dimineata s-a luat o masura si dupa amiaza s-a luat masura inversa?

    Ar fi de �� daca nu ar fi de ��.
  • +7 (9 voturi)    
    O tara plina de cretini... (Luni, 10 august 2020, 21:01)

    ggiiggii [utilizator]

    majoritate sunt in institutiile statului.....
    • +5 (5 voturi)    
      Cretini.... da' multi! (Luni, 10 august 2020, 23:33)

      Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Da, da, majoritatea cretinilor sunt in institutiile statului. Si sunt platiti cu salarii grase, care nu s-au diminuat cu nici macar 5% pe timpul pandemiei desi majoritatea au taiat frunze la caini de la jumatatea lui martie pana acum, deci 5 luni. Salariul ala gras si nediminuat e platit de mine, de tine si de slti vreo 4-5 milioane de fraieri. Si vine intrebarea: oare nu ne meritam soarta?
  • +6 (6 voturi)    
    Joaca de-a lista (Luni, 10 august 2020, 21:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asa comitet, asa lista.
  • +2 (4 voturi)    
    per regiune (Marţi, 11 august 2020, 14:29)

    jescu [utilizator]

    Mare parte din Spania e mai rosie ca Romania, si alta parte din Spania e mai verde decat Romania. Poate trebuia facut cum au facut nemtii, per regiune(pentru Romania judete) si nu per tara.