​Dosarul 10 august. DIICOT redeschide ancheta în cazul șefilor Jandarmeriei. Soluția de clasare, infirmată

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 4 august 2020, 16:04 Actualitate | Esenţial


10 august
Foto: Digi 24
​​Sefa DIICOT, Giorgiana Hosu, a dispus infirmarea soluției de clasare a acuzațiilor vizându-i pe șefii jandarmeriei în dosarul 10 august. Astfel, se reia urmărirea penală împotriva acestora.

Astfel, potrivit unui comunicat al DIICOT, s-a decis infirmarea soluției de clasare sub aspectul săvârșirii de către Laurențiu Cazan, Chirică Mihai și Sebastian Cucoș a infracțiunilor de abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă, participaţie improprie la fals intelectual, participaţie improprie la uz de fals, complicitate la abuz în serviciu și complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă.

În cazul celor trei se redeschide urmărirea penală.


La aproape 2 ani de la reprimarea violentă a mitingului diasporei din Piața Victoriei, procurorii DIICOT au clasat parțial, pe 15 iulie, dosarul 10 august. Procurorii DIICOT spun că nu există probe că a fost vorba despre o tentativă de lovitură de stat, așa cum a susținut Jandarmeria Română.

DIICOT, care a preluat acest dosar în urmă cu mai bine de un an, susține și că nu ar fi fost pregătită din timp reprimarea protestului, așa cum au afirmat o parte dintre manifestanții care au făcut plângeri penale împotriva jandarmilor. Prin urmare, conducerea Jandarmeriei de la acea vreme a fost scoasă de sub urmărire penală.

Au scăpat atunci de urmărirea penală colonelul Gheorghe Sebastian Cucoş, fost prim adjunct al Jandarmeriei Române, maiorul Laurenţiu Cazan, fost director general al Direcţiei Generale de Jandarmi Bucureşti, colonelul Cătălin Sindile, fost şef al Jandarmeriei Române și comisarul şef de poliţie Mihai Dan Chirică, fost secretar de stat în MAI pentru relaţia cu prefecţii.

CITEȘTE ȘI:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9069 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    Lupte crancene. Incepe sa bata briza schimbarii? (Marţi, 4 august 2020, 16:09)

    Doru1963 [utilizator]

    Ma intreb ce lupte subterane greucene se dau, in prag de alegeri. Amenintari, polite de platit, etc.
    • +12 (18 voturi)    
      Pianuu a devenit incet pe scari (Marţi, 4 august 2020, 16:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      in Sectorul 6, ma astept si la atacuri la jugulara
    • +14 (18 voturi)    
      Copii si bunici gazati la ordin politic (Marţi, 4 august 2020, 17:15)

      gab3 [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      deci pentru cei care nu au fost acolo dupa cum se vede din toate filmarile in centru erau trimisi cateva zeci de agitatori care sa justifice artileria grea.

      Dar demonstrantii PASNICI erau pe margini, pe trotuare cu miile. Si ce au facut fortele trimise de partidul rosu? au lansat cartuse iritante la picioarele celor pasnici. de exemplu pe trotuarele de pe Calea Victoriei unde toata lumea statea compacta si cuminte s-au trezit cu aceste cartuse. Sincer, nici nu aveau cum sa le arunce ci sigur au trimis pe unii in civil sa le lase pe jos.Nu puteai sa respiri. Bunici cu copii lor de mana inecandu-se, chiar si ambulantele de la 112 erau gazati. Cateva zile m-a ars gatul desi statusem cuminte pe un trotuar. Acum dupa un an cand fac efort am probleme cu respiratia desi inainte nu aveam. Nu stiu cu ce au dat dar erau gaze de razboi date pe trotuare in civili pasnici!

      Ce a fost acolo a fost represiune, abuz al statului asupra cetatenilor. Nu aveau nici o justificare. Cum poti sa clasezi asa ceva?? Si agitatorii care faceau teatru si cei care au trimis sa gazeze civilii ar trebui judecati aspru.
      • -16 (20 voturi)    
        Unde?! (Marţi, 4 august 2020, 20:58)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui gab3

        Toate imaginile de pe youtube sunt fie filmate de departe și nu se prea poate spune ce se întâmplă, sau sunt filmate din spatele cordonului de jandarmi care jandarmi sunt atacați continuu de cocalari. Niciunde n-am văzut bunicii și nepoțeii din poveste. Ai tu vreoun link? Atât cât se vede din înregistrări replica jandarmilor pare destul de modestă și limitată. Nicidecum „masacrele” despre care spunea media.

        E foarte posibil ca PSD să fi aranjat trimiterea de provocatori care au atacat jandarmii. În imagini apar indivizi cu ochelari de scafandru, măști pe față, căști, etc. pregătiți de circ exact ca Antifașii din SUA

        Oricine i-ar fi trimis pe ăștia responsabilitatea tot organizatorilor îi revine. Dacă au văzut că lucrurile scapă de sub control trebuiau să întrerupă mitingul să le ceară oamenilor decenți să plece și să-i lase în offside pe provocatori. Nicidecum nu trebuiau să-l lase pe provocatori să o pună ore în șir de violență
        • +7 (15 voturi)    
          Tu esti o sluga angajata la MAI (Marţi, 4 august 2020, 22:37)

          emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Nimeni altcineva n-ar fi atat de ticalos.
        • +7 (13 voturi)    
          Responsabilitate zici (Marţi, 4 august 2020, 23:30)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Ca si responsabilitatea Moscovei pentru postarile tale!
          • 0 (2 voturi)    
            Da, responsabilitate zic (Miercuri, 5 august 2020, 14:11)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

            Hai Ivan Dimitrievici,

            Ce ar fi să ne areți totuși un link cu bunicii și nepoțeii gazați de jandarmi. Că în ce am găsit eu ei nu prea se văd.

            https://www.youtube.com/watch?v=D-iNNgyndMs
    • +10 (12 voturi)    
      Hmmmm.... (Marţi, 4 august 2020, 17:18)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      Sau un mic scenariu pus pe tapet pentru a
      pregati aparitia unui erou al dreptatii in prag de alegeri locale / parlamentare ...
      Sa vedem cine se impauneaza cu " victoria " .
      ...
      Chiar daca nu apare " eroul " , poate dura alti 2- 3 ani pana la incheierea " cercetarilor " , pentru ca subiectul sa dispara din atentia publicului si sa se poata da o rezolutie asemanatoare ...
      Vezi dosarul Revolutiei , Mineriadei , Microsoft ,...
      De ce am crede ca acum va fi " pe bune " , dupa ce in prima faza , dupa 2 ani , a fost - in cel mai grosolan mod posibil - " la misto " ...
      Fara pic de jena sau intentie de a salva macar aparentele ...
      A fost o declaratie pe fatza - iata cine e Jupanul in Ro ...
      Si nimeni nu o sa-l intrebe nimic pe distinsul procuror Doru Stoica , cel care a scris mizeria aia ...
      Pentru ca are imunitate ...
      Si salariu / pensie speciala ...
    • -3 (17 voturi)    
      Vin alegerile (Marţi, 4 august 2020, 18:15)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      și mai sunt de prostit niște proști, altfel PNL își pierde tot electoratul.
      După alegeri, „fapta nu există”.....
    • 0 (8 voturi)    
      Eu ma intreb de ce nu se trimite dosarul (Marţi, 4 august 2020, 18:50)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      parchetelor militare
    • -1 (7 voturi)    
      Eu ma intreb de ce nu se trimite dosarul (Marţi, 4 august 2020, 18:50)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      parchetelor militare
  • +24 (30 voturi)    
    Giorgino, vezi ce inseamna sa te ia mass-media (Marţi, 4 august 2020, 16:16)

    Susufler0 [utilizator]

    in primire iar tu sa ai un barbat cu oaresce bube in cap si fro' cativa scheleti in dulap ?!! :))))))))
    • +6 (14 voturi)    
      @Scara spune "dincolo" (Marţi, 4 august 2020, 16:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ca ar fi Freddy Mercury ...dosnice dulapuri )))
      • +1 (3 voturi)    
        Am citit ! (Marţi, 4 august 2020, 17:19)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu's ce sa zic ! Nu stiam...
  • +19 (25 voturi)    
    ... (Marţi, 4 august 2020, 16:18)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Astia joaca alba-neagra cu rabdarea noastra.
  • +17 (27 voturi)    
    alba-neagra pe bani multi .....bani (Marţi, 4 august 2020, 16:25)

    viziru [utilizator]

    alba-neagra pe bani multi .....bani platiti de fraierii de romani cinstiti …….
    • +2 (4 voturi)    
      Romanii de ce voteaza cu hoti? (Marţi, 4 august 2020, 22:38)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Ar putea sa voteze cu USR/PLUS, dar nuuuu, ei vor sa fie jefuiti.
  • +18 (22 voturi)    
    Toți anchetații penal sunt (Marţi, 4 august 2020, 16:25)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    puși la dispoziție? Sau sunt imuni?
  • +24 (34 voturi)    
    trebuie sa plateasca (Marţi, 4 august 2020, 16:26)

    dan.c [utilizator]

    Cei care se credeau sclavi la stapanul Dragnea trebuie sa plateasca.
    Poate in felul acesta, pe viitor, vor fi mai putini cei care vor considera ca sunt in functiile alea ca sa slujeasca stapanul politic, iar nu publicul care le plateste salariile.
    Jandarmeria, Avocatul Poporului, CCR, Inspectia Judiciara, o mare parte dintre judecatori = carpe de sters pe picioare. Otrepe.
    • +11 (15 voturi)    
      Nu numai (Marţi, 4 august 2020, 17:43)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Eu vreau sa plateasca inclusiv procurorii experti care au scris toate gunoaiele alea despre protestatari si care au decis ca nu are sens sa mai continue ancheta si sa fie dat la clasat.
  • +11 (19 voturi)    
    Heh-he, (Marţi, 4 august 2020, 16:33)

    Astazi [utilizator]

    bate vantul schimbarii. Mai stiti, "Toate panzele sus!", marea albastra...
  • +9 (17 voturi)    
    Stefania Dragostea Mea (Marţi, 4 august 2020, 16:36)

    un domn [utilizator]

    unde esti breh ?
  • +19 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 4 august 2020, 16:38)

    [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      "urgent dat afara din magistratura" (Marţi, 4 august 2020, 17:46)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui

      Uite problema din Romania.
      Toti "jupanii" astia sunt agreati, acceptati cu argumentul ca "lasa-l ca se descurca si el".

      De ce nu ai spus "judecat si pedepsit"? Braindamage?
  • +15 (29 voturi)    
    draga mea, (Marţi, 4 august 2020, 16:44)

    gurka [utilizator]

    asculta-ma,ancheta trebuie sa inceapa de la capii mafioti/bolsevici,din acel moment,carmen dan,dancila,iordache,serban nicolae,toti provocatorii psd/prm/ald-isti,nume multe si marunte!altfel?praf in ochii democratiei,ai oamenilor liberi care gandesc si MUNCESC.povesti,se va gasi un motiv de clasare,de neincepere...am incredere in tine!chiar credeti ca se va face dreptate vreodata,ca la Colectiv,mineriade,revolutie(a fost revolutie pentru cei care au vrut libertate cu adevarat)?
    ps.m-am inflamat degeaba,stiu
  • +11 (13 voturi)    
    Da (Marţi, 4 august 2020, 17:10)

    Luk [utilizator]

    Stai sa treaca alegerile si il claseaza iar.
    • -1 (3 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 5 august 2020, 9:39)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Iar ii dau dreptate lui Luk, o fi ceva in aer.
      Da, se claseaza iar daca iese PSD si PNL cu majoritate. Daca nu, se judeca si condamna.
      Si se si curata justitia de cartite mafiote.
  • +6 (12 voturi)    
    .... (Marţi, 4 august 2020, 17:16)

    ak33 [utilizator]

    Gerogiano , demisia , se vede incompetenta , ai incercat sa ii faci scapati , nu?Ancheta si daca esti complice la bulau alaturi de cucos sindile si restul
  • +11 (19 voturi)    
    Doar un dosar penal? (Marţi, 4 august 2020, 17:21)

    comentacu [utilizator]

    Eu as vedea mai multe dosare. O data cel impotriva Jandarmeriei si altul(ele) impotriva celor care au incercat sa zadarniceasca tragerea la raspundere a celor care au actionat organizat impotriva populatiei (la comanda politica), prin clasarea fie si partiala a dosarului principal.
  • -1 (7 voturi)    
    nu ma mira... (Marţi, 4 august 2020, 21:33)

    Gigi Kent [utilizator]

    Probabil va fi reinchis la loc dupa alegeri.
  • +4 (6 voturi)    
    n-a fost reprimare cu premeditare?! (Marţi, 4 august 2020, 23:10)

    revo [utilizator]

    atunci de ce au adus jandarmi de la Cuca Macaii, din fieful lu' Vulguta, si de ce le-au ascuns numerele de pe cascheta?
  • +1 (3 voturi)    
    Alba-neagra autentica (Marţi, 4 august 2020, 23:58)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    De ce mai este acest dosar la DIICOT ? L-au luat de un an (in urma plangerii Jandarmeriei Romane ca ar fi fost lovitura de stat) de la Parchetul Militar, l-au facut praf si au incercat sa-i faca scapati pe toti sefii jandarmeriei. Cand au vazut ca e groasa si e an electoral se sucesc putin si infirma clasarea, dar atentie noua solutia va trebui confirmata de o instanta (aici din nou se va vedea competenta celui care a dat ordonanta). Dosarul s-ar muta din nou la SPM si urmarirea penala ar continua asupra celor care au acoperit numerele jandarmilor inscriptionate pe echipamente, au falsificat Jurnalul Actiunilor Operative si au incercat sa musamalizeze intreaga mizerie. Or, un maior si cu 3 complici nu puteau face toate astea de capul lor. Intr-un scenariu optimist ar putea sa fe singurii gasiti vinovati.