Viceprimarul Capitalei, despre poluarea din Bucureşti: Nu ştim de unde să o luăm, de unde să ştim?

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2020, 10:35 Actualitate | Esenţial


Aurelian Badulescu
Foto: Agerpres
Autoritățile își pasează responsabilitatea pentru poluarea record înregistrată luni dimineață în Capitală. În timp ce ministrul Mediului, Costel Alexe, susține că este responsabilitatea autorităţilor locale, viceprimarul Aurelian Bădulescu spune că nu știe care este sursa: "Nu ştim de unde să o luăm, de unde să ştim?".

"Sistemul Ro Alert nu a lansat nicio astfel de avertizare – este evident că e o sursă de poluare care trebuie identificată, dar să înţeleagă dumnealui (ministrul Mediului – n.r.) că doar el, cu instrumentele pe care le are, poate identifica. Garda de Mediu nu e la noi. Noi am vizionat pe camere intrările, axa celor trei aparate de măsurat, sectoarele 6, 5, 2... Ce ar putea să polueze în aşa hal? Nu am reuşit să identificăm. L-am rugat pe ministru să se asigure. Nu ştim de unde să o luăm, ce s-a întâmplat între 22 şi 2 dimineaţa", a declarat la Digi 24 viceprimarul Aurelian Bădulescu.

"De unde să ştim? Noi am investigat şi nu am găsit sursa", a adăugat Bădulescu.

Rețeaua națională și rețelele independente de monitorizare a calității aerului au înregistrat depășiri record ale poluării cu PM 2,5 și PM10 duminică noapte și luni dimineață. Pentru poluarea cu PM2,5, un praf foarte fin amestecat cu diverse substanțe, s-au înregistrat depășiri cu 900-1000% peste limitele maxim admise, datele fiind colectate și de senzorii oficiali din rețeaua națională, integrați în platforma airly.eu, iar pentru PM10, particule mai mari de praf, s-au înregistrat depășiri de aproape 800%. Și platforma aerlive.ro a înregistrat depășiri spectaculoase.

Ministrul Mediului, Costel Alexe, a susținut că poluarea record ar fi fost cauzată de un incendiu de vegetație pe o suprafață de 5.000 de metri la Crevedia, de un incendiu la Gara de nord, dar și de faptul că oamenii au ars cauciucuri în gospodăriile din jurul Capitalei. "E primăvară, lumea face curățenie prin curte și dau foc la tot ce găsesc”, a comentat el.

De asemenea, Alexe a susținut luni seară, la Digi 24, că monitorizarea calităţii aerului din Bucureşti nu cade în sarcina Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor, și a recomandat bucureştenilor ca, în fiecare dimineaţă, să verifice datele din Reţeaua Naţională de Monitorizare a Calităţii Aerului. Potrivit ministrului, Garda Naţională de Mediu va trebui să prezinte, până la sfârşitul acestei săptămâni, rezultatele verificărilor efectuate la operatorii economici care se ocupă de arderile de deşeuri.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6489 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Bădulescu Confirma Inepția ce îl Anima (Marţi, 3 martie 2020, 10:39)

    un domn [utilizator]

    Oxigen.....Oxigen...
    https://m.adevarul.ro/news/bucuresti/administratia-strazilor-continua-incaseze-vinieta-oxigen-gabriela-firea-anuntat-renunta-taxa-1_5e5956505163ec42718afe12/index.html
  • +14 (14 voturi)    
    Nu știm ... (Marţi, 3 martie 2020, 10:41)

    fdaniel [utilizator]

    Nu putem, nu avem, nu ne pricepem....

    Păi.. lăsați pe unii care știu mai mult decât să-și încaseze salariul!
    • +1 (1 vot)    
      Deseuri importate ilegal (Marţi, 3 martie 2020, 13:08)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      si imediat apoi limite de plouare depasite de 8-10 ori. Pricepeti?? Nu are cum din frunze si guma de mestecat sa creasca poluarea de 10 ori indiferent de conditiile meteo. Asta dc nu cumva ar aduce norii fumul de la juma' de furnalele din China.
      Acum, sunt 3 firme care pot arde asemenea cantitati. BAH e clar????
  • -10 (12 voturi)    
    nu v-a convenit taxa de poluare (Marţi, 3 martie 2020, 10:47)

    Stefan534324 [utilizator]

    .. era pusa de firea, deci nu era buna. acum v-ati trezit ca pierdem ani din viata?
    • +4 (4 voturi)    
      Este In Vigoare Breh (Marţi, 3 martie 2020, 12:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

      DUamna Gabi doar din gura a Anulat O !
      https://m.adevarul.ro/news/bucuresti/administratia-strazilor-continua-incaseze-vinieta-oxigen-gabriela-firea-anuntat-renunta-taxa-1_5e5956505163ec42718afe12/index.html
  • +12 (12 voturi)    
    atunci (Marţi, 3 martie 2020, 10:51)

    Anonym [utilizator]

    mars acasa, lasa pe altii care vor si pot
  • +11 (11 voturi)    
    va dau eu un indiciu... (Marţi, 3 martie 2020, 10:51)

    qwerasdf [utilizator]

    unde puteti sa gasiti responsabilii... incepeti prin a cauta la primarie, posturile de vârf! acolo se gasesc toti netrebnicii
  • +14 (14 voturi)    
    Pai exact de-aia esti viceprimar al Capitalei... (Marţi, 3 martie 2020, 11:00)

    Cataleya [utilizator]

    ...pt ca nu stii nimic si nici nu te intereseaza sa afli ceva.
    Timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim.
  • +15 (15 voturi)    
    daca nu poti ia pastile de putut (Marţi, 3 martie 2020, 11:02)

    BogdanAngheluta [utilizator]

    Daca nu poti ia pastile de putut.O mare gasca de impotenti in PMB
  • +7 (7 voturi)    
    DIN NOU AZI (Marţi, 3 martie 2020, 11:14)

    BlueX [utilizator]

    azi 03.03.2020 de la ora 10 se vede din nou acel smog in partea de nord a bucurestiului.. vad ca nimeni nu zice nimica
    • +6 (6 voturi)    
      ieri a fost un soc! (Marţi, 3 martie 2020, 12:17)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      In noapatea de Duminica spre luni s-a simtit in apartament, nu mai puteai sa respiri.
      Iar dimneata inspre Gara vedeam norul de "smog" si nu pricepeam ce este.
      Dar acum ne-am obisnuit, este o caracteristica a Capitalei, la fel ca si traficul blocat ... nu mai zicem nimic pentu ca face parte din realitatea cotidiana!!!
      • +5 (5 voturi)    
        Azi, ora 12 26 Militari (Marţi, 3 martie 2020, 12:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        la Intersectia Lujerului

        daca te urci pe cea mai inalta terasa

        NU

        se

        vede

        Casa Scanteii !

        de obicei se vede pana acolo !
  • +10 (10 voturi)    
    Interesant concept. (Marţi, 3 martie 2020, 11:15)

    asavreau [utilizator]

    Viceprimarul nu știe.Să întrebe,poate știe Primarul !Ăștia nu au vrut să fie Primar și Viceprimar pentru a face lucruri bune pentru Bucureșteni,ci pentru ei.Spre știința vicelui delăsător,poluarea cu pulberi se rezolvă prin măsuri administrative civilizate-măturat,spălat străzi.Și nu movilele făcute la așa zisa modernizare a străzilor,movile care vor curge pe asfalt și când plouă vor face mocirlă și când este uscat fac praf,adică pulberile care ne fac viața un chin.Dar d-l vice nu-i acolo ca să facă viața Bucureștenilor frumoasă.Nu,el face viața frumoasă lui Gabi Firea șefa lui și câtorva mahări pesediști care l-au promovat.
  • +3 (3 voturi)    
    :)))) (Marţi, 3 martie 2020, 15:54)

    I [utilizator]

    fratica, noi aicisea am venit sa furam bani nu sa stam de paza fratica