Tânără amendată de Jandarmerie pentru organizarea protestului din 10 august de la Cluj: În total mi-au dat amenzi de 9.000 lei

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 12 septembrie 2019, 11:58 Actualitate | Esenţial


protest cluj
Foto: Facebook
Organizatoarea protestului din 10 august de la Cluj-Napoca spune că a fost amendată cu 2.500 de lei de către jandarmi pe motiv că mitingul nu ar fi fost înregistrat, iar ea a refuzat să plece. Tânăra spune că până acum a primit de la Jandarmerie amenzi de 9.000 de lei.

Tânăra din Cluj, Ligia Roxana Mahalean, a scris pe Facebook că la sfârșitul săptămânii trecute a primit o nouă amendă de la jandarmi: "Tocmai am primit o nouă amendă de 2.500 de lei, pentru organizarea protestului și marșului din 10 august 2019 din Cluj. În total, mi-au acordat amenzi în valoare de 9.000 lei".

Ea le transmite jandarmilor că nu îi va notifica niciodată și nu le va cere "permisiunea" ca să apere valorile și principiile în care crede.

"În calitate de clujeancă și cetățean, eu nu am ce să negociez sau să discut cu voi drepturile noastre, piețele și străzile mele când e vorba de adunări publice. Să fiți fericiți dacă vă anunț la fața locului că decid să o iau la stânga sau la dreapta în marș (și asta din respect pentru alți participanți la trafic) (...)

Dar pentru 10 August, merită să vă spun că ați devenit mai mici și mai jalnici ca niciodată! La un an de la atacarea unor cetățeni pașnici de către Jandarmeria București pentru că au ieșit să apere statul de Drept, ați simțit nevoia să va solidarizați cu brutele voastre de colegi și să le legitimati acțiunile de atunci prin atitudinea voastră", mai scrie tânăra.

Ea adaugă că va contesta în instanță amenzile primite de la Jandarmerie.

Măsurile de ordine publică la protestul din 10 august de la Cluj-Napoca au fost asigurate de Gruparea Mobilă de Jandarmi Cluj.

Reprezentanții Jandarmeriei Cluj au declarat pentru Mediafax că tânăra a fost sancționată pentru "organizarea unui miting de protest nedeclarat și neînregistrat și a refuzat să părăsească adunarea la solicitarea jandarmilor”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3472 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Boc nu i-a pus pe jandarmi (Joi, 12 septembrie 2019, 12:01)

    un_carnat [utilizator]

    Sa-i bata pe protestatari.

    Sa mai zica cineva ca jandarmii sunt ok
  • +12 (16 voturi)    
    jandarmeria pumnului in gura (Joi, 12 septembrie 2019, 12:11)

    carmen_i [utilizator]

    Cand se strangeau pesedistii sa-l sustina pe Dragnea (in timpul proceselor de la ICCJ), parca Jandarmeria nu era asa de hotarata.
  • +8 (10 voturi)    
    la protestele (Joi, 12 septembrie 2019, 12:19)

    liviu_ [utilizator]

    pro psd
    mai aveau ptuin si le intindeau covoru rosu protestatarilor...

    cam ipocriti tovarasi jandarmi... cam ipocriti!
  • +8 (10 voturi)    
    Astia din jandarmerie... (Joi, 12 septembrie 2019, 12:32)

    Jolly Roger [utilizator]

    ...ies si ei la 39 ani la pensie pt treburile astea?
  • -7 (13 voturi)    
    Hmmm (Joi, 12 septembrie 2019, 12:57)

    Sah [utilizator]

    Asta este...legea trebuie respectata chiar si de catre hastagisti! ;)
    • +2 (8 voturi)    
      Si care e legea, poti preciza te rog? (Joi, 12 septembrie 2019, 13:43)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Apoi da, daca e miting organizat, sa zicem. Dar de mitinguri spontane ai auzit? Organizate, de fapt nici macar nu poti spune ca sunt organizate, pur si simplu lumea se anunta pe Facebook si altele si se aduna undeva. Apoi, cum bine zic cei de mai sus, alea pentru dragnea au fost inregistrate? Sau legea de care spui e valabila doar pentru unii, ca doar de, "unii sunt mai egali decat altii" a fost ridicat la rang de lege de catre psd-isti.
      • 0 (0 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 13 septembrie 2019, 4:07)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Interzis la mitinguri spontane. Magistraţii instanţei supreme au decis că adunările publice trebuie declarate în prealabil
        Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis, luni, că adunările publice trebuie declarate în prealabil, atunci când urmează să se desfăşoare în pieţe ori pe căi publice sau în alte locuri din vecinătatea sediilor sau imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat. Decizia e obligatorie.
        Magistraţii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie au admis, luni, recursul în interesul legii formulat de Colegiul de conducere al Curţii de Apel Bucureşti.
        Astfel, instanţa supremă a decis că există obligaţia de declarare prealabilă a adunărilor publice, atunci când acestea urmează să se desfăşoare în pieţe ori pe căile publice, respectiv drum public, parte carosabilă şi trotuar, sau în alte locuri situate în imediata vecinătate a sediilor ori imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat.
        • 0 (0 voturi)    
          Lasa ce spun astia, vreau legea (Vineri, 13 septembrie 2019, 14:15)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Sah

          care interzice adunarile nedeclarate si neautorizate. Si spune-mi te rog, cine trebuie sa declare asta? Deci apar anunturi pe Facebook, preluate si transmise mai departe de zeci, sute sau chiar mii de oameni, anunturi care spun de ex. "Hai sa ne adunam in Piata Victoriei". Toata lumea se duce acolo, deci e o adunare publica nedeclarata. Cine ar trebui sa o declare? Ca nu exista practic un organizator. Sau nu mai am nici macar voie sa ma duc in Piata Victoriei, ca vezi bine daca mai sunt acolo si alti oameni si se va considera ca e un miting neautorizat si voi fi amendat! Nu-ti dai seama ca e absurd??!! Deci chiar daca asa o lege ar exista ar fi absurd. Plus o multime de alte probleme care se ridica in acest caz, ca de ex. de la cate persoane in sus e considerata adunare: 5, 10, 100, 1000, 10000...?
    • 0 (4 voturi)    
      aham (Joi, 12 septembrie 2019, 17:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      cu exceptie protestele bosorogilor si slugilor psd (asa ca tine) ei nu tre sa respecte legea

      daca se rspecta legea, nu mai era nevoie de proteste tovarase!
  • -5 (11 voturi)    
    daca nu plateste (Joi, 12 septembrie 2019, 13:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    la puscarie!
    P.S. e nevoie de bani, caci pensiile lui Lazarica si Coldea trebuie platite la timp
    • +5 (7 voturi)    
      Din pacate nu ai dreptate... (Joi, 12 septembrie 2019, 14:40)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pai daca merge la puscarie, deci nu plateste, cu ce ii ajuta asta pe alde lazarica, coldea, parlamentari si pe toti cei cu pensii speciale? Eu as zice sa o trimita la munca fortata (pacat ca nu mai exista canalul), sa faca bani ca sa aiba de unde sa fie platiti cei de mai sus. Oricum, sa fie clar, in nici un caz sa nu se atinga de averile celor care au furat ca sa recupereze din bani. Banii aia stau foarte bine acolo unde sunt.
  • +2 (4 voturi)    
    Dictatura democratiei (Joi, 12 septembrie 2019, 15:06)

    Gabu [utilizator]

    Daca e democratie, atunci dreptul la libera intrunire sau
    protest, organizat sau spontan, ar trebui sa fie sfinte neinchistate de niciun fel de norme organizatorice!
    Actualele norme dupa care functioneaza jandarmeria denota faptul ca in Romania s-a instaurat la putere o corupta clasa politica ce incearca prin toate mijloacele sa ramana la putere pentru a-si garanta mentinere celor "agonisite".
    O necesara modificare a acestor norme ar trebui sa inceapa cu renuntarea la asa numita legitimare a individului pe strada exceptand cazurile de violenta.