Corespondență de la Strasbourg

​VIDEO Kovesi are sprijinul celui mai mare grup din Parlamentului European, pentru funcția de procuror al UE: „Gândindu-ne la capacitatea ei tehnică, o susținem”

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Marţi, 12 februarie 2019, 13:55 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
​Cel mai mare grup politic din Parlamentul European, cel al Partidului Popular European, o susține clar pe Laura Codruța Kovesi pentru funcția de procuror-șef al Parchetului European, a declarat, marți, la Strasbourg, vicepreședintele acestui grup, Esteban Gonzalez Pons, răspunzând unei întrebări din partea HotNews.ro.

La briefingul oficial al Grupului PPE de la Parlamentul European, reporterul HotNews.ro l-a întrebat pe vice-liderul care susținea conferința dacă acest grup o susține pe procurora româncă la șefia viitorului Parchet al Uniunii Europene.

„Ca să răspund foarte scurt, noi o susținem clar. Credem că abordarea politică trebuie să stea departe de alegerea procurorului european. Deci, numai gândindu-ne la capacitatea ei tehnică, o susținem”, a spus Esteban Gonzalez Pons, vice-lider al Grupului PPE.

Fostul procuror șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, s-a calificat prima pe lista scurtă a candidaților pentru funcția de procuror european șef. Comisia de selecție constituită la nivel european a transmis recent lista scurtă Parlamentului European și Consiliului Uniunii Europene, care trebuie să aleagă procurorul european, șeful Parchetului European.

Scrisoarea semnată de șeful panelului de selecție, Ulrike Haberl-Schwarz, este adresată astfel ministrului de justiție al statului care asigură Președinția Consiliului UE, nimeni altul decât Tudorel Toader, cel care a declanșat și obținut demiterea lui Kovesi din funcția de procuror-șef al Direcției Naționale Anticorupție din România.

Kovesi e urmată pe lista scurtă de 2 procurori: Jean-Francois Bohnert (Franța) și Andres Ritter (Germania).

„Calificarea și experiența acestor candidați s-au clasat cel mai sus pentru poziția de procuror-șef european (...), ținând cont de natura foarte specială a funcției pentru care au aplicat candidații” - se arată în scrisoarea comisiei de experți independenți ai Uniunii Europene.

Experții au votat această listă pe 1 februarie 2019, după ce au intervievat 11 candidați, care, la rândul lor, se calificaseră până la faza interviurilor, în cadrul unui proces de selecție mai lung.

Parlamentul European și Consiliul îl numesc de comun acord pe procurorul-șef european pentru un mandat de șapte ani, care nu poate fi reînnoit. Consiliul UE hotărăște cu majoritate simplă.

Misiunea Parchetului UE va fi combaterea fraudei împotriva finanțelor UE. Acesta va avea competența de a investiga și a urmări penal infracțiuni care aduc atingere intereselor financiare ale UE.

Parchetul European va efectua investigații transfrontaliere în cazuri de fraudă în care sunt implicate fonduri ale UE de peste 10 000 EUR sau în cazuri de fraudă în materie de TVA la nivel transfrontalier care implică daune de peste 10 milioane EUR.

Parchetul UE va lucra în strânsă colaborare cu autoritățile naționale de aplicare a legii. De asemenea, va colabora îndeaproape cu alte organisme precum Eurojust și Europol.

















22827 vizualizari

  • +73 (81 voturi)    
    Bravoo ! (Marţi, 12 februarie 2019, 14:09)

    un domn [utilizator]

    LCK Go - Go - Go / Il Vrem pe Draqnea la Bulau !
  • -58 (76 voturi)    
    și astfel (Marţi, 12 februarie 2019, 14:21)

    Mazeta [utilizator]

    Codruța Kovesi intră în categoriia marilor valori naționale care nu au fost recunoscute decât peste hotare, alături de Constantin Brâncuși, Emil Cioran și Matteo Politi.
    • +38 (42 voturi)    
      RIP for You (Marţi, 12 februarie 2019, 14:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nici nu iti dai seama cat de Mic ai ajuns Mazeta !
      pui alaturi de Un Impostor memoria Unor Oameni !
      Oameni care Au fost ANTI Sovietici !
      asa vedem caracteul tau hidos Sovietic !
    • +32 (36 voturi)    
      @Mazeta (Marţi, 12 februarie 2019, 14:38)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu, intra la subiectul « bolsevicii isi baga gheara’n gat ca pitigoiu’, de oftica » :))
    • +34 (38 voturi)    
      Pt ca europenii nu-s debilizati de Halena3 (Marţi, 12 februarie 2019, 14:40)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Panimayu?
    • +37 (37 voturi)    
      uita-te si plangi! (Marţi, 12 februarie 2019, 14:41)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      He! He!
    • +35 (35 voturi)    
      prostu nu e prost destul dacă nu e și fudul (Marţi, 12 februarie 2019, 14:56)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Alături de Brâncuși, Cioran e ok constatarea, Da vezi ca Matteo nu e valoare româna, doar a fost recunoscut pentru o șpagă grasă drept "valoare" . Ghici chiar unde și de cine?
    • +30 (32 voturi)    
      Vorbeste in numele tau! (Marţi, 12 februarie 2019, 15:06)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Meteahna veche comunista, orice activist vorbea in numele poporului.
    • +14 (14 voturi)    
      Napoleon al III-lea catre V Alecsandrii ministrul (Marţi, 12 februarie 2019, 15:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de externe a lui Cuza - februarie 1859: "Cătaţi a vă recomanda Europei prin înţelepciunea reformelor din lăuntru, precum v’aţi recomandat prin patriotismul de care aţi dat dovadă şi să vă pregătiţi, nu a silui evenimentele, ci a profita de cursul lor”.
  • +43 (43 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 12 februarie 2019, 14:41)

    ducu27 [utilizator]

    Oare ca procuror sef al UE poti inspecta anumite dosare in care au fost implicate fonduri europene? Sa luam ca exemplu...hmmm...nu stiu...Teldrum?
  • +28 (32 voturi)    
    Lista deschisa (Marţi, 12 februarie 2019, 14:42)

    daldepsd [utilizator]

    ... d-na Corina Cretu, d-nul Dacian Ciolos, d-na Laura Kovesi, d-nul Johannes Klaus, d-nul Emil Boc. Asa da! Ne mandrim cu ei nu pentru apartenenta politica ci pentru rezultatele lor. Si lista nu-I inchisa, insa asteptam fapte si nu vorbe. Atentie ce alegem, faptele conteaza.
  • +30 (32 voturi)    
    FELICITARI... (Marţi, 12 februarie 2019, 14:46)

    cepreudonim [utilizator]

    Felicitari LCK......

    ...si trolului de mai sus.....romanii isi recunosc valorile nationale....ROMANII.....am subliniat, sa inteleaga si slavii. s(c)lavii....
  • +36 (40 voturi)    
    Diferente (Marţi, 12 februarie 2019, 14:49)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Am aflat astfel indirect care este diferenta dintre experti si iexperti, respectiv evaluare si ievaluare.

    Al naibii stat paralel, a ajuns sa acapareze ditamai parlamentul european. Soros nu se lasa... vezi ce se intampla daca Antena 3 si Romania TV nu au anvengura europeana? Ar trebui sa se dea o OUG prin care sa se infiinteze ceva in acest gen, sa se afle si prin Europa adevarul
  • -42 (44 voturi)    
    inca (Marţi, 12 februarie 2019, 14:55)

    martel55 [utilizator]

    o dovada ca nu mai exista de fapt partide de stanga sau de dreapta, avem doar partide globaliste, anti nationale. pretinse ai aparatoare a statului de drept (dar din care lipsesce dreptul amjoritatii de a-si decide soarta si de anu fi traficata de niste politruci), in slujba corporatiilor si distrugerii natiunilor euorpene prin imigratie fara limite din africa si OM, si partide patriotice...nici o diiferneta intre PPE si PS sau ALDE sau Verzi la nivelul parlamentului european
    • +17 (19 voturi)    
      delir (Marţi, 12 februarie 2019, 15:46)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      de pensionar comunist
      • -9 (13 voturi)    
        De unde știi că-i pensionar? (Marţi, 12 februarie 2019, 18:38)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        Și comunist? Haitele care s-au „pensionat” la 45 de ani cum sunt?
        • +11 (11 voturi)    
          Evident, dupa postari (Marţi, 12 februarie 2019, 19:46)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui prec

          parca ar fi umbra rosie a lui vadim, ce nu ti-e clar ?
          Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
          • -10 (10 voturi)    
            Securică, pesedeaua îți dă salariu! (Marţi, 12 februarie 2019, 20:45)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui midufi

            Dacă nu erau haitele roșii, liftele acoperite nu pupau așa privilegii inimaginabile în țările civilizate!
        • -3 (3 voturi)    
          corect (Miercuri, 13 februarie 2019, 10:37)

          GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Ai perfecta dreptate.
    • +13 (13 voturi)    
      Asa e... (Marţi, 12 februarie 2019, 17:24)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      chiar nu mai au nici o jena europenii astia, niste prosti peste tot , nici o diferenta intre curentele politice europene . Dar asta numai cand e vorba de democratie si statul de drept (ei stiu sa aleaga pe cine trebuie) , ca in rest sunt diferente, sigur ca da, le stiu ei, nu mai trebuie sa le stii si d-ta....
    • +11 (11 voturi)    
      delir (Marţi, 12 februarie 2019, 18:16)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      de năimit KGB-istb !
  • -23 (25 voturi)    
    Kovesi e campioana penalilor! (Marţi, 12 februarie 2019, 15:19)

    gv [utilizator]

    Kovesi este, dupa Iohannis (cu 27 dosare penale), capioana penalilor din Romania, cu 14 dosare penale deschise de sectia pentru anchetarea magistratilor de la Parchet.
    • +6 (6 voturi)    
      Sursa? (Marţi, 12 februarie 2019, 17:39)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui gv

      .
    • +14 (14 voturi)    
      lol (Marţi, 12 februarie 2019, 18:13)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui gv

      UE nu da doi bani pe dosarele facute de justitiarii lui Toderica ..ala care vrea sa anuleze sentintele definitive iar apoi sa-i judece pe aia de le-au dat !
  • +18 (20 voturi)    
    Love LCK (Marţi, 12 februarie 2019, 15:32)

    verid [utilizator]

    Dupa cum se vede ,Kovessi ajunge la butoane cu complicitatea lui Tudorica , cel care a ajutat-o sa plece de la DNA ,prostindu-i pe toti fraierii din psd-alde .
  • -26 (26 voturi)    
    Stiu sefii UE si partidele ce o sustin pe (Marţi, 12 februarie 2019, 16:05)

    xrogo [utilizator]

    eroina anticoruptiei din Romania ca la Sectia pentru investigarea infractiunilor din justitie se afla pe rol nu mai putin de 18 dosare ce o au ca impricinata pe mult laudata Kovesi?
    Daca nu stiu atunci o sa afle si-apoi asteptam cu interes reactia!
    https://www.luju.ro/magistrati/parchete/kovesi-18-dosare-penale-fosta-sefa-dna-este-ingropata-in-dosare-la-sectia-pentru-investigarea-infractiunilor-din-justitie-cauzele-vizeaza-infractiuni-de-abuz-in-serviciu-cercetare-abuziva-represiune-nedreapta-si-grup-infractional-organizat-dosarele-lui-ko
    • +16 (18 voturi)    
      @xrogo (Marţi, 12 februarie 2019, 17:41)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      A mai incercat si seful tau slugarel faza asta si n'a tinut, occidentalii stiu de ce :)) Pe bune, daca unul de'al vostru o ia in freza, voi nu pricepeti ca tre sa cautati altceva ? Si lasa'ne frate cu luju.ro ca stim bine cine's astia ;)
      • +8 (10 voturi)    
        Este Chiar El ... (Marţi, 12 februarie 2019, 20:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Uite..penultimul comentariu

        https://life.hotnews.ro/stiri-showbiz-22954699-mircea-badea-dupa-fost-facut-5-secunde-lovitura-norocoasa.htm

        Acolo ai trimitere la alt link, @lupulalbastru este Mircica cinci secunde, sluju varan Savaliuk este tovarashul lui de platou

        PREMIAT DE SPUTNIK !
    • +11 (13 voturi)    
      hehe (Marţi, 12 februarie 2019, 17:42)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Esti bine ma Mirciule? Ia numara pana la 5 sa vedem daca lovesti din nou podeaua...
    • +12 (14 voturi)    
      Mircica, nu ai fost la recuperare ? (Marţi, 12 februarie 2019, 19:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cele cinci secunde tot la sluju varan iti conduc pasii ?
      Savaliuk promovat de Sputnik!
      Mircica cinci secunde aka @xgroho promoveaza pe Savaliuk!
    • +9 (11 voturi)    
      luju,ro.. (Marţi, 12 februarie 2019, 19:55)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
    • +2 (2 voturi)    
      Oricine .. (Miercuri, 13 februarie 2019, 11:20)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      poate face plangere penala impotriva oricui... si asta a fost tactica psd sa loveasca in Kovesi , dar daca nu vrei saintelegi, nu intelegi si pace ... Toate facaturile alea de dosare-ca si in cazul lui Iohannis -vor primi ce merita, adica la cosul de gunoi. Si eu pot sa te acuz penal de cai verzi pe pereti, dar e cale lunga pana sa se demonstreze ca si am dreptate.
      Mai , dar cum va credeti unii mai destepti decat toti expertii europeni, minune mare, dom'le... Vezi ca ai TOATE (24 acum ) aprecierile negative, asta nu-ti da de gandit, nu ? Nu stiu ce mai cauti pe-aci, ca oricum n-ai invatat nimic, poate consideri ca toti suntem niste fanatici, numai tu esti ala luminat ...
  • +20 (20 voturi)    
    Propunere (Marţi, 12 februarie 2019, 16:20)

    Aquariuss [utilizator]

    Frumos ar fi ca Parlamentul european sa hotarasca dar hotararea sa fie citita in plenul Parlamentului de Ministrul justitiei tarii care detine presedentia Consiliului !!
    • +18 (18 voturi)    
      CE FAIN ! (Marţi, 12 februarie 2019, 17:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Aquariuss

      pun Berea la rece de pe acum !
    • +12 (12 voturi)    
      :))))) (Marţi, 12 februarie 2019, 17:42)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Aquariuss

      Slugarel si'ar inghiti limba, l'ar scoate pe targa :)))
  • -15 (17 voturi)    
    Ființa asta a fost numită politic! (Marţi, 12 februarie 2019, 18:40)

    prec [utilizator]

    Dacă va fi numită acolo, tot politic va fi. Nimic pe merit, pe bază de concurs, de examen, de capacitate. Nimic.
    • +13 (13 voturi)    
      inseamna (Marţi, 12 februarie 2019, 19:47)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Ca habar n-ai despre cum a fost propusa dpe lista si de cine !
      • -10 (12 voturi)    
        Matrozul sugativă a numit-o la noi! (Marţi, 12 februarie 2019, 20:48)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Pentru că era odraslă tot de „acoperit”, nu de deșteaptă.
    • +8 (8 voturi)    
      Te referi la toader slugarel (Marţi, 12 februarie 2019, 19:50)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui prec

      sau poate la vasilica veorica, probabil.
      In cazul asta, ai dreptate, desigur.

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr!
    • -2 (4 voturi)    
      Pai ea n-a reusit pana acum nici macar (Miercuri, 13 februarie 2019, 10:49)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui prec

      sa-si dea exemenul de procuror la PICCJ, tot incerca sa-l echivaleze pe motiv c-a fost mare scula pe bascula la Parchetul General si DNA dar CSM spune pas, asa ca mai incet cu capacitatea sa intelectuala si pregatirea sa juridica!
      • +1 (1 vot)    
        va dati seama (Miercuri, 13 februarie 2019, 13:47)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Va inchipuiti cum aia din Parlamentul European s-or gandi acum : ...
        "Bai da' ce facem cu xrogo din Romania, frate? ca ala nu vrea, este impotriva ei. Cum putem ajunge la un consens"
        Va dati seama ce probleme sunt la Bruxelles cu postarea lui xrogo!
  • +4 (4 voturi)    
    Hahaa (Miercuri, 13 februarie 2019, 2:01)

    europeanul2 [utilizator]

    Acusi da Rudotel Toader in apoplexie!