DOCUMENT Laura Kovesi, calificată în capul listei scurte pentru funcția de Procuror al Uniunii Europene. Lista a ajuns pe masa lui Tudorel Toader

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2019, 18:35 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
​Fostul procuror șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, s-a calificat prima pe lista scurtă a candidaților pentru funcția de procuror european șef.

Comisia de selecție constituită la nivel european a transmis lista scurtă Parlamentului European și Consiliului Uniunii Europene, care trebuie să aleagă procurorul european, șeful Parchetului European.

documente
(4 Feb 2019) PDF, 69KB
Scrisoarea semnată de șeful panelului de selecție, Ulrike Haberl-Schwarz, este adresată astfel ministrului de justiție al statului care asigură Președinția Consiliului UE, nimeni altul decât Tudorel Toader, cel care a declanșat și obținut demiterea lui Kovesi din funcția de procuror-șef al Direcției Naționale Anticorupție din România. Astfel, Tudorel Toader ar putea să pună pe ordinea de zi a Consiliului JAI numirea viitorului procuror-șef UE.

Decizia de numire a noului procuror-șef european va trebui luată de Parlamentul European și de miniștrii celor 28 de state membre UE, reuniți în Consiliul UE (formatul JAI).

Kovesi e urmată pe lista scurtă de 2 procurori: Jean-Francois Bohnert (Franța) și Andres Ritter (Germania).

„Calificarea și experiența acestor candidați s-au clasat cel mai sus pentru poziția de procuror-șef european (...), ținând cont de natura foarte specială a funcției pentru care au aplicat candidații” - se arată în scrisoarea comisiei de experți independenți ai Uniunii Europene.

Experții au votat această listă pe 1 februarie 2019, după ce au intervievat 11 candidați, care, la rândul lor, se calificaseră până la faza interviurilor, în cadrul unui proces de selecție mai lung.

Parlamentul European și Consiliul îl numesc de comun acord pe procurorul-șef european pentru un mandat de șapte ani, care nu poate fi reînnoit. Consiliul UE hotărăște cu majoritate simplă.

Misiunea Parchetului UE va fi combaterea fraudei împotriva finanțelor UE. Acesta va avea competența de a investiga și a urmări penal infracțiuni care aduc atingere intereselor financiare ale UE.

Parchetul European va efectua investigații transfrontaliere în cazuri de fraudă în care sunt implicate fonduri ale UE de peste 10 000 EUR sau în cazuri de fraudă în materie de TVA la nivel transfrontalier care implică daune de peste 10 milioane EUR.

Parchetul UE va lucra în strânsă colaborare cu autoritățile naționale de aplicare a legii. De asemenea, va colabora îndeaproape cu alte organisme precum Eurojust și Europol.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















47678 vizualizari

  • +75 (79 voturi)    
    ii crapa fierea lui gargamel ! (Luni, 4 februarie 2019, 18:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    are mainile legate ! Nu-i merge aici cu fofarlica cum i-a mers in Romanica!
    • +13 (13 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Marţi, 5 februarie 2019, 11:03)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      In loc sa-si dea demisia de rusine pentru gestul abominabil facut si sa se ascunda in gaura de sarpe, ministrul corupt si las al justitiei are tupeul sa continue cu aberatiile.
      Foarte bine, sa vada toata lumea pe ce gogomanii s-a bazat in cererea de revocare.
      Sa afle toata lumea ca noi infractorii ii pot revoca pe cei mai competenti, cei mai corecti si cei mai curajosi procurori.
      Sa stie toata lumea ca la noi un grup infractional organizat a pus mina pe justitie, a pus mina pe tara.
      Comisia Europeană, condusă de Jean-Claude Juncker, trebuie sa procedeze la fel cum a procedat cu Polonia, trebuie sa dea în judecată Romania la Curtea Europeană de Justiție, reclamând încălcarea independenței judiciare si sa oblige Romania sa abroge toate legile adoptate in favoarea infractorilor, sa oblige Romania sa o repuna in functie pe fosta Sefa a DNA si sa-i revoce pe judecatorii corupti de la CCR.
  • -61 (77 voturi)    
    Principiul lui Peter (Luni, 4 februarie 2019, 18:44)

    Mazeta [utilizator]

    În orice ierarhie, fiecare salariat are tendința de a urca până la nivelul său maxim de incompetență.
    • +58 (58 voturi)    
      !!! (Luni, 4 februarie 2019, 20:21)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cat adevar!
      Uita-te la Dancila, Tudorel Toader, Dragnea, Tariceanu.
    • +40 (40 voturi)    
      Nimic mai fals in Romania... (Luni, 4 februarie 2019, 20:22)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...proba: inepta Viorica Dancila.
    • +51 (55 voturi)    
      Vai de capul tau (Luni, 4 februarie 2019, 20:38)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De-aia e viorica sefa peste tara si tudorel jupanul justitiei, nu? Sau la astia nu se aplica?
      S-ar putea sa ma repet, mai ales daca tu esti acelasi trol sinistru de pe ziare.com sub alt nume, dar cred ca tare amara e painea ce o pui pe masa familiei. Tu nu expui un punct de vedere, ci iei apararea in orice conditii nemernicilor care nenorocesc tara asta. Rastalmacesti cuvinte, interpretezi fapte cu unicul scop de a acoperi actiunile ciumei rosii. Daca mai si crezi ce spui, e timpul nene sa te duci si pe la medici, halucinatiile sunt semn de boala grea.
    • +35 (37 voturi)    
      Ia spune-ne tu . (Luni, 4 februarie 2019, 20:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... borfasii tai de cand au depasit acest prag?
      • +20 (20 voturi)    
        S-au născut deja depășiți (Luni, 4 februarie 2019, 23:40)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        la inteligență, bune intenții, profesionalism, comunicare. Țelul lor este să-și testeze pragul maxim la hoție, înșelăciune, corupție - praguri greu de atins câtă vreme sunt lăsați de capul lor. Menirea celor ca d-na Kövesi este să-i ajute să atingă acele praguri înainte de a ruina o țară întreagă.
    • +21 (23 voturi)    
      gargamel asta este: salariat g.i.o. (Luni, 4 februarie 2019, 21:57)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      salariat al gio-psd-alde pe banii guvernului, cum erau alea de la psd-teleorman pe banii protectiei copilului!
    • +21 (23 voturi)    
      da... (Luni, 4 februarie 2019, 22:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      numai ca unii oameni sunt atat de rposti incat nu se pot delimita de meseria de postac comunist!
  • +46 (50 voturi)    
    Doamne ajuta sa ne putem si noi mandrii cu cineva (Luni, 4 februarie 2019, 18:46)

    Plagarus [utilizator]

    La cate loaze " reprezinta " RO,ar fi o gura de oxigen reusita doamnei LCK.
  • +47 (53 voturi)    
    Ajuta-ne.... (Luni, 4 februarie 2019, 18:48)

    Nonidem [utilizator]

    Ajuta-ne Doamne!Alegerea doamnei Kovesi va fi o palma dura pe obrazul gros al -nomine odiosa-ministrului Justitiei si o punere in lumina adevarata a "judecatorilor" in rosu al CCR!Doamne, ajuta-ne sa se faca dreptate!
  • +43 (49 voturi)    
    YES (Luni, 4 februarie 2019, 18:48)

    falcoind [utilizator]

    cred ca ma prapadesc de ras daca garganel trebuie sa o puna in functie. Hai Codruta , chiar meriti sa ajungi sefa , iar dosare cu frauda din bani eeuropeni sigur ai in Ro macar 100. Bafta
  • +49 (53 voturi)    
    Ati scapat de dracu si ati dat de....Codruta (Luni, 4 februarie 2019, 18:49)

    banel [utilizator]

    Trolling maxim de la UE pentru PSD si TuDorel.
  • -35 (53 voturi)    
    Ha, ha, ha! (Luni, 4 februarie 2019, 18:50)

    Aerolaur [utilizator]

    Se urca si in copacul european. Ce spectacol va fi!
    • +36 (40 voturi)    
      Va fi unul frumos ... (Luni, 4 februarie 2019, 20:48)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Aerolaur

      Stai sa-i vezi pe-ai tai borfasi ce o sa mai planga.
    • +19 (23 voturi)    
      o sa fie... (Luni, 4 februarie 2019, 22:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Aerolaur

      urlete si vaiete pe psdisti!
      • +5 (13 voturi)    
        Vaiete (Marţi, 5 februarie 2019, 10:01)

        Aerolaur [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        vor fi si la altii, cand or vedea cata meserie stie... Hai cu anticodruptia!
  • +57 (57 voturi)    
    Lol (Luni, 4 februarie 2019, 18:51)

    mitg [utilizator]

    Sa dea dumnezeu sa fie numita in functie, sa vedem cum se fac bubele de pe fata lui tudorel ciuperci de invidie.
  • +22 (24 voturi)    
    Candidatura basketbalistei! (Luni, 4 februarie 2019, 18:52)

    Azra [utilizator]

    Las' c-asa le trebuie!!!
  • +50 (50 voturi)    
    Auch (Luni, 4 februarie 2019, 18:54)

    Abc-ul [utilizator]

    Hahahahahahaha!! KARMA!!!

    (Mi-am deschis cont pe aceasta pagina special pentru a comenta aceasta stire!!!)
  • +48 (50 voturi)    
    Isn't it ironic, don't you think? :) (Luni, 4 februarie 2019, 18:54)

    bigbrother [utilizator]

    La figurat vorbind, Tudorel tocmai ce si-a luat o mare palma peste fata. Nu mai spun de alti gusteri politici care probabil deja transpira, nu dam nume, borfasi importanti.

    Din fericire individul asta nu poate decat sa suga o lamaie, nu poate bloca numirea lui Kovesi. Chiar sunt curios ce reactie va avea, va ignora reactia publica sau va face pe desteptul pana in ultimul moment?
    • +29 (31 voturi)    
      sa ne aducem aminte ca.... (Luni, 4 februarie 2019, 20:28)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      ...prostul nu e prost destul pana nu e si fudul.
    • +10 (10 voturi)    
      Buna precizare (Marţi, 5 februarie 2019, 9:45)

      Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      cu palma luata peste fata! Ca obraz sigur nu are!
  • +25 (25 voturi)    
    OK (Luni, 4 februarie 2019, 18:55)

    tiberius_p [utilizator]

    Intrebare de om neinformat care n-are timp sa rasfoiasca legi si regulamente:

    Tudorel Slugarel are vreo putere de decizie in tot procesul asta, sau scrisoarea pe care a primit-o are doar scopul de a-l informa?

    Stirea nu pare sa clarifice acest lucru.

    Multumesc anticipat!
    • +25 (25 voturi)    
      !!!! (Luni, 4 februarie 2019, 20:24)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      "Decizia de numire a noului procuror-șef european va trebui luată de Parlamentul European și de miniștrii celor 28 de state membre UE, reuniți în Consiliul UE (formatul JAI)."
    • +33 (35 voturi)    
      puterea lui maxima... (Luni, 4 februarie 2019, 20:31)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      ...se limiteaza la un vot din 28, fara drept de veto.
      • -8 (12 voturi)    
        nu chiar (Luni, 4 februarie 2019, 23:46)

        opinius [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        https://en.wikipedia.org/wiki/Voting_in_the_Council_of_the_European_Union
        • +15 (15 voturi)    
          Multumesc ptr link. (Marţi, 5 februarie 2019, 1:40)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui opinius

          Rezulta ca votul puterea votului lui "Tudorel Slugarel" este determinata de urmatoarele doua componente:


          a. Majoritatea voturilor cu aportul de 74% si

          b. Majoritatea populatiei cu aportul de 62%,

          ceea ce se poate transpune in urmatoarea formula:

          0,74 x 1 + 0,62 x (19,64 milioane : 512,6 milioane) = 0.74 + 0,024 = 0,764 deci mai mic decat un vot cat am estimat grosier.
          • +5 (5 voturi)    
            nu stiu sigur (Marţi, 5 februarie 2019, 5:08)

            opinius [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

            Din link-ul pe care l-am dat, eu am inteles ca sunt mai multe tipuri de majoritati cu care se ia o decizie la nivelul Consiliului.

            Mai pe finalul link-ului se precizeaza ca pentru decizii in cateva domenii (printre care si cu privire la procurorul european), deciziile se iau cu unanimitate.


            Sper, totusi sa ma insel, sau sa ne insele wiki!
            • +8 (8 voturi)    
              "deciziile se iau cu unanimitate" (Marţi, 5 februarie 2019, 6:11)

              Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui opinius

              Eu am inteles ca nu Consiliul are prioritate ci Parlamentul, ori acolo Romania nu are nici o sansa sa influenteze balanta puterii.
              • +5 (5 voturi)    
                Consiliul (Marţi, 5 februarie 2019, 9:49)

                VioricaUnderwood [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

                Consiliul ia decizia si Parlamentul doar confirma decizia.
    • +27 (29 voturi)    
      Am inteles ... (Luni, 4 februarie 2019, 20:45)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      ca isi dau votul si cei 28 de ministri de justitie, deci va pierde un vot sigur , bubonel nu va pierde ocazia sa se dea in stamba , cred (dar cine zicea ca aia care voteaza "impotriva Ro ' sunt nemernici ?! ).
      • +8 (8 voturi)    
        irelevant (Marţi, 5 februarie 2019, 5:40)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Nu cred ca ministrii justitiei au drept de vot in aceasta speta.
        Dar chiar daca ar fi asa, votul celor 28 de ministri este absolut irelevant in raport cu cei 750 de membri ai Parlamentului European care vor vota alegerea sefului Parchetului.
        Mai ales ca, mai mult ca sigur, din cei 28 de ministri doar vreo 3-4 s-ar opune alegerii lui Kovesi (romanul, polonezul, ungurul si poate inca unul sau doi)
        • +1 (1 vot)    
          din pacate (Marţi, 5 februarie 2019, 9:50)

          VioricaUnderwood [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          Ba chiar asa din pacate, este Consiliul care ia decizia si Parlamentul valideaza.
    • +3 (5 voturi)    
      nici eu nu am timp asa ca apelez la Wiki (Luni, 4 februarie 2019, 23:42)

      opinius [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      sa caut pentru o informare precisa, dar o estimare, (ghiceala, tot pot da):

      Daca numirea face obiectul co-deciziei, Parlament UE - Consiliul UE, atunci conteaza foarte mult ce se intampla in Consiliul UE.

      La nivelul Consiliului, exista decizii care se iau cu:
      - unanimitate (deci vato-ul lui Tudorel ar putea bloca numirea);

      - majoritate simpla

      - majoritate calificata (55% din membrii (adica 15 state) reprezentand 65% din populatie, deci minoritatea care poate bloca este de 4 state member care sa reprezinte 35% din populatie(e. Ro+IT+PL+HU+altii).)

      Din ce imi amintesc pe JAI (Justitie si Afaceri Interne) Consiliul ia decizii cu majoritate calificata).

      Partea prosta - conform google + wickipedia (stiu nu e safe), in materie de procuror european, regula este unanimitatea (https://en.wikipedia.org/wiki/Voting_in_the_Council_of_the_European_Union)

      Deci, parent Turodel are drept de veto.
      • +11 (11 voturi)    
        Nu are (Marţi, 5 februarie 2019, 0:19)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui opinius

        „Consiliul hotărăște cu majoritate simplă.”
        Art. 14 din Regulamentul privind EPPO.
    • +9 (9 voturi)    
      simplu (Marţi, 5 februarie 2019, 5:33)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      "Din lista scurtă va fi ales de Parlamentul European ( în care PPE e majoritar) câștigătorul competiției."

      NiCIUN MINISTRU AL JUSTITIEI, din niciun stat membru UE nu are drept de vot in aceasta alegere.
  • +24 (24 voturi)    
    Uuuuu (Luni, 4 februarie 2019, 18:55)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Trepidațiile la dragnea&co ��
  • +27 (27 voturi)    
    He he (Luni, 4 februarie 2019, 18:58)

    omezu [utilizator]

    Ii mai ies doua bube lui Tumorel sluga model!
  • +17 (17 voturi)    
    ...hi ... (Luni, 4 februarie 2019, 18:58)

    Observatore [utilizator]

    ...hi ... hi...
  • +27 (27 voturi)    
    pai bineinteles ca.. (Luni, 4 februarie 2019, 19:02)

    exilatul [utilizator]

    cind esti bun in tara hotilor si a imbecililor nu esti apreciat...mai ales cind te dai la penali...si nu e singura persoana in aceasta situatie....astept sclavii regimului sa vina cu scuzele de rigoare : "securisti, ciuma rosie , comunisti , bolsevici , etc."....mentalitatea de rah-t nu trebuie sa se deziminta....
  • +36 (36 voturi)    
    todiras (Luni, 4 februarie 2019, 19:02)

    zigot [utilizator]

    ai ocazia sa arati ca esti barbat, cereti iertare si dispari
    in ceata;
    asa se intampla cand te vinzi pe 2 lei si mintea iti zice
    ca pretul e maxim.
  • +36 (36 voturi)    
    ...alo tovarasu' slugarel.... (Luni, 4 februarie 2019, 19:04)

    mitocanu [utilizator]

    ...ce facem stimabile???...dvs. o destituiti si astia de la ue vor sa o puna sef peste parchetul european...adica cum vine asta???...statul paralel si soros si-au bagat coada in ue si fac ce vor ei???....ia scoateti repede niste protocoale secrete si niste achitari ca sa vada si ue pe cine alege...ia legatura cu dragnea, tariceanu si voiculescu, infractori notorii, si trantiti un raspuns tare si aspru la ue...ca nu se mai poate....
  • +31 (31 voturi)    
    Tudorele ai grije ce-ti doresti ca s-ar putea sa (Luni, 4 februarie 2019, 19:04)

    ty [utilizator]

    ti se implineasca
  • +32 (32 voturi)    
    PERFECT (Luni, 4 februarie 2019, 19:06)

    aramos [utilizator]

    Sa va stea in gat mafiotilor !
  • +31 (31 voturi)    
    Imaginati-l (Luni, 4 februarie 2019, 19:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Imaginati-l pe Buborel, juristul mafiot, cum a înghițit documentul de furie. El, o nulitate, sluga la Secu, sluga mafiei USL, slugoiul lui CPT si al lui Dragnovici si avocatul hotilor, al borfasilor, violatorilor si criminalilor. Vai de capul lui, lepădătură, ce palmă a luat peste bot :D
  • +31 (31 voturi)    
    Alo GARGAMEL !!!! (Luni, 4 februarie 2019, 19:10)

    sipu [utilizator]

    O ievaloare nu se poate ? trebuie-ste” anuntata curtea (ccr-ul) .......
  • +29 (29 voturi)    
    Orice șut in fund e un pas înainte! (Luni, 4 februarie 2019, 19:12)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Ironică este posibilitatea ca și șutul și semnatura de promovare pentru Koveși să fie făcute de același personaj...din Caragiale.
  • +26 (26 voturi)    
    Daca nu se umfla capul pastorului satanei (Luni, 4 februarie 2019, 19:18)

    ruskimushki [utilizator]

    pana plesneste, atunci nu e de bine.
  • +35 (35 voturi)    
    Toader: "Toti acei experti au fost prost informati (Luni, 4 februarie 2019, 19:20)

    Habermas [utilizator]

    si au gresit total lista, stati ca va spun eu cine este cel mai calificat: fiu-meu"
  • +24 (24 voturi)    
    Intreg psdeu si postacii tremura acum (Luni, 4 februarie 2019, 19:22)

    Dalinar [utilizator]

    TurdDorel turba.
  • +7 (9 voturi)    
    Bravo! (Luni, 4 februarie 2019, 19:26)

    LiviuX [utilizator]

    Felicitari! Cat despre noi, asa stim noi sa ne apreciem valorile si sa le protejam. Sunt curios de ex daca Palada ar mai fi luat Nobel-ul daca ramanea in tara sa lucreze cu cei de aici...
  • +18 (18 voturi)    
    Europa salvează România (Luni, 4 februarie 2019, 19:27)

    clencix [utilizator]

    Laura, felicitări pentru prima propunere, dar trebuie să câștigi!
  • +14 (14 voturi)    
    Excelent! Sa-i vedem pe mafioti cat de “patrioti” sunt (Luni, 4 februarie 2019, 19:38)

    V. Istina [utilizator]

    Daca se abtin, ori voteaza impotriva, sunt antiromani pe fata!
  • +17 (17 voturi)    
    Toader poate sa isi dea in cap.... (Luni, 4 februarie 2019, 19:43)

    gigiN [utilizator]

    ...cu..."masa"lui,ma indoiesc de faptul ca cineva din UE ar da doi bani pe parerea unei slugi ordinare..Cred ca ar fi cea mai mare lovitura pentru psd,desigur dupa condamnarea definitiva a lui dragnea la scris cateva "opere".
  • +32 (32 voturi)    
    Nu ma pot opri din ras... (Luni, 4 februarie 2019, 19:45)

    IoPaNet [utilizator]

    Dupa ce l-a fortat pe Iohannis sa semneze ca primarul demiterea lui Kovesi, Tudorel va fi fortat sa semneze ca primarul numirea lui Kovesi in functia de procuror european sef?
    In continuare nu ma pot opri din ras...
    • +3 (3 voturi)    
      ....cel mai reusit comentariu... (Marţi, 5 februarie 2019, 16:28)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      ....BRAVO....
  • +28 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 februarie 2019, 19:49)

    [anonim]

  • +22 (22 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 4 februarie 2019, 19:56)

    DiDiRo [anonim]

  • +22 (22 voturi)    
    Ei, acum sa-l vedem pe Tudorel Toader! (Luni, 4 februarie 2019, 19:57)

    Intermezzo [utilizator]

    Ne va oferi el o proba de maretie sufleteasca sau nu? Tare ne macina banuiala ca ar prefera sa inghita o broasca - fie ea chiar rîioasă- decit sa dea proba aia de care vorbeam mai sus. Dar altceva este mult mai important: va pricepe el oare ca partida pe care o joaca in echipa Dragnea- Tariceanu este definitiv pierduta? Sau se va crampona precum gaia de maț pina va fi aruncat la haznaua istoriei? Cunoscindu-l , putem paria fara riscuri pe varianta cu gaia si mațul .
  • +27 (27 voturi)    
    D-le Toader .......cine rade la urma rade mai bine (Luni, 4 februarie 2019, 19:59)

    nlln [utilizator]

    In afara de CCR nimeni nu a dat doi bani pe raportul d-voastra.

    Cata munca irosita!
    Si cat de bine a fost documentat! Nu v-a scapat nici o barfa din ziarele de scandal, nici o declaratie a inculpatilor nemultumiti de Kovesi.Nimic.
    Totul a fost mentionat in acel raport.
    Chiar si experienta profesionala personala a fost notata , numai si numai sa para un raport profesionist si nu o stire din ziarele de cancan cum de fapt noi suntem convinsi ca a fost.

    Cred ca sunteti in pragul lesinului.
    Si noi la fel.
    Noi lesinam de ras.
  • +9 (11 voturi)    
    batalia nationala (Luni, 4 februarie 2019, 20:03)

    VioricaUnderwood [utilizator]

    Sper sa reuseasca dar problema este ca TT poate sa schimbe decizia , este vorba de o decizie luata in cadrul Consiliului, m-as mira ca ceilalti sa i se opuna, chiar si din curtoazie. Sper sa fi totul ok si ceilalti membrii ai Consiliului sa nu sunt fie de acord cu Presidentia RO. Votul in PE este doar formal dar in Consiliul se decide.
    • +19 (19 voturi)    
      nu prea are ce face... (Luni, 4 februarie 2019, 22:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui VioricaUnderwood

      plus ca suna PENIBIL sa te impotrivesti reprezentantului tarii tale! si mai mult... NIMENI nu o sa te ia in serios cand faci asa ceva... asta, bineinteles, daca mai ia cineva in serios guvernul romaniei!
  • +19 (19 voturi)    
    interesant este.. (Luni, 4 februarie 2019, 20:09)

    CRMS [utilizator]

    Cu cat mai tare guvernantii din RO vor sa o scoata din joc cu atat mai abitir vor vrea cei din UE sa o numeasca procuror sef !
    Sa mori de ras...
  • +8 (8 voturi)    
    Daca Tedi i'a facut in 5 sec (Luni, 4 februarie 2019, 20:12)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Tu ii faci in 3. Hai Codruto, rupe-le shtutzul!!
    Iti tatuezi un cur pe "genunche" si'l ridci. Atat ai de facut. De restul se ocupa ei. L'ai vazut pe Mirciulica cum a facut hernie de la aplecat :)))
  • +14 (14 voturi)    
    Excelent ! (Luni, 4 februarie 2019, 20:21)

    blackarrow [utilizator]

    Sper sa reuseasca Kovesi , in felul asta va fi o palma grea data tuturor mafiotilor , in special lu' dragnea si bubonel , ambii niste nulitati ca oameni, iar ultimul fiind si nulitate ca "specialist" in justitie. Da Doamne , mai spala rusinea neamului asta ca si-a ales numai banditi sa-l conduca...
  • +21 (21 voturi)    
    Laura Kovesi (Luni, 4 februarie 2019, 20:58)

    phoenix2020 [utilizator]

    Doamne ajută !!!
  • +15 (15 voturi)    
    de reparcat (Luni, 4 februarie 2019, 22:21)

    liviu_ [utilizator]

    "increderea" pe care o are UE in guvernul romaniei si MJu romaniei...
    in orice tara civilizata, dupa un asemenea pumn in pot pleca MINIM MJ!!!
    slugarel ar trebui sa aiba o urma de bun simt si sa-si dea demisia... dar sunt convins ca NU o sa aiba asa ceva!
    • +8 (8 voturi)    
      Tu gandesti?? (Luni, 4 februarie 2019, 22:46)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De obicei aveai comentarii pertinente, ce s-a intamplat? Cum poti sa ceri chiar si o urma de bun simt la sluga asta? De unde asa ceva?
  • +12 (12 voturi)    
    Ca tot romanul, incercam sa gasesc scuze listei (Luni, 4 februarie 2019, 22:53)

    LiviuX [utilizator]

    Dar nu am gasit!!! Am zis ca e prima, ca e in ordine alfabetica. Dar lista nu e in ordine alfabetica. Apoi ca e prima ca e femeie iar ceilalti sunt barbati. Asta cam asa ar fi fost, daca nu as fi vazut clar: Lista e confor regulilor si IN ORDINEA PREFERINTELOR! QED!!! Felicitari!
  • +11 (11 voturi)    
    Hehehe (Luni, 4 februarie 2019, 23:44)

    Airwaves [utilizator]

    Hehehe... ce se mai zvarcolesc mafiotii. Unde au dat si unde a crapat. Daca iese Kovesi procuror sef european, incep astia din PSD, ALDE, PNL si altii asemenea, sa isi dea palme unii altora.
  • +11 (11 voturi)    
    Kovesi (Marţi, 5 februarie 2019, 0:50)

    Iaca [utilizator]

    Dupa ploaie si furtuna mai vine si vreme buna-pt.Romania !
    Strainii ne apreciaza valorile.
    Expertii independenti din UE au apreciat activitatea lu' Kovesi..
    Politicienii ":experti " din Romania i-au dat cu huo !O rusine mare,ca asta,rau ne doare !
    Dum spiro,spero ca ne vom trezt...(in Europa vom fi ) !
  • +7 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 5 februarie 2019, 9:39)

    qwerasdf [anonim]

  • -15 (17 voturi)    
    cata agitatie pe aici... (Marţi, 5 februarie 2019, 9:51)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ai zice ca Kovesi isi anexeaza la CV si laudele de aici.
  • +4 (4 voturi)    
    daca este numita codruta (Marţi, 5 februarie 2019, 15:26)

    Antenistontel [utilizator]

    dragnea se declara malgas!