​​VIDEO Premierul Viorica Dăncilă i-a uitat numele omologului din Estonia, Jüri Ratas, în timpul unei conferinţe de presă comune

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 iunie 2018, 14:54 Actualitate | Esenţial


Juri Ratas si Viorica Dancila
Foto: gov.ro
Premierul Viorica Dăncilă a uitat numele omologului său eston, Jüri Ratas, în cadrul conferinţei de presă comune susţinută sâmbătă la Constanţa, după inaugurarea primului zbor dintre Tallinn şi Constanţa, scrie News.ro. În momentul în care premierul a vrut să spună că este onorată să îl aibă alături de ea pe premierul eston, aceasta i-a uitat numele şi se uita în jur aşteptând ca cineva din apropiere să i-l reamintească.

"Am participat astăzi (sâmbătă - n.r.) la un eveniment deosebit de important, inaugurarea primului zbor direct, sezonier, între România şi Estonia. Am avut onoarea să am lângă mine prim-ministrul Estonian Jüri... Ratas si vreau să vă spun că zborul a durat doar două ore şi jumătate, serviciile au fost foarte bune, iar echipajul deosebit de amabil", a spus premierul Viorica Dăncilă la începutul conferinţei de presă comune cu prim-ministrul eston.

În momentul în care a anunţat că a avut onoarea să îl aibă alături pe premierul Estoniei, Dăncilă a spus doar "Jüri", după care, timp de câteva secunde se vede cum se uită în stânga ei pentru ca cineva să îi şoptească şi celălalt nume al şefului Guvernului de la Tallinn. După această pauză, spune mai incet "Ratas" şi apoi reia numele întreg: Jüri Ratas.

Momentul în care premierul Dăncilă a uitat numele lui Jüri Ratas este în jurul minutului 0:50 din înregistrarea conferinţei postată pe site-ul Guvernului.



De asemenea, duminică, premierul Viorica Dăncilă şi prim-ministrul eston Jüri Ratas au inaugurat Consulatul Onorific al Estoniei la Constanţa, evenimentul având loc la Universitatea Ovidius. Evenimentul a început cu un incident, după ce organizatorii au aşezat invers steagul Estoniei, premierul acestei ţări intervenind pentru a aranja steagul corect. La final, în momentul în care a părăsit universitatea, Dăncilă a fost huiduită de aproximativ zece persoane, care i-au cerut demisia.

Premierul Jüri Ratas a sesizat că steagul ţării sale, pus între cel al României şi cel al Uniunii Europene, fusese aşezat invers şi a îndreptat eroarea, în aplauzele celor prezenţi.


Citeste mai multe despre   

















4701 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Cringe! (Duminică, 17 iunie 2018, 15:02)

    bgd [utilizator]

    Cred ca e ultima vizita a unui lider estonian in Romania. Cata bataie de joc!
    Dragnea a trimis-o in delegatii ca sa o scoata din peisaj, dar Veorica nu se lasa, razbate! Oare cat mai rezista?
    • +4 (4 voturi)    
      o sa reziste (Duminică, 17 iunie 2018, 19:58)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      o sa reziste pana la capat... cred ca nu mai are nimeni nici un dubiu... :(

      cate lipsa de profesioanlisn, i-au inversat steagul, uitat numele, cine stie ce rateuri a (am!) mai dat :(

      rusinea romaniei
  • +7 (7 voturi)    
    Hehehe (Duminică, 17 iunie 2018, 15:07)

    Robotel [utilizator]

    Este greu să reții cinci litere ale numelui persoanei cu care ai avut discuții și cu care ai călătorit „doar două ore și jumătate!”cu avionul. Când te-ai întâlnit cu PM-ul croat, când l-ai prezentat, în loc să te uiți în ochii lui i-ai citit numele de pe foaie. Astăzi ai vrut să arăți că ai memoria mai bună decât a unui pește. Mare ghinion pentru tine, și mai mare pentru noi.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu ma sorosistule (Duminică, 17 iunie 2018, 17:27)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Robotel

      Stai sa iti explic. Deci, Docila blonda este prietena de catarama din copilarie cu Gyuri... aaaa Yuri... Juri... asa... eh si ea iesind des la bere cu el si jucand jocuri pe net cu el in fiecare seara si pentru ca au fost si vecini, uitasem sa zic, isi vorbesc asa pe porecle, pe nume mic, stii tu ... si ea i-a zis Juri ca asa se stiu, chiar dinainte sa se nasca, ma intelegi tu ... e miracol BOR, nu am cum sa explic. Eh ... si cand a vazut ca lumea era intrigata ca ei doi se inteleg asa de bine i-a zis si numele de familie. Ca sa arate ca sunt prieteni si pe plan profesional si personal.

      Se stiu de peste doi zece doi zece ani. Dar vezi, imediat tu presupui ca e o analfabeta. Are rost sa iti aduc aminte de calitatile Veronicai? aaa Veoricai...

      https://www.g4media.ro/video-protestatar-explicand-calitatile-premierului-dancila-calitati-are-a-fost-inainte-o-doamna-profesoara-foarte-multe-calitati.html

      Uite vezi cum te-am demontat? Te iei de o biata prim ministra exceptionala, cea mai prima si cea mai ministra dintre toti primii si ultimii care au fost si sunt.

      Parca vad ca se va inventa si vreo stire cum ca steagul era pus invers cand stim cu totii ca Estonia a afisat steagul gresit dintotdeauna si doar PSD stia cum trebuie corect.

      Al naibii Soros...

      In alta ordine de idei, parca auzeam de un "turneu" al blondei. Sunt curios ce va face in continuare. Deja ni s-a demonstrat ca este cea mai buna alegere de PM. Ce mai, este cel mai bun PM din istoria lumii. Relatiile diplomatice stabilite cu ajutorul ei vor propulsa Romania departe... in jos, dar departe! Asta conteaza!

      Pai nu?
  • +7 (7 voturi)    
    Bine ca nu i-a zis (Duminică, 17 iunie 2018, 15:39)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Gyuri Pascu :))
  • +13 (13 voturi)    
    bai... (Duminică, 17 iunie 2018, 15:57)

    liviu_ [utilizator]

    suntem ultima tara... cum pana mea a pus o asemenea idioata?!
    chiar nu gasea dragnea o sluga care sa aiba si 2 neuroni functionali?!
    • +9 (9 voturi)    
      Problema se pune altfel (Duminică, 17 iunie 2018, 16:45)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cu doi neuroni funcționali deja șansele de răzvătire ale unei slugi cresc, ori Dragnea nu-și mai poate permite așa ceva după Grindeanu și Tudose.
    • +10 (10 voturi)    
      Pai, doi neuroni are si Veorica: (Duminică, 17 iunie 2018, 17:03)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Un neuron sa respire, iar celalal sa nu faca pipi prin curte.

      De la al treilea neuron in sus, nici un pesedist nu il mai suporta pe Dragnea.
      :))
  • +7 (7 voturi)    
    După 21 iunie (Duminică, 17 iunie 2018, 17:03)

    Captain Obvious [utilizator]

    Sper sa dăm reset. Cu Dragnea in pușcărie nu o mai tine nimeni în brațe pe analfabetă asta. Sper că următorul PM sa îi trimită scuze premierului estonian.
  • +4 (4 voturi)    
    De ce ne miram, cercetatorii au stabilit (Duminică, 17 iunie 2018, 17:13)

    scaraotchi [utilizator]

    fără putință de tăgadă ca primatele inferioare au memoria scurta..!? Alta e situatia in cazul primatelor superioare, spre exemplu in cazul cimpanzeului: l-a surprins careva pe Orlando uitand programul orelor de clubbing…?