Care sunt pasii formarii unui nou Guvern dupa demisia lui Ponta

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:13 Actualitate | Esenţial


Palatul Victoria
Foto: Guvernul Romaniei
Dupa demisia lui Victor Ponta din functia de premier trebuie parcursi mai multi pasi pana la constituirea unui nou Guvern. Potrivit articolului 107 din Constitutia Romaniei, presedintele va desemna un alt membru al Guvernului ca prim-ministru interimar, pentru a indeplini atributiile primului-ministru, pana la formarea noului Guvern. Practic, conform Constitutiei, presedintele Klaus Iohannis poate numi premier interimar pe oricare dintre membrii Guvernului demisionar, nu neaparat pe Victor Ponta. Perioada de interimat este de cel mult 45 de zile. Intre timp, presedintele trebuie sa inceapa negocieri cu principalele partide parlamentare pentru formarea unui nou Guvern.

Pe perioada de interimat, pana la depunerea juramantului de catre membrii noului Guvern, sunt indeplinite numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice.

Potrivit articolului 103 din Constitutie, presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru, in urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta in Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate in Parlament. Candidatul pentru functia de prim-ministru va cere, in termen de 10 zile de la desemnare, votul de incredere al Parlamentului asupra programului si a intregii liste a Guvernului. Programul si lista Guvernului se dezbat de Camera Deputatilor si de Senat, in sedinta comuna. Parlamentul acorda incredere Guvernului cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor.

Daca Parlamentul nu acorda votul de incredere pentru formarea Guvernului in termen de 60 de zile de la prima solicitare si daca respinge cel putin doua solicitari de investitura, presedintele poate dizolva Legislativul, potrivit articolului 89. In acest caz ar fi organizate alegeri anticipate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


16060 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Sansa unica (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ki poate scapataraacum de securisti, criminali, impostori, hoti, mafioti.PARLAMENTUL TREBUIE DIZOLVAT fiind o adunatura de complici la furt
    • 0 (2 voturi)    
      cum adica? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:13)

      Andrew Johnson [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si cu ce te-ar ajuta???
      la alegeri anticipate tot PSD-istii ar castiga...pensionarii ftw.
  • +9 (11 voturi)    
    Sa vezi acum compromisuri (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:37)

    banel [utilizator]

    Practic, pentru a avea majoritate parlamentara astfel incat sa sustii un guvern, ai nevoie de voturile UNPR. Deci care da mai mult, ala face guvernul...practic Oprea "interes national" va avea acum o si mai mare influenta.

    Ideal ar fi o resetare a parlamentului, adica doi PM respinsi in 60 de zile.

    Oricum, o sa fie interesanta perioada urmatoare.
    • +5 (5 voturi)    
      ce bine ar fi.. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:59)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui banel

      In parlament UNPR a intrat pe listele USL si este si azi inglobat in grupul parlamentar al PSD. O struto-camila.. toti parlamentarii UNPR pot practic sa pretinda ca sunt in PSD si astfel PSD are majoritatea necesara pentru a negocia exclusiv numirea unui prim ministru.
      Scenariul ideal, in care Iohannis numeste un premier tehnocrat (si daca este respins de 2 ori se dizolva parlamentul), poate fi contestat la Curtea Constitutionala.
      UNPR nu are nici un interes sa se desprinda ca partid independent in parlament, pentru ca astfel ar legimita negocieri intre presedinte si toate partidele, nu doar cu cele aflate la putere.

      Ramane de vazut cat curaj are Iohannis si in ce directie va merge. Astazi are toate atuurile. In cateva zile, cand nu vom mai iesi in strada la fel de multi, "sistemul" s-ar putea sa-l invinga.
  • +13 (17 voturi)    
    Monica Macovei (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:54)

    shurub [utilizator]

    Daca aveti alta solutie eu va ascult, dar nu prea vad cine altcineva...

    N-au decat sa o respinga pana se dizolva parlamentul, nu conteaza. Tot ea e solutia si tot ea va ajunge acolo.
    • -5 (11 voturi)    
      Macovei? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:10)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui shurub

      asta nu e aia ca zicea ca nu a vazut oameni batuti la Magurele in zilele mineriadei?
      • +8 (10 voturi)    
        De acord (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:33)

        shurub [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        A spus. (as vrea si un link, sa fie, desi imi aduc aminte ca ai dreptate).

        Dar datorita ei exista astazi justitie mai puternica.
        Cel putin DNA in forma actuala, prin intermediul Kovesi (care as vrea sa ramana acolo pana termina ce a inceput).

        Si culmea, datorita acestei justitii exista acum sansa sa se vada batutii de la Magurele, si sa conteze ca s-a intamplat si asta.

        Dar retin ideea ta pentru ca e de gandit la ea.
      • +2 (4 voturi)    
        Verifica sursele (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:41)

        shurub [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        http://www.contributors.ro/administratie/justitieordine-publica/demontarea-unei-manipulari-odioase-adevaratul-rol-al-monicai-macovei-in-dosarele-mineriadei-din-1990/
  • +10 (10 voturi)    
    Bun... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:23)

    xna [utilizator]

    Din pacate Parlamentul care ni l-a dat pe Ponta e inca in picioare.
    • +7 (7 voturi)    
      Pai sa nu mai fie. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:49)

      shurub [utilizator] i-a raspuns lui xna

      Cum? Asta deja e o nuanta, un detaliu. Ca trebuie sa se dizolve, deja e stabilit.

      Mai mult de jumate din parlamentarii actuali nu reprezinta pe nimeni decat pe ei si partidul lor. UNPR decide majoritatea in parlament fara sa reprezinte pe absolut nimeni din tara asta injafara de 2-3 smenari. Parlamentul actual nu are nici o legatura cu functia pentru care exista.

      Dupa ei nu va plange nimeni.
  • +9 (9 voturi)    
    Parlamentul e buba! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:41)

    Gabu [utilizator]

    Guvernul e doar emanatia adormitilor corupti si incompetenti ce formeaza Parlamentul Romaniei. De la revolutie incoace, o tagma de indivizi fara viziune grupati in citeva partide fara ideologie concreta au condus destinele acestei tari, cladind doar pentru ei sau pentru slugile lor, capusand resursele tarii. Parlamentul trebuie dizolvat, parlamentarii, cei ce si-au votat imunitati si pensii grase, pusi pe o lista cu interdictie pentru implicarea in politica pentru 20 de ani si verificarea cu prioritate a averii acumulate in anii de mandat, guvern de tehnocrati, parlament ales uninominal si format din somitati neimplicate anterior in mocirla politicii propuse de societatea civila. Si foarte important, acelasi lucru sa se intample si la nivel local, primarii, consilii locale, directii, regii, etc.
  • +3 (3 voturi)    
    nu e destul (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:18)

    alex [anonim]

    deja impart ciolanul si functiile jegurile.
    Nu e destul ca a plecat ponat si piedone si oprea.
    Dizolvarea parlamentului si alegeri anticipate.
    Acum!
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:23)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    solutia cea mai buna (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:25)

    nash pandelica [utilizator]

    pt. a asculta dorinta strazii, a poporului, alegerile anticipate intr'un timp cat mai scurt cu putinta, maine, daca s'ar putea.
    sa n'aiba timp politicienii sa se regrupeze.
    sa votam candidate, nu partide. daca nu ne convin candidatii propusi, sa propunem noi, independenti, fiecare acolo, in circumscriptia din care face parte.
    nesimtitul ghinarar gabi groapa sa nu mai fie ales in nicio functie publica. de fapt, el n'a fost niciodata ales. sa nu mmai fie acceptat in nicio functie publica !
    daca membrii punr il mai vor, e treaba lor,
    noi nu'l mai vrem.
    iar in noul guvern sa nu mai fie numit sau acceptat niciun fost ministru din cabinetele de dupa 89 !
  • +5 (5 voturi)    
    RESPECT (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:35)

    viorel [anonim]

    Oamenii sunt revoltati impotriva CORUPTIEI si cer RESPECT. Este treaba oamenilor puterii cum ofera asta. Daca nu pot, nu stiu, nu vor-SA PLECE! Daca le gasim tot noi solutiile si le facem scenariile nu facem decat sa schimbam locurile. Deci ramanem cum suntem. NOI cerem ei trebuie sa ofere. Daca nu, SA PLECE!
  • -2 (4 voturi)    
    securisti (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:50)

    ursul misha [anonim]

    securisti si comunisti sint numai in capul vostru plin de narcotice! ce tari sinteti, iesiti in strada numai cind nu va convine ceva. de ce n-ati iestit inainte de drama de la colectiv? v-ati gindit ca acum e mai bine! v-au manipulat ca pe niste oi! ce vri nu trebuie sa-si indeplineasca visul iohannis? guvernul lui? si dupa aceea sa va vad cum va infratiti cu sirienii in piata universitatii!
    • +1 (1 vot)    
      Iohanis a avut majoritate (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:02)

      shurub [utilizator] i-a raspuns lui ursul misha

      Gandeste-te la asta.
      Mai mult de jumate din populatia romaniei au spus ca Iohanis si ideea pe care el o reprezinta sunt drumul bun pentru acum. Asta omiti tu. Asta nu intelegi.

      Jigodia, denumita conventional securist sau comunist sau PSD, ESTE IN MINORITATE.
  • -2 (2 voturi)    
    Si cu asta ce-am facut? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:54)

    Alex [anonim]

    Presedintele Johannis nu este mai breaz decat Ponta: pleaca ai nostri, vin ai nostri. Johannis isi va aduce gasca lui infometata si nimic nu se va schimba. Rau cu rau dara mai rau far' de rau. Am sperat ca se va schimba RADICAL imaginea politica a Romaniei. Johannis este O GRESEALA, un ales accidental. Multi au votat Johannis spre a nu vota Ponta. Acum, ca Ponta va iesi din imagine, Johannis va ramane raul cel mai rau si nimic nu se va schimba pe plaiul mioritic. O idee: de ce nu-l alegeti presedinte pe Preafericitul Daniel? El e ATAT DE FERICIT deja...Just a thought...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e o greseala si nici o intamplare (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:47)

      shurub [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      " Johannis este O GRESEALA, un ales accidental. Multi au votat Johannis spre a nu vota Ponta"

      Ti-ai raspuns singur. Intre cei doi nu s-a aruncat cu banul, nu e o intamplare. A fost ales cel mai pertinent si nu corupt !

      Este o mare diferenta si nu este deloc intamplatoare.
      Intamplatoare pare doar pentru smenari si lichele, daca nu mai sunt ei la putere nu mai conteaza cine altcineva e.

      Pentru noi nu e intamplator.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci cuma r fi.. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 20:28)

    Cetatean97513 [utilizator]

    1. Orice partid poate propune ministru (PSD nu mai are majoritate).
    2. Se propune cineva din PNL, care v-a pica prin votul de neincredere de PSD(cei mai multi)
    2. Se propune iar cineva care nu e agreeat de PSD...
    3. Fail de 2 ori = se dizolva guvernul = anticipate
    GG

    ps. Sau accepta PSD orice numai sa ramina la guvernare... dar cam greu cu ministru care nu e al lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Au pierdut executivul (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 22:54)

      shurub [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean97513

      In 2014 au pierdut presedentia, simbolic dar cam atat.
      Acum au pierdut executivul. Ar fi bine daca nu ar fi trist.

      Si s-au retras in ultima reduta, puterea legislativa. Puterea suprema in tara asta, de altfel.
      Si de-acolo discuta cu UNPR, care nu reprezinta pe nimeni, cu PC si alte monstruozitati d'astea fara nici o reprezentare in populatie. Ei intre ei, atat.

      A ramas parlamentul, deocamdata.