Citeva vorbe in apararea lui Alin Anastasescu

de RH     HotNews.ro
Luni, 2 noiembrie 2015, 13:37 Actualitate | Esenţial


Bogdan Coman, un antreprenor care spune ca il cunoaste de multi ani pe Alin Anastasescu, actionarul majoritar al Club Colectiv, a scris pe blogul sau un text in care introduce cateva nuante in discutia publica despre vinovatia acestuia in tragedia de vineris seara. "Deschid o cutie a Pandorei asumat si constient. O sa fiu pus la zid, voi accepta si voi sta cuminte acolo pina veti fi terminat pietrele si scuipatii. Pentru ca stiu, cei mai cruzi sint si cei mai pacatosi. Asa a fost inca de la inceput, scrie si la Carte, nu?", scrie autorul postarii in deschiderea textului.

Postarea lui Bogdan Coman (sursa: blogul bogdancoman.ro):


Textul de fata l-am scris ieri imediat ce m-am intors de la marsul tacerii catre Colectiv. Am pus doua flori acolo, am captat enorm de multa emotie si m-am hotarit sa fiu sincer cu mine insumi. Lucru pe care, cred cu tarie, sintem cu totii datori sa il facem in memoria prietenilor nostri… Sa incercam sa alungam orice urma de fatarnicie si sa facem loc primului pas spre propria noastra renastere.

Deschid o cutie a Pandorei asumat si constient. O sa fiu pus la zid, voi accepta si voi sta cuminte acolo pina veti fi terminat pietrele si scuipatii. Pentru ca stiu, cei mai cruzi sint si cei mai pacatosi. Asa a fost inca de la inceput, scrie si la Carte, nu?

Asadar, il cunosc pe Alin Anastasescu, demonul din Colectiv de multi ani. Si multi dintre voi, prieteni de-ai mei, il stiti si voi. Il stiti de la evenimentele de snowboard pe care le-a organizat o vreme, il stiti ca filma impreuna cu Prepe, il stiti cu siguranta, a scris o vreme cu multa pasiune si implicare un blog pe teme de iarna, shred.ro, si-l mai aminteste cineva?

“Cacatul ala de hipster ar fi trebuit sa faca, sa puna, sa se asigure” spunem cu totii, indignati si revoltati. Da, absolut corect. ZIc si eu, poate doar pe alt ton. Insa eu ma mai intreb ceva, dupa ce zic ce zic: noi, consumatorii, eu-tu-el, am fi platit 40-50 de lei intrarea la o trupa romaneasca in loc de 15 lei? O trupa la care tinem si ale carei piese le luam “dă pă net”? Ca nu-i nimic gresit in asta, nu-i asa??…

Cu totii stim: concert Zob, IPR, Emil, Pistol cu Capse, Byron, Coma, RATB, etc… Cit e biletul? 15-20 de lei. Bani care ajung toti la trupa, clubul nu isi opreste in general nimic. 4-5000 de lei la o trupa cit de cit cunoscuta, sub 1000 de lei la una mai mica. Din care bani, dupa ce achita sunetistul, berea si taxiul abia daca le mai ramine ceva sa isi plateasca sala de repetitii. Ce sa mai vorbim de scule, impresar, PR si alte mofturi…

Iar clubul face specula, zicem noi indignati… Clubul si “cacatul ala de patron” – 8 lei berea cind la market este… este si moka daca vreau io. Da, asa-i, dar la Londra unde nu ard aia ca sobolanii si cinta trupe smechere, cit e berea? Va spun eu, intre 35 si 50 de lei bucata. Iar aia dau bani si pe albume, nu pt ca nu ar sti cum sa ia “dă pă net”

Credeti ca astfel de cluburi de nisa se umplu de bani? Alin nu avea gip si nici nu se suia cu el in capul nimanui, Alin nici macar nu arata a “patron”, Alin nu avea banii pe care va inchipuiti voi ca ii avea. Da, a gresit fundamental, nu a pus burete ignifug, a intrat in morisca spagii, a facut lucrurile cum se fac pe la noi… Insa intreb, avea oare alta sansa, avea cum sa faca altfel? Da, putea sa nu faca…. Dar daca facea ca la carte, fara spagi si fara modul cum a fost invatat sa faca, nu trebuia oare sa vinda biletul cu 40 de lei si berea cu 12 lei?… Si daca nu dadea spagile alea blestemate, cite controale peste controale si peste amenzi pt 2 lei in plus in casa de marcat ar fi avut? Cit ar fi rezistat?

Alin va plati cu virf si indesat. Va raspunde legal fara doar si poate. Si e corect, e bine si normal ca fie asa. Ma intreb insa, e corect sa fie social damnat? Am auzit ca unii ar vrea sa ii dea foc. Poate nu se va ajunge acolo, dar avem noi dreptul, molusca asta de societate care sintem sa il judecam dpdv social si sa il exilam din rindurile noastre? Spuneti-mi, avem caderea morala sa il ucidem social pe Alin?

Eu cred ca nu. Nu stiu daca Alin e fundamental vorbind un om bun sau rau, nu am dreptul sa judec asta. Stiu insa ca Alin Anastasescu este putin peste media societatii romanesti, e un om cu suflet si care in general, in masura in care putea, facea lucrurile sa mearga bine. Atit de bine cit se putea, atit de bine cit cutuma sociala si realitatea inconjuratoare il indemnau si il motivau sa faca.

Nu il absolv de vina pe Alin, nu o scald, nu cred ca e bine pt noi toti sa fac asta. Spun doar ca e necesar un moment de meditatie, e necesar sa ne uitam cu sinceritate in oglinda. Iar atunci cind ii cautam pe criminali sa ne uitam acolo unde trebuie, sa nu mestecam prea usor ce ni se impinge in fata.

Alin, ne stim. Nu am fost niciodata genul de prieteni apropiati, insa ne-am respectat reciproc si am lucrat bine impreuna. Nu iti voi promite ca voi fi linga tine in sala de judecata, nu pot face asta, e un lucru pe care trebuie sa il infrunti singur. Insa te asigur ca daca va fi cazul, iti voi fi alaturi acolo, in piata publica, daca vor vrea astia sa te puna la zidul infamiei. Din punctul meu de vedere si tu esti o victima, alaturi de prietenii care ti-au murit acolo inauntru. Adevaratii vinovati sint mult mai uriti decit tine, sint dibaci si stiu sa impinga in fata hirtii si oameni asemeni tie.

Te salut Alin, be strong!








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


48767 vizualizari

  • -12 (42 voturi)    
    Care este cauza primordială? (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:48)

    OUG [utilizator]

    În cazul unui accident de avion se identifică un set de factori care determină tragedia. Dar există întotdeauna un punct de origine, o element precursor.

    În cazul acestei tragedii eu văd lucrurile un pic diferit. Au contribuit și autoritățilr statului, și proprietarii clubului și organizatorii evenimentului.

    DAR...

    Nimic nu s-ar fi întâmplat dacă firma care a vândut și instalat izolația fonică ar fi avut bun simț și văzând despre ce e vorba AR FI REFUZAT SĂ FACĂ O VÂNZARE ȘI PROFITUL AFERENT și ar fi zis: aici nu putem să vindem și să montâm material neignifugat.
    • +19 (31 voturi)    
      Esti putin tra-la-la (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:40)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui OUG

      daca tu ai găsit vinovat firma care a ”vandut” izolatia fonică . Daca tu te duci la supermarket si iti cumperi izolatie ieftina si neignifugă pentru casa pentru că te gândesti la costuri , e cumva de vina supermarketul sau cei ce iti monteaza acea izolatie ?

      Desigur , poti găsi vinovati si pe acei tineri care s-au dus la acel concert si ar fi avut bunul simt să se duca la un alt concert , sau de ce nu , să stea acasa .
      Tu pe ce lume trăiesti ?
      • -3 (21 voturi)    
        Fă un effort și gândește! (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:42)

        OUG [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

        Cei care au vândut izolația au și montat-o. Știau cel mai bine produsul, riscurile și locația.

        Au ales să marcheze un profit. Și au mai comentat ulterior că ei au ofertat material ignifugat dar clientul a refuzat.

        Discutăm de elemente de bază de etică.

        E ca și cum ai vinde o armă unui dezechilibrat psihic și te-ai considera nevinovat pentru că ai tăiat factură și ai explicat riscurile.

        Ca o paranteză, în cazul incendiului din State: "Sealed Air Corporation agreed to pay $25 million as settlement. Sealed Air made soundproofing foam installed in the club."
        • +8 (16 voturi)    
          nu e chiar asa (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:52)

          Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui OUG

          daca firma i-a recomandat un produs mai scump si mai sigur, dar patronul a refuzat, de ce mai e vina furnizorului?
        • +10 (14 voturi)    
          pai nu chiar! (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:37)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui OUG

          Firma nu avea de unde sa stie ca acolo cineva va veni cu "efecte pirotehnice" - ii zisese cineva asa ceva?
          Stia ca acolo va fi "club".
          Atat! Iar materialul vandut era rezistent la caldura (nu si la foc direct).
        • +5 (7 voturi)    
          OUG (Luni, 2 noiembrie 2015, 17:13)

          Lukis [utilizator] i-a raspuns lui OUG

          Spune pana la capat despre firma americana: produsul antifonic era ignifugat.
        • +4 (4 voturi)    
          raspunderea apartine, in acest caz, ... (Luni, 2 noiembrie 2015, 22:37)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui OUG

          ...al izolatiei necorespunzatoare tehnic pentru acea utilizare, proprietarului localului, celui care a comandat lucrarea si a avizat lista de materiale.
          El stia cel mai bine ce folosinta va da clubului, ca vor veni sute de spectatori.
          Simplul fapt ca nu este inginer si deci nu se impunea sa stie ce fel de izolatie trebuie folosita nu este scuzabil. Trebuia sa angajeze un arhitect si/sau inginer care sa conduca lucrarea, daca nu invata el toate conditiile pe care sistemul de autorizare a unei constructii si functionarii ei le implica.
          Simplul fapt ca nu cunosti legea in vigoare nu te scuteste de obligatia respectarii ei. Trebuia sa o cunosti!
      • +10 (12 voturi)    
        Firma daca e firma (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:54)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

        Are o notificare scrisa catre proprietar ca greseste daca nu pune burete ignifug, si ca nu respecta normele in vigoare.
        Daca te duci singur la magazin, singur ti-o pui, dar aici a pus o firma, care cu asa ceva se ocupa!!
        Daca notificarea scrisa exista s-au absolvit partial, daca nu eu zic ca au muscat-o, ei sunt principalii vinovati, patronul poate sa zica ca a cerut ceea ce considera ca e potrivit!
        Producatorul, prestatorul, executantul raspunde nu antreprenorul!
        Doar stunci cand scris isi asuma raspunderea poti sa faci altfel, si eu zic ca nici macar atunci daca esti responsabil!!!
        In alte tari exista raspundere, la noi nineni nu raspunde!!!
        • +4 (8 voturi)    
          Corect (Luni, 2 noiembrie 2015, 18:51)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

          e lucrarea lor, au pus stampila, sigur au ceva responsabilitati (nu ca ar fi singurii vinovati).
    • +11 (15 voturi)    
      Nu-s de acord (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:25)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui OUG

      buretele ala poate fi folosit, dar stiind ca e inflamabil, ignifuchezi peretii/tavalul pe exterior. Un simplu rigips pexterior rezolva problema suficient problema. Aia au fost doar platiti sa monteze niste burete, si din cite sustin ei au avertizat asupra pericolului de incendiu, au oferit varianta alternativa cu pluta ignifuga, dar au fost refuzati. Asha ca... nu vad de ce sa dai vina pe muncitorul care ti-a prestat exact munca pentru care l-ai platit.
      • +3 (9 voturi)    
        Pentru ca (Luni, 2 noiembrie 2015, 18:54)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        uite ce efecte poate avea rezultatul muncii respectivului muncitor.

        Nimeni nu spune ca e singurul vinovat, nu uitati insa ca acum se vor seta niste reguli pentru viitor.
        E timpul sa responsabilizam pe cei implicati in organizarea de acest gen.

        Unii ar trebui sa raspunda cu libertatea, altii sa plateasca pentru ochii inchisi!
        • 0 (0 voturi)    
          scapi un aspect (Marţi, 3 noiembrie 2015, 13:59)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          La o lucrare de constrictii teoretic muncitorul lucreaza dupa un proiect, proiect care e avizat de toti cei responsabili. Nu dai dupa aia vina pe muncitor ca ti-a luat foc casa de la buretele montat de el.
  • +34 (40 voturi)    
    eterna scuza (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:50)

    ccc745 [utilizator]

    "Nu a avut ce face, ca asa e sistemul".
    Asta nu e o scuza. Eu am plecat din tara pentru simplul motiv ca nu am putut sa fac compromisurile morale necesare pentru a trai acolo. Nu din cauza banilor.
    Asa ca, daca esti dispus sa faci compromisuri, trebuie sa iti asumi riscurile care decurg de aici.

    P.S. Respectarea unor reguli minime PSI se face o data. Berea se vinde in fiecare zi. Dar, ce sa faci, nu au vrut sa plateasca 35% mai mult pe buretele ignifugat. Ca de sprinklere nu mai pomenesc.
    • +27 (31 voturi)    
      NU ARE NICI O SCUZA! (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:23)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui ccc745

      E ca si cum ar spune un criminal "frate aveam nevoie de bani, i-am luat gitul ca el avea, nu aveam ce sa fac".
      Ce naiba dl antreprenor, criminalul aici de fata avea, se spune, 11 restaurante si cluburi! Cum ar fi fost sa pastreze doar doua, daou facute asa cum trebuie. Avea bani de organizat tot felul de suse? De ce nu a investit unde trebuie? A facut toul pt "distractie"? S-a distrat, acum e timpul sa plateasca.
      De ce platim mai putin? Fiindca in Ro cistigurile sint mai mici; chiria pe spatiu e mai mica decit la Londra. Si nu tine nimeni nici trupele nici patronii cu forta aici, mergeti si descideti si cintati la Londra sau Berlin, Paris, Dortmund. Daca puteti; daca se uita careva l avoi; daca sinteti in stare sa respectati regulile acolo. Intru in restaurante "de top" din Ro. In doua dintre ele de super mari fite m-am intoxicat cu vita "din brazilia". Un altul, nume mare mon cher, a luat amenda fiindca SAnepidul i-a prins facind supa crema din resturile adunate din farfurii. Si ai ramine uimit ce nume mare e si cit costa acolo o supa crema....
      Totul pleaca din lacomie, din libertate prost inteleasa si o viata construita pe "drepturile mele". In rest "no obligation". Generatia Y.... altii sint vinovati, ei doar vor sa traiasca liber. Intr-un cadru construit si intretinut de altii in care ei au doar drepturi.
      Concertele nu au fost facute nici pt trupe nici pt fani. Au fost facute pt bani, ca fanii consumau. E ca si cum ai spune ca patronu' de bordel a construit stabilimentu' sa raspindeasca dragostea..... Cine stie pe cine omori si tu cu antreprenoreala ta: in constructii? automatizari aiurea? alimentatie publica? farmaceutice de hau? Mai bine taceai. Cind ai deschis gura ai aratat ca e vorba de o mentalitate de grup: mafie fara rusine sau onoare. Fomisti care vor sa parvina "asa cum au putut si ei saracii" - pe spinarea si vietile altora. Patroni care isi tin firma in viata pe munca nemuncita - singurul mod de a fi competitivi, ca de investit in tehnologie....
  • +27 (31 voturi)    
    Gresit este vinova! (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:54)

    bcorina [utilizator]

    Patronii clubului sunt vinovati si responsabili pentru toti cei care au murit sau vor muri pentru ca:
    - au folosit materiale de proasta calitate desi organizau concerte cu efecte pirotehnice;
    - nu aveau autorizatie pentru concerte in spatiul detinut ci doar pentru bar si servire bauturi;
    - au declarat doar 80 de persoane si au primit in club peste 400 de persoane;
    - au construit o "bomba cu ceas care vineri seara a explodat";
    - nu au autorizatie PSI desi era obligatorie;
    - sunt niste inconstienti ce detin mai multe cluburi ce au luat foc in trecut (spre norocul lor nu au fost victime); dar acum sunt victime;

    Functionarii Primariei sector 4 sunt vinovati pentru spaga luata si nerespectarea legii si autorizatiilor de functionare eliberate.

    Dumnezei sa-i odihneasca pe cei care au murit, sa-i ajute si sa-i slaveze pe cei care se lupta pentru viata lor!
    Judecatorii sa-i pedepseasca exemplar pe vinovatii de dezastru!
    • +17 (17 voturi)    
      si pentru ca au permis accesul minorilor (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:25)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      pune pe lista si faptul ca au permis accesul minorilor
      • 0 (0 voturi)    
        un detaliu, dar important! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:59)

        Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Chiar si numai faza cu minorii, plus ce referitoarela NUMARUL de persoane, si ar fi deja penale!
        Accesul a fost liber, dar asta nu inseamna ca puteau sa intre un numar NELIMITAT de persoane, orice sala are o anumita capacitate, daca fost proiectata pentru 300 de locuri, nu bagi 500 inauntru, chiar daca este pe gratis!
    • +5 (17 voturi)    
      sigur că e vinovat (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:19)

      rz_ [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      Şi autorul articolului spune că e vinovat sau că e responsabil. Dar ridică problema socităţii, dacă ar fi făcut toate lucrurile aşa cum @bcorina spune, preţurile ar fi fost mult mai mari şi nimeni nu ar fi venit, "noi" nu am fi dispuşi să plătim mai mult "doar" pentru că clubul respectă toate normele şi e mai mult decât sigur. Normal că retrospectiv te gândeşti că mai bine deloc niciodată decât aşa un dezastru dar cluburile acestea ţin în viaţă o mână de artişti de valoare pe care-i avem.

      Deci e vinovat dar şi noi trebuie să ne punem întrebări dacă e normal să scoatem muzica "dă pă net" sau dacă suntem dispuşi să plătim 50 lei intrarea şi consumaţie încă de 50.
      • +9 (9 voturi)    
        Despre ce vorbesti? (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:23)

        bcorina [utilizator] i-a raspuns lui rz_

        Daca facea toate lucrurile corect astazi nu aveam acesta tragedie. Daca nu avea burete pe tavan si un material ce ia foc in 10-20 minute , o trapa pentru fum si stingatoare de incediu adevarate, nu am fi vorbit de morti.
        Numai daca cerea aviz ISU si nu am fi vorbit de morti pentru ca sincer la cum arata clubul nu ar fi primit aviz sa functioneze.
        Mai grav este ca nici un patron al clubului nu recunoaste ca ar avea vreo vina si nici macar reprezentantii Primariei sector 4 ca sunt vinovati.
        Se ascund ca sobolanii dupa niste hartii. Cati tineri /oameni mai trebuie sa moara ca sa functioneze si noi ceva corect macar cu legile pe care le avem?
        • 0 (8 voturi)    
          fapt! fapt! (Luni, 2 noiembrie 2015, 19:27)

          nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

          in statul California daca strigi FOC intr-o sala de spectacole iei CINCI ANI, caci panica ucide mult mai multi decat focul.
          E un fapt.
        • 0 (0 voturi)    
          in cate cluburi.. (Marţi, 3 noiembrie 2015, 10:24)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

          ..ai fumat?
          Lasati aburerile cu instalatii si altele.. nu sunt puse in niciun club ca sa fumeze clientii...
          Poate trapa de fum se impunea si instalatie pt fum..
    • -3 (5 voturi)    
      poate tu? (Luni, 2 noiembrie 2015, 19:25)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      daca tu ai un apartament pe care-l inchiriezi cuiva si acela face/permite o crima acolo devii automat vinovat?????
  • +30 (32 voturi)    
    mda (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:56)

    J_W [utilizator]

    Problema generatiei actuale (si nu doar in Romania, dar parca mai mult la noi decat in alte parti) e ca se pricepe de minune sa fuga de responsabilitate.

    Daca "a facut saracul tot efortul", sau cum zice domnul de mai sus "e un om cu suflet si care in general, in masura in care putea, facea lucrurile sa mearga bine" asta il scapa cumva de responsabilitate sau il scuza sau trebuie sa ni-l faca simpatic. Ajunge, si-a dat saracul tot concursul, doar ca atat l-a dus capul, sa puna burete combustibil si sa-si transforme clubul intr-un cuptor de pizza.

    Ghici ce, in viata nu ajunge "sa faci cat poti mai bine", *rezultatul conteaza*. Daca te fugareste ursul in padure, de obicei nu ajunge "sa fugi cat poti tu de repede", ca sa scapi trebuie sa fugi fix mai repede decat ursul. Sau poti, sau nu poti.

    Cultura asta de reality show e foarte daunatoare, oamenii fac lucrurile de parada, sa se vada ca au facut un efort, iar daca nu reusesc ar trebui cumva iertati sau salvati de societate. Nu frate, daca esti tampit si faci greseli plateste, nu exista puncte pentru impresia artistica in viata.
    • -6 (14 voturi)    
      pana la un punct va dau dreptate... (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:19)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui J_W

      Da, in viata faci greseli si platesti pentru ele.

      Cred ca patronul va plati pentru greselile pe care le-a comis.

      Dar mai este ceva omule, gandeste-te matale ce inseamna sa fii administrator sau patron la o firma si sa fie cele de cele multe reglementari si precizari - putea administratorul sa le stie oare pe toate???

      Cine ar fi trebuit sa il asiste pe acela incarcat de povara unui business???

      viata a evoluat extraordinar de mult si uneori nu avem langa noi specialistii necesari ca sa ne fereasca de rele, sa ne indrume...

      Omul, patronul, era absolvent de Arte - si acum ce vrei sa il faci specialist in stiinta materialelor sau in cea a materialelor pirotehnice? Nu putea sa acopere toate domeniile - avea nevoie de indrumare si de sprijin adevarat. NU LE_A AVUT, regret pentru vieteie pierdute, pentru oamenii mutilati si pentru pedeapsa pe care o va primi patronul...

      Nefericitul va plati - este asa cum se intampla intr-un accident rutier cu victime. Dar mai sunt si altii care ar trebui sa plateasca...

      Nu vreau pedepse!

      Vreau vieti omenesti normale - si asta nu se poate pentru ca noi, ca si societate, NU PUTEM ASIGURA o crestere NORMALA si FIREASCA A MEDIULUI DE AFACERI si a OAMENILOR in general...

      Si oricat de multi ar fi cei care vor plati, si oricat de mult vor plati acestia - vor fi readusi inapoi la viata cei care au murit sau nu vor mai purta cicatrici cei care au trecut prin acest incident???

      Ar trebui sa invatam din aceasta tragedie si sa incercam sa prevenim repetarea celor ce s-au petrecut acolo...
      • +10 (10 voturi)    
        Nu le-a avut, dar ar fi putut sa ceara informatii (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:45)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        de la specialisti. Ca nici in instalatii electrice nu cred ca se pricepea, banui ca a platit un electrician pentru asta. Sau cel putin asa sper.

        "si acum ce vrei sa il faci specialist in stiinta materialelor sau in cea a materialelor pirotehnice? Nu putea sa acopere toate domeniile - avea nevoie de indrumare si de sprijin adevarat. NU LE_A AVUT"
      • +16 (16 voturi)    
        gresit (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:00)

        J_W [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        "Omul, patronul, era absolvent de Arte - si acum ce vrei sa il faci specialist in stiinta materialelor sau in cea a materialelor pirotehnice?"

        Nici ceilalti cateva mii de patroni de cluburi din tara nu sunt "specialisti in stiinta materialelor", si totusi au avut bunul simt sa nu construiasca un club sub forma de cuptor: lemn de jur in prejur, capitonat cu burete inflamabil (apropo, buretele asta se face din reziduuri de produse petroliere), dupa care sa aplice artificii pe burete. Nu trebuie sa fii specialist, trebuie sa ai un minim de bun simt. Daca nu il ai, esti un pericol pt cei din jur.
        Domnul in cauza este un pericol pentru societate, ar trebui inchis pe viata! Cei ca dansul se numesc criminally negligent.
      • +8 (8 voturi)    
        pai putea sa plateasca un inginer! (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:44)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Sau un arhitect.
        Nici macar nu era nevoie sa-l angajeze - putea, pur si simplu, sa aiba o "colaborare" scurta, numai pe tema asta.
      • +6 (6 voturi)    
        Legile sunt ignorate (Luni, 2 noiembrie 2015, 18:25)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        N-are importanta ce a absolvit si care ii este meseria de baza. Legea prevede clar normele pe care o firma trebuie sa le indeplineasca la infiintare si pe parcursul existentei ei, si trebuie sa existe un contract cu o firma specializata de protectia muncii, care are obligatia sa faca instructajele de protectia muncii si PSI.
        Dar, dupa cum bine se vede, legile in tara asta sunt facute pentru a fi ignorate, ocolite, incalcate, incepand cu mandrii nostri alesi.
  • +28 (28 voturi)    
    Deci problema domnului respectiv (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:57)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    e ca patronul va fi "ucis social" ? Pe bune ? Deci, dupa 30 de morti "de-a binelea", domnia sa isi face probleme legat de "ucis social"?
    Stimate domn, foarte frumos ca iei apararea unui prieten si cred ca ai facut-o destul de fair pana la faza cu "ucis social". Asta trebuie sa avem noi grija, sa nu-l "ucidem social". Bine, uite, iti promit ca o sa-l vizitez la inchisoare si o sa-i duc si pachete, ca sa nu se simta "ucis social". E bine ?
  • +17 (17 voturi)    
    Alt lucid... (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:59)

    The Real Sasha [utilizator]

    Si a meritat sa intre in "morisca spagii"? A meritat sa reziste atat in piata? Cred ca este la al 3-lea incendiu, din cate stiu eu - din cauze diferite, ce-i drept. Dar al 3-lea!
    Patronul a urmarit profitul, nu promovarea "culturii"! Explica-le mortilor ca totul s-a intamplat din cauza lor si ca patronul "cu suflet" le-a vrut binele cand a montat burete neignifugat.
    " avea oare alta sansa, avea cum sa faca altfel?" - se pare ca da. Dar il costa mai mult fonoizolarea si ii scadea profitul. Si nu ar fi murit 30 de oameni.
    • -5 (11 voturi)    
      eti sigur ca toate au avut aceleasi cauze??? (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:21)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Iata ca ai pus degetul pe rana - DA, au fost mai multe incidente...

      Toate au avut aceeasi cauza?
      Sau...???
  • +13 (15 voturi)    
    sa te faci frate cu Dracu (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:59)

    CRMS [utilizator]

    Asta inseamna sa te faci frate cu Dracu (a se citi clasa politica din RO) ca sa treci puntea ( a se citi sa iesi cu businessul la liman)
    Bineinteles ca suntem cu totii vinovati pentru ca in loc sa-i maturam de pe scena (politica) acceptam sa le facem jocul.
    De aia nici nu ma astept sa se schimbe ceva vazand ca si cei din generatia care s-a nascut in preajma Revolutiei s-a lasat corupta de sistemul politic ticalosit.
    La Revolutie au murit mai mult de 1000 de oameni si tot nu au gasit nici un vinovat adevarat, doar plevusca a facut cativa ani de puscarie. Nitu a clasat dosarul. Daca el l-a clasat pentru 1500 de morti credeti ca o sa faca mare branza pentru cei 30 de acuma ?
    Or sa-l scoata pe patron vinovat (daca n-a fost suficient de destept sa se acopere cu un contract "beton" cand a inchiriat sala) si pe tembelul care a prins artificiile. De aia care se umplu de bani incasand spagile de la toate cluburile nici nu or sa se atinga.
    Problema cand faci pactul ca sa treci puntea este ca pana sa apuci sa treci, daca se intampla ceva, esti singurul care cazi, Dracu e oricum la adapost pe partea cealalta.
  • +14 (14 voturi)    
    vrem standarde si servicii ca in vest dar gratis?! (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:02)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Corect spus, cu totii avem o mica vina si contributie la aceasta stare de fapt!
    Vrem standarde occidentale dar nu suntem dispusi (in multe cazuri nici nu avem de unde...) sa platim pentru ele un pret corect si necesar.
    Eu personal as prefera sa dau 50 lei intrarea la un club care sa fie echipat cu de toate , sa am o relativa siguranta cu privire la respectarea de standarde decat 10 lei si sa stau cu teama ca orice s-o intampla, risc mortal. Din pacate, cred ca 90 % dintre clientii cluburilor fie nu isi permit fie nu ar da asemenea suma si deci rezultatul ar fi falimentarea multora, cu consecintele financiare, sociale, etc...e un cerc vicios aici. (caci si ele contribuie la bugete, angajeaza oameni etc).
    Apoi, asta se aplica si la sanatate- vrem dotari si medici ca in Vest, dar cand vine vb de contributia CASS, putini contribuim, multi nu luam bonuri fiscale si nu ne infuriem cand nu se platesc taxele (asa putine) la stat. De unde sa se plateasca medicii ca sa ii retinem aici, de unde bani de dotari si spitale curate, civilizate, daca toti trag pe toate partile ba sa nu platasca, ba se fura din sistem, inclusiv cu "mica ciupeala"?
    Si mai dau un exemplu- la taxiuri. Decat 1,3 sau 1,4 lei si taxiurile si soferii jegosi din Bucuresti, ar fi de preferat sa dam dublu, 2,5 (in provincie cum pot plati 2-2,5 lei-si eu au venituri mai mici decat bucurestenii?) dar sa fie masini curate, noi si soferi respectuosi si cinstiti, ne-stresati si cu "maimuta" pornita non-stop! Dar, cati am fi de acord cu dublarea tarifului la taxi pt asa ceva? 10 %, cred.

    Si exemplele pot continua si la RATB, metrou, multe alte servicii...

    Putin dam, putin capatam, inclusiv cu riscurile de rigoare. Trebuie sa fim constienti de asta.

    La fel, putin cerem de la politicieni si administratie-ne multumim ca natie cu "galeti" la alegeri- asta primim la schimb-incompetenta si coruptie! Noi tot toleram asta!

    E nevoie de (inca) o REVOLUTIE. Care sa porneasca si de la noi, nu de la ALTII ( "sa se faca")
    • +8 (10 voturi)    
      adica (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:33)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      daca ma duc intr-ul club scump pot sta linistit ca nu patesc nimic?!

      eu nu prea cred asta cu cat dai atata primesti... nu in Romania...

      de ex dau mult la metrou.. zic asta pt ca in Praga transportul e cam 90 de lei pe luna metrou + ratb.. la noi e 50 + 70 si parcul auto e dezastru, nu se poate vb de timpi de asteptare prestabiliti, legaturile si acoperirea foarte proaste.
    • +5 (5 voturi)    
      nu "1.4 lei" sunt problema (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:49)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Problema e ca, si daca platesti 2.5 sau chiar 3 lei soferii de taxi vor ramane la fel si masinile la fel de jegoase.
      De CE n-ar scoate mai mult profit? >:

      Oricum, ca idee: am intalnit destui taximetristi decenti si masinute curate, chiar si la 1.4 lei ;)
  • +13 (17 voturi)    
    vaslui reloaded (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:15)

    Watcherss [utilizator]

    saracu baiat, e curat ca lacrima. e vina nenorocitilor aia care s-au dus acolo si nu si-au luat costume de protectie anti-incendiu.

    prietene, 1) in londra nu exista club care sa primeasca autorizatie pe spaga. acolo (aici) ai niste legi pe care trebuie sa le respecti - si le respecti altfel dai de draq. ca exemplu (poate un pic deplasat tinand contextul), ei la piscina (oricat de mica ar fi) au salvamar. daca tot vorbim de londra, da, sunt scumpe biletele si lumea isi cumpara muzica pentru ca isi permit. un angajat la bar primeste lejer 2000 lire / luna. ia vezi, prietenul tau ce salarii platea amaratilor aia? platea si impozite pentru ele?

    2) nu conteaza ce sufle minunat are cand e cu prietenii lui. conteaza cum ii trateaza pe necunoscuti. pe prostii aia care intrau la el in club sa se simta bine si sa uite de problemele de zi cu zi. isi freca mainile de bucurie cand era clubul plin? se bucura ca nu a avut niciun eveniment tragic?

    3) presupunand ca nu-l duce(a) capul sa vada toate pericolele care se pot ascunde intr-un astfel de club, de ce nu si-a angajat o firma specializata? daca nu ai bani sa faci o treaba buna pana la capat mai bine nu incepi sa o faci. daca merge(a) pe principiul lasa ca nu se va intampla tocmai in clubul meu, ghinion s-a intamplat si au murit 30 de oameni.

    sincer, vreau sa-l vad "ucis social". mai mult, vreau sa-l vad pe el si pe toti care au permis clubului ala sa "mearga asa", in inchisoare pe viata. dar inainte de toate as vrea sa-i vad pusi fata in fata cu parintii / rudele / prietenii copiilor morti acolo ... sa aiba curaj sa le spuna lor ca e un baiat serios si a facut tot ce trebuia sa faca.
  • +8 (8 voturi)    
    Corect pana la un punct (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:16)

    xvlad [utilizator]

    OK, de acord ca daca nu intri in morisca spagii te contrleaza pana intri.

    OK, de acord ca daca respecti toate regulamentele ai putea sa ajungi sa ai preturi mai mari decat restul (care nu le respecta, majoritatea de altfel) si atunci sa nu-ti mai mearga afacerea.

    OK, de acord ca suntem cu totii vinovati morisca spagii (la urma urmei, cei care intra in hora asta de la autoritati pana la patroni (mii, zeci de mii de oameni) sunt tot dintre noi, oameni care ne impartasesc cultura, educatia si valorile (apropo, cati au urlat ca s-au pus camere la bac?)).

    DAR, si asta e un mare DAR, buretele ala trebuia sa fie ignifug, mai ales ca a fost avertizat si costul am inteles ca nu era chiar atat de mare...

    Si inca ceva: problema nu e ca nu platim 35-50 lei pe o bere; nu platim pentru ca nu castigam cat cei din Londra; problema este ca majoritatea dintre noi ar da bucurosi 50 lei la politistul care i-a oprit in trafic pentru depasire de viteza (din cate am inteles, practica asta nu mai e asa des intalnita acum din vari motive, dar acum 10 ani toti faceam asa). De asta a si aparut morisca spagii, pentru ca multi avem o astfel de educatie... Si tot de asta nu castigam cat la Londra...
    • +6 (6 voturi)    
      Nu toti (Luni, 2 noiembrie 2015, 19:29)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      nu toti dam sau dadeam spaga la politist, la doctor sau la scoala, problema e ca multi dau si cred ca e si normal. Nu este!

      Hai sa fim seriosi, nu pe toti ne-au educat asa, caci e o chestiune de educatie!

      E drept ca in Romania sa nu dai spaga esta (sau era, ca eu unu m-am retras pe alte meleaguri) o problema, mai ales cand vrei sa faci afaceri.
  • +9 (9 voturi)    
    Uite vezi (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:18)

    gamma [utilizator]

    Eu nu l-as fi blamat deloc daca doar monta burete ignifugat . Sau daca doar avea o singura usa la 400 de oameni (btw aste e mai grav) . Eu il blamez ca a uitat de toate scurtaturile astea si s-a comportat de paca ar fi avut facute toate temele , permitand efecte pirotehnice in sala . E nevoie de mai multe greseli ca sa omori azi oameni si mai multe greseli adunate denota ignoranta sau dezinteres , ambele fatale cand vorbim de chestii de-astea .
  • +10 (10 voturi)    
    Primrul este vinovatul principal! (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Da, primarul este vinovatul principal! (Duminică, 1 noiembrie 2015, 14:56)
    Cauza care a provocat incendierea interiorului clubului este folosirea materialeloe foarte usor inflamabile. Daca s-ar fi folosit materiale neinflamabile si rezistente la foc, nu s-ar fi produs nenorocirea, chiar in situatia ca erau in sala cincisute de spectatori.
    Cerintele privind calitatea materialelor de constructii, precum si felul dotarilor interioare pentru sesizarea automata si stingerea (tot automata) a unui incendiu declansat, sunt incluse in legea care reglementeaza constructia si exploatarea salilor de spectacol, lege extrem de detaliata, din care am extras unele cerinte in comentariul meu de mai sus.
    Primarul are in subordine un departament special destinat, prin lege, sa avizeze inceperea constructiei si, respectiv, darea acesteia in exploatare, referitor la calitatea, prevazuta in proiect, a materialelor de constructii si a tuturor solutiilor prevazute in proiectul respectiv.
    Legea prevede si obligatia primariei de a inspecta constructiei pe timpul executiei acesteia.
    Acum, primarul incearca sa se ascunda smechereste dupa deget, incercand sa puna pe prim plan, chiar exclusiv, faptul ca in sala au fost 500 de spectatori, nu 80, cat era prevazut in documentatia prezentata de beneficiar spre avizare
    Repet, nu numarul spectatorilor a declansat aprinderea instantanee a intregului interior al constructiei, nu acest numar este cauza imbulzelii create in incercarea disperata a oamenilor de a iesi, calcandu-se unii pe altii, ci faptul ca sala nu era prevazuta cu sase usi, asa cum prevede legea. Lipsa sprinkeleror de pe tavan (contrar aceleaasi legi) a lasat dezvoltatea libera a focului
    Asteptam ca Parchetul General sa il invite neintarziat pe primar, pentru a i se deschide un dosar penal
    Societatea civila, care cere pedepsirea lui G. Oprea, din cauza mortii tanarului ofiter de politie, trebue sa iasa in strada si sa ceara pedepsirea primarului implicat sect.4,in moartea zecilor deoameni
    • 0 (0 voturi)    
      Oxigen (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:21)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Nu vreau sa fiu cinic, faptul ca au fost foarte mult oameni prezenti intr-un fel a ajutat.
      Cu siguranta nu a fost de ajutor la eliberarea salii, dar in sala a fost mai putin oxigen, in concluzie focul nu s-a extins asa repede.
      Pare logic? Repet faptul ca nu vreau sa fiu cinic.

      Cat despre responsabilul PSI...... oricine incerca sa faca o mica organizare nu a fost ascultat, panica si haosul au fost cei care au omorat o mare parte din oameni.
  • +11 (11 voturi)    
    De ce nu merg lucrurile bine in aceasta tara (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:20)

    Ael [utilizator]

    (Da, poate ca aveti dreptate, domnul acesta era baiat bun, stricat doar de societatea noastra.)
    Am pus intre paranteze pentru ca sunt proprietar de firma si am avut grija sa fiu in ordine cu PSI, mediu, primarie, gunoi si toate celelalte. Am grija sa verific anual extinctoarele si iau toate masurile de preventie pe care mi le-a cerut firma cu care am CONTRACT de protectia muncii (chiar pentru trusa de prim-ajutor, daca nu o schimbi la o anumita perioada poti primi amenda usturatoare).
    Responsabilitatea in fata angajatilor si, in ultima instanta, fata de familia mea m-a facut sa respect regulile. Chiar si asa, un accident se poate intampla, dar stii ca ai facut ce trebuie sa il minimizezi pe cat posibil.
    De ce sa dau spaga? Cu ce ma incalzeste un ban in plus salvat atat de iresponsabil?
    Smecherasi din astia imi fac sila!
    Imi pare rau pentru durerea atator sute de familii si pentru destinul frant al victimelor!
    • -2 (6 voturi)    
      Și cu contractele pe bani publici cum e? (Luni, 2 noiembrie 2015, 17:33)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ael

      Când e prea frumos ca să fie adevărat, probabil chiar este. Știu si eu firmă în România care obține 30% profit la 1,5 mld.RON cifră de afaceri, cu 9 angajați. Dar toate încasările acelei firme provin din bani publici, nicio persoana normală n-ar plăti sumele respective pentru lucrările acelei firme.

      E foarte bine să fii responsabil și să îți facă silă șmecherașii, dar asta doar dacă funcționezi pe bani reali, plătiți de clienți autentici, care cumpără produsele sau serviciile firmei tale fără șpagă sau ”parandărăt”.
      • +3 (5 voturi)    
        Domnule, chiar ma enervezi! (Luni, 2 noiembrie 2015, 19:36)

        Ael [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Am firma de productie si 0% contracte cu statul! Mai degraba invers, cei care se considera "cu spate" isi permit sa faca prostii!
  • +10 (10 voturi)    
    Imi este greu sa iti dau dreptate (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:31)

    Lili_1024 [utilizator]

    Materialul ala ignifug nu era asa o avere.
    Uite citeste art asta: http://www.nwradu.ro/2015/10/20-de-lei-diferenta-intre-un-material-ignifugat-si-unul-normal/. Iesirea de siguranta - aceiasi poveste, nu cred ca ar fi trebuit sa dubleze pretul berii ca sa mai faca inca o usa. Pe langa toate astea artificiile erau in program, cum permiti asa ceva in clubul tau cand stii ce izolatie ai pus?
  • +14 (14 voturi)    
    Ignifugarea nu e o operatie asa scumpa !!! (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:37)

    ealexs [utilizator]

    Arabesque : Solutie ignifuga 35 kg - 194 RON

    Acoperire: 0,650Kg/MP => aprox 50 mp / 194 RON
    500 MP => 1940 RON

    Manopera ar fi costat probabil mai putin !!!
    Total: sub 1000 euro

    Mi se pare la mintea gainii sa ignifugezi mai ales ca unul din parteneri a mai avut experiente cu focul.

    Club Colectiv a ignorat pana la absurd posibilitatea unui incendiu, Club Colectiv era o mare soba, gata incarcata care doar avea nevoie de un mic foc sa porneasca.

    Cand bagi zeci de MC de brad in decoratii nu poti sa nu iti pui problema "daca ia foc ?"
    Daca sunt ignoranti atunci sa stea la mititica sa nu ii mai puna si pe altii in pericol, daca a fost rea credinta tot acolo sa stea.
    • -1 (3 voturi)    
      oare? (Luni, 2 noiembrie 2015, 19:32)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui ealexs

      oare de ce in USA e interzisa ignifugarea lemnului?
      [fumul toxic e criminal - asta pana si Calafat a zis-o]
  • +8 (8 voturi)    
    nu (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:41)

    V44 [utilizator]

    OK, a pus material neignifug, ca e scump. Sa zicem...

    Dar nu are nicio scuza pentru ca a dat voie sa se faca "efecte pirotehnice" acolo. Clar.
    • 0 (0 voturi)    
      DA (Marţi, 3 noiembrie 2015, 19:49)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui V44

      Marile problemele din acest caz sunt legate de:
      1. efectele pirotehnice
      2. numarul exagerat de mare de spectatori.

      Asa cum a fost prezentat contractul intra in puscarie, impreuna, Administratorul si managerul/responsabilul trupei si daca a existat, cel care a gestionat efectele pirotehnice.

      Dintre toti personal il consider cel mai vinovat pe cel care s-a ocupat de efectele pirotehince - daca a fost vreunul - si apoi trupa care a acceptat in necunostiinta de cauza, probabil, acele efecte intr-un spatiul total nepotrivit si ultimul, pe lista, probabil fara voia Dvs. administratorul.

      Dar sunt altii care vor decide ce si cum...

      Nu cred ca va intra la apa Primarul, ISU, urgenta sau altii...Statul sunt ei!

      Raman nemisati acolo - prostii mici platesc oalele mari sparte.
  • +5 (9 voturi)    
    Prostia omenească? (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:51)

    verid [utilizator]

    Faptul ca Anastasescu este un prost inconștient,nu-l poate absolvi de catastrofa pe care a generat-o. În schimb,sunt de acord ca nu el este principalul vinovat. El este vinovat de idealism și prostie. Vinovatul principal,care nu știu de ce nu a fost încă arestat,este cel care a semnat autorizația și acordul de funcționare. De asemenea trebuie menționat stilul de lucru"în dorul lelii",de care din nou,a cata oare,a dat dovadă "brigada Arafat".
  • +5 (7 voturi)    
    E ok HN (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:41)

    Stefan85 [utilizator]

    E ok Hotnews, intelegem ca trebuie sa dai si stiri pro si stiri contra si noi sa facem diferentierea si alegerea corecta.

    Pentru cei ce nu inteleg asta inseamna ca presa sa fie impartiala.
  • +13 (13 voturi)    
    Total gresit, Bogdan Coman ! (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:50)

    mircea_cjn [utilizator]

    Total gresit, Bogdane !

    Putem vorbi de nuante, de preferinte, de optiuni.
    Poti opta pentru un vin iefin sau pentru unul mai scump si mai bun.
    Poti opta pentru haina ieftina si proasta sau una mai de calitate, evident la alt pret. Si asa mai departe.

    Dar aici vorbim de siguranta ! De chestii vitale. Aici nu mai merge cu sa fie ieftin.

    Locuiesti intr-un bloc cu 10 etaje. Si eu vin si-ti montez un lift pentru care tu si ceilalti locatari platiti.
    La prima coborare de la etajul 10 liftul se prabuseste. Si eu sa vin să-ti spun (nu tie, ci rudelor ) " pai da, ca am pus cabluri din alea subtiri, de 5 milioane. Ca daca puneam din alea groase, care rezista, costau 15 milioane, dar tu iti mai permiteai sa platesti, Bogdane? "

    Da, iti permiteai. Sau altfel spus, nu-i permis ...să nu-ți permiți anumite lucruri.
    • 0 (0 voturi)    
      proiectul poti sa fii sigur... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 19:53)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Ca nu este semnat de Administrator.

      A existat unul care a pus acolo acel material, asa cum a solicitat probabil administratorul, dar asta nu il iarta pe el ca si specialist...

      Mai este unul care ar fi trebuit sa verifice daca toate acelea sunt in regula...

      Nu sunt multi numai 3.

      Pe partea cealalta cu efectele pirotehnice iarasi nu sunt multi - daca sunt 2.

      Dar toate aceasteau au costat pana acum 32 de vieti omenesti. Trist tare!
  • +8 (8 voturi)    
    omeneste vorbind (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:03)

    piticu69 [utilizator]

    Daca domnul Alin isi facea o casa pentru el si familia lui sunt sigur ca punea nu neaparat materiale preminum dar sigur din cele care sa-i ofere o anumita liniste pentru cat va sta in ea. Daca isi facea o casa pe structura de lemn sigur si-l ignifuga si nu baga burete intre plafon si tavanul fals cu spoturi prin el. Omeneste trebuie sa gandesti ca in clubul tau intra persoane pentru care esti raspunzator sa si iasa intregi de acolo. Foloseste-ti creierul pe care il ai si gandeste ca ai raspunderi. Vrei sa faci bani cu niste oameni atunci gandeste-te si la ei nu numai la ciuguleala.
  • +6 (6 voturi)    
    40 de lei intrarea si 12 lei berea (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:09)

    gt86 [utilizator]

    Daca asta este pretul sigurantei mele si a celor dragi prefer intotdeauna sa il platesc.
    Stii cine face sistemul sa fie corupt? Nu numai autoritatile, primariile etc, cei care dau spaga si paricipa in acest sistem sunt la fel de vinovati. Deci sa infunde puscaria el si asocitatii lui. o merita din plin, si damnare sociala si tot. Nu exista nici o scuza pentru asa ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      vedeti ne intoarcem din nou (Marţi, 3 noiembrie 2015, 19:55)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui gt86

      La Business - a avut nefericitul acela variante pentru ideea lui de afacere?

      A venit cineva sa ii spune: gigele aici daca ami pui de 2 lei este tot omul in siguranta si stai linistit si tu???

      Iata cum stim sa cerem multe dar nu suntem in stare sa oferim atunci cand trebuie toate cate sunt necesare.

      Hai sa mai invatam putin.
      Multumesc!
  • +8 (8 voturi)    
    I-au mai ars doua cluburi (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:15)

    gt86 [utilizator]

    Goblin si Elephant au mai ars. Insa nu a murit nimeni.

    Uitasem sa adaug si chestia asta. Deci neglijenta pana unde merge???
  • +4 (6 voturi)    
    un singur lucru e adevarat (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:25)

    gimini [utilizator]

    Si anume, ca patronii nu sunt singurii vinovati. Ei sunt doar varful aisbergului! In spatele lor se ascund acum fel de fel de rechini, politici si economici, care trebuie scosi de boase si pusi la zid. Sa se inceapa in primul rand cu contractul de privatizare al fabricii Pionierul! S-a respectat contractul? Asta trebuia facut acolo, zbantuiala si chiraiala, sau PANTOFI? Politicienii au distrus tara asta cu privatizarile lor imbecile si acum vin sa planga la mormantul tinerilor! Rusine! Ala era un spatiu adecvat pentru productie industriala si inadecvat pentru clubbing, punct! ANAF sa controleze imediat de ce la Pionierul SA se raporteaza constant pierderi, an de an, MILIOANE de lei, si ce fac actionarii din Cipru cu profitul! Statul sa nationalizeze imediat fabrica Pionierul si sa o readuca in circuitul firesc, industrial, sau sa o dea adevaratilor mostenitori! Daca ar fi sa se faca dreptat in acest caz jumatate din clasa politica, mana in mana cu milionarii de carton ai tranzitiei, ar ajunge la puscarie! Pe viata!
  • +6 (6 voturi)    
    Asociat (=patron) sau Administrator (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:47)

    mihnea2012 [utilizator]

    Daca acesti 3 asociati, presupunand ca presa intelege echivalenta cu calitatea legala de asociat, nu sunt si administratori sau salariati ai firmei, nu au cum sa raspunda legal. Daca au caliatate de administrator sau calitatea de salariat cu respomsabilitate ce poate fi atrasa, atunci vor / pot raspunde penal. In caz extrem, daca asociatii s-au implicat efectiv si au influentat luarea deciziilor (in fapt) pot raspunde. Mai pe scurt, primul responsabil este administratorul.
    Asta asa la rece, fara calcule pe pretul berii si calitatea materialelor.
    Ma gandesc cu durere la familiile celor morti si mutilati si cred ca stabilirea unui adevar judiciar nu ii va ajuta, insa pe noi toti ceilalti moartea lor ne poate da o speranta si anume ca ceva se poate schimba.
  • +6 (6 voturi)    
    ce dracu'?? (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:59)

    Codruta N [utilizator]

    Iti mai ard 2 cluburi - si chiar nu intelegi NIMIC din chestia asta??!!
    Mai da-o-n...[...]!!!

    In alta ordine de idei: ok! sa nu-l "damneze social", ca nici unul dintre noi nu e "curat" cat sa "ridice piatra"! Sa-l duca, numa', la spital in fiecare zi, sa-i vada pe cei care lupta acolo, intre viata si moarte si sa stea cate 2 - 3 ore printre rudele lor disperate! Si sa-l duca si la priveghiurile celor morti!
    Iar dupa aia, poa' sa-l lase si liber, din partea mea! >:
  • +7 (7 voturi)    
    Colectiv (Luni, 2 noiembrie 2015, 17:10)

    Lukis [utilizator]

    Am incercar sa citesc toate comentariile voastre de mai sus si nu am regasit un detaliu foarte important: stingatoarele. Nu pot intelege cum eu am la birou 11 stingatoare in 2 apartamente de bloc si la Colectiv era unul singur. Asta DA ignoranta. Aici e vorba de ignoranta colectiva, pentru ca daca va uitati in jurul vostru, nu numai in cluburi, veti sesiza lipsa lor. Eu m-am format intr-o firma profesionista si am stingator in masina de 20 de ani (un Peugeot inca imi multumeste) si stiu cat inseamna. Nu doar in cluburi exista materiale inflamabile, ci peste tot. Trebuie doar sa stim ce avem de facut.
    • +2 (4 voturi)    
      Stingătoarele (Luni, 2 noiembrie 2015, 18:45)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui Lukis

      ... ar fi fost de folos în primele 5-10 secunde dupa aprinderea buretelui de pe stâlp.
      Focul s-a extins imediat spre tavan unde jetul extinctorului nu "bătea" !
      • +4 (4 voturi)    
        Stingatoarele (Luni, 2 noiembrie 2015, 20:35)

        Lukis [utilizator] i-a raspuns lui Vival

        Era sala mai inalta de 7 m? Exista stingatoare cu minim 7 m.
  • +4 (4 voturi)    
    PSI (Luni, 2 noiembrie 2015, 18:14)

    revo [utilizator]

    Din comentariile de mai sus, imi dau seama ca aproape nici unul dintre comentatori nu a trecut prin instructajul PSI sau al protectiei muncii, deci aceasta obligatie legala nu este practicata de niciun angajator, asa cum scrie la carte.
    Legislatia este extrem de riguroasa in privinta asta, pentru angajatori si responsabili este chiar chinuitoare, dar se vede treaba ca e ceva cu adevarat necesar. Sunt anumite domenii in care instructajul trebuie facut zilnic, la inceputul programului, fiecare angajat are un carnet special in care semneaza ca a luat la cunostinta; fiecare firma trebuie echipata cu tot ce trebuie pentru prevenirea si stingerea incendiilor, in functie de profil; trebuie sa existe o echipa stabilita si instruita si un responsabil PSI, schema de evacuare afisata la loc vizibil etc. Stingatoarele portabile sunt obligatorii si pentru fiecare autovehicul, darmite pentru un local, care in mod normal trebuia sa aiba sistem de detectare a fumului si sprinklere.
    Pentru firmele cu activitate cu public, reglementarile legale sunt foarte stricte, asa ca indivizii asociati/ administratori nu au nicio scuza si merita puscarie pe viata.
    Dupa ce ai trecut prin alte doua incendii, este inadmisibil sa nu iei masurile de rigoare, macar cele prevazute in lege, daca pe tine nu te duce capul sa-ti aperi pielea si interesele, daca de viata altora nu-ti pasa.
    • +1 (1 vot)    
      PSI (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:02)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Sa inteleg ca responsabilul PSI este de vina?

      Eu am vazut un mic sediu de firma, 5-6 calculatoare si un spatiu de depozitare, aveau extinctoare in chiloti, mari nu mici, existau scheme pe toti peretii.

      Vai mama lor de cate ori au venit cei de la PSI in "inspectie".
      Ca extinctorul nu este chiar la indemana, ca trebuia pus mai la indemana, verificau data reviziilor, etc.
      La astia in club nu a venit nimeni, absolut nimeni in inspectie ....
  • -2 (2 voturi)    
    da (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:02)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    aveti dreptate...
    numai ca s-au gasit deja tapii ispasitori, si aici se va opri totul!