Corespondenta din Roma

Infirmiera romanca batuta in metroul din Roma a murit

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2010, 23:18 Actualitate | Diasporă


Maricica Hahaianu
Foto: La Repubblica
Maricica Hahaianu, infirmiera romanca de 32 de ani batuta in metroul din Roma a murit​ vineri seara, anunta conducerea spitalului unde era internata in coma. Primarul Romei, Gianni Alemanno, a anuntat ca municipalitatea va suporta costul repatrierii corpului neinsufletit. Reamintim ca romanca a fost victima agresiunii unui tinar care i-ar fi cerut "sa se intoarca la ea acasa".

Ca urmare a decesului asistentei, agresorul - Alessio Burtone (20 de ani) - va fi acuzat de omor prin imprudenta. Deocamdata, el se afla in arest la domiciliu.

Maricica Hahaianu, originara din Focsani, locuia in Roma impreuna cu sotul sau. Copilul lor, in virsta de trei ani, este in Romania.

Cazul romancei a tinut prima pagina a ziarelor italiene din ultima saptamina.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12428 vizualizari

  • +44 (46 voturi)    
    trist (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:24)

    popas [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte, iar familia sa aiba putere sa treaca peste evenimentul trist. Intre timp, cred ca si criminalul derbedeu a aflat de stire, urmarind la TV acasa, cu o bere in mana! RUSINE justitia Italiana, pentru "incarcerarea" la domiciliu a unui asemenea golan!

    Dumnezeu sa aiba in paza sufletul ei... Din ce a spus sotul, Maricica venea acasa de multe ori, spunandu-i cu bucurie ca "astazi am mai salvat o viata!" Iar pe a iei nu a putut-o salva nimeni!
    Trist...
    • -1 (1 vot)    
      A fost o ”lupta de principii” (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:20)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui popas

      Am vazut si revazut filmuletul ”luptei”
      dintre cei doi.
      Era mai degraba o cearta de doi bani.
      Cu siguranta italianul nu si-a dorit sa o raneasca sau sa omoare.
      Mai degraba cred ca s-a simtit ofensat in onoarea lui de mascul dupa ce romanca l-a impins usor.
      Dupa un moment de ezitare (...ma io sonno un ummo , non un carligo de ruffos.. scuze per mia italiana ) individul a venit in replica cu un branci - putin mai violent decat si-o fi dorit el insusi.
      Ceasul rau a fost ca victima a cazut pe spate si a dat cu capul de gresia sau ce o fi fost pe jos ...parea un peron de gara...
      *
      Imaginile erau insotite de un comentariu conform caruia cei doi se aflau in continuarea unei certe incepute la coada la bilete ...eu...ba eu am fost primul...
      E posibil sa fi fost asa...cei doi nu se cunosteau, iar victima provenea din tara in care putine crime sunt considerate atat de grave ca bagatul prin fata la coada.....coada si traficul auto sunt si singurele locuri in care romanii isi mai exprima
      ”demnitatea”...si anume vârtos.
      *
      Italianul isi va primi pedeapsa ca orice ucigas din neglijenta...sa o lasam totusi mai moale cu indignarile...vor mai muri romani si italieni din ciocnirea celor doua culturi ...inflamarea excesiva nu va simplifica problemele.
      *
      Faptul ca moartea Maricicăi s-a datorat unei inlantuiri de reactii prostesti si a unui mare ghinion face ca totul sa fie cu atat mai trist.
      Odihneasca-se in pace !
      • +1 (1 vot)    
        Serios? (Marţi, 19 octombrie 2010, 2:40)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Amice, un branci nu te baga in coma si nici nu te omoara.
        Ala a fost un pumn dat cu toata forta. Iar intentia, chiar daca de moment, a fost sa faca cat mai mult rau.
        Principiile despre care vorbesti inteleg ca de fapt se refera de fapt la faptul ca individul a inceput prin a o agresa verbal, pe motiv ca emigranta. Asa ca "inflamarea" a avut motive foarte bune. In mod normal, daca chema politia, ar fi trebuit sa il umfle pe individ imediat. Din pacate nu s-a gandit ca ala chiar e un idiot (da, trebuie sa fii idiot sa faci asa ceva!!).

        Si ca principiu, am lasat-o cam moale cu indignarile in ultimele decade. E momentul sa avem si noi un pic de coloana vertebrala. Nu zic sa linsam acum orice italian pe care-l vedem, dar macar sa luam atitudine fata de acest caz.
        E minimul pe care il putem face pentru acea femeie care a murit pentru ca nu s-a lasat calcata in picioare de un gunoi.
    • 0 (0 voturi)    
      ar trebui ochi pentru ochi, dinte pentru dinte (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 7:57)

      The Punisher [anonim] i-a raspuns lui popas

      Daca cineva oarecare i-ar face asa ceva sotiei mele, n-as avea somn pana nu l-as baga in mormant, asta dupa ce l-as tortura ore sau poate chiar zile, cu cat mai mult cu atat mai bine.
      • 0 (0 voturi)    
        esti istet (Duminică, 17 octombrie 2010, 23:36)

        ivan [anonim] i-a raspuns lui The Punisher

        La ce te-ar ajuta? Ai intra in puscarie. Ti-ai nenoroci si zilele care-ti mai raman de trait iar oricum pe nevasta-ta n-ai mai invia-o. Trebuie sa lasi justitia sa-si faca datoria nu sa escaladezi violenta. Fratele aluia te-ar cauta pe tine si te-ar mesteri, fratele tau l-ar cauta pe fratele lui s.a.m.d. Halal civilizatie. Daca ai mai avea si copii de crescut i-ai mai nenoroci si pe ei. Cap ai, minte ce-ti mai trebuie.
    • +1 (1 vot)    
      acuzat de omor prin imprudenta (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:08)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui popas

      nici macar nu e acuzat de lovitura cauzatoare de moarte...
    • 0 (0 voturi)    
      Italieni ticalosi (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 13:39)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui popas

      Cum adica "omor prin imprudenta"? Si cum este posibil sa fie tinut in arest la domiciliu un criminal?

      Justitie ca in Italia nu exista decat in Albania. O tara de toata jena. Doamne ajuta sa ne crestem nivelul de trai pt a nu mai fi obligati unii romani sa mearga la munca in Italia.
  • +12 (56 voturi)    
    D-zeu s-o odihneasca in pace! (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:24)

    Zamolxisz [anonim]

    imi pare rau ca tot mai multi de-ai nostrii mor in strainatate pentru ca aici nu-si pot practica meseria si castiga traiul din pricina unor guvernanti care-si tradeaza prorpiul popor, facand cadouri si concesii "investitorilor straini" (in fapt majoritatea niste speculanti ieftini). Toate astea insa se fac pe cheltuiala romanilor...
    • +16 (22 voturi)    
      Minus? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:14)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Zamolxisz

      De ce a primit minusuri d-nul de mai sus? Ce este neadevarat?
      • +2 (26 voturi)    
        Hmmm (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:38)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Nu stii de ce se dau minusuri pe hotnews?!Aici este forumul portocaliilor care daca simt numai o clipa ca atentezi la imaginea "marelui carmaci" si a guvernului lacheu,te umplu de minusuri.@Zamolxisz a spus adevarul in privinta conducatorilor,nu l-a laudat pe "marele carmaci" asac ca...este el vinovat in viziunea portocaliilor "democrati".
        • 0 (0 voturi)    
          Banzai (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:46)

          Mikado [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          In legatura cu sarmana femeie, as dori ca faimoasa diaspora din Italia, plina de civilizatie occidentala, sa-si amane gratarul de duminica si sa organizeze un mars de protesc impotriva xenofobiei. Poate ma aude si dl inginer - reprezentat al asociatiei de romani din Padova, destul de activ pe forum. Ca de la senatorul cu nume de lactate n-am vazut nici o reactie...
          PS: Pe mine nu ma deranjeaza laudacii ( eu ii numesc "semne de carte" ). Prin minusurile lor imi fac lectura mai usoara, scutindu-ma de la citirea spamurilor pline de ode si de propaganda.
        • 0 (2 voturi)    
          afirmatie corecta (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 13:19)

          bis [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          Si eu am observat acest lucru.
          La inceput am crezut ca este o intamplare.
          Pana si moderatorii,intervin pentru portocalii care pierd teren din ce in ce mai mult.
          In viata nu este ca si pe forum,iar vara nu este ca iarna.
        • +1 (1 vot)    
          nici d-l acesta nu trebuia sa primeasca minusuri (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 13:31)

          ... [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          asta e adevarul, domnilor: de cate ori o culoare politica este inutuita in articol sau in comentarii, se lasa bruma de gandire pe loc repaus si se dau plusuri, minusuri in functie de culoarea politica.
          nu va convine ca sunteti tot o turma ca si ceilalti? credeti ca simpla aderare la partidul potrivit v-a facut fiinte inteligente? ei bine, nu-i asa. un om inteligent nu critica in functie de steagul pe care il poarta cel criticat, ci in functie faptele sale.
          romania nu a fost neagra pana la basescu si alba dupa aceea. a ramas neagra, desi si eu sper ca "astia" macar fac eforturi. dar cand coruptia este evidenta (in invatamant, de pilda), si spun lucrul asta - pac, sunt clasificat ca reactionar si comunist.

          la urma urmei, asta este adevarul: sarmana femeie a murit pentru ca violenta impotriva femeilor este minimizata in lumea de astazi (auzi: omor prin IMPRUDENTA - probabil ca judecatorii ii vor spune retardatului aceluia sa aiba mai multa grija data viitoare cand snopeste o muiere), dar si pentru ca situatia sistemului de sanatate din romania este disperata.
          • -1 (1 vot)    
            Stai sa vezi cate minusuri voi primi eu! (Duminică, 17 octombrie 2010, 15:41)

            gheorghe [anonim] i-a raspuns lui ...

            Dumnezeu sa o ierte pe biata femeie. Dar . . . daca va uitati atent pe imaginile transmise reiese ca tanarul respectiv nu a avut intentia sa o loveasca ci i-a adresat cuvinte probabil jignitoare, la care femeia reactioneaza brusc si intentioneaza sa-l loveasca pe acesta cu ce avea in mana, Tanarul o impinge brutal si femeia cade pe sapte si se loveste puternic la ceafa de mozaic. Nici vorba de bataie, As zice ca femeia a fost nesabuita si nu a tratat cu indiferenta atacul verbal al italianului, A uitat pentru o clipa ca se afla intr-o tara straina. Ca apoi a intervenit indiferenta trecatorilor la cel intins pe jos, asta este alta problema. Dar nu mi se pare normala afirmatia, omorata in bataie, pentru ca nu a fost bataie ci o altercatie pe care femeia putea foarte bine sa o evite
            • 0 (0 voturi)    
              sigur ai vazut bine? (Luni, 18 octombrie 2010, 0:15)

              popas [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

              iti sugerez sa iti pui si ochelarii cand revezi filmul: femeia il opreste pe golan si probabil ii spune sa termine cu injuriile; golanul o scuipa, intrun gest care este tradat de miscarea brusca a capului catre Maricica; ea l-a impins, si nesimtitul a lasat geanta jos si a lovit-o cu pumnul in fata. Nicio clipa nu a fost vorba de impingerea femeii de catre derbedeu!

              Intr-aedevar. nu a lovit-o cu intentia de a o ucide, insa a lovit-o!! Si daca in urma loviturii a survenit decesul victimei, agresorul este acuzat de crima prin imprudenta, sau crima din culpa.
              Totusi, ar fi trebuit sa fie acuzat si de lobvitura cauzatoare de moarte!
        • -2 (4 voturi)    
          Sictir! (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 19:56)

          lsm [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          Ceausescu a murit! Democratia inseamna libertate de exprimare! Minusurile sunt date in functie de ce simte fiecare! Chestia cu "hotnews portocaliu" este ceva pueril.
        • +1 (1 vot)    
          Aberezi baiete (Duminică, 17 octombrie 2010, 2:02)

          Alin [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          Astazi am citit doar despre congresul ciorilor vopsite PSD, nimic portocaliu...
          Nu-i iubesc pe portocalii, doar il detest pe roscati si pe acolitii lor
        • +1 (1 vot)    
          mai las-o... (Marţi, 19 octombrie 2010, 2:46)

          Gigel [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          Chiar si cand se discuta un astfel de subiect ses trezeste cate unul sa inceapa cu porcariile politice, de orice culoare ar fi??

          Hai frate mai lasa-ne cu circul politic, macar ai putina decenta pentru doamna respectiva si familia ei!!!!
  • +31 (33 voturi)    
    Condoleante (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:25)

    IC [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte! Odihneasca-se in pace! Condoleante familiei!
  • +18 (20 voturi)    
    tragic... (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:30)

    oana [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte!
  • -19 (45 voturi)    
    Revedeti inregistrarea (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:55)

    Cititor [anonim]

    si o sa obsevati ca discutia in contradictoriu era anterioara si intretinuta de femeie care a si incercat sa-l loveasca pe individ. Acesta a ripostat dandu-i o palma si victima a cazut lovindu-se de paviment. D-zeu s-o ierte dar cand o cauti o mai si gasesti. Nu stiu cati barbati n-ar fi ripostat si s-ar fi lasat loviti de o femeie. Ghinionul ei a fost ca a cazut prost. Asa ca sa fim obiectivi desi noua romani;or nu prea ne sta in caracter.Asta nu insemna ca autorul nu trebuie sa raspunda penal. Din pacate a murit un om iar un copil a ramas fara mama din cauza unui conflict banal.Ceasul rau !
    • +1 (1 vot)    
      ai face mai bine sa taci (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:48)

      alter_ego [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      macar din respect pentru familia femeii...
      e usor sa te dai barbat in spatele anonimatului.
      daca asa te porti tu cu femeile din viata ta trista, ghinionul tau e ca faci umbra pamantului degeaba...
      ceasul rau!
    • -1 (1 vot)    
      Condoleante (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:04)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Cititor

      Condoleante familiei.

      Poate nu e momentul potrivit sa zic asta, dar cred ca totusi e ceva de invatat. E de evitat o disputa cu un barbat nervos, forta cu care poate lovi nu tine de cit de mic sau mare este, incearca sa nu-l provoci fizic decit daca stii ca te poti apara fizic. E valabil pentru ambele sexe. Pentru cazuri similare incercati sa intrati intr-un magazin care are paza, suna un prieten/prietena sa te insoteasca acasa, cere unei angajate sa cheme politia - nu e o idee buna nici sa pleci cu nebunu coada pina acasa.
    • +1 (1 vot)    
      bateti tu nevasta si lasa-ne in pace (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:06)

      Olguta [utilizator] i-a raspuns lui Cititor

      Dumnezeu sa o odihneasca!
      Barbatul poate a injurat-o, a scuipat-o (se vede pe caseta); si chiar daca ea ar fi fost impulsiva........datul intr-o femeie ..............e jalnic sau crima, in cazul de fata; sa iti fie rusine, cititor, vezi sa nu ai parte si tu de ceasuri rele! prostule, dar cred ca o sa fiu cenzurata...............
    • +2 (2 voturi)    
      Socant (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:10)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Cititor

      Nu-mi vine sa cred:mai exista persoane care considera ca o femeie a meritat sa fie batuta pt ca a avut curajul sa ridice vocea sau mana la un barbat!!Ce fel de barbat las si gunoi trebuie sa fie cel care da intr-o femeie cu pumnu si-o baga in coma?Rusine!
    • +17 (43 voturi)    
      Just (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 2:23)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      "Nu stiu cati barbati n-ar fi ripostat si s-ar fi lasat loviti de o femeie. "
      Un barbat 'adevarat' nu se lasa umilit de o 'panarama'! I-o da in bot ca altfel isi pierde valoarea! Asta se stie! E pe sistem!

      "Ghinionul ei a fost ca a cazut prost".
      Ce ghinion frate? E vina ei! Ce fel de femeie e aia care nu e in stare sa cada cum trebuie cand e batuta?
      • +1 (1 vot)    
        Barbaţii adevăraţi nu bat femei (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 9:53)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Doc

        Se pare că şi tu eşti de aceiaşi teapă cu "marele bărbat "care a băgat în comă o femeie.
        Pentru informarea ta află că la câini spre exemolu , un masculnu atacă niciodată o femelă.
        Din punctul meu de vedere bărbaţii care lovesc femei sunt nişte animale primitive nu bărbaţi.
      • +1 (1 vot)    
        mda (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:35)

        Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui Doc

        probabil vorbesti din proprie experienta. Faci parte din "javrele" care-si demonstreaza barbatia cu pumnul?
      • 0 (0 voturi)    
        nesimtire (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 13:33)

        elis [anonim] i-a raspuns lui Doc

        asta se numeste la tine .Iti doresc sa ai parte ca sora,mama,fratele sotia,copilul tau sa aiba parte de asaceva si sa simti ce inseamna asta.Dumnezeu sa o ierte!
      • +2 (4 voturi)    
        ce am scris pentru "cititor" e valabil (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 14:57)

        cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui Doc

        Ce am scris pentru "cititor" e valabil si pentru tine.
        In ce priveste "barbatia" ta fara sa fi intervenit dr.ciomu,nu ai avut-o niciodata.
        Este edificator cazul unui celebru boxer la categoria supergrea,care primind de la sotie o lovitura nu a ripostat desi era campion mondial la toate categoriile.
        Trebuie sa distingem intre a lovi o femeie care nu era nici" panarama" si o riposta care trebuie sa anihileze o femeie nervoasa,pentru ca a fost jignita fiind romanca.
        Nu cer nici unui barbat sa stea ca o mamaliga,ci doar sa isi foloseasca forta daca o situatie extrema o impune,proportional cu situatia ivita, intr-un conflict cu o persoana de sex feminin.
        Si oricum femeia a fost prima jignita,si nu din senin a reactionat victima.
        • +1 (1 vot)    
          nu cred (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 15:42)

          dorian gray [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

          ca ai inteles ironia lui Doc. Eu am convingerea ferma ca e a fost ironic, si m-am convins cand am vazut ultima fraza. "Ce fel de femeie e aia care nu e in stare sa cada cum trebuie cand e batuta?"
          Nu cred ca trebuie sa-l acuzi aiurea.
        • +1 (1 vot)    
          Mda (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 16:51)

          Doc [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

          http://dexonline.ro/definitie/ironie

          Trebuia sa fiu mai clar in exprimare... E vina mea...

          Condoleante familiei.
        • +1 (1 vot)    
          mai cititi o data (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 16:52)

          ... [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

          comentatorul "Doc" nu face decat sa indice, cu ironie amara, modul de gandire al foarte multor barbati romani. poate chiar al majoritatii.
          mai cititi o data.
          din pacate, ce spune Doc e definitoriu pentru violenta impotriva femeilor - modul de raportare la acestea ("panarame", "curve" si altele de genul) este practicat de foarte multi tineri astazi, este purtat ca un stindard de ziarele romanesti cele mai citite - adica cele de scandal, si foarte adesea il intalnim chiar in mintea potentialelor victime: femeile.
          cat despre ultima ironie, este legitimata de insasi acuzatia de omor prin imprudenta de care vorbeste articole: intr-o lume in care forta fizica a barbatilor a ramas "legea", femeile care nu sunt in stare sa primeasca rabdatoare si rezistente o bataie serioasa contrariaza; "si-au cautat-o"...
          :(
      • 0 (2 voturi)    
        la moartea unei persoane (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 15:45)

        document [anonim] i-a raspuns lui Doc

        Daca ai scris in mod serios cele de mai sus e o mare rusine.
        Daca ai scris "la misto" cele de mai sus nu era momentul la moartea unei persoane,si rusinea este la fel de mare ca in prima situatie.
    • +30 (30 voturi)    
      Ia sa fi fost mă-ta sau nevastă-ta (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 3:34)

      EnigmaPsi [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      ... să vezi cum mai vorbeai de ceasul rău. Sau eşti deja obişnuit să le dai câte o palmă când discutaţi în contradictoriu? Aşa, d-aia c-au întreţinut discuţia?
      • +8 (8 voturi)    
        nevasta-sa? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:11)

        ... [anonim] i-a raspuns lui EnigmaPsi

        pe nevasta-sa sigur aplica acelasi tratament.
    • +29 (29 voturi)    
      Ghinionul? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 3:59)

      Alt cititor [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      Daca ai asa bun spirit de observatie, explica-mi te rog,de la ce a pornit conflictul?Eu am vazut o inregistrare de 3 minute, poate sunt si altele,dar nu au fost date publicitatii.In acea inregistrare se vede clar ca tanarul a pocnit-o de doua ori.Dupa prima lovitura femeia a ripostat, lovindu-l cu poseta apoi, nesimtitul i-a aplicat un croseu.Victima era infirmiera, nu campioana la judo ca sa stie cum sa cada.Cat de barbat trebuie sa fii sa pocnesti o femeie?Asa, ca , mai revezi tu inregistrarea aia de 3 minute.
      • 0 (0 voturi)    
        Imi pare rau, dar prima oara... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 15:00)

        citizen X [anonim] i-a raspuns lui Alt cititor

        ...tipul doar 's-a facut' spre ea, n-a lovit-o. Deci a lovit-o o singura data. Avea pregatire de boxer, de unde si 'fenta' initiala. Pe chestia asta (boxer) ar trebui sa primesca o pedeapsa mai aspra.
        • 0 (0 voturi)    
          nu doar "mai aspra"! (Duminică, 17 octombrie 2010, 21:24)

          Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui citizen X

          La americani, este o deosebire esentiala - daca folosesti o "lethal weapon", nu mai poate fi vorba de omucidere prin imprudenta, ci se cheama ASASINAT, Murder One!
          ori, pumnii unui boxer profesionist reprezinta o astfel de arma mortala ...
          • 0 (0 voturi)    
            asa o fi (Luni, 18 octombrie 2010, 0:19)

            popas [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

            Asa este, insa gunoiul de pustan nu era boxer profesionist, asa ca nu poate fi acuzat decat de omor din culpa.
            Ar trebui sa primeasca maxim de pedeapsa!!
    • +33 (33 voturi)    
      Iti raspund eu 'cititorule' (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 4:09)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      Niciun barbat nu ar fi lovit o femeie, ca tot te intrebi. Desigur ca exista brute pentru care a da un pumn unei femei e un lucru justificabil, dar un barbat 'adevarat' nu ar face-o.
      Deh, fiecare cum a fost crescut, sau s-a format... tie ti se pare ok sa-i 'tragi vreo doua', unei femei, mie mi se pare ca oricine gandeste asta e un prostalau neandertalian.
      • 0 (0 voturi)    
        educatia (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:35)

        mm [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        este corect ceea ce spui dar vezi ca in ziua de astazi datorita unei proaste educatii de acasa , a unui mediu slab din care provin multe femei au tentatia de a-si lovi partenerul, desigur o spun ca este din joaca si alte scuze nefericite dar daca copilul ar vedea acest lucru ce poate invata? nu inseamna lipsa de respect etc? regretabil ca s-a intamplat cazul nefericit de mai sus.
    • +1 (1 vot)    
      Microscop sau ochelari! (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 8:57)

      bill [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      Tu cand te uiti la ceva trebuie sa-ti pui ochelari sau sa folosesti microscopu. E drept ca discutia a inceput mult mai repede intr-un magazin, dar inainte de a primi pumnul in fata (nu palma carrissimo!) a fost si scuipata in fata motiv pentru care incearca sa-l loveasca. Iar raspunsul vine rapid: un pumn in plina fata. Uita-te mai bine la inregistrare si nu te mai da cu parerea daca esti miop.
    • +1 (1 vot)    
      Noi am revazut inregistrarea (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 9:21)

      ICC [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      Degeaba ti-ai spus "cititor", tu te uiti doar la filmulete si la poze. Daca ai fi citit si stirile anterioare, ai fi aflat ca da, conflictul a fost anterior, a pornit intr-o cafenea, acolo unde urangutanul a insultat-o pe femeie (asa a declarat patroana cafenelei, o italianca!). In afara de asta, stai prost cu vederea. Uita-te mai bine pe inregistrare: aia nu a fost lovitura cu palma, a fost un pumn in plina figura. S-a lovit cu capul de "paviment" pentru ca deja era inconstienta de la pumnul primit. Astea sunt aspectele tehnice, nu mai zic nimic de faptul ca un barbat adevarat (un "macho", cum le place italienilor sa se creada) nu loveste niciodata o femeie.
    • +10 (10 voturi)    
      am vrut (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:47)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      sa-ti raspund mai in detaliu, dar vad ca au facut-o foarte bine altii. Ti-au raspuns foarte la s-au referit la toate ideile aiuristice ridicate de tine.
      Eu atata iti zic: nu-ti doresc raul, dar daca vreodata te-o pocni vreun golan care, ghinion!, e si campion la lupte martiale, s-ar putea sa vezi mai bine cum e cum "ceasu' rau".
      Cat despre masculinitatea de care dai dovada cand afirmi ca "Nu stiu cati barbati n-ar fi ripostat si s-ar fi lasat loviti de o femeie.", ce pot sa zic- ferice de sotia ta!

      PD Doc era foarte ironic, o ironie foarte amara. Probabil unii s-au prins mai tarziu, de aceea a avut si minusuri.
    • +1 (1 vot)    
      te-ai uitat la altceva (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 13:26)

      privitor [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      Conform mai multor declaratii ce ai vazut pe inregistrare este partea finala,si nu reda inceputul,cand femeia a fost insultata.
      Asa zisa riposta a femeii este un act de femeie revoltata si jignita,care isi apara demnitatea.
      Nu a inceput ea din senin sa fie agresiva.
      Chiar tu recunosti ca discutia era anterioara.
      Poate te uitai la un canal de desene animate,si ai vazut intamplator altceva,sau ai citit altceva.
    • +2 (2 voturi)    
      intre cinism si sadism (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 14:41)

      cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui Cititor

      Am citit odata si am vazut ca esti misogin.
      Am citit a doua oara si am constat ca esti sadic
      A treia oara am constat ca esti si sadic si misogin si cinic.
  • 0 (0 voturi)    
    Macaroane (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:55)

    Gigel [anonim]

    poate lesinatii aia de la externe se trezesc 5 minute sa puna tunurile pe broaste. Auzi, arest la domiciliu pt omor. Condoleante familiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu S-o odihneasca! (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:04)

    AdiGB [utilizator]

    trist sfarsit pentru un om in floarea varstei, sper ca justitia italiana sa fie la fel de intransigenta precum a fost cu mailat .......
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:21)

    The Wisest Fool [utilizator]

    imi pare rau
  • 0 (2 voturi)    
    Eu sunt perfect, puternic, frumos, iubitor si fer (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:34)

    asdef [anonim]

    D.le ministru de externe (cu M -mic): in cazul Mailat ati fost precum "capul plecat sabia nu-l taie". Acum ce-ati putea face pentru saramana natie ROMANA ( cu I din A). Asta pentru oricare ministru de externe... cu exceptia daca nu este aservit unor interese de STAT fff mari...
  • 0 (0 voturi)    
    dumnezeu sa aiba grija de ea acolo sus. (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:03)

    vasi [anonim]

    incep prin a transmite condoleante familiei . vina e statului roman care ne-a facut sa ne imprastiem in toate colturile lumii in cautare de o viata mai buna .iar despre caz concret cred ca daca era o italianca nu o lovea prostanu indiferent despre ce ar fi zis sau facut ea (vorbesc in cunostinta de cauza) si eu am a avut o patanie aproape identica si am scapat cu ajutorul lui Dumnezeu. astai soarta noastra a romanilor platim pentru altii (tigani la cersit . romani la furat etc.) fiind oameni cinstiti . Cine sa ne respecte cu asemenea exemple?. inca o data dumnezeu sa aiba grija de ea acolo sus.
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:21)

    alex [anonim]

    Din pacate se va intoarce acasa....prea devreme :(
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:48)

    And [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    mm (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:59)

    ccii [anonim]

    Dumnezeu a dorit-o printre ingeri,
  • 0 (0 voturi)    
    D-zeu sa o ierte (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 2:01)

    vladutz [anonim]

    pe aceasta fiica a poporului nostru
  • +18 (18 voturi)    
    cum adica (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 2:33)

    Contrariat [anonim]

    cum adica "omor prin imprudenta" ?
    • 0 (0 voturi)    
      : (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 8:55)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui Contrariat

      Adica nu premeditat. In sensul ca imbecilul de mai sus nu s-a dus chitit sa o omoare ci doar sa ii traga o mama de bataie, insa, "ooops! ma scuzati!" Nu te impacienta si omorul asta are pedepse babane.
    • 0 (0 voturi)    
      explixatii posibile (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 9:33)

      popas [anonim] i-a raspuns lui Contrariat

      Golanul va fi acuzat de omor din culpa + lovituri cauzatoare de moarte. In Codul Penal al Romaniei pot vedea explicatii pentru incadrare la art. 178 + 183
    • 0 (0 voturi)    
      boxerul (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:33)

      ics [anonim] i-a raspuns lui Contrariat

      Intr-un articol anterior se zicea ca tipul a facut box sau kickbox. Cand u boxer ii da un pumn in plina mecla unei femei, sincer, te cam astepti sa nu se mai ridice. Sau poate "omor, prin imprudenta de a da un pumn filmat de camere de supraveghere"
    • 0 (0 voturi)    
      adica (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:43)

      Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui Contrariat

      adica Ucidere din Culpa. Poate asa se numeste in Codul italian. Daca nu se numeste asa, atunci autoarea articolului scrie prostii. Ma intreb insa : cine i-a spus autoarei ca asta e incadrarea juridica? Are surse judiciare in Italia sau apeleaza la dezinformare pe ideea "suna bine?". Am mai zis si la celalalt articol care dezbatea tema infirmierei : nu se poate retine CULPA. Italianul a avut INTENTIA DIRECTA de a o lovi. Culpa se retine cu privire la deces. Deci forma de vinovatie e praeterintentia, iar infractiunea pt care ar fi cercetat ar fi Loviri sau vatamari cauzatoare de moarte. Sigur exista o reglementare similara in Italia. Aceasta este parerea mea. E posibil sa ma insel la incadrarea (spre exemplu sa fie incadrat la infractiunea de omor dupa mai multe cercetari), dar "omor din imprudenta" (de unde le scoate fratilor pe astea?) in nici un caz (adica ucidere din culpa).
    • +7 (7 voturi)    
      si eu m-am intrebat acelasi lucru (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:53)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui Contrariat

      Presupun ca o asemenea sentinta transmite mesajul ca este ok sa bati pe cineva cu brutalitate (sau nu), dar trebuie sa fii suficient de prudent ca sa nu o omori totusi... trist
      • 0 (0 voturi)    
        cam asa stau lucrurile... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:52)

        ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui misescu

        1. Daca ea murea din cauza pumnului era vorba de lovituri cauzatoare de moarte.

        2. Daca ea a murit ca urmare a cazaturii provocate de pumn e omor prin imprudenta.

        Sper sa ca nu spun un neadevar...
    • +6 (8 voturi)    
      Asta ma intrebam si eu ... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:09)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Contrariat

      Si atunci cum s-ar defini un omor din culpa? Sau unul cu premeditare chiar.

      Sunt, in Italia si in toata lumea, multe jeguri umane provenind din Romania. Din pacata, gunoaielor acelora "barbatul adevarat" care loveste o femeie nu are curaj sa le zica nimic ca o incaseaza el, si astfel tot oamenii care vor doar un trai decent o patesc.

      Pe de alta parte, daca femeia era in Romania si o pocnea vre-un fiu de procuror sau judecaor probabil ca individul ar fi fost "arestat" prin cluburile si barurile din zona ...

      Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in pace!
    • 0 (0 voturi)    
      Guvernul e de vina ? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:51)

      willy [anonim] i-a raspuns lui Contrariat

      Pana la urma doua posturi de renume mondial o sa demonstreze ca Basescu e de vina pentru moartea infirmierei.
      Este regretabil ca s-a produs acest eveniment nefericit, dar el se putea petrece si la noi in tara.
      Ce ma socheaza ca un individ care a facut o fapta ce a dus la moartea unui om, sta acasa bine mersi.
      A avut de la cine se inspira justitia noastra.
      In anii trecuti un parlamentar care a omorat doi batrani pe trotuar a fost iertat pentru ca se imbatase de la merele pe care le consumase.
      Sotia unui alt parlamentar care a spulberat o familie cu masina, a primit doar o sanctiune cu suspendare.
    • 0 (0 voturi)    
      violenta e "imprudenta"? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:54)

      ? [anonim] i-a raspuns lui Contrariat

      oare de ce la 200 de ani de la "drepturile omului" maltratarea femeii e inca incurajata tacit in tarile ce chipurile aplica aceste drepturi?
      "omor prin imprudenta" - cu alte cuvinte, snopiti-va femeile in bataie, dar departe de ochii presei si aveti grija sa nu le omorati de tot...
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:06)

      me [anonim] i-a raspuns lui Contrariat

      asta incercasem si eu sa spun ieri , but for some reason nu mi s-a publicat comentariu, desi nu continea injurii.

      in fine... ori sunt prost informati ziaristii, ori e ceva putred la mijloc.
      cand dai un upercut in cap, nu prea mi se pare "imprudenta"
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 6:59)

    elena [anonim]

    D-zeu sa o odihneasca ,dar mare pacat de tineretea ei,s-a dus sa castige un trai mai decent si si-a gasit moartea printre straini.Acum statul italian sa-i dea prdeapsa ca tiganului mailat si acestui derbedeu nenorocit de italian.Condoleante familiei.
  • 0 (0 voturi)    
    odihneasca in pace (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 8:16)

    Aka F [utilizator]

    Tarana sa-i fie usoara si sa speram sa nu se mai intample asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Ia (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 8:29)

    HP [utilizator]

    Sa-l vad acum pe PONTA ce are de zis fata de emigranta moarta. Prostul dracului.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce am invatat noi romanii din asta? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 9:47)

    worker [anonim]

    Majoritatea celor ce posteaza sunt oarecum de acord ca e in regula sa dai un pumn unei femei.

    Majoritatea sunt de acord ca mai bine taci si inghiti decit sa-ti susti punctul de vedere

    Majoritatea sunt de acord ca la vorbe +/- scuipat (amindoua neletate) se poate in mod rezonabil raspunde cu un pumn in git.

    De ce sa ne miram atunci ca suntem considerati needucati, jalnici, brute ???
  • 0 (0 voturi)    
    Rasism (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:02)

    Trojan.H [utilizator]

    Individul sa mearga la puscarie. Nu punem stampila unui popor pentru faptele unui individ,
    Daca as fi rasist as zice ca tiganii de italieni sunt niste mafioti-criminali, dar nu zic.
    • 0 (0 voturi)    
      aproape corect (Luni, 18 octombrie 2010, 7:17)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      perfect adevarat ca "nu punem stampila unui popor pentru faptele unui individ".
      Totusi, putem avea obiectii la REACTIA italienilor (presa, justitie) la acest incident care a degenerat intr-o crima. Da, mi se pare potrivita compartia cu cazul Mailat, si ala nu VROIA sa omoare pe italianca, dar uite cum a iesit!
  • 0 (0 voturi)    
    tragedie (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:22)

    cincu [anonim]

    Tragedia sta in faptul ca statul Italian sustine "criminalii de romani".Parca suntem intr-un film unde omorand un roman esti premiat cu o pensionare de la varsta frageda."De acum stai acasa pentru ca ti-ai facut norma".Peste 6 luni iti dam drumul in strada-vor fi altii de ucis.Ma intreb daca nationalitatile erau schimbate,cate magazine romanesti erau incendiate?cati copii romani erau batuti la scoala?cati romani stateau inchisi in casa? in asteptarea limpezirii apelor etc.
  • 0 (0 voturi)    
    fereasca Dumnezeu (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:33)

    Ina88 [utilizator]

    Dumnezeu sa o ierte ! Iar tanarul italian sa-si ispaseasca pedeapsa !!
  • -11 (11 voturi)    
    nervii (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:22)

    . [anonim]

    Daca era mai calma si nu riposta poate traia si avea zile, asa se credea pe meleaguri dambovitene.
    • 0 (0 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 19:28)

      Gog [anonim] i-a raspuns lui .

      Daca se lasa umilita era mai bine zici tu. Pe meleagurile dambovitene e naspa, oamenii nu se lasa bruscati, insultati si loviti de italieni. Ce necivilizati...Du-te ba si te culca!
  • +1 (1 vot)    
    Mailat ai Italiei (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:01)

    Mariana [anonim]

    Nici Mailat nu a vrut sa o omare pe femeia italianca - Dumnezeu sa le odihneasca pe amnadoua- si totusi am avut de suferit toti romanii din cauza acestui fapt.
    Acum presa are o datorie de onoare......sa aduca in prim plan faptele si sa faca suficienta valva pentru ca italienii sa inteleaga exact cum stau lucrurile.
    Propun doliu national , asa cum s-a intamplat in Italia, deplasarea unui ministru acolo , la fel ca si in cazul Mailat, judecata mediatizata.
    Au si ei brutele si drogatii lor, mafiotii si scursurile lor. Eu am fost intrebata de taximetristul din Milano din ce tara sunt si am spus...Transilvania....mi-era teama sa spun Romania.....asa presiune am simtit. Si eram acolo la o expozitie cu o dlegatie importanta. TREBUIE SA NE RESTABILIM DEMNITATEA FRATIOR!
  • +2 (8 voturi)    
    Sumarizat (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:48)

    Eufrosin [anonim]

    In vreme ce ai nostri sunt constransi prin toate mijloacele sa paraseasca Romania, politicieni tradatori au asigurat popularea ei cu membrii unei alte etnii si nu e vorba de doar dou sau trei mii. Vreti sa aflati mai multe? Simplu! Gasiti cu google: Un fost senator vorbeşte: pentru cine este depopulată România !
    • +2 (2 voturi)    
      eufrosine, (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 15:15)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui Eufrosin

      ,lasa-ne cu discursuri antisemite. Gata, ai gasit motivul pentru care sunt multi romani lenesi si delasatori si ciilizati: evreii, nu? Brava, vezi ca mai fu unu' acu' vreo jumate de secol care a inceput la fel.

      Hai s-o luam pe rand:
      sa-ti iasa din cap ca noi suntem singurul popor gonit din propria tara de saracie: acum vreo 20 de ani, portugheze , italiencele, faceau menaj la nemti. Acum, fac romancele la italience. Peste vreo...ma rog, mai multi ani, vor veni alte natii la noi. Ce-i asa greu de priceput?
      Au plecat si polonezii, si alte natii ,si nu s-au vaitat nene ca vai ne depopuleaza astia. Si-au suflecat manecile, si-au trecut la treaba. Si s-au revoltata si oentru alte motive decat "nu ne dau stimulente", si altele.

      Doi: cum spueneam, ai gasit vinovatii, ai gasit motivul pt care in estul tarii se bea de stingea, de-ajunsera oamenii datori la proprietarii de carciumi ( evrei). Evreii, desigur. Aia i-au oprit pe oameni, le-au pus palnia pe gat si le-au turnat de se satura. S-a si vazut de altfel, cum au plecat evreii, zona de est a tarii a fost cuprinsa de abstinenta.



      Io zic asa: hai sa n-o mai dam pe dupa cires si sa recunoastem ca avem mare parte de vina pentru ceea ce ni se intampla. Romanii au scurtat versurile "capul plecat sabia nu-l taie/dar cu umilinta lantu-l incovoaie" pe ca le-a convenita sa foloseasca primul vers ca justificare pt lispa de reactie la ceea ce li se intampla. Ei sunt cei care intretin necivilizatia, de la aspectele poate minore ( comportamentul oamenilor in trafic, pe strada), la cele mai evidente si mai de amploare (vezi calitatea media, vezi discursul politic).

      Ar fi cazul sa incepem sa pricepem ca daca nu ne ajutam noi nu ne ajuta nimeni, sa renuntam la a da vina pe altii si sa ne purtam ca un popor responsabil pentru soarta lui.

      PS e totusi ingrijorator ca ai luat numai plusuri.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:53)

    Hadrian [anonim]

    Sa sa odihneasca in pace! Italienii sunt niste lenesi, asa se comporta cu romanii....fara noi ar fi niste morti...sunt niste gunoaie... Am fost si eu pe la ei...nu-mi mai trebuie...mai bine stau acasa....greu cu e. dar mai bine e cu romanii mei.
  • +1 (1 vot)    
    arest la domiciuliu? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 14:26)

    kalu [anonim]

    pai fiind tinerica, individul va face repede deliciul colegilor veterani de celula. Haideti, nu-i refuzati micile placeri care-l asteapta !!! Pe tiganul ala roman l-au arestat doar pentru o banuiala cu mult inainte sa se finalizeze ancheta, iar pe jigodia asta, arest la domicliu ...
  • +5 (11 voturi)    
    Care este adevarate cauza a decesului asistentei. (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 14:41)

    Panait Istrati [anonim]

    Ce s-a intamplat la Roma este un rezultat al xenofobiei din Italia, alimentata permanent de mass media in privinta imigrantilor. Decesul acestei infirmiere ar trebui sa fie o lectie dura pentru toate persoanele din lumea noastra medicala, care viseaza sa gaseasca in Italia sau aiurea, un loc de realizare linistit si sigur. Toti acestia trebuie sa stie ca le va fi foarte greu sa razbata acolo- este o concurenta a imigrantilor pentru locuri de munca, ceea ce cu stimulii presei, creaza acea xenofobie care face ca toti strainii sa fie priviti ca un pericol direct pentru joburile lor , nu numai in italia dar si in alte tari occidentale, iar asemenea reactii, ca cea din metroul de la Roma se vor repeta cu siguranta,
    Trebuie sa fim constienti ca problema se afla in principal la noi, adiuca in aceasta tara. De ce sa fie oamenii obligati sa imigreze din tara lor, despartindu-se de copii sau familii in cele mai multe cazuri iar guvernantii acestei tari nu fac nimic pentru a oferi sanse de viata normale in tara lor, Romania, pentru acesti oameni??!
    De ce acest om mizerabil, care a fost reales presedinte al Romaniei, le spune doctorilor, asistentelor medicale, inginerilor, profesorilor, ca acest stat nu este in stare sa le ofere salarii decente si ca mai bine sa plece din tara, in loc sa isi recunoasca in mod deschis impotenta intelectuala de a-si onora angajamentele pe care si le-a asumat fata de acest popor pentru a fi reales- dovedite a fi pure minciuni si sa-si dea demisia, inainte de a fi rasturnat de un val de nemultumire populara?. Aceasta este adevarata cauza a mortii acelei infirmiere, in metroul de la Roma. Si vor mai fi si alte cazuri similare._
    • +1 (1 vot)    
      Sa le ofere!? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 21:59)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Panait Istrati

      Nu vad ce legatura au manifestarile xenofobe ale unui retardat, cu Basescu si situatia din Romania?

      "Sa le ofere salarii decente...." !?

      Mie nu-mi "ofera" nimeni nimic... lucrez la firma privata ...lucrez si in weekend....imi negociez salariul si daca nu-mi convine sunt liber sa plec la alta firma...are datoria firma sa-mi ofere salariul pe care eu il visez? nu cred...

      un suferind sau handicapat ar trebui sa apeleze la institutiile specializate... centre de intrajutorare, Manastiri, etc
      • +1 (1 vot)    
        ai uitat sa spui ... (Luni, 18 octombrie 2010, 7:12)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Corect!
        Dar ai uitat sa spui ca la privat, daca de maine nu mai are nevoie de mine, nu imi ofera 20 sau 50 de salarrii compensatorii!
        iar atunci cind sunt in functie, iau salraiul acela negociat, nu imi da nimeni shpaga pentru a-mi face meseria, pentru care sunt platit legal!
  • +1 (1 vot)    
    Sa scrie si presa romana saptamani in sir... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 20:24)

    Claudiu [anonim]

    ... despre aceasta crima marsava, comisa de un "european"!!! Ca de noi, romanii, se scriu de ani de zile!
  • 0 (0 voturi)    
    D-zeu sa o odihneasca in pace! (Duminică, 17 octombrie 2010, 15:09)

    un om trist [anonim]

    Oare cati romani nevinovati trebuie sa mai moara in Utalia si Spania ca sa isi dea seama IMBECILII AIA ca noi nu sunbtem tigani...Sincer eu as vrea moarte pentru moarte pedeapsa capitala ca la arabi. Stiu ca nu sunt toti italienii animale pt cacunosc si sunt si ei oameni cu uscaciunile lor ca ANIMALUL ASTA ORDINAR. Sincer asta i-ar pune pe ganduri pe altii pedeapsa capitala sau sa isi faca dreptate familia ciuruit si lasat pe strada sa putrezeasca...