MAE: Documentele de la votul din strainatate sunt ambalate si in drum spre tara. Au ajuns deja de la 200 de sectii din 294

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2009, 17:31 Actualitate | Diasporă


Documentele folosite in procesul de vot din strainatate sunt acum ambalate si in drum spre tara, a declarat vineri secretarul de stat in MAE, Eugen Tomac. Acesta a spus ca ele vor ajunge la Bucuresti in functie de fusul orar si de distanta de la care sunt trimise, insa deja documentele a 200 de sectii dintre cele 294 au ajuns la Bucuresti. In aceste conditii, acuzatia ca in strainatate consulii romani completeaza declaratii pe proprie raspundere este total nefondata, a subliniat Tomac.

"MAE constata cu regret ca este tinta unor acuzatii fara acoperire a activitatii sale si a unor tentative de dezinformare", a spus secretarul de stat Eugen Tomac, care a coordonat alegerile din strainatate. "Ministerul Afacerilor Externe respinge ferm, din nou, acuzatiile privind posibila implicare a sa intr-o presupusa actiune de fraudare a alegerilor din strainatate".

Tomac a aratat ca MAE a cerut - in 8 decembrie la ora 24.00 - presedintilor sectiilor de vot sa trimita la Bucuresti, in decurs de 24 de ore, toate materialele electorale - procesele verbale privind  rezultatele votarii, buletinele de vot nule, buletinele de vot contestate, intampinarile, contestatiile si materialele la care acestea se refera, tabelele utilizate in sectiile de votare, declaratiile pe propria raspundere – pentru a putea fi puse la dispozitia institutiilor abilitate (Biroul Electoral pentru Sectiile de Votare din Strainatate sau Tribunalul Bucuresti, si Autoritatea Electorala Permanenta).

"Aceasta decizie a fost luata in contextul in care:
    * Au aparut acuzatii nefondate la adresa MAE, in ciuda transparentei institutiei.
    * A avut loc o consultare cu reprezentantii Biroului Electoral pentru Sectiile de Votare din Strainatate care au fost de acord cu aceasta instructiune.
    * Biroul Electoral pentru Sectiile de Votare din Strainatate a decis (in sedinta de la ora 20.00) sa asigure reprezentantilor partidelor copii de pe declaratiile pe propria raspundere", a mai spus secretarul de stat.

In acest moment, "toti presedintii sectiilor de votare din strainatate s-au conformat instructiunii din data de 8 decembrie, de la ora 24.00, si au demarat procedurile pentru expedierea in tara a materialelor electorale", a aratat Tomac. "Pana la ora acestei declaratii, au sosit in centrala MAE pachetele cu documente folosite in procesul de votare de aproximativ 200 sectii de votare, din totalul celor 294. Celelalte sunt pe drum, momentul ajungerii la destinatie depinzand de fusul orar si de distanta. (...) Toate documentele folosite in procesul de votare sunt ambalate si in drum spre tara. Deci acuzatia potrivit careia consulii romani ar completa acum declaratii pe propria raspundere este complet nefundamentata", a completat el.

Eugen Tomac a aratat unde vor ajunge materialele folosite in procesul de votare:

"Conform art. 715 alin. (5) lit. a) din Legea nr. 370/ 2004 pentru alegerea Presedintelui Romaniei, cu modificarile si completarile ulterioare, procesele verbale privind rezultatele votarii, buletinele de vot nule, buletinele de vot contestate, intampinarile, contestatiile si materialele la care acestea se refera vor fi predate de catre birourile electorale ale sectiilor de votare din strainatate, prin intermediul M.A.E., Biroului Electoral pentru Sectiile de Votare din Strainatate, sau, in cazul in care acesta si-a incetat activitatea, Tribunalului Bucuresti. Potrivit aceluiasi articol, dosarele cuprinzand tabelele electorale utilizate in cadrul sectiilor de votare din strainatate si declaratiile pe propria raspundere prevazute de art. 195 alin (5) din actul normativ mentionat anterior, vor fi predate de catre birourile electorale ale sectiilor de votare din strainatate, prin intermediul M.A.E., Autoritatii Electorale Permanente".

MAE raspunde de organizarea alegerilor din punct de vedere tehnic si logistic, ceea ce inseamna trimiterea buletinelor de vot si a materialele pentru ziua alegerilor, organizarea sectiilor de vot, asigurarea infrastructurii comunicationale si a presedintilor si membrilor sectiilor de vot, daca a fost nevoie.

"MAE nu este implicat in niciun fel in organizarea procesului electoral din interiorul unei sectii de votare. Modul in care s-a desfasurat votul a fost reglementat de Biroul Electoral pentru Sectiile de Votare din Strainatate, pe baza unor instructiuni date in scris. MAE nu a dat instructiuni in acest sens", a spus Tomac. "In acest context, pentru a clarifica acuzatiile legate de modul de desfasurare a alegerilor din strainatate, MAE va recomanda sa va adresati Biroului Electoral pentru Sectiile de Votare din Strainatate si Autoritatii Electorale Permanente. Aceasta clarificare nu este de competenta MAE", spune secretarul de stat in MAE.

Precizarile MAE apar in contextul in care purtatorul de cuvant al PSD, Bogdan Niculescu-Duvaz, a declarat, vineri, ca aducerea la BEC a declaratiilor pe proprie raspundere ale votantilor din strainatate ar putea elucida presupusa frauda din turul 2 al prezidentialelor, mentionand ca la consulate aceste acte sunt completate "si acum".

La randul sau, secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, a spus si el ca decizia CCR de renumarare a voturilor nule este o prima victorie a "adevarului" si ca in MAE se incearca, la acest moment, sa se completeze in fals multe declaratii pe proprie raspundere de la consulate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3496 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    5zile - 20 de sectii (Vineri, 11 decembrie 2009, 17:34)

    rsbl [utilizator]

    in 5 zile de la votare abia au reusit sa trimita de la 20 de sectii ?
    • +8 (8 voturi)    
      informeaza-te (Vineri, 11 decembrie 2009, 17:50)

      pargo [anonim] i-a raspuns lui rsbl

      Din strainatate se trimit in tara doar procesele verbale. Se trimit voturile (sacii, hartiile, intelegi?) doar in cazul in care sunt cerute de CCR prin hoarare definitiva. Deci in cateva ore cei din strainatate le-au si trimis.
    • +8 (12 voturi)    
      Fraiere, e vb de 200 nu de 20 (Vineri, 11 decembrie 2009, 17:56)

      Andrada [anonim] i-a raspuns lui rsbl

      Mai lasa alcoolul!
      • +2 (4 voturi)    
        a fost postat gresti, prima data erau 20 (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:13)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Andrada

        deci nu e nimeni fraier...stai linistit. si din asta faci mare caz?
  • +9 (9 voturi)    
    Am si eu o intrebare (Vineri, 11 decembrie 2009, 17:34)

    Paul [anonim]

    Cine plateste pentru toate aceste cheltuieli suplimentare? PSD? PD-L? Eu? Noi? sau nimeni?
    • +11 (11 voturi)    
      Păi.. (Vineri, 11 decembrie 2009, 17:42)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      ăăă...Românii...ăăia de la care se percep taxe.
    • +12 (12 voturi)    
      Tu cine crezi? (Vineri, 11 decembrie 2009, 17:51)

      cix [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Noi. De ce facem atatea imprumuturi externe. E simplu ptr PDSR, trag de timp pe banii publici, de datoriile o sa le plateasca "prostimea", cine stie cate generatii...Ce ar fi sa le platesca din lefurile lor sau mai bine zis cu "mostenirile" de milione de € de la matuse, sotii, bunicute??? Toti PDSR, PRM, PNC se zbat sa nu si piarda "mostenirile"... Saracii nu au decat sa se multumeasca sa primesca la alegeri, cate 50 de lei, o galetusa, un pix. Faniii Pdsr-Pcr mai cred ca toate sunt gratis
    • +5 (5 voturi)    
      in niciun caz psd (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:34)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui Paul

      in niciun caz psd si, mai ales, mogulii.
  • +5 (5 voturi)    
    rectificare (Vineri, 11 decembrie 2009, 17:42)

    noname [anonim]

    E vb de 200 sectii de votare.Reprezentantul MAE s-a corectat.
  • -7 (9 voturi)    
    tolomac tonomat (Vineri, 11 decembrie 2009, 17:42)

    tolomac [anonim]

    Documentele sunt ambalate si in drum spre tara dupa 5 zile? Deci sunt "in drum" spre tara...Baieti, intr-un stat democratic ar trebui sa fiti arestati toti.Drumul asta spre tara cat va fi de lung?
    • +7 (7 voturi)    
      Tonomatule, la ce te uiti? (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:19)

      un romascan de-al lui Vantu [anonim] i-a raspuns lui tolomac

      Taticu, daca esti cu tembelizoru pe Acasa, schimba postu', iar daca vrei sa faci pe Geoana, adica pe prostu' zi-ne si nu ne obosi. Uita-te si tu pe care post de stiri vrei si-o sa intelegi ceva, daca nu esti cum iti zici. Poti sa te uiti si pe Irelitatea si pe Antena(fericita) 3, ca aia vorbesc, daca nu-ntelegi cu cititul!
  • +12 (14 voturi)    
    Renumarare (Vineri, 11 decembrie 2009, 17:49)

    Radu, Elvetia [anonim]

    Voturile din strainatate se trimit prin curier diplomatic, deci nu gratis. Conteaza siguranta si nu rapiditatea nici costul. Cine plateste? Cu sigurant noi toti romanii. Sigur ca nu PSD. Eu am facut parte din biroul 45 unde au fost 4 buletine anulate. Cam scumpa renumararea a 4 buletine. Dar daca suntem asa de bogati ce conteaza?
    • +3 (3 voturi)    
      radu (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:14)

      suca [anonim] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

      cit costa? baga o suma please. hai sa avem informatii de la sursa....please
      • +1 (1 vot)    
        Costuri (Vineri, 11 decembrie 2009, 19:22)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui suca

        Imi pare foarte rau dar ambasada nu are voie sa comunice costurile curierului diplomatic. Nu uita ca in aceste institutii costurile nu se discuta.
  • -5 (7 voturi)    
    in Spania acum se incearca acoperirea urmelor (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:08)

    casaloco [anonim]

    Romani din Spania au fost sunati si li s-au cerut date de identificare pentru a se completa buletinele de vot!
    • +9 (9 voturi)    
      sursa? (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:34)

      relativ netru [anonim] i-a raspuns lui casaloco

      Ai fost tu sunat? Ai pe cineva apropiat care a fost sunat? Da-mi voie sa nu consider Antena 3 o sursa credibila.
      • +4 (4 voturi)    
        boicot (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:56)

        as [anonim] i-a raspuns lui relativ netru

        De cand a plecat Cristoiu de la antene m-am convins ca ca acolo pute ceva si din acel moment nu mai privesc de loc la Antena 3 si rarisim Antena 1. va recomand acelasi lucru. patrulez intre B1 si Realitatea ca prin medie sa ma simt informat si nu manipulat.
    • +4 (4 voturi)    
      IN SPANIA.....BULSHIT, SPUNE SURSA (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:53)

      GIGI BERLOGEA [anonim] i-a raspuns lui casaloco

      Nu intoxica, spune sursa, date concrete nu Vrajeala ieftina. Cine a sunat, de unde, pe cine si la ce ora aproximativa!
      Datele personale nu se dau si nu se cer prin telefon, astea sint intoxicari ieftine.
      Sau o fi fost vreun agent diversionist PSD.
  • +5 (5 voturi)    
    renumarare voturi (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:12)

    claudiu [anonim]

    de ce la toate televiziunile care au ca subiect renumararea voturilor nule nu poti sa intri in direcct cu invitatii de acolo.de ce nu le pot fi puse intrebari in direct.sunt oameni politici de la toate partidele aolo.le e frica de intrebari sau ne ctred asa de prosti incat nu vor sa ne asculte.
  • -9 (13 voturi)    
    democratia costa (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:27)

    gimini [utilizator]

    Ce-mi plac argumentele unora. Uite, eu sunt de acord sa dau din salariul si din impozitele pe care le platesc (in jur de 40.000 de lei pe an) cota mea parte pentru renumararea acestor voturi. Oricum, ar veni o suma mult mai mica decat cea cu care m-a indatorat Boc la FMI. Mars inapoi in hruba comunista daca nu va convine renumararea voturilor deoarece "costa bani". Intrebati-i pe cei de la PD-L, in primul rand, de ce le-au masluit, ca daca nu le masluiau, nu se ajungea aici. Democratia costa, stimati tovarasi!
    • +3 (7 voturi)    
      Era sa pic pe jos cand ti-am citit comentariul (Vineri, 11 decembrie 2009, 19:19)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui gimini

      ... "Mars inapoi in hruba comunista". Tov Gimini eu inteleg ca statul comunist cheltuia fara justificari, dar suntem intr-o democratie unde ca sa cheltui banul public trebuie sa il justifici!!!!!!!! Justificarea nu e ceva de genul: a visat un prostanac ceva sau din cauza manipularilor ieftine gen Antena Mogulilor 3! Dar din pacate unii se lasa influentati de aberatii in loc sa aibe o privire de ansamblu. Sa iti dau un exemplu: Statistic au fost tot timpul voturi anulate intr-un anumit procentaj mai mic sau mai mare. Atata timp cat nr de voturi anulate se incadreaza in statistica nu vad motivul renumarari lor. Sa nu imi spui tu mie ca din 140mii voturi or sa gaseasca 70mii+1 ne nule si toate la Gionel Prostel! deci oricum o dai este o cheltuiala inutila pe care eu ca simplu votant nu o APROB si doresc sa fie platita de cel care a decis acest fapt.
      Asa ca gandeste inainte sa arunci cu noroi! As fi preferat ca banii aceia sa contribuie la imbunatatirea sistemului de vot!!!
      Noapte buna gimini!
      • -1 (5 voturi)    
        noapte buna si tie (Vineri, 11 decembrie 2009, 19:27)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui Paul

        Pentru ca eu aprob numaratoarea. Te oftici?
  • +4 (4 voturi)    
    Incrancenarea cu care PSD... (Vineri, 11 decembrie 2009, 19:10)

    judex [anonim]

    ...se repede asupra sectiilor de votare din diaspora este nejustificata. Eu cred ca PSD trage pur si simplu de timp, pentru ca PSD nu a obtinut niciodata, din 1990 pana acum, rezultate bune in afara tarii, dar trimiterea de documente din exterior dureaza mai mult decat verificarea celor din tara. Scopul adevarat cred ca este impiedicarea formarii unui guvern. In acest mod, reusesc sa vulnerabilizeze institutiile statului, cu un scop care ar trebui sa devina clar in urmatoarele zile, pentru ca numaratoarea voturilor nu poate totusi dura mai mult de 2-3 zile.
  • -1 (3 voturi)    
    voturi nule (Vineri, 11 decembrie 2009, 19:28)

    claudiu [anonim]

    majoritatea populatiei din Romania este as in politica.De ce la televiziunile de stiri sau la cele cu tenta de stiri avem aceeasi invitati in fiecare zi ( sau aproape aceeasi invitati ) De ce nu invita si niste oameni simpli,sa le asculte si lor punctul de vedere.Probabil ca acestia din urma nu o sa-i taxeze,si o sa-si spuna punctul lor de vedere nu al; moderatorilor.Si de ce la o astfel de emisiune nu se poate intra in direct cu invitatii,sa poti sa pui niste intrebari?cred ca o sa punem moderatorii intr-o situatie dificila?daca tot ascultam noi nu am putea sa punem cate o intrebare in direct? cu toate ca este putin probnabil sa intri in direct, dar macar sa afiseze pe ecran unul sau doua numere de telefon valabile.
  • +5 (5 voturi)    
    ce ma enerveaza (Vineri, 11 decembrie 2009, 19:30)

    moni [anonim]

    intoxicarile astea!

    Noi locuim in Düsseldorf, am fost in Bonn si am votat. A trebuit sa completam si un formular cum ca nu am mai votat in alta parte. Banuiesc ca la toate sectiile de votare din strainatate s-a procedat asa. Absolut corect.
    Ce pot insa sa va spun, din discutiile pe care le-am auzit cred ca toata lumea de la coada vota cu Basescu. Si noi tot asa.

    Asa ca asta e, diaspora a votat cu Basescu, chiar daca unora nu le convine
    • +1 (1 vot)    
      diaspora (Vineri, 11 decembrie 2009, 21:33)

      liv [anonim] i-a raspuns lui moni

      De fapt, in diaspora Basescu a iesit presedinte din primul tur. Deci este absolut normal ca in cel de-al doilea tur presedintele sa obtina un procent superior celui din tara (78% fata de 50%).
      Si la Paris toti cei de la coada votau cu Basescu. Bancul zilei era "Hai Geoana" :)
      Rezultate similare au fost obtinute in Franta in 2002 cand Chirac a candidat contra lui Le Pen si a luat 82% din voturi.
  • +5 (5 voturi)    
    nota, va rog (Vineri, 11 decembrie 2009, 19:33)

    carmabox [anonim]

    Ar fi interesat ca dupa ce toate urlete de frauda sunt calmate, iar acuzatiile sunt respinse, sa se bage nota de plata sub nasul PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca statul ne da noi cheltuim (Vineri, 11 decembrie 2009, 20:37)

    Valisa [anonim]

    Pai de unde credeti domnilor ca vin banii? De la "prostime". Ca doar nu vor plati bogatii (sau mogulii) acestei tari.
    Ganditi-va cate firme sunt care lucreaza cu societatile de stat. Pai voi credeti ca acei patroni, impreuna cu familiile lor si partenerii lor de "afaceri" isi doresc sa intre in faliment? Schimbarea sistemului acolo ii va duce si tocmai de asta nu-l vor pe Basescu. Daca ar face cineva controale incrucisate s-ar ingrozi de ce ar gasi in spate. In lunile noiembrie si decembrie ale fiecarui an toate, dar TOATE societatile de stat cumpara orice numai sa cheltuiasca banii. Pentru ca, daca nu isi cheltuiesc banii proveniti din buget NU SE REPORTEAZA. SUNT PIERDUTI.
    Pe langa furtisagurile din timpul anului, se adauga aceste TUNURI la sfarsit de an. Si nu va ganditi ca acele "cumparaturi" (vezi active) le veti gasi vreodata in aceste societati. Ele sunt "achizitii facute de mama soacra, bunica, sora, etc." sau de ce nu "mosteniri"

    Morala: "daca statul roman ne da, noi cheltuim"
  • 0 (0 voturi)    
    dezgust !!! (Vineri, 11 decembrie 2009, 23:33)

    ana [anonim]

    m-am saturat de toata incrancerarea asta, m-am saturat de discutiile politice, m-am saturat pana peste cap de toti PSD-istii si mai ales de orban, luati o pauza fratilor, crutati-ne, lasati-ne, suntem intoxicati de prostiile voastre !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    dezgust !!! (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 0:38)

    ana [anonim]

    m-am saturat de toata incrancenarea asta, m-am saturat de discutiile politice, m-am saturat pana peste cap de toti PSD-istii si mai ales de orban, luati o pauza fratilor, crutati-ne, lasati-ne, suntem intoxicati de prostiile voastre !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    dezgust !!! (Sâmbătă, 12 decembrie 2009, 0:38)

    ana [anonim]

    m-am saturat de toata incrancenarea asta, m-am saturat de discutiile politice, m-am saturat pana peste cap de toti PSD-istii si mai ales de orban, luati o pauza fratilor, crutati-ne, lasati-ne, suntem intoxicati de prostiile voastre !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!