O echipă de cercetători români şi-a propus să inventeze un test de diagnostic Covid pentru acasă

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2020, 20:44 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM / Abaca Press / Profimedia
O echipă de cercetători români şi-a propus să inventeze un test de diagnostic Covid pentru acasă. Şeful echipei spune că testul ar putea fi gata în circa un an şi jumătate. Testul va arăta ca un test de sarcină, potrivit Mediafax.

Testul va costa în jur de 4 euro.

Ciprian Iliescu, doctor în tehnologie mecanică la Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Microtehnologie conduce echipa, care vrea să facă şi alte tipuri de kituri, utile pentru testarea simultană a 20-50 de persoane, pentru instituţii.

„Este ca un fel de test de sarcină, ca să aveţi o imagine mai clară. Este o metodă gen PCR şi încercăm să folosim ca metodă saliva”, spune Ciprian Iliescu.

„Ne propunem standardizarea unui protocol rapid de extracţie a ARN-ului viral, acest lucru poate fi implementat în această pandemie, dar şi pe viitor, în detecţia altor patogeni”, spune Graţiela Grădişteanu, cercetător ştiinţific în cadrul Institutului de Cercetare al Universităţii Bucureşti.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2583 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 8 iunie 2020, 20:54)

    [anonim]

    • -1 (1 vot)    
      Intrebare (Luni, 8 iunie 2020, 23:31)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui

      Ce te-a oprit sa-l faci chiar tu?
      • -1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 iunie 2020, 10:41)

        [anonim] i-a raspuns lui Ccoto

  • -4 (4 voturi)    
    Bravo! (Luni, 8 iunie 2020, 20:55)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Într’un an și jumătate probabil va fi inutil...
    • +2 (2 voturi)    
      De ce? (Luni, 8 iunie 2020, 23:17)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Avem si acum vaccinuri si tratament pentru ROR si gripe. Lumea tot se imbolnaveste. Sunt doctori care nu fac diferenta dintre bronsita, penumonie, gripa pentru ca nu fac teste gen exudat si toate cele specifice ORL. Isi dau cu parerea si apoi merg la doamne-ajuta.

      Un test personal ajuta intotdeauna ca sa nu mai fie atatia experti in medicina pe FB si forumuri, ci ai avea instrumentele la-ndemana.

      Sau tu chiar crezi ca daca apare tratament sau vaccin pentru SARS2 dintr-o data testele si problemele dispar?

      Am deschis discutia cu ROR si gripa. Ai idee de ce? Cumva pentru ca NU au disparut problemele pentru ca sunt tot felul de destepti care-si bat joc de inovatiile din stiinta si le fac inutile sau zic ca nu boala/virusul nu exista? Sau ca vaccinurile cauzeaza de fapt bolile?
  • +4 (4 voturi)    
    Foarte frumos ca si-au propus (Luni, 8 iunie 2020, 21:08)

    Luk [utilizator]

    .
  • -1 (5 voturi)    
    Intentia este buna (Luni, 8 iunie 2020, 21:20)

    feroviarul123 [utilizator]

    As vrea și eu un reactor de fuziune la rece și un motor antigravitațional daca se poate. Dau o Bere la Munchen.
    • +2 (2 voturi)    
      Cu reactorul pot sa te ajut (Luni, 8 iunie 2020, 23:13)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Exista chiar si varianta comeciala(NSD Fusion), dar poti face si acasa un Farnsworth–Hirsch fusor sau varianta mai evoluata, sistemul Polywell a lui Bussard.
      Toate merg pe principiul confinarii electrostatice si dintr-un kW consumat produc cca. un nanowatt de energie.
      Cu motorul e mai greu, dat centuri antigravitationale poti cumpara de pe planeta Giedi Prime, fieful baronului Harkonnen. Vrei o recomandare?