Coronavirus în lume Oficialii SUA avertizează asupra unui bilanț sumbru: Între 100.000 și 240.000 de americani ar putea muri

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:34 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in SUA
Foto: Profimedia Images
Președintele american Donald Trump i-a avertizat marți seara pe americani să se pregătească pentru că urmează două săptămâni ”foarte, foarte dureroase” în condițiile în care Casa Albă a prezentat o prognoză potrivit căreia între 100.000 și 240.000 de cetățeni ar putea să moară din cauza pandemiei, chiar dacă actualele restricții privind distanțarea socială sunt menținute, scrie Guardian. În absența măsurilor de prevenție și distanțare socială, prognozele prezentate de experții Casei Albe indicau un scenariu tragic în care între 1,5 și 2,2 milioane de americani ar fi murit.

Adopotând un ton neobișnuit de sobru pentru el, într-o conferință de presă maraton, președintele american și-a apărat strategia pe care a adoptat-o în criza coronaviruslui și a prezentat mai multe exemple care, spune el, justifică decizia de a menține, în mare parte, economia blocată.

“Vreau ca fiecare american să fie pregătit pentru zilele grele care vor urma. Vom trece prin două săptămâni foarte dure. Vor fi două săptămâni foarte, foarte dureroase”, a spus Trump, în conferința de presă.

Numărul morților în SUA a depășit 4.000, cu un record negru de 865 de decese în doar 24 de ore.

Numărul total de îmbolnăviri este de 189.618 în SUA, în condițiile în care bilanțul mondial este de 859.796 de cazuri. La nivel mondial, până acum, și-au pierdut viața peste 42.000 de oameni.

Bilanțul este mult peste cifrele raportate oficial de autoritățile de la Beijing.

Experții americani de la Casa Albă au transmis marți că, potrivit prognozelor lor, între 100.000 și 240.000 de americani ar putea să moară din cauza pandemiei, chiar dacă măsurile restrictive vor fi aplicate în continuare.

Doctor Deborah Birx, coordonatorul echipei speciale de la Casa Albă care se ocupă de gestionarea crizei, le-a spus reporterilor că în cel mai negru scenariu între 1,5 și 2, 2 milioane de americani ar fi putut să moară în SUA, în absența unei atenuare a pandemiei prin măsuri speciale. Dar, în condițiile în care sunt luate măsuri, vârful va putea fi redus iar bilanțul ar putea fi de 100.000-240.00 de morți. Ea a mai spus că acest bilanț negru ar putea fi mai mic dacă oamenii își modifică comportamentul.

Deborah Birx a prezentat grafice care indică faptul că statul New York are cele mai multe cazuri, urmat de New Jersey, comentând că speră ca distanțarea socială să oprească răspândirea rapidă în celelalte 48 de state.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9436 vizualizari

  • -7 (27 voturi)    
    tigari (Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:49)

    soloman [utilizator]

    Cigarette smoking is responsible for more than 480,000 deaths per year in the United States, including more than 41,000 deaths resulting from secondhand smoke exposure. This is about one in five deaths annually, or 1,300 deaths every day. On average, smokers die 10 years earlier than nonsmokers.28 nov. 2018
    • +12 (26 voturi)    
      Da, (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:59)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui soloman

      dar fumatul este un risc asumat, oamenii fac o alegere, pe când moartea cauzată de Covid-19 este glonțul tras din P.R. China. Tu de care parte ești?
      • -6 (12 voturi)    
        Dar si sa ma tii inchis in casa (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:43)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

        Dar si sa ma tii inchis in casa ar trebui sa fie o alegere.

        Ti-e frica de coronavirus ?
        Stai inchis in casa, izoleaza-te, si lasa-ma sa imi asum personal acest risc, pe proprie raspundere.
        Raul provocat de statul in casa e posibil sa imi aduca mai multe prejudicii decat Coronavirusul.
        E un risc pe care mi-l asum.
        • +4 (8 voturi)    
          actiunile tale ii afecteaza pe ceilalti (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:37)

          never_down [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          nu risti doar tu, ci ii pui in pericol si pe altii.
    • +1 (15 voturi)    
      Cifrele trebuie raportate intotdeauna la populatie (Miercuri, 1 aprilie 2020, 10:59)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui soloman

      Patologiile si decesele asociate acestora se raporteaza de obicei ca numar de cazuri la 100.000 sau 1 milion de locuitori, e un standard international pt ca doar asa e corecta comparatia intre tari.

      Asta presupune ca raportarile sa se faca dupa aceleasi criterii, insa in realitate nu te poti baza prea mult pe cifrele care provin din state precum China, Iran, Rusia, tari islamice, africane, dictaturi, etc.

      In astfel de tari, regimurile politice cenzureaza cifrele reale fie din teama de a nu pierde sustinerea populatiei, fie pentru a proteja "imaginea" tarii, fie pt ca ascund deficiente majore in sistemele lor sanitare, fie pt ca politica lor se bazeaza pe religie (Iran si state musulmane) sau credinta in partide si lideri atotputernici (Coreea de Nord, Rusia, China).

      Tarile UE sunt supuse unor verificari minutioase din partea Comisiei UE, alte state occidentale au regimuri democratice, transparente, o parte din tarile asiatice si latino-americane respecta criteriile statului de drept din Europa, America de Nord, Australia-NZ.

      Covid19 e un coronavirus ce provine din China si provoaca o forma de pneumonie foarte grava, mortala chiar pentru pacientii in varsta si/sau cu boli cronice.

      Raportat la 1 milion de locuitori, iata clasamentul prezentat de "realclearpolitics" privind rata mortalitatii covid19 (am rotunjit la intreg pt a fi retinute mai usor):

      Italia - 206 morti/milion loc
      Spania-181
      Belgia - 62
      Olanda - 60
      Franta - 53
      Elvetia - 51
      Iran - 35
      UK - 27
      Suedia -18
      Portugalia - 16
      Danemarca -16
      Irlanda - 15
      Austria -14
      USA - 12
      Germania - 9

      Romania are deocamdata 4 decese/milion, suntem departe de majoritatea tarilor UE sau occidentale, semn ca s-au luat masuri la timp si destul de severe.

      Sa tinem cont ca Romania e una dintre tarile cu o foarte mare Diaspora, sute de mii de romani fugind din zonele "rosii" ale Europei de vest pt a se intoarce in Romania in ultimele saptamani.

      Aprobare Trump: 47% (realclearpolitics).
      • +3 (3 voturi)    
        Corect, (Miercuri, 1 aprilie 2020, 11:32)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        dar nici in cadrul UE nu se raporteaza acelasi lucru. Italia raporteaza fiecare deces al unei persoane infectate cu COVID (ca si Romania) iar Germania doar pe cele care se considera ca au fost cauzate de COVID.
      • -8 (12 voturi)    
        Masuri severe (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:47)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Nejustificate
        Ce I-au facut pe mai multi a moara de foame, decat de coronavirus.

        Dar ce sa-i faci, noua ne place dictatura...
        • +2 (4 voturi)    
          neadevarat (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:37)

          never_down [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          virusul a omorat cei mai multi oameni.
        • 0 (6 voturi)    
          pentru un admirator al Rusiei si al Chinei (Miercuri, 1 aprilie 2020, 16:12)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Nu ma mir ca tie, personal, iti place dictatura. Dar nu vorbi in numele nostru.
      • +4 (10 voturi)    
        in SUA vor fi multi morti (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:36)

        never_down [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        numarul bolnavilor este mai mult decat dublu decat in China la o populatie de aproape 6 ori mai mica. Mortalitatea este 12.4% fata de 2.4% in China. Numarul deceselor va creste vertiginos asa cum avertizeaza expertii.

        Ceea ce diferentiaza SUA de restul tarilor este ca nimeni nu a incercat sa politizeze criza medicala, s-o ignore asa cum a facut presedintele american. S-a pierdut timp pretios la debutul epidemiei cand presedintele Trump a negat gravitatea ei si a considerat epidemia o exagerare a rivalilor sai politici. Acum situatia a cam scapat de sub control si din pacate America nu are o conducere competenta care s-o scoata din criza.
  • -8 (22 voturi)    
    Nu sumbru (Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:54)

    STF [utilizator]

    La 330 de milioane de locuitori nu pare deloc sumbru.
  • -16 (28 voturi)    
    HN, varianta google translate a Pravdei de pe (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:27)

    xolv [utilizator]

    Tamisa
    • +13 (21 voturi)    
      Si atunci ce cauti aici? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:56)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Te plateste cineva sa faci opozitie? De ce nu mergi la ia tai pe Antena 3, Romania TV, Luju etc.
      • +7 (13 voturi)    
        ... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 11:11)

        Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui banel

        are norma zilnica...
  • +5 (27 voturi)    
    Trump a zis ca sub 200k e ok (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:57)

    banel [utilizator]

    Probabil si estimarile au fost facute ca sa "bata" cu estimarile primului cercetator al tarii.
    • +5 (11 voturi)    
      o declaratie obscena (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:40)

      never_down [utilizator] i-a raspuns lui banel

      sa afirmi ca ai facut o treaba buna la 200.000 de morti denota o lipsa de empatie care sfideaza ratiunea.
    • -3 (11 voturi)    
      "probabil ca" (Miercuri, 1 aprilie 2020, 16:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Poate daca te uiti strict la cifre si nu la cine le spune o sa vezi cum "bat".
  • +2 (24 voturi)    
    Trump a zis ca sub 200k e ok (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:57)

    banel [utilizator]

    Probabil si estimarile au fost facute ca sa "bata" cu estimarile primului cercetator al tarii.
    • +4 (14 voturi)    
      Daca vor fi un milion, Trump va anunta o mare (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui banel

      victorie. Uite, cercetatorii au anuntat 100.000 de morti si datorita eforturilor lui, a reusit sa ajunga la 1 milion !!! America great again !!!!
  • -3 (19 voturi)    
    nu e rau deloc... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 10:16)

    demaGOGU [utilizator]

    ...daca doar sub 1% din populace da ortu'. ramane sa vedem cum stam in Europa la final.
    • -2 (2 voturi)    
      cine stie... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 11:14)

      Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      probabil tot pe acolo...
    • +10 (10 voturi)    
      200k la 200 milioane e 0,1% (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:53)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu-i chiar atat de rau, daca nu-i mama sau sotul....
  • +10 (28 voturi)    
    ...ce presedinte au ales... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 11:08)

    tacanel [utilizator]

    ...marele imbecil si arogant (l-am numit pe donald trump) a urlat o luna jumatate, ca acest coronavirus este un HOAX, INVENTIA DEMOCRATILOR SI A MASS-MEDIEI ostila lui...acum (spasit) spune ca este ceva serios si poporul american sa se astepte la ceva rau cu multe victime...apropo, unde este OBOSEALA POPORULUI AMERICAN DE A SE PLICTISI DE ATATEA VICTORII?...asa declara, la discursul inaugural, in 21.01.2017, marele mistificator...YOU WILL GET TIRED OF WINNING....really Mr.Trump??...actually, I think and hope, they got tired of you....
    • +4 (12 voturi)    
      din pacate asa e (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:42)

      never_down [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      Trump si restul republicanilor care il sustin vor avea pe constiinta multe destine rapuse de acest virus pe care l-au luat in deradere.
    • -3 (13 voturi)    
      Pe bune? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 16:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      Pe 30 ianuarie, cand TRump oprea zborurile din China, democratii se oboseau cu impeachmentul si il faceau rasist. Cand oprea zborurile din Europa urlau ca din gura de sarpe ca nu s-a consultat cu aliatii, bla-bla. Dar tot el e ala care nu a facut nimic?
      • +5 (11 voturi)    
        ...nu am spus ca nu a facut nimic... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 18:13)

        tacanel [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ...a facut totul ca sa arate lumii cat de rasist si populist este: oprirea zborurilor din china, are justificare doar recunoscand pericolul coronavirus (el insa nu a recunoscut acest fapt, cand a luat masura...atunci de ce a luat-o? pentru ca este rasist; asta arata ca are probleme mari cu realitatea imediata)...oprirea zborurilor din europa, NU ARE, decat daca vrea sa slabeasca UE ( care este un aliat al SUA)...in rest macar esti de acord ca a negat existenta coronavirus, iar atunci cand a fost nevoit sa recunoasca, a fost deja prea tarziu???...sau daca nu esti de acord, atunci ii semeni...negi evidentele (ce este alb, este negru si invers functie de interesele tale) si esti populist...
      • 0 (8 voturi)    
        Fake de 1 aprilie (Miercuri, 1 aprilie 2020, 19:12)

        kolbar [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        SUA e campiona la imbolnaviri si in curand si la decese. MAGA.
    • -4 (12 voturi)    
      Ca de obicei, Trump e de vină (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:58)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      Vă amintesc că, atunci când Trump făcea celebra lui prognoză că virusul va crăpa de cald până în aprilie, China anunțase abia câteva mii de cazuri într-o provincie cu o populație cât a Germaniei, iar OMS decreta că nu s-au găsit dovezi cum că virusul e transmisibil de la om la om. Când ăsta e scenariul de lucru la care ne-au dat cu mărinimie acces PCC și agenția sa de publicitate, OMS, dvs. ce-ați fi zis în locul lui Trump, sau în nume propriu ?
      • 0 (10 voturi)    
        Dormi linistit Trump luceaza pentru tine (Miercuri, 1 aprilie 2020, 19:13)

        kolbar [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        200.000 de mii de morti. MAGA.
        • 0 (2 voturi)    
          Trump nu lucrează pentru mine. (Joi, 2 aprilie 2020, 16:56)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui kolbar

          În schimb lucrează pentru tine. Bine, nu Trump propriu-zis, ci Trump Derangement Syndrome (TDS), o maladie pandemică mai răspândită decât Covidul chinezesc.
      • +2 (6 voturi)    
        Trump a spus gogorița asta prin 9-10 februarie (Miercuri, 1 aprilie 2020, 22:31)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        La data aceea, aproape 60 de milioane de chinezi erau în carantină totală, OMS-ul avertiza că apariția de cazuri fără istoric de călătorie în China e profund îngrijorătoare, se știa deja de mai bine de o lună că virusul e transmisibl de la om la om, Diamond Princess era în carantină cu 60 de cazuri confirmate, în Italia apăruse deja primul caz, iar în SUA erau 13.

        La sfîrșitul lui ianuarie senatul american a primit o informare confidențială despre efectul economic devastator al pandemiei. Pe cînd Trump debita aiurelile lui, doi senatori republicani au vîndut acțiuni de peste un milion de dolari fiecare și au cumpărat altele în firme de telemuncă și sănătate.

        Fiecare din morții din America este pe conștiința lui Trump, ca și o bună parte din recesiunea monstru care va urma.