Firma din Giurgiu care vinde statului 1,7 milioane de măști de protecție aparține unui afacerist controversat din sănătate

de C. Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2020, 16:01 Actualitate | Coronavirus


Achizitii masti
Foto: Hotnews
Firma Romwine & Cofee SRL este distribuitor al Sanimed International Impex SRL, se arată într-un comunicat transmis chiar de cele două firme. Reamintim că am scris despre Romwine & Cofee SRL, o firmă dintr-o comună din Girgiu care se ocupă de vânzarea de băuturi și cafea, că a încheiat două acorduri cadru pentru livrarea a 1,75 milioane măști, la preț ridicat. Dar cine este Sanimed? Este o firmă controlată de Cătălin Hideg, afacerist în domeniul sănătății, fost partener de afaceri cu Florin Secureanu, fostul manager al Spitalului Malaxa din Capitală, judecat acum pentru acte de corupție.

Libertatea scria despre Sanimed anul trecut că importa roboți de eliminare a infecțiilor nosocomiale cu lumină pulsată UV-C cu XENON, la preț de 65.000 euro, pe care îi vindea apoi spitalelor românești la preț de 150.000 euro. Libertatea mai arăta că patronul Sanimed este puternic conectat la masonerie, precum și la persoane precum Florin Secureanu sau din sistemul academic al SRI, precum generalul Onișor. Hideg a controlat o parte a acțiunilor de la Sanimed, până în 2017, printr-un off-shore din Cipru și a făcut afaceri și cu nepotul lui Fidel Castro.

Dar cum explică Sanimed afacerea cu măști de protecție?



Spune că în data de 11 martie 2020 Firma Romwine & Cofee SRL a participat la Procedura initiata de Oficiul Național pentru Achiziții Centralizate (ONAC) pentru achiziția echipamente de protectie cu nr.anunt 1689/CN/10.03.2020. Firma Romwine & Cofee SRL este distribuitor al Sanimed International Impex SRL, făcând parte dintr-un grup de firme care activează de douazeci de ani pe piata medicală din Romania.

Susține că prețurile ofertate de către firma care vinde băuturi și cafea erau sub prețul mediu estimat de catre ONAC respectiv 21,9 lei pentru FFP2 și 31,9 lei pentru FFP3 fata de prețul estimat de către ONAC de 24,59 lei pentru FFP2 și 32,99 lei pentru FFP3.

În data de 20.03.2020 a încheiat cu IGSU contractul subsecvent pentru o cantitate de 795.000 măști FFP2 la o valoare fără TVA de 17.410.500 lei și 875.000 măști FFP3 la o valoare de 27.912.500 lei fără TVA, produsele urmând a fi livrate etapizat în max.35 zile.

În data de 23.03.2020, au fost livrate primele 100.000 măsti (50.000 FFP2 si 50000 FFP3) către IGSU. A fost emisa factura de avans de 30% din valoarea contractelor fără TVA. Sanimed susține că primele măști au fost livrate "cu eforturi foarte mari".

Sanimed mai susține că articolele din presă ar putea pune în pericol derularea contractelor și că ar putea opri importurile de măști din Turcia. Există posibilitatea într-adevăr să fie oprit contractul, în condițiile în care cazul a intrat în atenția Corpului de Control al Ministerului Finanțelor.

"Consideram ca articolele aparute in presa sunt nu numai defăimatoare la adresa grupului Sanimed International Impex SRL dar pot si pune in pericol buna derulare a Contractelor de Furnizare, acest fapt ducand la stoparea importului de Masti FFP2 si FFP3 in Romania. In momentul de fata grupul Sanimed este singura companie care a obtinut Autorizatia de Import de Masti FFP2 si FFP3. (...)In situatia in care informatiile eronate aparute in presa ajung in posesia partenerilor din Republica Turcia acest fapt ar putea pune in pericol relatia contractuala existenta intre grupul Sanimed si firma producatoare MFA anulandu-se in acelasi timp acordul existent pentru exportul de masti FFP2 si FFP3 catre Romania", susține Sanimed.

Pentru mai multe amănunte despre achiziție, citește
Achiziție directă controversată: Au fost cumpărate 1,7 milioane măști de protecție, la preț ridicat, de la un comerciant de alimente, băuturi și tutun


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23948 vizualizari

  • +42 (42 voturi)    
    SRI + politicieni hoti = love (Joi, 26 martie 2020, 16:26)

    v.ion [utilizator]

    "In momentul de fata grupul Sanimed este singura companie care a obtinut Autorizatia de Import de Masti FFP2 si FFP3". De ce e singura companie? Importati masti ma nu rachete. Iar dati autorizatii doar cu dedicatii. Nu mai incetati odata fir-ati ai dracului cu ingrengaturile si smecheriile voastre. Cum a-ti facut cu HexiPharma si cu toate firmele astea create de SRI-sti jegosi cu pile la politicieni care isi asigura singure monopol pe piata si ne fluturati in fata apoi ce mari afaceristi sunteti voi. Ba, SRI-ul e creat ca sa protejeze populatia asta nu sa o fure, nenorociti tradatori cu patru clase ce sunteti voi.
    • +14 (14 voturi)    
      In Iasi (Joi, 26 martie 2020, 18:03)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui v.ion

      In Iași tot un fost ofițer SRI se ocupa cu importul de kituri de testare pentru Coronavirus.

      Voi credeați ca Hexi Pharma este doar o întâmplare ?
  • +30 (30 voturi)    
    Adica voi ce credeati... (Joi, 26 martie 2020, 16:26)

    transalpinarum [utilizator]

    Ca baietzii cu ochi albastri aveau numai HEXIFARMA? Nu tati, ei importa roboti smecheri si revand la pret dublu ,si cate si mai cate! TOTUL este capusat de acesti sinistrii. Daca nici in timpul starii de urgenta, statul roman nu are cohones sa tina sub control acest jaf sistematic, atunci nu pot decat sa-mi doresc sa ne casapeasca draq Corona, ca m-am saturat sa ne suga astia si ultima picatura de sange...
    • +1 (1 vot)    
      se vede limpede ca nu are sange (Vineri, 27 martie 2020, 11:13)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Keep on woking or

      Stay calm home

      Statul vegheaza sa fie bine pentru tine...
      Statul sunt ei
  • +17 (19 voturi)    
    Atenție!!! (Joi, 26 martie 2020, 16:39)

    nick24 [utilizator]

    “ In momentul de fata grupul Sanimed este SINGURA (singurică) companie care a obtinut Autorizatia de Import de Masti FFP2 si FFP3.”
    N-are nicio legătură, dar e interesant articolul:
    https://www.mediafax.ro/economic/s-a-nascut-mafia-coronavirusului-ce-fac-infractorii-italieni-si-de-ce-e-pandemia-ideala-pentru-lumea-criminala-19012027
  • +34 (34 voturi)    
    Romwine & Cofee SRL (Joi, 26 martie 2020, 16:43)

    cici balerina [utilizator]

    In data de 11 martie 2020 Firma Romwine & Cofee SRL a participat la Procedura initiata de Oficiul Național pentru Achiziții Centralizate (ONAC) pentru achiziția echipamente de protectie cu nr.anunt 1689/CN/10.03.2020
    Firma Romwine & Cofee SRL si-a modificat actul constitutiv in 13.03.2020, cu introducerea codului CAEN 4646 - Comerţ cu ridicata al produselor farmaceutice, certificat prin emiterea Certificatul constatator emis in 19.03.2020.
    In data de 11.03.2020 NU AVEA dreptul de a comercializa produse farmaceutice, neavand nici macar in actul contitutiv codurile CAEN autorizate pentru aceasta activitate. Cum a participat legal la aceasta procedura de achizitii??
    Contractul s-a incheiat in 20.03, la o zi dupa autorizarea la Registrul Comertului a noului cod CAEN, dar asta nu pare contract cu dedicatie nu?
    Cine e doamna Cristian Maria, asociatul unic si administratorul firmei, doar un paravan pentru Secureanu?
    • +10 (10 voturi)    
      bine punctat, bravo! (Joi, 26 martie 2020, 16:47)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui cici balerina

      Sper sa citeasca si cine trebuie!!!
      • +3 (3 voturi)    
        cine ar trebui sa citeasca (Joi, 26 martie 2020, 23:41)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

        stiu deja - e doar firma lor.
    • +14 (14 voturi)    
      SANIMED INTERNATIONAL IMPEX SRL (Joi, 26 martie 2020, 18:47)

      cici balerina [utilizator] i-a raspuns lui cici balerina

      Asociat si administrator - HIDEG ROBERTINO CATALIN
      Baiatul asta e definitia securistului "acoperit" insa e mai descoperit ca Turcescu:
      - mason asociat in afaceri cu Secureanu (nume predestinat) checked
      - studii la "academia" SRI checked
      - offshore in Cipru checked
      - afaceri in tari cu regimuri totalitare in care firmele obisnuite nu au acces in conditii normale (Cuba si Turcia mai recent) checked
      - asociat in ROCREDIT IFN SA, ifn care colcaie de masoni, militieni si securistii din vechiul regim precum Mogos Viorel de la Arad, Ouatu Ioan de la Piatra Neamt, Iuga Grigore si Sabau Gheorghe de la Bistrita si lista poate continua... checked
      - fost asociat in AURORA COOPERATIVA DE CREDIT BUCURESTI SECTORUL 1 cu masonul Dedu Nicusor Veronel si fostul deputat PSM 1992-1996 Fition Gheorghe checked
      - afaceri cu statul prin incredintare directa si firme de apartament subcontractoare checked
      Mai acoperit decat individul asta era dom' profesor "Varanul" Voiculescu
  • -2 (2 voturi)    
    Cum adica livrarea a 1.75 milioane lei??? (Joi, 26 martie 2020, 16:50)

    kokos [utilizator]

    .
  • +12 (12 voturi)    
    mda (Joi, 26 martie 2020, 16:50)

    SoulSearcher [utilizator]

    securistii care nu mai mor.. si care sug la bugetul statului indiferent ce partid e la putere....
    • +9 (9 voturi)    
      securistii care nu mai mor (Joi, 26 martie 2020, 18:42)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Nu mor. Ei se multiplica si cuprind intreaga Romanie la fel ca coronavirusul!
  • 0 (4 voturi)    
    Doua acorduri cadru... (Joi, 26 martie 2020, 16:51)

    aladdin [utilizator]

    pentru livrarea a 1,75 milioane **lei**, la preț ridicat.

    Si cam cu cat au vandut leii? Africa are suficienti?
  • +10 (10 voturi)    
    deci cateva precizari interesante (Joi, 26 martie 2020, 17:01)

    ..13 [utilizator]

    1. IGSU a comanfat - deci este clar nici ia si o parte din spaga

    2. Firma este trecuta ca si producator are cifre importante de afaceri si de ce nu a aplicat ea la aceasta cerere de achizitie???

    Nu are rost sa mai insist - PUTE.

    Si faptul ca face importul din Turci imi arta ca lantul slabiciunilor - a se citi al spagilor - este cu mult mai mare.

    Situatie de urgenta...
  • -1 (3 voturi)    
    a încheiat două acorduri cadru (Joi, 26 martie 2020, 17:04)

    TrueBlue [utilizator]

    pentru livrarea a 1,75 milioane lei, la preț ridicat. Eu ce sa inteleg de aici?
  • +13 (13 voturi)    
    SRI-ului ii "place" foaaaarte mult sanatatea (Joi, 26 martie 2020, 17:22)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Ii place nu in sensul de a o proteja (ce e aia, e un moft, cum sa fie datoria lor sa protejeze sanatatea poporului care sustine statul roman, din care si ei fac parte)? Nu, nu, ii place in sensul de a profita de probleme si chiar de a genera probleme, de pe urma carora oricum profita. Iata ca Hexipharma nu era singura, mai sunt si altele.

    Si iata cum se justifica "decuplarea" SRI de justitie. Adica voi vreti sa ne facem sa credem ca astia interceptau "pe bune" si furnizau probe corecte judecatorilor?
    Cand ei de fapt sunt organizati ca o mafie, care cel mult se sapa unii pe altii si cand au nevoie sa inlature pe cineva, care nu mai e "agreat", pac la instante (cazul fugarului Ghita e relevant), sau intra cu masina in copac...?!

    Sigur, poate nu e corect sa punem egal intre o institutie si oamenii din ea, dar daca din ce aflam, pare ca toti din interior se ocupa doar de smenuri, ce sa mai credem...?!

    SRI e condus de un liberal, apropos. Care e sustinut si il sustine neconditionat pe KWJ. Asta ca sa aveti o idee...
  • -9 (9 voturi)    
    Ce am inteles eu (Joi, 26 martie 2020, 17:34)

    TrueBlue [utilizator]

    Nu va suparati dar din articol nu rezulta, ci poate doar se sugereaza, ca cineva din statul roman este corupt si plateste unei firme din Giurgiu un pret cu mult peste pretul pietei nu pentru ca firma din Giurgiu a achizitionat la pret mare ci pentru ca firma din Giurgiu a cumparat cu pret mic si a pus adaos mare tocmai ca o parte din acesta sa-l foloseasca pentru spagi. Dar tot pe HotNews putem citi ca "Spania, a doua cea mai afectată țară de coronavirus din Europa, duce ”un adevărat război” pentru procurarea de provizii medicale de pe o piață chineză suprasolicitată și infestată cu fraude și speculanți, transmite Reuters." Ce ar fi sa veniti totusi cu lucruri concrete daca ale aveti?
  • +18 (18 voturi)    
    Lol (Joi, 26 martie 2020, 17:34)

    HP [utilizator]

    Din tot articolul e foarte important de retinut faptul ca singura "scuza" sau "explicatie" e faptul ca pretul oferit este sub cel estimat de catre autoritati.

    De aici tragem concluzia, in caz ca exista inca naivi, ca statul este corupt pana la varf, si ca oamenii de afaceri sunt asociati cu securache si cu politicienii la furt din banii nostri.

    Daca pretul estimat de catre ONAC este de 10 ori mai mare decat valoarea produsului pe piata libera (vezi pe alibaba, mastile sunt la 40-60 de centi), inseamna ca cei de la ONAC sunt fie incompetenti, fie hoti, si cel mai probabil ambele.

    Intr-o tara normala, toti angajatii implicati ar fi anchetati penal, bagati la puscarie pe repede inainte, de exemplu dupa organizarea unei Curti Martiale, fiind in carantina militarizata, iar politicienii care au decis sa ii monteze acolo anchetati la randul lor.

    Tara asta nu poate fi salvata democratic, ci dictatorial.
  • +13 (13 voturi)    
    ca si-au bagat firmele de securisti la inaintare (Joi, 26 martie 2020, 17:34)

    revo [utilizator]

    nu e nicio surpriza, doar de asta au instituit starea de urgenta.

    Dar sa fure in halul asta, sa dea cu de 5 ori mai mult pe o masca care se gasea la Dedeman, la gradinarit, e prea de tot!

    Este prea mult, este insuportabil, Romania va disparea din cauza a catorva zeci de mii de lepre nesatule; din cauza lor, noi, toti ceilalti, invatam sa uram cu patima, ca pe vremea lui Ceasusescu. Si atata ura si dispret si revolta cat se aduna aici, este imposibil sa nu se coaguleze cumva. Iar ei stiu asta.
    De asta au si scos armata inarmata pe strada, desi e pace si populatia este pasnica - pentru a preintampina eventualele revolte fata de abuzurile pe care le fac.
  • +7 (7 voturi)    
    VIGO Fashion? (Joi, 26 martie 2020, 17:36)

    nectarie [utilizator]

    Si vizetele de la vigo fashion de 33 mil lei noi :)
    Bine Botezatule, te-ai scos.
  • +8 (8 voturi)    
    vai de capul nostru!!! (Joi, 26 martie 2020, 17:36)

    Mariamoto [utilizator]

    sper sa se sesizeze cineva... cum sa profite de aceasta situatie dramatica ca sa faca bani?! sunt de-a dreptul socata. guvernul se plange ca nu are bani si cu toate acestea cumparam la preturi exorbitante de la mafioti!
    • +8 (8 voturi)    
      cine (Joi, 26 martie 2020, 18:46)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Mariamoto

      dreaqu sa se sesizeze?
      statul roman e mort, acaparat de mafia securista atat din punct de vedere economic cat si politic.
  • +14 (14 voturi)    
    Cât de prost trebuie să fii ca să susții că... (Joi, 26 martie 2020, 18:12)

    Geirge [utilizator]

    ... In momentul de fata grupul Sanimed este singura companie care a obtinut Autorizatia de Import de Masti FFP2 si FFP3.
    Deci, putem face concluzia că la licitație a fost doar o singură firmă câștigătoare, o singură mască costând mai mult de 5 euro.
    Âsta-i chiar furt curat!
  • +11 (11 voturi)    
    Contracte cu statul roman- Sanimed International I (Joi, 26 martie 2020, 19:35)

    Pitbull1911 [utilizator]

    Anul 2019
    Trim. I = 3 contracte in valoare de 1.379.551 Euro
    Trim II = 18 contracte in valoare de 15.219.188 Euro
    Trim.III = 9 contracte in valoare de 28.502.687 Euro
    Trim. IV= 23 contracte in valoare de 71.911.241 Euro

    Ce va spune dinamica trimestriala ?
  • +1 (1 vot)    
    poate Ficusul (Vineri, 27 martie 2020, 11:21)

    ..13 [utilizator]

    Ne da o declaratie in fata acestei situatii;

    Hai domnule JK ca se poate - este de interes national cum se jefuieste tara si cum oamenii competenti sunt fortati sa plece sau sa faca ciocul mic!

    Astept astazi pana in ora 17 - declaratia de la Seful Statului.