Barroso vrea un comisar hotarat si cu recomandari bune

Macovei, Boagiu si Orban - favoriti la functia de comisar european

de L.Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 27 septembrie 2006, 0:00



In cadrul intrevederii pe care a avut-o cu premierul Tariceanu, presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, a declarat, pe tema numirii comisarilor europeni, ca in prezent asteapta recomandarile de la Guvern, urmand apoi sa avizeze acea persoana precum si portofoliul care ii va reveni in cadrul Comisiei Europene.

Surse guvernamentale au precizat pentru HotNews.ro ca Monica Macovei, Anca Boagiu si Leonard Orban sunt numele intens vehiculate in interiorul Guvernului ca posibili candidati la postul de comisar european.

[Leonard Orban - fost negociator-sef adjunct, secretar de stat in Ministerul Integrarii Europene; a nu se confunda cu fratele sau, Ludovic Orban, vicepresedintele liberal care s-a remarcat prin declaratii politice belicoase - nota red.]

Premierul Calin Popescu Tariceanu a declarat miercuri in cadrul unei intalniri cu presa ca a primit scrisoarea presedintelui Comisiei Europene Jose Manuel Barroso prin care acesta ii solicita demararearea procedurilor de numire a viitorului membru al CE din partea Romaniei.

Premierul a precizat ca urmeaza sa fie facuti toti pasii necesari pentru desemnarea viitorului comisar european roman, in termenele prevazute de regulile comunitare.

Guvernul are prerogative absolute pentru a face nominalizarile pentru functia de comisar european. Tariceanu a declarat ca propunerile pentru aceasta functie nu se vor negocia la nivelul partidelor din Coalitie.

Barroso: “Viitorul comisar ar trebui sa fie impartial, integru si sa nu promoveze interesele tarii din care provine”

In cadrul intrevederii pe care a avut-o astazi cu presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, tema numirii comisarilor europeni a fost reluata. Barroso si-ar dori un comisar hotarat si cu recomandari bune.

“La ora actuala, Guvernul trebuie sa sugereze un nume, care va fi avizat de mine si tot eu voi decide ce portofoliu ii voi da. Nu vreau sa creez o instabilitate in cadrul Comisiei Europene si nu voi schimba componenta acesteia, ci doresc sa intaresc aceasta Comisie”, a declarat presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso.

In opinia presedintelui Comisiei Europene, “candidatul la functia de comisar european ar trebui sa fie impartial, integru si sa nu promoveze interesele tarii din care provine”.

Macovei, Boagiu si Orban - numele cele mai vehiculate pentru aceasta functie

Surse guvernamentale au precizat pentru HotNews.ro ca Monica Macovei, Anca Boagiu si Leonard Orban sunt numele intens vehiculate in interiorul Guvernului ca posibili candidati la postul de comisar european.

Ministrul justitiei si ministrul integrarii din postura de candidate sunt foarte apreciate de Comisia Europeana in timp ce secretarul de stat din MIE, Leonard Orban este sustinut puternic de catre Calin Popescu Tariceanu.

Aceleasi surse sustin ca premierul intentioneaza sa numeasca pentru postul de comisar un om cu experienta si fara aparatenenta politca iar Leonard Orban este potrivit in acest situatie.

Numai simpla vehiculare a numelui Monica Macovei a creat proteste din partea conservatorilor. Acestia au iesit la atac impotriva ministrului justitiei, catalogand-o pe aceasta drept “un procuror comunist” si au amenintat ca dau in vileag activitatea acesteia inainte de 89.

Potrivit regulilor Uniunii Europene, Romania dupa ce i-a fost comunicata data aderarii trebuie sa faca nominalizari pentru functia de comisar european care ii revine. Persoanele propuse vor fi audiate de comisiile specializate ale parlamentului european. Presedintele Comisiei Europene Jose Manuel Barroso poate sa respinga sau nu o candidatura.

De asemenea, Barroso este cel care poarta, apoi, negocieri cu grupurile politice din Parlamentul European, plenul forului politic fiind cel care aproba sau nu un comisar, votul final fiind dat in plen.

Conform tratatului de la Nisa, care, in lipsa unei Constitutii, stabileste organizarea si regulile de functionare a institutiilor Uniunii, fiecare tara membra trebuie sa desemneze cate un comisar pentru un domeniu specific. In prezent, nu se stie inca ce domenii vor fi atribuite Bulgariei si Romaniei.

Potrivit unui comunicat de presa al Parlamentului European transmis HotNews.ro, „cea mai posibila data pentru audierile noilor comisari va fi 27 sau 28 noiembrie, iar votul va avea loc inainte de Craciun sau pe 4 sau 9 ianuarie 2007”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


105 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Leonard Orban este cel mai potrivit (Miercuri, 27 septembrie 2006, 19:23)

    dacian [anonim]

    Activitatea de tehnocrat depusa de negociatorul-sef,Leonard Orban, il face sa fie cel mai in masura pentru functia de comisar european. Monica Macovei si Anca Boagiu reprezinta, din pacate, grupuri de interese care nu au nimic de a face cu administratia europeana. Presiuniile si dorintele celor doua femei-demnitar din politica romaneasca sunt prea mari comparativ cu ceea ce se doreste si se asteapta la Bruxelles.
  • 0 (0 voturi)    
    In nici un caz Boagiu!!! (Miercuri, 27 septembrie 2006, 19:36)

    Danutz [anonim]

    Sper sa nu fie Anca Boagiu, nu de alta dar am auzit ca se poarta execrabil cu subordonatii, si ar fi aiurea sa ne faca de ris pe acolo.
    Si eu cred ca Leonard Orban ar fi cel mai bun pentru acest job, e bine pregatit si profesionist, nu adus de pe vapoare in administratie.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu promoveze interesele tarii! (Miercuri, 27 septembrie 2006, 19:43)

    FlorinM [anonim]

    daca asta e un criteriu, intr-adevar Orban este de departe cel mai potrivit...
    mai dificil este cu impartialitatea si integritatea, dar la firea lui cameleonica eu am incredere in el ca se descurca...

    daca s-ar putea sa il tina aia vreo 10 ani ar fi extraordinar...
    si apoi sa mai creeze vreo 2-3 milioane de posturi similare
  • 0 (0 voturi)    
    Boagiu, artizanul integrarii la termen (Miercuri, 27 septembrie 2006, 19:55)

    Andrei [anonim]

    Imi pare rau ca trebuie sa contrazic parerile anterioare, dar numai cine nu a urmarit punctual parcursul Romaniei din ultimul an si jumatate in cursa pentru aderare, nu ar putea remarca activitatea ministrului Boagiu. Si Macovei ar fi fost buna, dar mai intai ar trebui sa clarifice situatia trecutului sau ca procuror in perioada comunismului. Despre d-l Orban..ce sa zic? Probabil ar fi bun ca directorash prin Comisie, pt ca functia de comisar este o palarie mult prea mare pt el. A fi comisar inseamna sa fii mult mai mult decat un bun tehnocrat, doar de aia exista expertii din cadrul Directoratelor.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu promoveze interesele tarii! (Miercuri, 27 septembrie 2006, 20:03)

    FlorinM [anonim]

    daca asta e un criteriu, intr-adevar Orban este de departe cel mai potrivit...
    mai dificil este cu impartialitatea si integritatea, dar la firea lui cameleonica eu am incredere in el ca se descurca...

    daca s-ar putea sa il tina aia vreo 10 ani ar fi extraordinar...
    si apoi sa mai creeze vreo 2-3 milioane de posturi similare
  • 0 (0 voturi)    
    Pt 1,2 si 3 (Miercuri, 27 septembrie 2006, 20:10)

    shark [anonim]

    Voi n-ati citit articolul bine: cel ales nu are treaba cu interesele Romaniei? Bun si atunci ce tot ii dati cu vapoarele si administratia, cu subordonatii si etc.
  • 0 (0 voturi)    
    nu orban (Miercuri, 27 septembrie 2006, 21:15)

    Andi [anonim]

    Macovei si Boagiu,cu multe calitati ,inclusiv diplomatie,orban catza de cartie,mereu a iesit la rampa cu vocabular specific lui vadim tudor.
  • 0 (0 voturi)    
    macovei nu! (Miercuri, 27 septembrie 2006, 21:53)

    cristi [anonim]

    ea are treburile ei la justitie si cred ca trebuie sa si le termine. deci incercati sa dezbinati altundeva.
    trimiteti pe ceilalti doi necunoscuti sau altii nu conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    De departe (Miercuri, 27 septembrie 2006, 22:36)

    Iosif B [anonim]

    De departe Macovei o sa fie bine primita daca e propusa de guvern.
    Dar "solutia imorala" incearca sa aduca avantaj celorlalti candidati.

    Totusi, Macovei si-a facut bine treaba la guvern si ma intreb cine ar fi capabil sa continue in aceiasi directie cu reforma in justitie.
  • 0 (0 voturi)    
    Confuzie (Miercuri, 27 septembrie 2006, 23:19)

    Pilot [anonim]

    Prea multi Orbani :-))).
    Credeam ca e vorba de Ludovic Orban.
    Leonard Orban e o persoana cit se poate de onorabila.
  • 0 (0 voturi)    
    Monica OK, ceilati doi pt. ce? (Miercuri, 27 septembrie 2006, 23:20)

    Pilot [anonim]

    Orban si Boagiu?
    Adica liberalul obraznic si nesimtit? Infatuat si prost crescut? Misoginul cu aere de fante de cartier?
    Nasa - pe cind era ministru al transporturilor, la o virsta atit de frageda, ca te intrebi ce merite extraprofesionale au recomandat-o pt. a ocupa functia - hotilor de la refacerea autostradei Bucuresti - Pitesti? Marea infrinta in fata lui Ontanu a alegerilor de sector din Bucuresti, care in campania electorala a exersat mai ales datul cu stingul in dreptul?
    Astia cred ca in Europa se poate intra cu rebuturile resapate din politica romaneasca? Astai sint romani de afisat cu ei in Europa?
  • 0 (0 voturi)    
    referire la Andi (Miercuri, 27 septembrie 2006, 23:28)

    qwer [anonim]

    cred ca unii dintre cei care scriu mesaje il confunda pe ludovic orban cu leonard orban...
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar Orban , care nici nu stie sa vorbeasca (Miercuri, 27 septembrie 2006, 23:50)

    Florin [anonim]

    Chiar nu se gaseste un om mai ca toata lumea decat Orban, care zice 2 cuvinte si 5 prostii!
  • 0 (0 voturi)    
    Leonard Orban nu e Ludovic Orban (Joi, 28 septembrie 2006, 7:42)

    Marius [anonim]

    Pentru cei care nu stiu, negociatorul sef cu UE Leonard Orban este altul decit viceprimarul Capitalei Ludovic Orban, la fel precum iarna nu-i ca vara, ca sa vorbesc pe limbajul drag al acestora.
  • 0 (0 voturi)    
    Anti Boagiu!! (Joi, 28 septembrie 2006, 9:08)

    Atenta [anonim]

    Si eu sper sa nu fie madam Boagiu, care este total nepotrivita pentru aceasta pozitie. Este genul de femeie care desi fara merite deosebite se descurca si ajunge in pozitii inalte datorita relatiilor si altor "avantaje feminine". Am auzit-o vorbind si comportandu-se in public si pot spune ca nu poate fi ambasadoarea Romaniei. Cred ca madam Macovei chiar daca a avut ceva probleme cu casa parintilor ar face treaba mult mai buna. DESIGUR nu trebuie sa uitam ca doamna Macovei nu se are bine cu Razgandeanu si atunci e mai complicat...
  • 0 (0 voturi)    
    Orban e cea mai buna alegere pentru Romania, cu exceptia lui PLESU. (Joi, 28 septembrie 2006, 9:51)

    Mariana [anonim]

    E baiat inteligent, e nebagat in politica, are statura pentru un comisar european nu foarte important. Macovei ar fi mers si ea, dar mai e nevoie sa faca treaba in justitie, asa ca mai bine pentru tara sa ramana la noi. Cat despre porasta aia de inginera, boagioaca, nu stie nici limbi straine si vorbeste ca o analfabeta, nici interviurile retusate cu ea nu au aspect uman. In plus e cadru politic, deci OUT.
    Asadar, ORBAN, fara a straluci neaparat este o alegere convenbila si nu supara pe nimeni. In cazul in care varianta PLESU nu se concretizeeza.
  • 0 (0 voturi)    
    Penurie de carismatici! (Joi, 28 septembrie 2006, 11:05)

    Al [anonim]

    din pacate Romania nu are profile interesante, carismatice. Sunt de accord ca si Boagiu si Orban sunt incoerenti si incapabili sa aiba un discurs sigur si demn de incredere. Cat despre Macovei locul ei este in Romania pentru motive bine stiute. Tariceanu ar trebui sa caute caristmatici cu fond european. Noua pozitie va fi imaginea Romaniei si slava domnului avem nevoie de o imagine care sa ne scoata din marginea Europei. Noroc bun!
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere (Joi, 28 septembrie 2006, 11:12)

    Je [anonim]

    Eu zic sa-l propunem pe Vadim, sa vada astia pe cine au bagat in uniune. Ca doar e hotarat, impartial si integru ca nimeni altu`. Si dauneaza intereselor tarii numai prin simpla lui prezenta, asa ca la capitolul asta iese chiar pe plus.
    :-))
  • 0 (0 voturi)    
    revin cu o precizare (Joi, 28 septembrie 2006, 11:29)

    dacian [anonim]

    Stimabili domni si doamne care il incurcati pe Leonard Orban cu Ludovic Orban,sunt in Europa acum. Terminati cu atitudinile acestea , pe care vi le exprimati scriind, tipice bolsevicilor si stilului de polemica damboviteano-balcanica. Incercati sa rationalizati ce scrieti si nu va dati drumul sentimentelor dumneavoastra. Incercati sa faceti diferenta cand se vorbeste despre o anumita persoana intr-o stire a Hotnews.Leonard Orban,precizez nu este Ludovic Orban, a fost negociator sef-adjunct intre 1999-2004. El a condus cu adevarat negocierile de aderare ale Romaniei la U.E.,daca era dupa capul lui Puscas care era negociatorul sef (2000-2004), pt. imagine PSD-ului si demagogia acestui partid,si apoi dupa capul doamnei Anca Boagiu, eram terminati la capitolul conditii de negociere pentru aderarea. Aveam niste show-uri publice si niste nemultumiri ale maselor de nu stiam ce-i cu noi. Acest om,Leornard Orban, a stiut sa negocieze conditii echilibrate pentru a putea feri Romania de o criza fara precedent.
    De aceea consider ca merita sa fie numit comisar european, fiindca vrem nu vrem, cat de impartial ar fi un comisar european, va face lobby indirect si pentru interesele statului de care apartine.
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere (Joi, 28 septembrie 2006, 11:39)

    Je [anonim]

    Eu zic sa-l propunem pe Vadim, sa vada astia pe cine au bagat in uniune. Ca doar e hotarat, impartial si integru ca nimeni altu`. Si dauneaza intereselor tarii numai prin simpla lui prezenta, asa ca la capitolul asta iese chiar pe plus.
    :-))
  • 0 (0 voturi)    
    sper sa nu fie d-na Macovei (Joi, 28 septembrie 2006, 12:01)

    mortal [anonim]

    pentru ca ea este singura care poate duce reforma justitiei la bun sfarsit. contopistii abia asteapta sa o debarce ca sa-si poata relua "activitatile"... romania are nevoie de monica macovei !!!
  • 0 (0 voturi)    
    un caz unic (Joi, 28 septembrie 2006, 13:56)

    agamita [anonim]

    in care Romania are sanse sa demonstreze ca profesionalismul este un criteriu al valorii ni se ofera acum cu nominalizarea Comisarului European; Leonard Orban este pe departe persoana cea mai nimerita dintre cele 3 nume vehiculate fiind vorba de Comisia Europeana si de o functie in Administratie.
    Nominalizarea n-ar trebui sa aiba nimic de-a face cu vreun calcul politic dar nu cred sa mai existe si alte argumente valide pentru politicienii din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    NU HOTARAT ptr Doamna Macovei (Joi, 28 septembrie 2006, 14:11)

    Johnny 63 [anonim]

    Sunt atit de convins ca "anumite interese" doresc sa scape de singura persoana din Romania capabila sa distruga HIDRA din pseudo-justitia romaneasca. Cred ca este destul de simplu a gasi un Comisar pentru Europa, totul este manipulare grosolana iar scopul final eliminarea Monicai Macovei.Lichelele simt streangul aproape si este cit se poate de evident ca fac tot ce este posibil, ptr a scapa de acest om emblematic pentru cei 17 ani de la "Lovitura de stat din decembrie 89".
    Oricine altcineva dar in nici un caz Monica Macovei.
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Joi, 28 septembrie 2006, 15:55)

    marian [anonim]

    De ce nu andrei Plesu?
    are experienta si cred ca poate intruni toate cerintele UE.
  • 0 (0 voturi)    
    Leondard Orban de departe cel mai bun! (Vineri, 29 septembrie 2006, 12:10)

    marcel [anonim]

    De ce?

    - are o experienta bogata ca negociator sef!
    - stie tot timpul despre ce vorbeste!
    - nu trebuie sa o ia de la zero in acea munca!
    - este cu adevarat tehnocrat!
    - este printre putinii oameni cu functii care: au bun simt, nu cala pe cadavrele altora pentru a iesi in fata sau pentru interese meschine, isi petrece 100% din timp pentru a face treaba si 0% pentru a se lauda cu ce a facut, nu-si organizeaza evenimente media pentru a iesi in evidenta
    - este neimplicat politic
    - poate reprezenta foarte bine Romania
    - poate da coerenta eforturilor noastre de ajustare Europeana
    - mai pot adauga, dar cred ca deja este destul :)

    PS:
    nu-l confundati cu Ludovic Orban, sunt doua persoane
    diferite
  • 0 (0 voturi)    
    Leondard Orban de departe cel mai bun! (Vineri, 29 septembrie 2006, 12:27)

    marcel [anonim]

    De ce?

    - are o experienta bogata ca negociator sef!
    - stie tot timpul despre ce vorbeste!
    - nu trebuie sa o ia de la zero in acea munca!
    - este cu adevarat tehnocrat!
    - este printre putinii oameni cu functii care: au bun simt, nu cala pe cadavrele altora pentru a iesi in fata sau pentru interese meschine, isi petrece 100% din timp pentru a face treaba si 0% pentru a se lauda cu ce a facut, nu-si organizeaza evenimente media pentru a iesi in evidenta
    - este neimplicat politic
    - poate reprezenta foarte bine Romania
    - poate da coerenta eforturilor noastre de ajustare Europeana
    - mai pot adauga, dar cred ca deja este destul :)

    PS:
    nu-l confundati cu Ludovic Orban, sunt doua persoane
    diferite
  • 0 (0 voturi)    
    Leonard Orban, un personaj mediocru (Vineri, 29 septembrie 2006, 22:02)

    andrei [anonim]

    Daca Leornard(atentie, nu Ludovic) ar fi fost atat de destept, cinstit si frumos cum a fost zugravit in cateva comentarii, ar fi auzit mult mai multa lume de el, acum cred ca e cunoscut de o,oooooo7% din populatia Romaniei.
    I-as intreba pe cei care il tot proslavesc pe Orban, cum apreciaza calitatea negocierilor cu Uniunea Europeana?Ca doar a fost unul dintre secunzii lui PUscas(deci si al PSD-ului), de altfel un rol care il prinde foarte bine. Si atunci?Cum sa ajunga un "secund" Comisar European?Ca sa nu mai spun de povestea cu NOrvegia stat membru UE...Probabil el a invatat-o si pe Udrea cum sta treaba..
  • 0 (0 voturi)    
    Comisar (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 0:48)

    Diana [anonim]

    Leonard Orban, pentru ca este DOAR un stralucit tehnocrat, nu are nici pe departe anvergura necesara pentru un asemenea post. Exista sigur locuri si pentru dansul in birocratia de sub, daca isi doreste asa ceva. Pentru un comisar european se cere o alta statura, un trecut politic insemnat. Nici Monica Macovei, nici Anca Boagiu nu cred sa fi adunat inca greutatea necesara. Nu stiu de Plesu... Poate Stolojan...:) Si Tariceanu s-ar potrivi mai bine profilului cerut.
  • 0 (0 voturi)    
    comisar european (Joi, 6 septembrie 2007, 10:08)

    Gena [anonim]

    Monica Macovei este dupa parerea mea cea mai in masura pentru asa ceva.