Alesii locali someri ar putea primi "plati compensatorii"

de L.P., B.B.     HotNews.ro
Marţi, 7 noiembrie 2006, 0:00














Documente:
Modificarea Statutului alesilor locali
(07.11.2006) PDF
Motivarea modificarii
(07.11.2006) PDF
Guvernul despre modificare
(07.11.2006) PDF

Deputatii nu vor sa-i lase pe alesii locali fara beneficii asemanatoare cu cele pe care si le-au prevazut lor insile. Din acest motiv vor sa le dea indeminzatii de pana la 80% din salariu de baza dupa ce le expira mandatele. Modificarea Statutului alesilor locali le asigura acestora salarii pe o perioada de trei luni de la incheierea mandatelor.

Initiativa legislativa a trecut cu 218 voturi „pentru”, 6 „impotriva” si 24 de „abtineri”, desi nu are sustinerea Guvernului.

Propunerea a fost facuta de 10 deputati, dintre care patru de la PD, patru de la PRM si doi de la PSD, si prevede ca primarii, viceprimarii, presedintii si vicepresedintii consiliilor judetene care au avut trei sau mai multe mandate si nu beneficiaza de pensie sau alte venituri, sa primeasca pe o perioada de trei luni, o „indemnizatie tranzitorie” in cuantum de 80% din salariul pe care l-au avut. Sumele necesare vor fi asigurate din bugetele locale.

Initiatorii au motivat proiectul de lege prin faptul ca ca primarii, viceprimarii, presedintii si vicepresedintii Consiliilor judetene reprezinta o "categorie defavorizata", intrucat pe timpul mandatului lor nu se ocupa de afaceri si la terminarea mandatelor nu au nici o sursa de venit.

Asta desi Statutul alesilor locali, reglementat prin Legea 393/2004, prevede ca, la terminarea mandatului, acestia sa-si reia in primire locul de munca detinut anterior. Deputatii mai ca nu le-au plans de mila alesilor locali, sustinand ca, in multe cazuri, acestia nu se pot intoarce la vechile functii, deoarece unele societati la care lucrau nu mai exista.

Proiectul de modificare a beneficiat si de votul favorabil al deputatilor PC, desi acestia anuntasera luni ca il vor respinge.

Reprezentantii Guvernului s-au opus alocarii unei indemnizatii tranzitorii, pe motiv ca legislatia actuala contine deja masuri de protectie sociala pentru alesii locali.

Proiectul va fi inaintat Senatului, camera legislativa decizionala in acest caz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


158 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mai sa fie (Marţi, 7 noiembrie 2006, 19:05)

    jiji [anonim]

    Si uitati pana unde merge nesimtirea alesilor.....
    "Categorie defavorizata" ????? Ma faceti sa rad
  • 0 (0 voturi)    
    NESIMTIRE (Marţi, 7 noiembrie 2006, 20:01)

    Magdalena POLLI [anonim]

    Aceasta stire m-a siderat!!! In economia de piata, alesii "someri" nu pot supravietui fara plati compensatorii ???? (cu cate afaceri au deschis in paralel cu functiile de demnitari "saraci", cu cate actiuni detin la bursa sau in diverse societati, cu cate functii au cumulate in paralel cu mandatul.....). Eu sunt hotarata sa nu mai votez aceeasi parlamentari pe care ii vad in prezent in Parlament!
  • 0 (0 voturi)    
    SOMNUL NATIUNI (Marţi, 7 noiembrie 2006, 21:43)

    YO [anonim]

    NASTE MONSTRI
  • 0 (0 voturi)    
    NU sunt de acord ! (Marţi, 7 noiembrie 2006, 22:53)

    Dragomir Viorel Marian - Consi [anonim]

    La finalizarea mandatului alesul local are posibilitatea de a se intoarce la fostul loc de munca. Daca fostul loc de munca nu mai exista, este absolut penibil ca un ales local, adica un om ce se presupune ca are calitati intelectuale si a condus un oras sau judet sa astepte trei luni ajutor financiar de la stat in loc sa isi foloseasca cunostintele profesionale pentru a-si gasi un loc de munca.
    Aceasta lege aduce atingere onoarei clasei politice ce nu se cramponeaza a primi ajutoare de acest tip.
  • 0 (0 voturi)    
    Nici chiar asa! (Miercuri, 8 noiembrie 2006, 8:52)

    Tudor [anonim]

    Eu sunt "ales local". Acest lucru este chiar o bataie de joc la adresa tuturor. Poate primim si masina la scara cu sofer si o secretara. Alesii de la Parlament nu au ce face in timpul zillei. Somnul ratiunii naste monstrii.
  • 0 (0 voturi)    
    Nepasare (Miercuri, 8 noiembrie 2006, 9:21)

    Cetateanul [anonim]

    Ceea ce se intampla este clar un conflict de interese! Cine oare ar trebui sa stabileasca avantajele alesilor? In orice caz nu alesii :).
  • 0 (0 voturi)    
    Cei "ALESi" (Miercuri, 8 noiembrie 2006, 11:52)

    gg [anonim]

    Exista doua constitutii? Una pentru noi si una pentru alesi? Sau exista doua categorii de cetateni? Cei "ALESi" si restul lumii?
    Din pacate, vina fiind si a noastra, nu exista organizatii ale societatii civile care sa atace astfel de acte normative, inclusiv in instanta sau la curtea constitutionala, daca acest lucru este posibil.
    In timp ce noi contribuim la sistemul public de asigurari sociale si beneficiem de pensie stabilita in conditiile legii 19 (aproximativ 1/3 din media veniturilor asigurate), "alesii" vor avea pensii de 80% din ultima indemnizatie. De ce nu exista aceeasi lege si de ce nu se respecta acelasi principiu de asigurari sociale pentru toti cetatenii acestei tari? La aceasta intrebere va pot raspunde doar "ALESII", in special parlamentarii care in cazul in care se duc la "munca", se trezesc buimaci doar pentru a vota astfel de legi.

    Aceeasi problema apare si in cazul acestor indemnizatii. Noi, "ALESII", suntem mai egali in fata constitutiei (scrisa cu litere foarte mici) decat voi. Pentru voi exista legea 76 si beneficiati de somaj. Este sub demnitatea noastra se "ALESI" sa ne supunem acelorasi legi si acelorasi norme si princpii valabile pentru restul lumii. Asa ca de ce sa nu ne facem legi special pentru noi, pentru ca oricum acestea sunt printre singurele legi pe care stim sa le facem bine.

    Oricum, pentru mine, la fel ca pentru multe persoane pe care le cunosc, politician, eventual si ALES inseamna GUNOI, in 99,999999999% din cazuri.

    Mai astept si alte asemenea acte normative si domeniul asigurarilor de sanatete, a impozitului pe venit, etc. Luati-le la rand si cand terminati schimbati si CONSTITUTIA.


    alegatorul turmentat
  • 0 (0 voturi)    
    Becale (Miercuri, 8 noiembrie 2006, 15:41)

    vgerg [anonim]

    Jigodii nenorocite !
    Golani infecti !
    Janghine inumane !

    Nu sunt bah bani de medicamente si voi impartit intre voi banu' public !

    Puscaria va asteapta !!!

    Mositi toate interesele obscure ...

    Furati tot - si dati la caini ca voi.


    Propun ca ziaristii sa dea numele si adresele unde pot fi gasiti toti parlamentarii si senatorii in mass media a.i. daca se gaseste cineva sa imparta dreptatea frate - alta solutie nu mai vad !