Doua surprize majore in alegerile locale din provincie. Prima este victorie a liberalului Marius Nicoara in fata lui Emil Boc (PDL) la alegerile din Cluj, victorie anuntata de exit-poll-urile CCSB/Antena3 si IRES/Digi 24, in timp ce sondajul Geopol/Realitatea TV ii da la egalitate pe cei doi. A doua este victoria Liei Olguta Vasilescu (PSD) in fata lui Antonie Solomon (UNPR) la Craiova, victorie prognozata de exit-poll-urile Digi 24 si Realitatea TV. Rezultate asteptate: victoriile lui Nicolae Robu (USL) la Timisoara, Dorin Florea (PDL) la Tirgu-Mures, Gheorghe Nichita (PSD) la Iasi, Ilie Bolojan (PNL) la Oradea.
Vezi mai jos o HARTA INTERACTIVA in curs de actualizare, pe masura ce rezultatele de la exit-poll-uri vor fi confirmate de numaratoarea oficiala
- Click pe elementele de pe harta (orase, judete) pentru detalii.
- Click pe butonul "Legend" pentru a afisa legenda hartii.
Harta de baza - Bing Maps Road - Microsoft Corporation and its data suppliers este oferita prin intermediul serviciului de cloud ArcGIS.com, serviciu oferit de ESRI.
Rezultatele pana la ora 22:00 - 11 iunie:
SATU-MARE
Castigator- CJ SATU-MARE:
Adrian Stef - PNL (Rezultate partiale BEJ: 33.01%)
Locul secund:Csehi Arpad - UDMR (Rezultate partiale BEJ: 34.68%)
Functie ocupata pana in prezent de:Csehi Arpad (UDMR)
Castigatorla Primaria Satu Mare:
Dorel Coica - PSD (Numaratoare paralela/Agerpres: Dorel Coica are peste 6.000 de voturi peste Iuliu Ilyes)
Locul secund: Iuliu Ilyes - UDMR
Functie ocupata pana in prezent de:Iuliu Ilyes (UDMR)
COVASNA
Castigator- CJ COVASNA:
- Tamas Sandor- UDMR
Castigatorla Primaria Sfantu Gheorghe:
- Anta Arpad- UDMR (Rezultate partiale: 80%)
Locul secund: - Madalin Guruianu - PNL (11%)
MARAMURES
Castigator- CJ MARAMURES:
Zamfir Ciceu- PC (Numaratoare paralela: 51%)
Locul secund: Mircea Man - PDL (Numaratoare paralela: 21%)
Castigatorla Primaria Baia Mare:
Catalin Chereches- PNL (Rezultate finale BEM: 86,03%)
Locul secund: Stefan Pop - PDL
Functie ocupata pana in prezent de:Catalin Chereches (PNL)
BISTRITA-NASAUD
Castigator- CJ BISTRITA-NASAUD:
Vasile Radu Moldovan- PSD (Rezultat partial BEJ: 44,83%)
Locul secund: Vasile Bors - PDL (Rezultat partial BEJ: 39,47%)
Functie ocupata pana in prezent de:Rusu Liviu Mihai (PDL)
Castigatorla Primaria Bistrita:
Ovidiu Cretu- PSD (Rezultate finale BEM/Agerpres: 47,83%)
Locul secund: Vasile Moldovan - PDL (Rezultate finale BEM/Agerpres: 29,38%)
Functie ocupata pana in prezent de:Ovidiu Cretu (PSD)
MURES
Castigator- CJ MURES:
Lokodi Emoke - UDMR (Rezultate partiale BEJ: 42,32%)
Locul secund: Ciprian Dobre - PNL (Rezultate partiale BEJ: 36,69%)
Functie ocupata pana in prezent de:Lokodi Emoke (UDMR)
Castigatorla Primaria Targu Mures:
Dorin Florea- PDL (Rezultat final: 50,07% / Exit-poll: CURS (Realitatea TV): 54,04%)
Locul secund: Gyorgy Frunda - UDMR (Rezultat final: 37,26% / Exit-poll: CURS (Realitatea TV): 30,76%)
Functie ocupata pana in prezent de:Dorin Florea (PDL)
SALAJ
Castigator- CJ SALAJ:
Tiberiu Marc- PSD (Numaratoare paralela USL: 44%)
Locul secund: Tiberiu Csoka - UDMR (Numaratoare paralela USL: 22%)
Functie ocupata pana in prezent de:Tiberiu Marc (PSD)
Castigatorla Primaria Zalau:
Radu Calpinasiu- PNL (Numaratoare paralela/Agerpres: 58%)
Locul secund: Ioan Abrudan
Functie ocupata pana in prezent de:Radu Capilnasiu (PNL)
BIHOR
Castigator- CJ BIHOR:
Cornel Popa- PNL (Rezultate partiale BEJ: 45,42%)
Locul secund: Radu Tirle - PDL (Rezultate partiale BEJ: 23,13%)
Functie ocupata pana in prezent de:Radu Tirle (PDL, fost-PNL)
Castigatorla Primaria Oradea:
Ilie Bolojan- PNL (Rezultat final BEM: 66,08% || Exit- poll:CCSB(Antena3): 72,5%)
Locul secund: Cseke Attila - UDMR (Rezultat final BEM: 18,87% || CCSB(Antena3): 15,9%)
Functie ocupata pana in prezent de:Ilie Bolojan (PNL)
CLUJ
Horia Uioreanu - PNL (Rezultate partiale BEJ: 37,43% / Geopol Transilvania/Ziua de Cluj: 40,1%)
Locul secund: Alin Tise - PDL (Rezultate partiale BEJ: 37,21%% / Geopol Transilvania/Ziua de Cluj: 42,9%)
Functie ocupata pana in prezent de:Alin Tise (PDL)
Castigatorla Primaria Cluj-Napoca:
Emil Boc - PDL (BEM: 53.674 voturi / Exit-poll 21:00 CCSB(Antena3): 43,1% / IRES(DIGI24): 43,9% / CURS(Realitatea TV): 41%)
Locul secund: Marius Nicoara - PNL (BEM: 52.251 voturi)
Functie ocupata pana in prezent de:Radu Moisin (interimar, PDL), Sorin Apostu (PDL)
ARAD
Castigator- CJ ARAD:
Nicolae Iotcu- PDL (Rezultate partiale BEJ: 38,49%)
Locul secund: Ioan Cristina - PNL (Rezultate partiale BEJ: 38,24%)
Functie ocupata pana in prezent de:Nicolae Iotcu (PDL)
Castigatorla Primaria Arad:
Gheorghe Falca - PDL (Numaratoare paralela/arq.ro: 42%)
Locul secund: Lia Ardelean - PC (Numaratoare paralela/arq.ro: 18%)
Functie ocupata pana in prezent de:Gheorghe Falca (PDL)
TIMIS
Castigator- CJ TIMIS:
Titu Bojin- PSD (Rezultate partiale - BEJ: 48,24%)
Locul secund: Constantin Ostaficiuc - PDL (Rezultate partiale - BEJ: 27,64%)
Functie ocupata pana in prezent de:Constantin Ostaficiuc (PDL)
Castigatorla Primaria Timisoara:
Nicolae Robu - PNL (Rezultate finale BEJ: 50% /Exit-poll: IRES(DIGI 24): 51,6)
Locul secund: Adrian Orza - PNTCD (Rezultat final BEJ: 22% / Exti-poll: IRES(DIGI 24): 22,3%)
Functie ocupata pana in prezent de:Gheorghe Ciuhandu (PNTCD)
CARAS-SEVERIN
Sorin Frunzaverde - PNL (Rezultate partiale BEJ: 51,38%)
Locul secund: Paul Purea - PP-DD (Rezultate partiale BEJ: 15,62%)
Functie ocupata pana in prezent de:Sorin Frunzaverde (PNL, fost-PDL)
Castigatorla Primaria Resita:
Mihai Stepanescu- PSD (Rezultate: 19.427 voturi din 30.233 de voturi valabil exprimate)
Locul secund: Valentin Blanariu - PP-DD (Rezultate: 5.061 voturi din 30.233 de voturi valabil exprimate)
Functie ocupata pana in prezent de:Mihai Stepanescu (PSD)
MEHEDINTI
Castigator- CJ MEHEDINTI: Mihai Stanisoara- PDL (Rezultate partiale BEJ: 44,33%)
Locul secund: Adrian Duicu - PSD (Rezultate partiale BEJ: 42,42%)
Functie ocupata pana in prezent de:Marius Balu (PDL)
Castigatorla Primaria Drobeta Turnu Severin:
Constantin Gherghe- PDL (Rezultate partiale/Agerpres: peste 50%)
Functie ocupata pana in prezent de:Constantin Gheeorghe (PDL)
HUNEDOARA
Castigator- CJ HUNEDOARA:
Mircea Molot- PNL (Numaratoare paralela USL / ora 11:00 - avans de 21.000 voturi)
Locul secund: Mircia Muntean - UNPR
Castigatorla Primaria Deva:
Petru Marginean- PC (Numaratoare paralela USL: 52% / Exit-poll: CCSB(Antena3): 51,3%)
Locul secund: Dorin Gligor - PDL (Numaratoare paralela USL: 23% / Exit-poll: CCSB(Antena3): 23,1%)
Functie ocupata pana in prezent de:Mircia Muntean (UNPR)
ALBA
Teodor Atanasiu - PNL (Rezultate partiale - BEJ: 41,24%)
Locul secund: Ion Dumitrel - PDL (Rezultate partiale - BEJ: 41,07%)
Functie ocupata pana in prezent de:Ion Dumitrel (PDL)
Castigatorla Primaria Alba Iulia:
Mircea Hava- PDL (Rezultat final: 49,61%)
Locul secund: Catalin Potor - PNL (Rezultat final: 36,32%)
Functie ocupata pana in prezent de:Mircea Hava (PDL)
SIBIU
Castigator- CJ SIBIU:
Ioan Cindrea- PSD (Rezultate partiale BEJ - Agerpres: 43,12%)
Locul secund: Cornel Stirbet - PDL (Rezultate partiale BEJ - Agerpres: 23,02%)
Functie ocupata pana in prezent de:Martin Bottesch (FDGR)
Castigatorla Primaria Sibiu:
Klaus Iohannis - FDGR (Rezultate partiale BEJ: 77,9% / Mediafax: 82,25%)
Locul secund: Dragos Floarea - PC (Mediafax: 9,06%0
Functie ocupata pana in prezent de:Klaus Iohannis (FDGR)
GORJ
Castigator- CJ GORJ:
Ion Calinoiu- PSD (Rezultate partiale BEJ: 58,84%)
Locul secund: Ion Ruset - PDL (Rezultate partiale BEJ: 17,94%)
¬Functie ocupata pana in prezent de:Ion Calinoiu (PSD)
Castigatorla Primaria Targu Jiu:
Florin Carciumaru- PSD (Rezultate partiale/presa locala: 71,4%)
Functie ocupata pana in prezent de:Florin Carciumaru (PSD)
VALCEA
Castigator- CJ VALCEA:
Ion Cilea- PSD (Rezultate partiale/Agerpres: peste 60%)
Functie ocupata pana in prezent de:Ion Cilea (PSD)
Castigatorla Primaria Ramnicu Valcea:
Emilian Frincu- PNL (Rezultate partiale/Agerpres: 42 %)
Locul secund: Romeo Radulescu - PDL (Rezultate partiale/Agerpres: 28%)
DOLJ
Castigator- CJ DOLJ:
Ion Prioteasa- PSD (Rezultate partiale BEJ: 56,32%)
Locul secund: Stefan Stoica - PDL (Rezultate partiale BEJ: 27,08%)
Castigatorla Primaria Craiova:
Lia Olguta Vasilescu- PSD (Rezultat final: 45,6%)
Locul secund: Antonie Solomon - UNPR (Rezultat final: 40,8%)
Functie ocupata pana in prezent de:Antonie Solomon (UNPR, ex-PDL)
OLT
Castigator- CJ OLT:
- Paul Stanescu- PSD (Rezultate partiale BEJ: 62,43%)
Locul secund: - Teiu Paunescu - PP-DD (11,43%)
Castigatorla Primaria Slatina:
- Darius Vilcov- PSD (Numaratoare paralele/Agerpres)
TELEORMAN
Castigator- CJ TELEORMAN:
- Liviu Dragnea- PSD (Rezultate partiale BEJ: 69,61%)
Locul secund:- Teodor Nitulescu - Alianta pentru Teleorman - (PDL+PNTCD) (19,92%)
Castigatorla Primaria Alexandria:
- Victor Dragusin- PSD (numaratoare paralela: peste 70%)
ILFOV
Castigator- CJ ILFOV:
- Marian Petrache- PNL (Rezultat partial BEJ: 61,97%)
Locul secund: - Cristian Radulescu - PDL (23,82%)
Functie ocupata pana in prezent de:Cristian Radulescu (PDL)
Castigator- Primaria Generala Bucuresti:
-Sorin Oprescu- Independent
Rezultate exit-poll: Rezultat partial BEC 56,25%
Locul secund: -Silviu Prigoana - PDL Rezultat partial BEC 15,98%
Locul al treilea: -Nicusor Dan - Independent 9,44%
Functie detinuta pana in prezent de: Sorin Oprescu (Independent)
GIURGIU
Castigator- CJ GIURGIU:
- Vasile Mustatea- PNL (Rezultate finale BEJ: 86.848 voturi)
Locul secund: - Dumitru Beianu - Independent (32.720 voturi)
Castigatorla Primaria Giurgiu:
- Nicolae Barbu- Independent (Rezultate partiale/Agerpres: 62%)
Locul secund: - Lucian Iliescu - PNL (32%)
Functie ocupata pana in prezent de:Lucian Iliescu (PNL)
DAMBOVITA
Castigator- CJ DAMBOVITA:
- Adrian Tutuianu- PSD (Rezultat partial BEJ: 52,24%)
Locul secund: - Florin Popescu - PDL (38,25%)
Castigatorla Primaria Targoviste:
- Gabriel Boriga- PDL (Rezultate finale: 18.389 voturi)
Locul secund:- Gabriel Grozavu - PNL (17.143 de voturi)
ARGES
Castigator- CJ ARGES:
- Constantin Nicolescu- PSD (Rezultate partiale BEJ: 63,28%)
Locul secund:- Mircea Andrei - PDL (20,52%)
Castigatorla Primaria Pitesti:
- Tudor Pendiuc- PSD (Rezultate finale BEM: 69,25%) a obtinut al saselea mandat consecutiv de primar al Pitestiului
Locul secund:- Daniel Dragomir - PDL (17,18%)
BRASOV
Castigator- CJ BRASOV:
- Aristotel Cancescu- PNL (Rezultate partiale - BEJ: 46,04%)
Locul secund:- Nicolae Tucunel - Independent - sustinut de PDL (31,45%)
Castigatorla Primaria Brasov:
-George Scripcaru- PDL (Rezultate finale BEM: 55.416 voturi)
Locul secund:- Catalin Leonte - PSD (49.531 voturi)
PRAHOVA
Castigator- CJ PRAHOVA:
- Mircea Cosma- PSD (Rezultate partiale - BEJ: 50,25%)
Locul secund: - Adrian Dobre - PDL (32,97%)
Castigatorla Primaria Ploiesti:
- Iulian Badescu- PSD (Numaratoare paralela/presa locala: peste 2.000 de voturi in fata contracandidatului)
Locul secund:- Andrei Volosevici - PDL
BUZAU
Castigator- CJ BUZAU:
- Cristi Bigiu- PNL (Rezultate partiale BEJ: 48,1%)
Locul secund: - Cezar Preda - PDL (22,15%)
Castigatorla Primaria Buzau:
- Constantin Boscodeala- PSD (Rezultate partiale BEM: 47,94%)
Locul secund:- Paul Negoita - Independent (30,54%)
IALOMITA
Castigator- CJ IALOMITA:
- Silvian Ciuperca- PSD (Numaratoarea paralela USL: 70%)
Castigatorla Primaria Slobozia:
- Alexandru Stoica- PSD (Numaratoarea paralela USL: peste 45%)
CALARASI:
Castigator- CJ CALARASI:
- Raducu Filipescu- PNL (Rezultate partiale BEJ: 52,39%)
Locul secund: - Stelian Fuia - PDL (30,78%)
Castigatorla Primaria Calarasi:
- Stefan Dragulin- PNL
BEJ: Dragulin are peste 1.000 de voturi peste contracandidatul Nicolae Dragu (UNPR) dupa numararea voturilor din 126 din cele 233 de circumscriptii
Locul secund: - Nicolae Dragu - UNPR
BRAILA
Castigator- CJ BRAILA:
- Gheorghe-Bunea Stancu - PSD (Rezultate partiale BEJ: 45,52%)
Locul secund:- Sergiu Diacomatu - Independent, sustinut de PDL (39,47%)
CONSTANTA
Castigator- CJ CONSTANTA:
- Nicusor Constantinescu- PSD (Rezultate partiale oficiale - BEM: 60,82%)
Locul secund: - Florin Gheorghe - PDL (13,88%)
Castigatorla Primaria Constanta:
- Radu Mazare- PSD (Rezultate partiale/cugetliber.ro: peste 60%)
Locul secund: - Cristian Gigi Chiru - PDL (15%)
TULCEA
Castigator- CJ TULCEA:
- Horia Teodorescu- PSD (Rezultat partial BEJ: 52,13%)
Locul secund: - Victor Tarhon - PDL (33,42%)
Castigatorla Primaria Tulcea:
- Constantin Hogea- PDL (Rezultate BEM/Agerpres: 18.592 voturi din 35.109)
Locul secund: - Trifon Belacurencu - PSD (10.603 voturi din 35.109)
GALATI
Castigator- CJ GALATI:
- Nicolae Bacalbasa- PSD (Rezultate partiale - BEJ: 61,43%)
Locul secund:- Eugen Chebac - UNPR (Rezultate partiale - BEJ: 22,72%)
Castigatorla Primaria Galati:
- Marius Stan- PNL (Rezultate BEM: 48,7%)
Locul secund: - Nicusor Ciumacenco - Independent (22,3%)
VRANCEA
Castigator- CJ VRANCEA:
- Marian Oprisan- PSD (Rezultate partiale - BEJ: 73,77%)
Castigatorla Primaria Focsani:
- Decebal Bacinschi- PSD (Rezultate finale BEM: 54%)
Locul secund: - Alin Trasculescu - PDL (21%)
VASLUI
Castigator- CJ VASLUI:
- Dumitru Buzatu- PSD (Rezultate partiale BEJ: 59,2%)
Locul secund: - Dan Marian - PDL (23,56%)
Castigatorla Primaria Vaslui:
- Vasile Paval- PSD (Numaratori paralele/Agerpres: 79%)
Locul secund: - Marius Arcaleanu - PDL (8%)
BACAU
Castigator- CJ BACAU:
- Dragos Benea- PSD (Rezultate partiale BEJ: 59,51%)
Locul secund: - Constantin Scripat - PDL (18,69%)
Castigatorla Primaria Bacau:
- Romeo Stavarache- PNL (Rezultat final: 57,93%)
Locul secund: - Dumitru Sechelariu - Independent (14,09%)
NEAMT
Castigator- CJ NEAMT:
- Culita Tarata- UNPR - Alianta A.P.E.L. (PDL-UNPR-PNŢCD)
Numaratoare paralela/Agerpres: Culiţă Tărâţă a câştigat preşedinţia Consiliului Judeţean, la o distanţă de circa 7.000 de voturi faţă de principalul contracandidat
Locul secund: - Vasile Pruteanu - PNL
Functie ocupata pana in prezent de:Vasile Pruteanu (Actual PNL, fost PDL)
Castigatorla Primaria Piatra Neamt:
- Gheorghe Stefan- PDL (Numaratoare paralela/Agerpres)
Locul secund: - Catalin Vasile Dragusanu - PC
Functie ocupata pana in prezent de:Gheorghe Stefan (PDL)
IASI
Castigator- CJ IASI:
- Cristian Adomnitei- PNL (Rezultate partiale - BEJ: 64,12% / CCSB(Antena3): 66,4%)
Locul secund:- Petru Movila - PDL (14,75%)
Functie ocupata pana in prezent de:Constantin Simirad (UNPR)
Castigatorla Primaria Iasi:
- Gheorghe Nichita- PSD (Rezultat final - BEM: 59,4%)
Locul secund: - Tudor Ciuhodaru - UNPR (14,3%)
Functie ocupata pana in prezent de:Gheorghe Nichita (PSD)
SUCEAVA
Castigator- CJ SUCEAVA:
- Catalin Nechifor- PSD (Rezultate partiale BEJ: 44,96%)
Locul secund: - Gheorghe Flutur - PDL (42,34%)
Functie ocupata pana in prezent de:Gheorghe Flutur (PDL)
Castigatorla Primaria Suceava:
- Ion Lungu- PDL (Numaratoare paralela finala/Agerpres: 21.953 de voturi)
Locul secund: - Alexandru Baisanu - PNL (0.952 de voturi)
Functie ocupata pana in prezent de:Ion Lungu (PDL)
BOTOSANI
Castigator- CJ BOTOSANI:
- Florin Turcanu- PNL (Numaratoare paralela/Botosaneanul.ro: aprox 60%)
Locul secund: - Mihai Tabuleac - PDL (30%)
Functie ocupata pana in prezent de:Mihai Tabuleac (PDL)
Castigatorla Primaria Botosani:
- Ovidiu Portariuc- PSD (Rezultate finale BEM: 47,27%)
Locul secund: - Catalin Flutur - PDL (Rezultate finale BEM: 39,99%)
Functie ocupata pana in prezent de:Catalin Flutur (PDL)
Nota: Harta folosita ca fundal (Basemap) este harta "Bing Maps Road" a Microsoft Corporation. Eventualele denumiri sau reprezentari gresite pe harta de fundal (Ex: Denumirea de "Gheorghe Gheorghiu-Dej" pentru orasul Onesti) nu tin de HotNews.ro sau de Esri Romania.