PNL cere demiterea procurorului general Codruta Kovesi, pentru neinceperea urmaririi penale in cazul Elena Udrea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 8 februarie 2010, 17:21 Actualitate | Politic


PNL cere ministrului Justitiei, Consiliului Superior al Magistraturii si presedintelui Romaniei demiterea procurorului general Laura Codruta Kovesi, din cauza deciziei de neincepere a urmaririi penale in cazul Elena Udrea, a declarat, luni, prim-vicepresedintele liberal Ludovic Orban, potrivit Mediafax.
  • "In cazul respectiv, Camera Deputatilor a decis in plen constituirea comisiei de ancheta, aceasta a finalizat raportul. In urma finalizarii raportului, plenul Camerei a emis o hotarare in care, referitoare la faptele ministrului Udrea, nu a sesizat Parchetul de pe langa ICCJ, ci a trimis toata partea de raport catre Comisia juridica a Camerei Deputatilor, in conformitate cu legea si cu Regulamentul Camerei Deputatilor, urmand ca presedintele Comisiei juridice, impreuna cu Comisia juridica, sa hotarasca si sa finalizeze raportul referitor la cererea de incepere a urmaririi penale formulate de Comisie, in termen de 15 zile", a explicat prim-vicepresedintele PNL.
  • El sustine ca "Parchetul i-a dat Elenei Udrea in mod abuziv un certificat de buna-purtare, necesar pentru audierile pe care trebuia sa le parcurga doamna Udrea in calitate de ministru desemnat in Cabinetul Boc IV", lucru care, in opinia sa, este "extrem de grav".
  • "In ordonanta nu se invoca faptul ca este o autosesizare din partea Parchetului, pentru ca ar fi avut la dispozitie si acest subterfugiu procedural, ci pur si simplu ordonanta este data in baza sesizarii Camerei Deputatilor, care nu se referea la faptele doamnei Udrea, ci numai la faptele comise de subalternii doamnei Udrea, urmand ca plenul Camerei Deputatilor sa se pronunte in baza raportului Comisiei juridice si sa sesizeze sau sa nu sesizeze Parchetul dupa votul in plenul Camerei", a mai adaugat Ludovic Orban.
Procurorul general al Romaniei, Codruta Kovesi, a afirmat, joi, la Drobeta Turnu Severin, ca solutia in cazul Elenei Udrea a fost comunicata Parlamentului inca din 21 decembrie 2009, declarand ca "oricine considera ca este nelegala solutia se putea adresa instantei".

Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie a dispus neinceperea urmaririi penale a Elenei Udrea in cazul acuzatiilor de abuz in serviciu contra intereselor publice, instigarea la infractiunea de abuz in serviciu, neglijenta in serviciu si deturnare de fonduri, conflict de interese, prezentare de date inexacte Parlamentului, si refuzul nejustificat de a prezenta Parlamentului documente si informatii.

Dupa comunicarea solutiei, aceasta nu a fost contestata in instanta, la Inalta Curte de Casatie si Justitie nefiind inregistrata vreo plangere impotriva ordonantei procurorului in cazul Elena Udrea.

Miercuri, Biroul Permanent al Camerei Deputatilor a decis sa trimita Comisiei juridice scrisoarea primita de la procurorul-sef al Parchetului referitoare la neinceperea urmaririi penale in cazul acuzatiilor aduse Elenei Udrea de catre Comisia parlamentara de ancheta.

Secretarul Camerei Dumitru Pardau a facut acest anunt, aratand ca Parchetul a facut ancheta in cazul Elenei Udrea la solicitarea Camerei Deputatilor.

In august 2009, Comisia de ancheta, condusa de liberalul Ludovic Orban, a solicitat inceperea urmaririi penale a ministrului Turismului de la acea vreme, Elena Udrea, pentru abuz in serviciu contra intereselor publice, neglijenta in serviciu si conflict de interese.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2375 vizualizari

  • -17 (37 voturi)    
    Rusine! (Luni, 8 februarie 2010, 17:31)

    Cri [anonim]

    La gunoi cu tot guvernul BOC IV
    Ne-am plictisit de voi
    • +18 (34 voturi)    
      Mda... (Luni, 8 februarie 2010, 17:42)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Cri

      Si noi de voi asa zisii "liberali" care stau pe margine si grohaie in stilul lui Chucky. Cel care se poate mandri ca n-a facut nimic toata viata lui.
      • -4 (12 voturi)    
        Mila! (Luni, 8 februarie 2010, 21:43)

        Cri [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        E portocalie, stiu, merita iertare.
    • +20 (24 voturi)    
      mda (Luni, 8 februarie 2010, 17:49)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Cri

      pe fond PNL poate sa aibe dreptate, dar daca motorul unei asemenea actiuni este o sursa lipsita de credibilitate mi-e teama ca nimeni nu ii va baga prea tare in seama, mai ales acum cand focul arde in alte parti.
      • +15 (21 voturi)    
        tough choice.. (Luni, 8 februarie 2010, 19:05)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        ludovic orban vs codruta kovesi..

        intre doua acorduri de chitara, soferul alcoolizat care accidenteaza copii are deja impresia ca nici procurorul general nu-i mai presus..
    • +12 (22 voturi)    
      greieras (Luni, 8 februarie 2010, 17:52)

      cri-cri [anonim] i-a raspuns lui Cri

      Da' tu nu te-ai plictisit de acreala ? Iti recomand o acadea -crinuta sau o serenada organ-ica...poate te indulcesti ...
      Poate ca nu toti "ne-am plictisit ",vorbeste in numele tau !
      • -4 (6 voturi)    
        Ba DA! (Luni, 8 februarie 2010, 22:02)

        Cri [anonim] i-a raspuns lui cri-cri

        DA, m-am plictisit de coruptie si ipocrizie! E rau va vreau sa fie inchisi toti coruptii indiferent de culoare?
    • +10 (16 voturi)    
      obsesieeeeeee... (Luni, 8 februarie 2010, 18:16)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Cri

      organ si crin sunt obsedati de nuti udrea.e de inteles avand in vedere cu ce se pot alege ei in materie de femei.crin cu valean si organ cu?betivii nu isi gasesc femei bu e niciodata.penalisti cred ca se masturbeaza la poaza elenei.
    • +9 (13 voturi)    
      Greieras, (Luni, 8 februarie 2010, 18:16)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Cri

      nici ca puteai sa/ti alegi un nick mai potrivit!
      Te "lovesti" la fix cu fratele tau ochi-de-peste-fiert.
      Daca asa sunteti toti liberalii, nu ma mir ca pana si fratii vostri pesedeii, va trateaza ca pe cutre!
      Nu mai aveti nimic de promis?
      Nu mai aveti subiecte de campanie?!
      Uita/te in ograda lui organ si abia dupa aceea da/ti cu parerea. Omul ala, pe langa multi alti penelei, este un intreg cod penal, ambulant! La voi infractiunile sunt litera de lege. Nu de aia sunteti frati cu pesedeii.
      Du/te si canta la alta masa, greieras.
      Nu mai dardai, mai e putin pana la primavara!
      • -3 (5 voturi)    
        Ma da daca e... (Luni, 8 februarie 2010, 21:18)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui domino63

        ....asa cum zici tu de ce nu ii face dosar Kovesi cea drept pupatoare in talpi de Basesti? Daca e omul plin de "penale" de ce nu are dosare? Procese, chestii? Acum e momentul....are Base tot....servicii, guvern, justitie, parlament ....tot....sa-i bage pe toti la inchisoare pentru delictul de a nu il sustine pe el...e un fel de crima de lezmajestate asta....
        Incetul cu incetul incep sa nu ma mai mir cum de tara asta a avut un Ceausescu...calitatea "cetatenilor" a fost definitorie in emanarea unui asemenea lider deosebit. Acelasi tip de mentalitate care l-a ales si sustinut pe acel criminal il justifica si sprijina si pe plangaretul de la Cotroceni.
          #showComment
  • +17 (31 voturi)    
    Organ. Ludovic Organ. (Luni, 8 februarie 2010, 17:41)

    Cristi [anonim]

    Acest penibil James Bond autohton cu obsesii sexuale si exces de alcool care i-au macinat intelectul si care l-au adus in pragul dementei canta fals aceeasi placa: Elena Udrea. E bolnav rau retardatul asta. Si n-are nici o sansa sa se mai faca bine vreodata. Nici el dar nici haita aia isterica de la PNL.

    P.S. Apropo... Ai muncit vreodata cinstit in viata asta a ta de rahat mai Organe?
  • +16 (26 voturi)    
    AMNEZIE (Luni, 8 februarie 2010, 17:45)

    anonim [anonim]

    Orban ar trebui sa spuna cum liberalii au votat in Parlament impotriva urmaririi in justitie a lui Adrian Nastase,alaturi de PSD.Si dupa aia ajungem si la Udrea.Ce-i aia ,urmaritii doar pe ai vostri,nu si pe ai nostri?!?
  • +9 (23 voturi)    
    PNL n-a contestat NUP-ul in instanta ? (Luni, 8 februarie 2010, 17:52)

    de 3 lei show [anonim]

    Atunci, inseamna ca a fost de acord cu NUP-ul, pt. ca nu si-a exercitat DREPTUL garantat de lege de a-l contesta


    PNL acuza justitia de abuzuri, fara insa sa-si exercite DREPTUL de a *dovedi* un abuz ...?!
    Asta e mai mult decat circ

    Pentru Adrian nastase PNl a stiut foarte bine sa conteste NUP-ul
    !
    Contestaţiile împotriva NUP în dosarul Zambaccian se judecă separat

    10 nov 2006, 10:21 |
    Realitatea TV

    Curtea Supremă a respins cererea de conexare a contestaţiilor făcute de Adrian Năstase şi Dragoş Ujeniuc cu privire la decizia de neîncepere a urmăririi penale în dosarul în care fostul premier era acuzat de liberali că ar fi comis un abuz în funcţie la discutarea percheziţiei din Zambaccian.

    Magistraţii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie au decis, vineri, să judece separat cele două cauze, contestaţia formulată de liberali primind termen în data de 23 noiembrie, iar cea a lui Adrian Năstase, pentru 4 decembrie.

    Prima contestaţie aparţine deputatului liberal Dragoş Ujeniuc şi este cât se poate de firească, deoarece el este cel care a cerut Parchetului General să-l acuze pe Năstase de abuz în serviciu că a intervenit în soluţionarea neregulamentară a cererii de percheziţie a vilei de pe Strada Zambaccian, solicitare înaintată Camerei Deputaţilor, în februarie, de către ministrul Justiţiei, Monica Macovei.

    Cel de-al doilea nemulţumit de neînceperea urmăririi penale împotriva lui Năstase este chiar Năstase, semnatarul contestaţiei conexate cu a lui Ujeniuc.

    Pe Adrian Năstase l-a nemulţumit motivarea NUP-ului primit. În motivarea rezoluţiei de neîncepere a urmăririi penale, procurorii de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) au admis existenţa faptei, dar au considerat că lipseşte temeiul juridic în baza căruia aceasta poate fi calificată drept infracţiune şi sancţionată ca atare.
  • +18 (26 voturi)    
    Asa crezi tu ca se face justitie ? (Luni, 8 februarie 2010, 17:52)

    Alex2009 [utilizator]

    La comanda politică a celor care au şi fost înregistraţi spunând că "trebuie neapărat" să-i găsescă ceva lui Udrea ? Ar trebui să fie urmăriţi penal chiar cei care au pus la cale mascarada aia de "comisie de anchetă", în frunte cu Orban... Dar tu nu judeci decât prin prisma urii pe care ţi-au inoculat-o Vântu, Voiculescu, Patriciu, zilnic, de 5 ani... Dar, aşa ţi se întâmplă dacă ţopăi împreună cu Mafia, de bucurie...
  • +4 (16 voturi)    
    Asa crezi tu ca se face justitie ? (Luni, 8 februarie 2010, 17:52)

    Alex2009 [utilizator]

    La comanda politică a celor care au şi fost înregistraţi spunând că "trebuie neapărat" să-i găsescă ceva lui Udrea ? Ar trebui să fie urmăriţi penal chiar cei care au pus la cale mascarada aia de "comisie de anchetă", în frunte cu Orban... Dar tu nu judeci decât prin prisma urii pe care ţi-au inoculat-o Vântu, Voiculescu, Patriciu, zilnic, de 5 ani... Dar, aşa ţi se întâmplă dacă ţopăi împreună cu Mafia, de bucurie...
  • -10 (22 voturi)    
    Madam Kovesi... (Luni, 8 februarie 2010, 17:57)

    Gigi [anonim]

    ...si cu toti cei subordonati si implicati in acest caz (inclusiv procuroarea care a scris eseul despre cat de bune sunt strategiile de turism si cat de mare personalitate e Ilie Nastase ca justificare pentru NUP) trebuiau sa-si dea demisia de pe 22 Dec...asta intr-o tara normala ...asa cum nu este Romania portocalie a lui Traian Basescu.
    • +11 (15 voturi)    
      Iar tu... (Luni, 8 februarie 2010, 18:36)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      mai nea Gigi? Tot singur pe baricade? Tot sluga la infectii aia de "liberali" ai ramas? Te compatimesc. Sincer. As putea spune ca-ti admir consecventa in prostie dar ar fi o mare greseala... Spune-mi, chiar n-ai nici un dubiu in privinta stapanilor tai de la PNL? Nici o indoiala? Dar, in fine... Daca de la ei iti castigi painica...
      • -2 (6 voturi)    
        Din pacate.... (Luni, 8 februarie 2010, 21:07)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        ...cand vei intelege ca o asemenea tarasenie nu are nici o legatura cu PDL sau PNL sau cu PSD sau cu Udrea sau cu Basescu o sa fie prea tarziu. De fapt cred ca e prea tarziu ...oricum. Puterea corupe indivizii slabi. Ce diferenta este intre Nastase in 2004 care acoperea toti borfasii din PSD si Basescu din 2010 care acopera toti borfasii din PDL? Nici una.

        Sincer mi-as dori sa ai ca prieten / prietena un procuror sau un judecator din orice tara din UE (cu exceptia Bulgariei) si sa-i traduci justificarea NUP-ului luata ca atare, fara prostii cu Orban - Organ, cu marea consipiratie dovedita prin caseta care nu dovedeste nimic, fara barfele legate de amanta cui e Udrea....fara detalii legate de culoarea parului fara toate astea...doar justificarea. Sa vezi ce iti spune...despre gradul de "personalizare" al deciziei. Nici daca o scria Traian Basescu cu manuta lui si nu suna mai bine.

        Si stii ceva...d'aia ne si taxeaza inca UE pe domeniul justitie...pentru ca mister Base una a promis si a facut fix la fel ca cei dinainte. D'aia e si perceptia coruptiei la nivelul la care e. Pentru ca nu ne-am miscat nici 2 cm inainte...

        Cand justitia va fi in stare sa dea o decizie (NUP, sentinta etc) indiferent de numele persoanei incriminate, indiferent de pozitia ei, de simpatii si antipatii politice si in general indiferent de orice are legatura stricta cu probele/suspiciunile din dosar voi spune....o da....asta e justitie...votez cu PDL. Pana atunci nu pot si trebuie sa ma indrept spre orice alta alternativa....cu PSD-ul nu a fost bine....parca pe vremea PNL-ului nu auzeam de cazuri din astea "stridente"...poate doar faza cu caltabosii de care apropo...nu am mai auzit nimic...deci de aici si optiunea mea.

        Tu draga Cristi, poti sa continui sa ai o optiune "rationala" bazata pe argumente de genul Chucky si Prostanacul...e treaba ta dar eu nu pot gandi asa.
          #showComment#showComment
  • +14 (22 voturi)    
    Cine vorbeste! (Luni, 8 februarie 2010, 17:57)

    Radu [anonim]

    Mai bine s-ar autosesiza Ministerul Justitiei, etc. in cazul lui Ludovic Orban. Atunci cind era viceprimar al Bucurestiului si conducea retrocedarile se dadea mare. Acum a ramas doar gura de el si nu inceteaza cu latratul.
  • +1 (5 voturi)    
    egalitate in drepturi (Luni, 8 februarie 2010, 18:11)

    georget [anonim]

    totii suntem egali in drepturi numai ca unii sunt mai egali decit altii.
    valabil si pt mine(batatura din talpa tarii) si pentru altii ,coicoii de la PDL, PNL , si alte PeNe , PeSe , militie,politie , sef de patrula , de judet, de colt de strada- lista intreaga a nomenclaturistilor nici ei nu o stiu bine ..

    P.S. am votat Basescu
  • -4 (14 voturi)    
    postaci de serviciu (Luni, 8 februarie 2010, 18:23)

    gicu [anonim]

    ba ,voi ,cei de la pd-l,postaci de serviciu,nu va cautati un loc de munca?terminati cu prosteala asta pe fata...mars la munca!
  • +9 (17 voturi)    
    Adevaratul motiv al supararii penalilor (Luni, 8 februarie 2010, 18:32)

    Justin Puscasu [anonim]

    pe Codruta Kovesi nu este neinceperea urmaririi in cazul Udrea, ci posibila INCEPERE a urmaririi in alte dosare.
  • +10 (16 voturi)    
    jigodie (Luni, 8 februarie 2010, 18:34)

    saladin [anonim]

    In vreme ce accidentul produs de Orban - cel cu fetita lovita pe trecerea de pietoni - a fost real, dar trecut sub tacere si musamalizat de Troaca/David, aici s-a incercat cu spume - madam Saftoiu, Vasile, Baniciou - sa se gaseasca ceva, ceva cit de mic numai sa se loveasca in Udrea. Bai, baieti, aveti cale de atac, procurorul general v-a dat solutia legala. Deci, ori actionati, ori taceti dracului din gura ca avem probleme serioase, sau iesiti cu lopata in mina si dezapeziti cloaca aia in care va faceti ca munciti, am numit Parlamentul.
  • +10 (16 voturi)    
    PNL are 2 unitati de masura in aplicarea legii? (Luni, 8 februarie 2010, 18:41)

    urania [utilizator]

    Ludovic Orban nu era la fel de ferm atunci cand s-a dat neurmarire penala incazul accidentului pe care l-a facut pe trecerea de pietoni!PNL are 2 unitati de masura in aplicarea legii? Nu am vazut PNL-ul la fel de 'urzicat' in cazurile in care membrii sai de vaza, in frunte cu acest Orban, erau semnalati cu tot felul de matrapazlacuri! Asta nu mai e partid liberal, este o adunatura de tot felul de caricaturi, in frunte cu Orban, Crinutz si Norici! Au reusit sa duca in derizoriu orice are legatura cu ideologia liberala! Sa le fie rusine!
  • +6 (12 voturi)    
    daca dau... (Luni, 8 februarie 2010, 18:44)

    egroeg [anonim]

    la oparte demersurile din Parlament,corecte sau nu.Daca dau la oparte demersurile si justificarile Parchetului,corecte sau nu,nu-mi ramane in imagine decat eforturile disperate ale PNL-ului de-a gasi un pretext sa fie "prezent pe piata politica" si si-au zis ei ca veriga slaba ar fi Udrea. Cred ca Orban n-are noapte in care sa n-o viseze si-ar vrea si el macar asa "s-o mangaie" pe Udrea.In curand se vor satura si ai lui si-l vor marginaliza, asa incat va avea mai mult timp sa viseze.Este mai mult decat penibil sa vezi cum,daca intr-o zi latra seful,a
    doua zi behae adjunctul(exprimarea este dat fiind ca nu inteleg nimic din ce se etaleaza) si singurul lucru care-ti vine in minte este:ce naiba cauta si astia in politica?
  • +9 (11 voturi)    
    Parlamentul-stabor (Luni, 8 februarie 2010, 19:33)

    judex [anonim]

    1) Parlamentul si-a auto-arogat drepturi aberante in treburile justitiei, vadit impotriva prevederilor consitutionale. Imunitatea parlamentara, asa cum e descrisa in Constitutie, se refera doar la declaratii politice si nu la fapte penale. Prin urmare, Parlamentul nu trebuia implicat nici in cercetarea penala a lui Nastase, nici a Elenei Udrea.
    2) Daca declaratia lui Orban se vrea a fi o contestare a actului de justitie, atunci Orban poate fi acuzat de instigare la dezordine sociala. Aceasta fapta este, cred eu, de natura penala.
    3) Daca declaratia lui Orban este politica (cum pare a se vrea, deoarece nu a fost insotita de depunerea unei contestatii in justitie), atunci amestecul legislativului in justitie este anticonstitutional, caz in care Orban ar trebui suspendat din Parlament.
    4) Paralela Nastase-Udrea nu este corecta. In cazul Nastase, parlamentarii au hotarat stoparea actului de justitie in cazul unui suspect, in timp ce in cazul Udrea, Orban neaga decizia justitiei. In cazul lui Nastase, parlamentarii pot fi acuzati de favorizarea infractorului (in caz ca Nastase va fi condamnat pana la urma), in timp ce in cazul Udrea, Orban se expune unei posibile actiuni civile lanasate de Udrea, pentru defaimare publica.
  • -4 (12 voturi)    
    Cat e Base la putere ti-ai gasit ..... (Luni, 8 februarie 2010, 19:45)

    Portocala mecanica [anonim]

    Cloaca portocalie. Atat
  • +4 (12 voturi)    
    Udrea e un ministru foarte bun (Luni, 8 februarie 2010, 19:47)

    Orbanul gainilor [anonim]

    De cand e la minister, Elena Udrea a facut o treaba foarte buna. Degeaba se tot vorbeste de ea ca asa si pe dincolo. Treaba asta cu penalu' oricum era o facatura
  • +4 (10 voturi)    
    alcolul consumat in exces slabeste judecata (Luni, 8 februarie 2010, 19:51)

    cristian [anonim]

    Medicina cunoste multe cazuri de oameni care dupa ce au consumat ani la rand alcool in cantitati excesiv de mari devin incapabili de a mai emite o judecata corecta chiar daca au baut numai apa.
  • +5 (9 voturi)    
    Sluga lui Patriciu (Luni, 8 februarie 2010, 20:18)

    oilman [anonim]

    Stimabile Orban - pe cine dam afara pentru dosarele lui Nastase ? Dar pentru succesul in dosarele lui Patriciu ? Stii cine e Patriciu - amice Orban - fostul tau sef de la Rompetrol ? DAr, mai simplu - pe cine dam afara pentru accidentul de masina in care ai mituit victima ? - iti mai amintesti ?
  • +5 (9 voturi)    
    Corect, Rusine ! (Luni, 8 februarie 2010, 20:19)

    Nicolae [anonim]

    Aveti dreptate, stimate Cri, este rusinos. Dar nu pentru guvernul Boc ci pentru imbuibatii nostri parlamentari, grabnic doritori sa-si ascunda incapacitatea de a promova o legislatie pentru viitor prin circul ieftin al intoarcerii obsedate in trecutul mizer din care, cu onoare, au facut toti parte.
  • 0 (4 voturi)    
    Inalta Curte de Castratie si Justitie (Luni, 8 februarie 2010, 20:36)

    Calareata fara cap [anonim]

    si Consiliul Superior al Marxistraturii... Personal ma doare in locul unde se termina aia de da verticalitatea omului, de bataile intre ei. Pentru ca e normal ca intr-o tara opozitia sa critice puterea pentru ca ne-am intoarce iar la chestia aia de-o invoca Ceashca la proces unde toti bateau din palme si nu erau palmashi. Toti sunt cam la fel...Ce ma deranjeaza pe mine e ca TOTI baietzii astia de dau din gura, si aici ii includ pe toti "mandarinii" astia de la Cotro, Victoritza sau Casa Potolului, cred ca parlamentar vine de la "parler" si "mentir" > parle-mentir > parlamentar. D-lor parlamincinosi, ma doare mai mult cand citesc "Iarna pe ulita" si ascult "Highway to hell" (400 de mil?) decat daca Madam LeCoq ( fara aluzie la personajul lui Emile Gaboriau din romanul Musiu' Lecoq-pe care il recomand) a facut cine stie ce "gainarie" (ca sa fie in familie). Certati-va cat vreti dar puneti-va cavitatile orale si "dans le service de la poulet" ( adica a puilor). Nu-mi place frantzuzescul "poulime".
  • 0 (4 voturi)    
    rusine (Luni, 8 februarie 2010, 20:49)

    nicustrom [anonim]

    ce mai vreti stimati oameni din" Rominia bunului simt" sa va fie rusine .
  • 0 (4 voturi)    
    Prostii (Marţi, 9 februarie 2010, 2:40)

    Oana [anonim]

    Decizia in cazul dnei udrea este una corecta!
  • +1 (1 vot)    
    Dar (Marţi, 9 februarie 2010, 11:21)

    xolv [anonim]

    Ma intreb daca in cazurile tradatorilor Nagy si Seres au propus aceeasi masura !
  • +1 (1 vot)    
    o ciordeala mica intr-o mare de talharii... (Marţi, 9 februarie 2010, 11:32)

    Dedalus [anonim]

    Orice, repet, orice jurist serios ar fi vazut documentatia de atribuire in cauza si-ar fi pus serioase intrebari in privinta legalitatii sale.

    Este posibil ca ilegalitatea procedurii sa constea de fapt intr-o neglijenta in serviciu sub aspect administrativ, altfel spus, in lipsa vinovatiei penale Elenei Udrea.

    Dar acele proceduri de achizitie publica sunt clar incorecte, daca nu ilegale.

    Cand a fost intrebata Elena Udrea, ea a raspuns ca "taote documentele sunt puse public pe web-site". Am verificat si nu erau... erau puse modele de contract si alte asemenea...probabil Elena Udrea s-a bazat (si viatata vad ca i-a dat dreptate) pe lipsa de cunostinte ("multi vad, putin cunosc").

    De altfel, ce mai conteaza? Din calculele mele, peste 75% din achizitiile publice sunt bani aruncati fie prin supraestiamri de contracte, fie prin faqctori de evaluare subiectivi, care conduc la alegerea castigatorului dupa prncipiul "asa vrea muischii mei".

    Cu sau fara Elena Udrea, spolierea bugetului continua intr-un mod amenintator si Guvernul il pune pe Dan Bitman consilier....

    Dormiti in pace! Dar mai uitati-va si spre Grecia...
  • +1 (1 vot)    
    De mirare... (Marţi, 9 februarie 2010, 12:08)

    nahir [utilizator]

    ...cum Dumnezeu i-a dat minte numai lui Leonard !
  • 0 (0 voturi)    
    uraaaaaaa! (Marţi, 9 februarie 2010, 16:12)

    coruptie, numele tau este Patriciu [anonim]

    este demn de lauda avantul justitiar al liberalilor. cu siguranta ca in curand isi vor pune si problema privatizarii Petromidia.