ULTIMA ORA Rezultate BEC, dupa centralizarea a 99,95% din voturi: Traian Basescu - 50,33%, Mircea Geoana - 49,66%

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2009, 13:59 Actualitate | Politic


 documente
(07 Dec 2009) PDF, 34KB
Traian Basescu a obtinut 50,33% din voturi, iar Mircea Geoana 49,66%, arata rezultatele partiale date publicitatii de Biroul Electoral Central la ora 14:00, dupa centralizarea a 99,95% din sectiile de votare. Prezenta la vot a fost de 58,02%.

Potrivit Biroului Electoral Central, au fost centralizate 21.697 de sectii de votare din totalul de 21.706 de sectii, reprezentand 99,95%.

Din cei 18.296.888 de alegatori inscrisi pe liste, la urne au fost prezenti 10.616.648 de persoane, adica 58,02%.

Basescu a fost votat de 5.274.063 de alegatori (50,33%), iar Geoana a fost ales de 5.204.102 alegatori (49,66%).

Biroul Electoral Central va face urmatorul anunt privind rezultatele alegerilor la ora 17:00.


Citeste mai multe despre   
















12771 vizualizari

  • -28 (38 voturi)    
    Plec (Luni, 7 decembrie 2009, 14:07)

    Andrei [anonim]

    Cu siguranta asta e biletul meu de a pleca din tara asta. Aici se poate orice. Base stia de la 21 ca el va fi presedinte si eu sa cred ca nu fraudat nimic ?
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:23)

      x [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      la fel ca si geoana..
    • +16 (20 voturi)    
      :) (Luni, 7 decembrie 2009, 14:23)

      toro [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      da numarul de cont, sa-ti donam pentru bilet.
      • -1 (1 vot)    
        unu dupa altul (Luni, 7 decembrie 2009, 15:13)

        MIHAI [anonim] i-a raspuns lui toro

        DRUM BUN la toti!!!!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        plec (Luni, 7 decembrie 2009, 18:31)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui toro

        Om cu mintea ingusta....
        Crezi ca pleaca de bine ce ii este ?
        In max 2 luni vom astista la dizolvarea parlamentului.... de catre Base
        Dupa care la un referendum pt demiterea presedintelui....
        Care sper ca va fi demis !
    • +13 (15 voturi)    
      si Geoana la ce ora a deschis sampania? (Luni, 7 decembrie 2009, 14:27)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      El avea voie sa se bucure, Basescu nu; Sondajele TVR, Realitatea si Antena3 erau bune, cel de la B1tv nu.
      Prea credeti tot ce spun omu cu laptop si Gadea la Antana
    • +12 (14 voturi)    
      ma tem ca ... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:28)

      minny [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      ... nu prea ai ce afce afara. Pe aici nu prea avem comunisti :)
      • +2 (2 voturi)    
        PAI N-AI INTZELES? (Luni, 7 decembrie 2009, 14:47)

        gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui minny

        El vrea sa plece la MINSK , sau la PHENIAN...
    • +3 (3 voturi)    
      Imi pare rau (Luni, 7 decembrie 2009, 14:31)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Eu l-am votat pe Basescu. Ma bucur ca a invins dar imi pare rau sa citesc dezamagirea unor oameni din tara asta care vor sa plece. Cred ca e foarte greu sa accepti o infrangere la un scor atat de stans. Trebuie sa tinem cont ca foarte multi romani au votat cu Geoana. Sper din suflet sa le fie mai bine si nu mai rau. Eu pentru asta am votat. Pentru ca mi-a fost frica de abuzurile pe care le-a facut tot timpul PSD-ul la mine in judet, pentru ca m-a ingrozit cat de multa lume s-a coalizat impotriva lui Basescu (oameni cu probleme, oameni cu dosare). Am un singur mesaj: tara asta nu o fac politicienii! Respectati legea, respectati-va semenii, putati-va civilizat si corect si apoi nu veti mai avea motive sa plecati din tara. Diana, sper ca mesajul tau era o gluma. Pentru ca numai manifestare de bun simt nu e.
    • +2 (4 voturi)    
      si Geoana (Luni, 7 decembrie 2009, 14:33)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Si Geoana stia ca e presedinte, ce coincidenta..
    • +2 (2 voturi)    
      PLEC (Luni, 7 decembrie 2009, 14:41)

      Seful de Gara [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Drum bun si cum se spune "Cale batuta!" Sa vii inapoi cand te-oi chema eu!Te rog sa imi faci si un bine - nu pleca singur, ia cu tine si pe .....stii tu cine - te vei distra cu el , nu o sa te plictisesti!
    • +2 (2 voturi)    
      Dute tata dute (Luni, 7 decembrie 2009, 14:41)

      falco [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Si daca se poate nu veni in apoi inveci , ca asa poate avem noi seansa sa revenim in romania , ca noi astia 5mil plecati deja din cauza celor care erau in spatele lui geoana am plecat . Poate daca se goleste tara de cei care inca ii mai voteaza revenim si noi .
    • +1 (1 vot)    
      pleaca (Luni, 7 decembrie 2009, 14:43)

      nick_name [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      drum bun.....
    • +2 (2 voturi)    
      DRUM BUN! (Luni, 7 decembrie 2009, 15:04)

      Metoiu Couca [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      stii ca daca pleci o sa votezi "cu basescu" data viitoare, da? Ca aici, la distanta, o sa-ti vina mintea la cap...
    • -11 (17 voturi)    
      Succesuri (Luni, 7 decembrie 2009, 16:25)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Sunt trist pentru cei 5 ani care vor veni, dar ma consoleaza gandul la somajul care ii asteapta si pe votantii lui Basescu. Sa vezi ce bine o sa le fie. Le doresc succesuri.
    • -12 (16 voturi)    
      Succesuri (Luni, 7 decembrie 2009, 16:25)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Sunt trist pentru cei 5 ani care vor veni, dar ma consoleaza gandul la somajul care ii asteapta si pe votantii lui Basescu. Sa vezi ce bine o sa le fie. Le doresc succesuri.
    • +6 (6 voturi)    
      pai Geoana nu a zis nimic de frauda aseara (Luni, 7 decembrie 2009, 16:28)

      horatiu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Andrei, in discursul "victoriei" Geoana nu a zis nimic de fraudare ....
      De ce nu accepti ca o numarare paralela e mai "tare" decit un exit-poll. Partidele au reprezentanti in sectiile de votare si birourile judetene. In plus, stim cine sint cei din spatele unora dintre televiziunile de stiri ....

      In plus Geoana a facut o chemare la un transfer corect, decent de putere. Sa vedem daca va fi asa chiar daca BEC-ul decide ca Basescu a invins.
      Va accepta infringerea cu "decenta"?

      Aseara, inainte de rezultatele partiale, la TVR1, A. Nastase nu se putea bucura 100%. Poate stia ca victoria lui Geoana nu e chiar asa clara ....
    • +7 (7 voturi)    
      Si Mircea Geoana stia tot de la ora 21... (Luni, 7 decembrie 2009, 16:29)

      un alegator... [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ... ca va fi presedinte! Si topaia omul nevoie mare... Iar fraudele, daca s-au facut, s-au facut de catre ambele parti! Curios e ca pierzatorii le-au remarcat abia dupa ce nu le-a mai iesit socoteala!
    • +1 (1 vot)    
      pleaca (Luni, 7 decembrie 2009, 16:30)

      etre [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Pleaca baiete pe la rusi si gusta nitica democratie.

      Stai linistit , daca iesea Geoana plecam alte cateva milioane.

      BTW , PSD ul a fraudat degeaba , degeaba autobaze puse in miscare, degeaba mita electorala. Sorry boys, noi am votat peste ce ati furat voi.

      Bravo diaspora
  • +21 (21 voturi)    
    La munca PDL (Luni, 7 decembrie 2009, 14:07)

    green_sun [utilizator]

    OK, este un castig al PDL, am votat cu voi, dar acum va rog sa mergeti rapid la munca, aveti MULT de rezolvat pentru tara.
    • -6 (10 voturi)    
      haha (Luni, 7 decembrie 2009, 14:28)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui green_sun

      haha :)) la furat vrei sa zici ca munca-i pentru prosti din punctu de vedere a pdlistilor , n-ai vazut ce or facut in ultimele luni ? urmeaza sa ne fure din case sau mai bine sa rapeasca oameni si sa ceara rascumparare cum face presedintele venezuelei :D
      • +1 (1 vot)    
        Pfff... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:39)

        Keanutza [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Va uitati prea mult la TV (Realitatea, Antene) si la filme frate. Nu stiu de unde le scoateti. Voi nu vedeti ca astora nu le convine nimic? Am avut referendum pentrut demiterea lui Base, s-a dus dracu si Parlamentul, acum contesta alegerile. Sa ma mai lase naibii sa traiesc in liniste, ca in 5 ani de mandat al lui Basescu n-am avut atatea scandaluri cate am avut in 2-3 luni din cauza PSD-istilor.
    • 0 (0 voturi)    
      La munca Romani (Luni, 7 decembrie 2009, 14:30)

      FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui green_sun

      Sa nu asteptam numai de la un presedinte sau partid.
      Si noi trebuie sa punem osul la treaba.
      Si cat putem, sa scoatem la iveala betele care sunt puse in roate. Deceaba trag unii daca altii pun bete in roate. Trebuie scosi la iveala.
      Succes!
    • 0 (0 voturi)    
      La munca...cu cine? (Luni, 7 decembrie 2009, 17:03)

      Bambina [anonim] i-a raspuns lui green_sun

      PDL este izolat si asa va fi si in viitor. Va reusi greu sa faca un guvern pentru ca nu are majoritate in Parlament si daca totusi va strange ceva parlamentari ticalosi cu miros la putere, urmeaza sa-i roada criza economica pana cand va va convinge si pe voi ca izolationismul si dragostea de putere a lui Base nu au fost luate de voi in calcul la vot.Atunci, va trebui sa taceti chitic ! Indemnul tau este nesustenabil, imi pare rau.
  • +2 (4 voturi)    
    o rugaminte (Luni, 7 decembrie 2009, 14:10)

    Metoiu Couca [utilizator]

    In rezultatele finale BEC, puteti sa puneti si numarul total de voturi, in cifra exacta, nu ca procent din alegatori?

    Multumesc!
    • +1 (1 vot)    
      Citeste documentul atasat (Luni, 7 decembrie 2009, 14:33)

      vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui Metoiu Couca

      Citeste documentul atasat
    • +1 (1 vot)    
      cifra exacta (Luni, 7 decembrie 2009, 14:46)

      raspuns [anonim] i-a raspuns lui Metoiu Couca

      http://www.bec2009p.ro/Documente%20PDF/Rezultate/Rezultate%20partiale%20turul%20II/partiale%20ora13.pdf
    • +1 (1 vot)    
      vezi pe site (Luni, 7 decembrie 2009, 16:33)

      Dan Deac [anonim] i-a raspuns lui Metoiu Couca

      vezi pe bec2009p.ro
  • +13 (17 voturi)    
    victorie! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:10)

    Florin [anonim]

    acesta este un rezultat final, a castigat basescu! felicitari! sunt mandru ca sunt roman si le multumesc basarabenilor si diasporei pentru ca aproape in totalitate lor le datoram victoria democratiei. sa mearga cineva sa-i trezeasca si pe pesedei din betie si sa le dea vestea proasta! :)
  • +17 (19 voturi)    
    Ieeeeeeee (Luni, 7 decembrie 2009, 14:11)

    xtraterestrii [anonim]

    vreau sa zic ca FIERBE PSD :)))))))))))))))) ..... iar antena3 cu realitatea deja au inceput campania de dezinformare spunand ca exista o diferenta extrem de mica de doar 18.000 voturi ...fata de diferenta reala care este de aproximativ 60.000 de voturi
    • +4 (4 voturi)    
      economie (Luni, 7 decembrie 2009, 14:26)

      G [anonim] i-a raspuns lui xtraterestrii

      Fain e ca BEC are fix aceleasi rezultate ca si PDL. Poate au facut economie la numaratori si au preluate rezultatele, daca tot erau gata.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:53)

        Opposite [anonim] i-a raspuns lui G

        Alo, PDLul! Omu de mai sus o fi inceput mesajul cu "fain" da era anti-PDL va rog corectati ratingul ca sa nu se vada. Multumesc anticipat.
    • +3 (3 voturi)    
      70.000 (Luni, 7 decembrie 2009, 14:27)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui xtraterestrii

      Chiar 70.000 vad ca e diferenta.
      Daca erau 7.000 ziceam sa fie suparati, la 70.000, e un oras mediu al Romaniei, asa ca......asta e.
    • +1 (1 vot)    
      Diferenta (Luni, 7 decembrie 2009, 14:39)

      cobra [anonim] i-a raspuns lui xtraterestrii

      Eu văd o diferenţă de 69.961 voturi şi au mai rămas de înregistrat 138.483 voturi. Ca să câştige, PSD ar mai avea nevoie de 104.222 voturi, adică 75,30% din voturile rămase. Pentru că la cele înregistrate, nu mai au ce să facă.
      În ce secţii de votare or fi avut cei de la PSD un procent aşa de mare ca să poată întoarce rezultatul?
    • -1 (5 voturi)    
      Cred ca tu esti cel care fierbe (Luni, 7 decembrie 2009, 16:28)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui xtraterestrii

      Ori dezinformezi, ori habar n-ai sa citesti. Pe antena3 este citat Videanu in legatura cu cele 18000 de voturi. Dar de, dupa ce-ti spala PDL creierul, e greu sa mai citesti, dar sa mai si intelegi...
  • +9 (9 voturi)    
    intrebare.... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:11)

    asa da [anonim]

    ma intreb ce-o fi in capul lui Joana acum...?! cum poate un om normal la cap sa se bucure inainte de a stii rezultatul... uite-l acum pus in fata faptului de a fi obligat sa faca ceea ce el ii cerea lui Basescu... sa accepte cu capul sus faptul ca a pierdut si din pacate pentru el, nu numai in fata a 2-3 oamenii ci in fata a peste 25 mil. romani. E de RUSINE. Daca tacea, sau cel putin era mai rezervat in a deschide sampania si a face toate multumirile, era mult mai bine pt el acum. Tot odata ma intreb ce o fi in capul lui Antonescu. Ce ii reproseaza partidul? Nu ma mir sa fie o scindare puternica in cadrul partidului. Asta e..... Ceea ce eu sper, este sa nu se taraganeasca prea mult toata lupta asta pt putere si sa putem avea si noi un guvern normal pentru urmatorii 3 ani. Dumnezeu cu noi.
    • 0 (0 voturi)    
      precoce (Luni, 7 decembrie 2009, 14:30)

      ady [anonim] i-a raspuns lui asa da

      asa se bucura oamenii slabi..
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi comentariul meu de mai jos (Luni, 7 decembrie 2009, 14:31)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui asa da

      => Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul
  • -9 (17 voturi)    
    Baselu presedinte (Luni, 7 decembrie 2009, 14:13)

    loboda [anonim]

    A stiut din timp ca o sa fie "votat" presedinte de majoritatea romanilor.
    Stafful orange s-a mobilizat bine de tot, nu s-au dat inapoi de la nimic pentru bossul lor.
    Ne astepta inca 5 ani in aceeasi nota. Singura parte buna, poate fanaticii basescieni vor realiza pe ce lume traiesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Luni, 7 decembrie 2009, 16:36)

      blackarrow [anonim] i-a raspuns lui loboda

      Base se va compromite rau de tot, ca el nu se poate schimba , e f. rigid-idei putine si fixe-nu-l vad sa termine inca 5 ani de mandat, se vor satura rau de el si va fi dat jos. Deja a emis mostre de mitocanie , cica "i-am ciuruit"-clara lipsa de respect .
  • +11 (13 voturi)    
    bravo!!! bravo!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:13)

    mema [anonim]

    Domnule Geoana se pare ca ai sarbatorit degeaba.Hai baga-l repede la barlog pe Nastase ca ati pierdut
  • +9 (9 voturi)    
    Pana acum am avut emotii...:) (Luni, 7 decembrie 2009, 14:15)

    vvvladut [utilizator]

    Gata asta e, matematic nu mai are ce sa se intample.

    Acum am emotii cu mizeria si laturile pe care vor incepe sa le improaste hrebe&co, ca sa amane deznodamantul inevitabil si sa prelungeasca nesiguranta: contestatii, acuzatii de frauda, renumarerea voturilor...deci inca am emotii :(
    • 0 (0 voturi)    
      curatilor (Luni, 7 decembrie 2009, 14:34)

      dezamagire [anonim] i-a raspuns lui vvvladut

      ...ca si cum voi ati fi sfintisori... la cat au furat pana acum Udrea, Videanu, Ritzi etc, adica scursurile politicii romanesti, vrei sa spui ca acu' a dat puritatea in ei si nu s-au "zbatut" sa iasa base la alegerile astea ca sa isi duca furaciunile pana la capat?!
  • +10 (10 voturi)    
    Vanghelie sta acum cu mana in bideul lui Geoana (Luni, 7 decembrie 2009, 14:16)

    Hagiu [anonim]

    Baiatul asta, Almanahe a sfeclit/o ca si Ilici si Hrebe & Co stau si adulmeca plangand in bideul lui Geoana. Sper ca la viitoarele alegeri si nu avem aceste specimene in fata. Guvern o sa avem in doua zile. O sa voteze baietii astia din parlament Guvernul Negoita cu AMANDOUA MAINILE prin vot deschis !!! NUmai sa nu fie ALEGERI ANTICIPATE!!!.
  • +6 (6 voturi)    
    o reusita or un dat de d-zeiiiiiiiiii (Luni, 7 decembrie 2009, 14:17)

    g.buju.canada [anonim]

    unu si un singur partid ia invans pe cei altii 6 si 6 partide corupte mafioate !

    ne mai vazut nici unde !

    6 partide din toti fostii-actualii securisti si comunisti ce a devalizat economia si au adus romanii la eticheta ,,cel mai corupt si hot popor'' din toate cele foaste comuniste staliniste popoare !

    sai ia ilicii iliescu pe toti si sai lege de par iar parul de kur si sus -jos !
    • 0 (0 voturi)    
      mafioatilor.... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:48)

      MechaniX [utilizator] i-a raspuns lui g.buju.canada

      Mama, bunica si strabunica voastra de mafioati...

      Mafioa conduceste Romania.

      Tradare, hotii, mafioatii!!!

      Vangelie, tu esti tata?

      Stai, ba, la intuneric, ca esti camuflat natural!!!
    • 0 (0 voturi)    
      vivat veselia (Luni, 7 decembrie 2009, 15:30)

      Meeshoo [anonim] i-a raspuns lui g.buju.canada

      mai bujule, de cand n-ai mai fost in Romania? ca de scris in romana, cam greu... Dar limba romana vad ca e o necunoscuta pentru multi pe aici. Da' cine a condus mai nene Romania in ultimii ani? Ai? Cine influenteaza tot ce misca in Romania? Ai sa ramai uimit... nimic nu poti sa faci in tara daca nu esti in clica "conducatoare". Mai oameni buni, voi chiar sunteti naivi, cine dumnezeu ar dori sa se reintoarca comunismul in Romania, cand toti, dar absolut toti politicienii au afacerile lor. La vremuri noi se schimba baietii calare pe ciolan. Sau raman tot aia. ..Asa ca mai lasati vaicarelile, de-o parte si de alta, tot in Romania traim... inca. Ce urmeaza..., ah dah.. un nou mandat ... asa pentru continuitate. Apropo, stie cineva pe aici ce inseamna parlament bicameral si care sunt dez/avantajele acestuia? Sau cum se ajune usor la o dictatura? hai ca in 5 ani aflam.
      • 0 (0 voturi)    
        aiii dreptate de gramatici (Luni, 7 decembrie 2009, 23:29)

        g. buju [anonim] i-a raspuns lui Meeshoo

        pleaca si you la 18 ani din republica si vino si you si stai 31 de ani in canada poi scrie gramatici si limbe perfecto !

        stimate domn sau tanar ce ai fi tu.

        mie de 31 de ani mie rusine de unde vin iar daca tie nuuu, e treaba ta !

        si iata ca ne fug si anii si in loc sa traiti bine e tot mai rau !

        acolo aveti de toate;suflete mari,suflete bune,suflete deschise,morminte de veacuri si sange cald inc,nenumarate mii de copii si mame ramase singure de saracia si coruptia in tara,batranii prin biserici pline de de se roaga incontiniu,iar dumnezeii nu da,manastiri pentru inchinatori,fete speriate inca de teroarea rosie comunista stalinista ...

        si daca e sa te tot intrebi ca cine a fost cei 5 ani ,tot iliici iliesco si ai lui au manevrat aproape tot si toate.

        na fost Geonev al doilea om in stat ?
        ceea facut,nu a impedicat tot ?

        eu vad de aici ,dar voi de acolo ?
        • 0 (0 voturi)    
          hai in Romania! (Marţi, 8 decembrie 2009, 10:50)

          Meeshoo [anonim] i-a raspuns lui g. buju

          Pai acum ca nu mai sunt comunisti te asteptam cu drag sa revii sa investesti si tu in tara asta. Nu de alta, dar sa nu iti mai fie rusine ca esti roman si sa ajuti activ. Toata stima pentru curajul de a pleca la 18 ani. Si personal astept cu mare nerabdare momentul in care vei descoperi ce lume de basm ai lasat in urma. Si ce povesti frumoase se tes aici la gura sobei... "lupta impotriva coruptiei", "vin comunistii inapoi" etc. etc. Da, ai dreptate, noi suntem indoctrinati. Recunosc asta. Voi nu. Deloc. Si sa vezi ce placere mare o sa ai cand vei incerca sa demarezi o afacere si cineva iti va da in cap. Si ce uimit vei fi cand vei vedea ca bata pe care o vei primi are culoare politica. Desigur, tot comunistii sunt de vina...
          Just in case you don't understant Romanian, as it seems pretty difficult for you to write in a decent language, gramatically speaking, all I want to tell you is one thing: all the politicians are the same, they have the same colour, and Basescu is one of them. An old communist, and a possible future dictator. Through your vote, you made us make up our mind: we have to go. Where? Is it Canada a decent destination? Here we come...
    • 0 (0 voturi)    
      wtf (Luni, 7 decembrie 2009, 16:31)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui g.buju.canada

      O fi invins Basescu mafiotii, dar tu sigur ai invins gramatica.
      Of Canada asta...
  • +10 (10 voturi)    
    victorie!! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:18)

    eu [anonim]

    ole ole!! mircea geoana nu mai e!
  • +5 (5 voturi)    
    Asa zisa "alianta" (Luni, 7 decembrie 2009, 14:21)

    Vlad [anonim]

    O campanie foarte ciudata... cu o gramada de acuzatii venite din toate partile. Bine ca s-a terminat.. ma saturasem de atata circ.
    Cel mai bun a castigat, el reprezinta dorintele romanilor.
    Apropo.. am gasit o imagine care descrie perfect asa numita "alianta": Va las link sa vedeti si voi... sper sa nu il editeze moderatorii..
    Link: http://img193.imageshack.us/img193/5885/togetheryousuckedit.jpg
  • +4 (4 voturi)    
    Hai diaspora! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:22)

    Alex(Londra) [anonim]

    Daca nu erau voturile din diaspora, iesea Geoana presedinte. Ar fi fost pacat si un mare pas inapoi pentru Romania.
    Sunt mandru ca am contribuit la cele 115.000 voturi ale diasporei pentru Basescu. Acestea reprezinta cam 1% din totalul de voturi.
    La lucru fratilor acum!
    • -1 (1 vot)    
      fugarii (Luni, 7 decembrie 2009, 15:13)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex(Londra)

      nu este normal sa ne hotareasca soarta ,cei din diaspora ,cei care au fugit din tara de acel sa traiti bine,si impozitul forfetar.,nu dureaza mult vom deveni si noi cei ramasi in tara niste fugarii,ca cei din diaspora.Nu platiti impozite statului roman ,nu ar trebui sa aveti drept de vot,
      • 0 (0 voturi)    
        dreptate spui (Marţi, 8 decembrie 2009, 6:04)

        rudolf hitler [anonim] i-a raspuns lui anonim

        aiii spusoo bun .

        nu va dura mult si veti fi si voi fugarii de patricii ,geonevii ...

        rad si mort de ce ai zise.
  • +5 (5 voturi)    
    Rusine Realitatea (Luni, 7 decembrie 2009, 14:22)

    comanescu [anonim]

    Din cauza manipulari facute inclusiv de acest post cei din stainatate am mers zeci de km sa votam ca sa nu vedem un om atat de slab in fruntea unei tari pe langa faptul ca nu ar merita ales nici in functia de presedinte de CAP.
  • +3 (5 voturi)    
    Victor Ponta: La PD-L sistemul de fraudare a funcţ (Luni, 7 decembrie 2009, 14:25)

    Ion Mihai [anonim]

    :)))) Victor Ponta: La PD-L sistemul de fraudare a funcţionat mai bine
    http://www.realitatea.net/victor-ponta--la-pd-l-sistemul-de-fraudare-a-functionat-mai-bine_690816.html

    Întrebat dacă şi PSD a avut un sistem de fraudare în condiţiile în care afirmă că sistemul PD-L a fost "unul mai bun", Ponta a refuzat să răspundă.
  • +5 (5 voturi)    
    HA, HA, HA! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:25)

    Ce declara Ponta!? [anonim]

    Auzi la el: "Victor Ponta a subliniat că "sistemul de fraudare şi de furt" al PD-L a "funcţionat mai bine".
    Buuun, desteeeeept baiatul... Bine ca nu devii ministru al justitiei.
    Pacat de cei cativa oameni din PSD care trebuie sa fie colegi cu asemenea specimen (de ex. dl. Cristian Diaconescu).
  • +3 (3 voturi)    
    doi doua rele am ales cea mai mica (Luni, 7 decembrie 2009, 14:26)

    omul din popor [anonim]

    Prima oara l-am votat pe Domnul Doctor...cel mai putin "periculos" si patat. Acum l-am ales pe Base, fiidca a promis ca o sa ridice imunitatea parlamentara...sper sa se tina de cuvant si apoi sa veme pe unde isi mai scot camasa "smenarii" politici. Oricum sa ne intoarcem in socialism dupa ce oamenii au murit inainte de '89 si au avut de suferit dupa acest an ar insemna sa nu fii cu adevarat roman si sa iti doresti sa dispara romanaia de tot... Chiar daca va fi foarte greu cu toate datoriile pe care le avem in momentul de fata la FMI macar sa "ne scufundam" cu fruntea sus! S

    Si un apel pentru domnul Base: nu mai faceti domnul presedinte greseli ca in primul mandat, ca de-aia v-au tremurat picioarele acum... Ca aveti bube in cap, facute cu buna stiinta. Nici un presedinte nu e infailibil, poate fi corupt, dar un presedinte poate sa si ajunga un erou al acestei natii daca nu se lasa corupt. El decide ce poate fi. Asa ca ar fi bine sa urmam exemplu brancovenilor , romani adevarati! Domnul presedinte, acum o sa aveti sansa sa dovediti ca nu sunteti un DICTATOR, ci un EROU, chiar daca asta ar putea insemna chiar martirajul.

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Brâncoveanu
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Luni, 7 decembrie 2009, 14:40)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui omul din popor

      din cauza lui Brancoveanu avea sa urmeze 100 de ani de conducere fanariota!!!
      omule din popor, stii dumneata ceva, dar nu ai prins esenta!
  • -2 (2 voturi)    
    FSN=PSD+PD a recastigat iar dupa 19 ani (Luni, 7 decembrie 2009, 14:28)

    a [anonim]

    in 1990:
    FSN = 9.353.006 senat, 9.089.659 deputati
    in 2009:
    PSD+PD = 10.478.165
    a mai si crescut...
    ce disperare!
    la ce bun o revolutize?
  • +1 (1 vot)    
    Proverb romanesc (Luni, 7 decembrie 2009, 14:28)

    Alex [anonim]

    Aseara am vazut cu totii pe sticla prematura victorie dintre un prostanac si o curva si mi-am amintit de un proverb romanesc care mi se pare foarte util in situatia de fata:

    Proverbul este urmatorul: "Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul"

    Toate cele bune,
    Alex
  • 0 (0 voturi)    
    victorie (Luni, 7 decembrie 2009, 14:31)

    mihaela [anonim]

    ieeeeeeeeee!!! intotdeauna binele va invinge raul!!! acum toti hotii care formasera acel cuib de comunisti vor ramane cu ochii in soare.iar penibilul de geoana a primit o lovitura pe care o merita.cu toata alianta lor si cu televiziunile mogulilor ei tot n-au invins.RUSINE sa le fie!!!!!!!!Bravo Romania!!!!!!!!Hai cu base la inaintare!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru cine stie: ce soft se foloseste la numarat? (Luni, 7 decembrie 2009, 14:41)

    Softy [anonim]

    Intrebare pentru softisti: ce soft se foloseste la numarat si centralizat voturile?
    Stie cineva?

    Multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      soft (Luni, 7 decembrie 2009, 14:48)

      odanbeta [utilizator] i-a raspuns lui Softy

      excelu'?
  • 0 (0 voturi)    
    cine a mai ramas liber si neatins de Cancerul PSD (Luni, 7 decembrie 2009, 14:43)

    cetateanu turmentat [anonim]

    2oua dintre televiziunile libere care au maui ramas sunt OTVu si B1TV. Altele nu mai stiu sau numi aduc aminte acum
  • 0 (0 voturi)    
    de luni sa va vad la munca ! ca ne e foame !!! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:45)

    mircea [anonim]

    baieti & fete din PDL ..si alte fuste

    le-ati tras-o ...uf, ne-ati cam dat ceva emotii ce-i drept, dar macar acum vedemsi noi cum stam, cine e de dreapta si cine e de stanga si e bine ca acum se vede foarte clar

    Beti si sarbauturiti si aruncati cu oua in PSD-isiti si PNL-isiti si alti cotzcari (ziaristi, televiziuni, moguli, almanahe...si alti lingai) , dar hai de luni gata, treceti la munca ca e de munca cat nu putem duce la momentul asta

    si daca tot va apucati de munca, ar fi bine sa incepeti cu ceva curatenie in ograda proprie, serios ...la urma urmei romanii v-au votat nu pentru cat de buni sunteti ci pentru cat de mai rai erau ceilalti: Basescule mai scoate si tu de la naftalina ceva specialisti si tehnocrati alde Croitoru, Isarescu, chiar si Iohanis (ca e neamtz) si bagati la tacere fustele ca Udrea, Videanu, Cocos... caci nu-s tocmai ingerasi ...serios esti chiar penibil tot trangd dupa tine "femeile" astea.
  • -2 (2 voturi)    
    Bravo! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:48)

    unuldintrenoi [utilizator]

    Foarte frumos!

    Si oamenii te-au votat, le-a placut!

    Ce ma mir e ca la internet nu au acces oamenii de la sate, ci cei de la orase. Va comportati foarte frumos, in ton cu idolul vostru.

    Sunteti pe target, cu oameni ca voi data viitoare iese Fecali!

    Tot inainte!
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Luni, 7 decembrie 2009, 16:55)

      altul [anonim] i-a raspuns lui unuldintrenoi

      Stii vorba aia, cine se aseamana, se aduna. Asta-i electoratul lui Basescu. Retarzi, in afara de laturi si minusuri altceva nu sunt in stare sa scoata...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vedeti frauda in Voluntari unde este Pandele (Luni, 7 decembrie 2009, 14:49)

    Hagiu [anonim]

    Baietii astia din Voluntari au la sectiile speciale voturi si nu gluma (votam teri trandafiri nu!!!). Autobuzele primariei au carat la greu plus mita electorala filmata si cu probe suficiente si declaratii la cald. Toate departamentel primariei au lucrat pentru favoritul primarului Pandele (declaratii din interior si probe). IN episodul urmator ne ocupam de Tovarasul LIviu Dreagnea. si fieful lui.
  • 0 (0 voturi)    
    impartial (Luni, 7 decembrie 2009, 14:51)

    impartial [anonim]

    Eram sigur ca aici se va ajunge, la o diferenta mica de voturi. Acum sa lasam institutiile statului sa "lucreze" la rezultatul final si la rezolvarea contestatiilor.

    Daca chiar avem "institutii", urmatorul scenariu e posibil:
    50% Base si 50% Geoana si ne vedem in turul 3, sa voteze si cei aprox. 40% care nu s-au prezentat.

    Daca ramane situatia actuala Base tre' sa le dea o bere celor de la PSD fiindca au dormit pe ei (adica nu s-au descurcat).
    Am vazut inca o data ce "politicieni" avem, partea nashpa e ca noi i-am ales si avem si noi o vina in ce se intampla acum.
    Cel mai bun lucru pe care il putem face acum e sa muncim fiecare pt. noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu uitam (Luni, 7 decembrie 2009, 14:53)

    VAL [anonim]

    Sa nu uitam ca 50% au votat cu Geoana.
    Imi pare rau de ei, ce tare au fost tradati de prostia celui in care au crezut....
  • 0 (0 voturi)    
    plecati (Luni, 7 decembrie 2009, 15:10)

    mihai [anonim]

    DOAR NU ERA SA INVINGA ,,,,pensionarii si comunistii'''''!!!!!!! DRUM BUN CELOR CE VOR SA PLECE!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu va acuz (Luni, 7 decembrie 2009, 15:12)

    Lavinia [anonim]

    Oameni buni, nu e cazul sa ne certam, sa ne jignim reciproc. Toti vrem acelasi lucru: ca tara sa prospere. Ca o sa se intample sau nu in timpul lui Basescu, asta ramane de vazut. Cea ce trebuie insa sa recunoastem este ca DAAA in perioada lui Basescu, coruptia , in mare parte (nu toata) a inceput putin cate putin sa iasa la iveala. De ce innebunesc psd-istii? Pt ca nu mai pot fura cat inainte. O sa spuneti ca tin cu Basescu. Nu neg, dar o sa va explic si de ce de la o pozitie neutra am mers pe calea aceasta. Toti , in tara ascultati Realitatea, Antena, va sunt improscate mintile cu falsuri. In adancul vostru, credeti ca aveti dreptate, si nu va condamn. Dar inainte sa alegetti, daca intradevar va pasa (nu ca altora-votez cu Geoana ca nu mai vreau Basescu), cautati informatii, nu doar ce vi se prezinta. Nu va puneti intrebarea : Bai, chiar asa? Cand nu ai televizor si nu devii dependent de anumite posturi de televiziune cu subiecte interesante dar oare 100% adevarate? (Realitatea, Antena), incerci sa-ti faci de cap pe net si cauti si cauti, va spun gasesti niste chestii uluitoare.
    Iubeam Realitatea o jumate de an in urma pt ca prezentau ce-i mai interesant, insa .... Sunt un simplu om, nu am putere sa va conving poate. Sunteti prea inflacarati pt candidatul vostru.
    De ce am fost mobilizata sa merg la vot in turul 2, desi in 1 n-am fost?

    Pt ca auzisem de chestia cu copilul lovit si bla bla. Si dai si cauta, chiar voiam sa vad dc-i adev sau nu si aflu niste chestii , de la copil pornind :)). Oameni buni, tara e corupta!!! Ca Basescu nu a fost in stare sa duca niste chestii la bun sfarsit e pt ca i-au fost buse bete-n roate.

    Hai c-am scris ceva... Pe final, televiziuni, carora nu le acordam nicio importanta inainte , mi se pareau nush cum sa zic....OTV-ul de ex , cat de amarata e ea, a actionat legal si a aratat ca nu e corupta,ca in spate acolo nu exista un Vantu sau Voiculecu care te platesc sa manipulezi oamenii. Pt ca asta fac ei: VA MANIPULEAZA!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Alegerile au fost fraudate! (Luni, 7 decembrie 2009, 15:43)

    Florin [anonim]

    E la mintea copilului ca dupa ce 3 institute de sondarea opiniei publice (care au fost extrem de precise in turul 1) nu puteau gresi.
    BEC a numarat mult mai repede ca in turul 1, cand au fost mai putini alegatori ca acum - surprinzator, nu? Atunci le-a luat 2 zile pana la rezultatul final.
    Interesant e ca se potriveau cu declaratiile PD-L.
    Astazi, in Romania au invins Voda Basescu si Serviciile Secrete din subordinea sa. Sper sa fie asa din tot sufletul.
    Pentru ca daca nu este asa, si alegerile se dovedesc ca au fost corecte, imi este rusine ca sunt roman.
    Nu pot sa cred ca oamenii ar alege un psihopat dictator pentru inca 5 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      what? (Luni, 7 decembrie 2009, 22:48)

      Lavinia [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Draga Florin,
      In momentul cand un institut , fie el si celebru incearca sa estimeze rezultatele unei competitii electorale, se FACE UN SONDAJ. Prin urmare, exista o eroare, mai mare sau mai mica. Bineinteles ca sondajul trebuie sa fie reprezentativ , sa tina cont si de sex, varsta, regiuni etc. DAR ESTE UN SONDAJ. Concluziile ce rezulta pe baza sondajului respectiv sunt extinse la nivelul intregii populatii. Dpv statistic, eroarea poate sa fie mai mare sau mai mica. In general, o eroare de 0.05(=5%) e considerata buna. Ori, in cazul nostru, o astfel de eroare poate schimba presedintele cat ai zice peste.
      Ce-i mai interesant , este ca INSOMAR de ex si restul la care te referi au fost realizate la cererea lui Vantu etc MOGULI :) intelegi u?
      2.In legatura cu fraudarea, nu uita ca media a fost invitata de PDL sa participe la numararea voturilor. Deci .....bla bla....
      3. Dictator? Nu-i adevarat ! Bete in roate de la psdisti pt reforma statului si nu numai. Ce parere ai despre ce au facut psdistii pe 1 decembrie? te simti mandru? iti recomand : http://www.romanianvip.com/2009/12/studenti-romani-din-strainatate/
      DECI CLAR STATISTICA INSEAMNA ESTIMARE PROBABILISTICA SI NU REZULTAT EXACT!!!!
      TE pup!
  • +1 (1 vot)    
    scorul e semnificativ (Luni, 7 decembrie 2009, 15:44)

    czr [utilizator]

    Dupa ce a taiat Fat Frumos singur intr-o noapte toate cele 7 capete ale balaurului (psd, pc, pnl, udmr, png, rm, minoritati)
    scorul vorbeste:

    la base e ca la medic "zi 33"

    da a lui joiana... noroc ca e doar cu doua zecimale, ca daca ar fi fost cu 3 ar fi fost "666"
    semnificativ nu?


    apropo' joiano.. iti suna cunoscut:
    "trebuie sa stie sa-si recunoasca infrangerea"
    si
    "ii inteleg amaraciunea"
    dar mai ales
    "sper sa nu conteste rezultatul alegerilor"


    "cred cu tarie" ca tu esti consecvent, ca nu minti si nu te dezici de ceea ce zici...
    in cazul in care nu v-a imbatat sampania de azi-noapte si n-ati facut enteroclita de la tort,
    sunt sigur ca o sa faceti "impreuna" cu floarea ta de la butoniera "un alfel de politica", dar asta evident, dupa ce veti fi debarcati de propriile hiene care v-asteptau la cotitura.

    mai trist e pentru moguli.. ca ei saracii nu mai pot sa-si recupereze banii care i-au bagat in voi...
    ce va faceti ca nu mai pot sa-si reesaloneze ratele scadente ... nu mai pot sa-si "recupereze" tva, etc?
  • -3 (3 voturi)    
    Bravo (Luni, 7 decembrie 2009, 16:08)

    Walter [anonim]

    Ca sa nu ne mai certam si sa fie pace. Ideea este simpla: TOTI cei care au votat pentru inca un mandat, TREBUIE sa taca si sa fie fericiti. Inseamna ca in primul mandat au trait bine si au ales sa isi continue aceasta viata buna. EI nu au de ce sa se oftice, in fond li s-a adeverit dorinta. EI nu mai au ce comenta, vocea lor a fost auzita, tot ce le ramane este sa de bucure de viata buna aleasa.

    Daca o duc bine, inseamna ca nu au de ce sa comenteze. Ar trebui sa ramanem doar noi, cei ofticati, cei nelinistiti pe forumuri, pe bloguri. Sa ne varsam amarul.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai spune... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:49)

      Bibanul [anonim] i-a raspuns lui Walter

      1. "TREBUIE sa taca si sa fie fericiti", eh? Mie imi suna a campanie fascista chestia asta. Cum adica trebuie? Cine esti tu sa decizi ca trebuie? Ce s-a intamplat cu libertatea de exprimare?

      2. De unde pana unde ai dedus tu ca daca au votat pentru inca un mandat au trait/traiesc bine? Poate multi vor doar sa nu traiasca mai prost, amice.

      3. Tu nu-ti versi amarul aici, ci propovaduiesti niste tampenii.
    • +3 (3 voturi)    
      da prietene (Luni, 7 decembrie 2009, 16:24)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Walter

      Da prietene, am trait bine, dar nu din cauza presedintelui ci pentru ca am muncit pentru asta.
  • +8 (8 voturi)    
    javrele nu se pot abtine... (Luni, 7 decembrie 2009, 16:11)

    un cetatean [anonim]

    si au anuntat ca vor contesta rezultatele...ei vorbesc de fraude...Cei mai mari mafioti si moguli... nici nu ma asteptam la demnitate din partea lor sau sa stie sa piarda cu eleganta...si mai au tupeul sa vorbeasca de campania bunului-simt...rusine!!! sa contesti dorinta poporului asa cum ati afirmat initial si despre referendum ca este inutil este nesimtire curata! chiar nu ati inteles ca este a treia oara cand poporul a spus nu comunismului si l-a ales pe Basescu! mars la cotet cu voi si asteptam scrisori de la voi din Siberia!
  • -15 (15 voturi)    
    Iar o furat baselu asta! (Luni, 7 decembrie 2009, 16:12)

    Baselu Purcelu [anonim]

    Se fura tot in tara asta! Si alegerile!

    A cita oara furi, basele? A cita oara?
  • -3 (3 voturi)    
    huh? (Luni, 7 decembrie 2009, 16:12)

    liviu_ [utilizator]

    o mica intrebare:
    http://www.antena3.ro/stiri/politica/videanu-basescu-a-castigat-alegerile-cu-5003-la-4997_86765.html

    cum adica ei au numarat in detrimentul lor?

    ceva e prea ciudat: sondajele spun cu totul altceva decat iese (pentru prima datA), inlusiv propriu partid numara in detrimentul lor etc...

    mi se cam falfaie cine iese pentru ca cu ambii o sa o ducem la fel de "bine", dar eram curios pentru cultura mea generala daca nu e ceva in neregula cu alegerile asta...
    • 0 (0 voturi)    
      insomnar (Luni, 7 decembrie 2009, 16:40)

      madmaxwtl [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      aminteste-ti si la parlamentare ce exit poll a dat INSOMNAR-ul...si atunci guverna PNL-ul asa ca nu cred ca poti acuza fraudarea. Acelasi scenariu...sondaje umflate cu PSD si apoi sparte de rezultate...nu mai aveti atata incrancenare, toti traim in tara asta si toti suntem romani...am gasit undeva un niste dejectii scrise de ciutacu in care se intreba de ce au dreptul la vot cetatenii din diaspora si moldovenii...asta e culmea nesimtii unuia care nu mai stie cum sa latre...
  • +7 (7 voturi)    
    numaratoare (Luni, 7 decembrie 2009, 16:14)

    cat [anonim]

    Deci PDL-ul chiar a numarat bine in paralel ... aia de la PSD s-au oprit pe la 80%, nu ? Probabil devenise evident ...
  • +10 (10 voturi)    
    Culmea somnului: (Luni, 7 decembrie 2009, 16:15)

    anonim [anonim]

    Sa te culci presedinte si sa te trezesti prostanac .
    • 0 (0 voturi)    
      foarte tare (Luni, 7 decembrie 2009, 14:35)

      mema [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      asta chiar m-a distrat
    • 0 (0 voturi)    
      bravo basel! (Luni, 7 decembrie 2009, 22:56)

      Lavinia [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Mai Diana!

      TE pup! Hai c-ai zis-o!
      Colega de la mare :))
  • -11 (11 voturi)    
    la final va iesi geoana presedinte (Luni, 7 decembrie 2009, 16:19)

    minini [anonim]

    cu 51%
    • +7 (7 voturi)    
      hai (Luni, 7 decembrie 2009, 16:21)

      a [anonim] i-a raspuns lui minini

      hai ne lasi?
      ala fara tv-urile lui voiculescu, nici presedinte de bloc nu iese. cine, comunistul asta?

      pana una-alta gustati din cupa amara a infrangerii.
    • 0 (0 voturi)    
      presedinte la socola, (Luni, 7 decembrie 2009, 16:55)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui minini

      acolo o sa fie presedinte, si asta ar fi o scapare pt el
  • -5 (5 voturi)    
    am facut rahatu prastie (Luni, 7 decembrie 2009, 16:24)

    roman de rand [anonim]

    Nu fac parte din niciun partid politic, nu sunt nici simpatizant al vreunuia, dar nu pot sa nu ma revolt cand vad cu cata lipsa de responsabilitate s-a votat. Mai fratilor, nu zic ca Geoana era omu potrivit, dar sunteti orbi?!!!! Chiar traiti cu impresia ca Basescu e raspunsu?!!!! Come on!!!
    Acum, va dizolva parlamentul, vor fi anticipate - din banii cui credeti? in loc sa ajungat banii la sanatate sau pensii, ei vor ajunge la platit ore suplimentare pentru cei ce vor lua parte la anticipate, pe hartie de buletine de vot si asa mai departe... si in campania PDL-ului mult iubit.
    O sa avem inca 5 ani de instabilitate, certuri absurde si nicio masura reala in favoarea poporului. O sa avem in continuare impozit forfetar, o taxa abuziva care a "ajutat" inchiderea a peste 100.000 de firme.
    Dar o sa avem si borduri fratilor, si autostrazi... si turism... aproape ca rad, numai ca e prea puternica senzatia de plans...
    • -1 (1 vot)    
      cui ii pasa? (Luni, 7 decembrie 2009, 14:44)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui roman de rand

      petrecere sa fie = alegeri sa fie (cat de multe; chiar si cu acelasi rezultat; alegerile devin un scop in sine; rezultatul e irelevant):
      'Schimbarea domnitorilor, bucuria nebunilor' - tot la asta se referea; la petrecerile de inscaunare (nu conta cine e noul domnitor si cat va fura si acela)
    • +2 (2 voturi)    
      .. (Luni, 7 decembrie 2009, 15:28)

      CristianuSS [utilizator] i-a raspuns lui roman de rand

      Banii de care vorbesti sunt bani marunti adica zero in comparatie cu privatizarile PSD. Eu unul prefer sa fie scandal, certuri absurde, impozit forfetar etc. decat sa fie "linistea" lui Nastase.Totul se reduce la intrebarea : vrei pilula rosie sau vrei pilula albastra?
      Cat despre borduri, e bine sa fie acolo in cazul in care PSD-ul nu accepta infrangerea.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Luni, 7 decembrie 2009, 16:42)

      blackarrow [anonim] i-a raspuns lui roman de rand

      Toti cei pro-base a-au pro-geoana fanatici au ochelari de cal , habar n-au ca realitatea nu e numai in alb si negru, e de fapt in tonuri de gri, nu vad dezavantajele clare ale "domniei" lui base, toate incurcaturile pe care le-ati enumerat.. dar n-ai cu cine discuta, au pata pusa.
    • +1 (1 vot)    
      este adevarat, dar... (Luni, 7 decembrie 2009, 16:44)

      anton [anonim] i-a raspuns lui roman de rand

      este adevarat dar motivul pentru care nu sau putut face prea multe in cei cinci ani cu base se datoreaza in mare masura PSD-ului & Co. Posibil sa mai fie inca ceva timp instabilitate politica si certuri dar le prefer pe acestea in locul linistii la "umbra" careia se cam fura. In perioada PSD era liniste si tara se cufunda usor in mormant, acum sincer incepem sa mai dam putin din coate sa demonstram si noi europei ca nu suntem o turma de sclavi indobitociti.
  • +2 (2 voturi)    
    Geoana presedinte cat timp zici peste (Luni, 7 decembrie 2009, 16:27)

    eraZnus [anonim]

    misiune grea am avut fratiori,din trambite am sunat fiori ... si ne-am strans cu mic cu mare , cu rrevolutia in spinare am pornit s-adevaru' am raspandit .... setea de avere e mare o vezi in ochi si nu in zare .... uite ca-mpielitaul hoteste ... repede sarbatoreste , crede ca ne PACALESTE ! Geoana a fost presedinte cat timp ai zis peste ! voi restul prostimii chiar sunteti asa de usor de dus cu zaharelul , de ce nu ne-ati sustinut ca sa ne stim scapati de emotii ... trebuie sa stam pe muchie de cutit intr-un conext in care si pe voi va priveste ! de data asta v-am scapat , si sper ca usor o sa se stinga generatia sustinatoare PSD , si astfel misiunea urmatoare , NON-PSD sa fie mai usoara !!! dormiti linistiti , patrotii vegheaza pana si pentru voi ... tradatorilor ! celorlalti va multumesc ca nu v-ati lasat pacaliti de masina de spulberat economii PSD & CO
    • 0 (0 voturi)    
      este democratie totusi (Luni, 7 decembrie 2009, 14:36)

      Adrian Marcu [anonim] i-a raspuns lui eraZnus

      Din punctul meu de vedere Romania a iesit cistigatoare datorita exercitiului de democratie facut ceea ce este benefic pentru toate partidele importante. Restul este politica cu tot ceea ce inseamna ea.
  • +1 (1 vot)    
    Base la mustata (Luni, 7 decembrie 2009, 16:31)

    anton [anonim]

    Se pare ca Base a castigat la mustata. Nu tin cu nici unul dintre candidati dar asa cum am mai zis base este cel mai mic rau. In alianta PSD-PNL-etc este ceva dubios. Poate vom vedea si noi in urmatorii ani niste parlamentari incarcerati. Multa sanatate si Doamne ajuta.
  • +1 (1 vot)    
    Hotia numita Romania (Luni, 7 decembrie 2009, 16:32)

    Mihai [anonim]

    Am o nedumerire nedemocratica. De ce au dreptul sa voteze cei din inchisori? Adica niste oameni care pot fi constransi sa voteze intr-un anumit fel. De ce au dreptul sa voteze cei care nu platesc impozit, dar nu sunt nici elevi, studenti, someri sau pensionari? De ce sa aiba dreptul sa voteze - si uneori multiplu, ca oricum nu au nimic de pierdut, nu au un serviciu, un salariu, o viata normala - cei care sunt scursura societatii? Cei care stau cu mana intinsa pentru ajutoare, smecherii si hotii? Ca ei ne vand viitorul pe 30 de lei? De ce politistii il opresc pe cel care urmareste un microbus cu turisti electorali, si nu autobuzul? De ce politia, cand e chemata sa prinda in flagrant "functionari" PD-isti care dau bani alegatorilor inaintea sectiilor de votare, vine cu sirenele si girofarurile pornite? De ce trebuie sa impartim aerul cu niste gunoaie si sa mai si ii lasam sa ne conduca, desi ei merita doar o flegma in ochi sau un par in cap? Cum sa pot fie egal votul meu cinstit, al unuia care plateste impozite la greu, cu votul - multiplu inca! - al unui nenorocit hot si betiv care e plimbat prin toate sectiile de votare cu ingaduinta politiei pe care eu o platesc, mama lor de militieni si securisti nenorociti?!
    Ia uitati cum s-a furat intr-un judet civilizat:
    http://www.bihoreanul.ro/bihor/primarul-pdl-din-nucet-costel-sirghie-filmat-in-timp-ce-cara-tiganii-la-vot-foto-video-5157630
    http://www.bihoreanul.ro/bihor/un-liberal-acuza-politia-ca-protejeaza-turismul-electoral-practicat-de-pdl-video-5158101
    http://www.bihoreanul.ro/bihor/dorel-luca-cercetat-penal-pentru-mita-electorala-5157546
    http://www.bihoreanul.ro/bihor/salontanul-prins-cu-mita-electorala-la-gradini-a-s-a-ales-cu-dosar-penal-5157533
    http://www.bihoreanul.ro/bihor/toate-cele-26-de-persoane-incarcerate-in-arestul-poli-iei-bihor-au-cerut-sa-voteze-5157390
    O ultima intrebare. Cum poate exista o tara ca Romania?
    • 0 (0 voturi)    
      te-ai scremut mult ? (Luni, 7 decembrie 2009, 15:50)

      achille [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Pentru asa niste ineptii debitate ai consumat cam mult timp!
      Banuiesc ca esti in timpul serviciului - esti cumva si bugetar ?
    • +1 (1 vot)    
      Bihor (Luni, 7 decembrie 2009, 15:53)

      Oradean [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Imi iubesc judetul si consider Bihorul cel mai important judet al tarii, ptr. ca aducem cei mai multi bani la vistieria statului, dar eu am votat cu Basescu, la fel ca si multi alti cunoscuti, nefiind constransi de nimeni....la fel au facut si clujenii si secuii din Harghita si Covasna si in general majoritatea Ardealului...Iar o tara ca Romania s-a cladit pe jertfa unor mari patrioti...
  • +1 (1 vot)