Perdantii alegerilor locale Blaga, Berceanu si Preda candideaza pentru Parlament. Elena Udrea aspira la fotoliul de deputat

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Vineri, 4 iulie 2008, 16:39 Actualitate | Politic

Perdantii alegerilor locale din iunie, Vasile Blaga, Radu Berceanu si Cezar Preda sunt in carti pentru alegerile parlamentare. Cei trei lideri si-au exprimat deja dorinta de a candida pentru noi mandate de parlamentari. De asemenea, secretarul executiv al PD-L, Elena Udrea, vizeaza un mandat de deputat iar cativa europarlamentari carora in 2009 le expira mandatul vor inapoi in Parlamentul Romaniei. Este vorba de  Roberta Anastase, Dumitru Oprea si Mihaela Popa.  

PD-L a stabilit astazi, in sedinta Colegiului Director, ca pana la 20 iulie organizatiile judetene trebuie sa-si nominalizeze candidatii pentru alegerile parlamentare din toamna. Conform unor surse din conducerea partidului, listele care vor fi propuse nu sunt batute in cuie, nominalizatii urmand sa fie testati si prin intermediul unui sondaj care va fi comandat de conducerea PD-L.

Blaga, Berceanu si Preda isi incerca norocul din nou

Vasile Blaga, marele invins al alegerilor locale, vrea un nou mandat de parlamentar. El a declarat ca intentioneaza sa participe la alegerile din toamna si sa se bata pentru fotoliul de senator.

Perdantul fotoliului de presedinte al Consiliului Judetean Dolj, Radu Berceanu, a declarat si el ca isi doreste un nou mandat de senator: "Voi candida intr-unul din colegiile uninominale din Dolj. Vreau sa-mi continui proiectele de la Senat".

Deputatul Cezar Preda isi va anunta candidatura pentru unul din colegile uninominale din Buzau. Fost asiprant la sefia Consiliului Judetean Buzau, Preda a pierdut in fata social-democratului Victor Mocanu.

Elena Udrea se vrea deputat

Secretarul executiv al PD-L, Elena Udrea, si-a anuntat intentia de a candida pentru fotoliul de deputat de Bucuresti. Udrea a declarat ca este tentata sa se inscrie in colegiul uninominal din sectorul 6 al Capitalei.

Si presedinta organizatiei de femei Bucuresti, fostul ministru al Mediului, Sulfina Barbu vrea un mandat la Camera Deputatilor.

Europarlamentarii vor inapoi in tara

In 2009 mandatele de europarlamentari  expira si vor fi organizate noi alegeri. Cativa europarlamentari democrat-liberali vor insa sa se intoarca in legislativul roman. Este vorba de Roberta Anastase, care va intra in cursa la Braila, in timp ce Mihaela Popa si Dumitru Oprea se vor inscrie in colegiile uninominale din Iasi.

Surse din interiorul PD-L sustin ca si Teodor Stolojan este tentat sa nu mai candideze pentru Parlamentul European si sa se intoarca in tara pentru formarea viitorului Guvern.  

Numele vehiculate pana acum pentru alegerile parlamentare din toamna nu aduc surprize, democrat-liberalii avand o echipa formata din actuali sau fosti deputati si senatori: Dan Carlan, Alexandru Peres vor sa-si continue mandatele de senatori, iar deputatii Ioan Oltean, Petre Ungureanu si Stefan Bardan si-au anuntat intentia de-si reprezenta in contiunare judetele.

Pe listele PD-L pentru Parlamentul Romaiei se mai afla fostul sef al Statului Major al Armatei Eugen Badalan si fostul prefect al Brailei Nicolae Mitroi.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

579 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Stiri bune (Vineri, 4 iulie 2008, 17:18)

    Alex [anonim]

    Blaga si Berceanu merita votul meu pentru ca ii tin piept derbedeului. Cred ca sint printre putinele valori certe ale PD-L-ului.
    Reprezinta o opozitie puternica si necesara in Parlament.
    Berceanu chiar daca are o alura de secatura este un tip vertical.
    • -1 (3 voturi)    
      daaa, berceanu e foooooarte vertical! (Vineri, 4 iulie 2008, 20:15)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Dovada verticalitatii lui e tocmai faptul ca a declarat inainte de alegerile locale ca daca nu castiga la CJ Dolj se retrage din politica, si, uite, acum se pregateste sa candideze pentru Parlament!Ii doresc SUCCESURI nenumarate!ROMANI, AVETI EXACT CONDUCATORII PE CARE II MERITATI SI PE CARE II LASATI SA VA PROSTEASCA!
      • 0 (2 voturi)    
        Raportat la derbedeu, este vertical. (Vineri, 4 iulie 2008, 20:41)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui liviu

        Asta nu este nimic.
        La un miting electoral din Dolj spunea: 'Cind o sa fiu presedintele CJ o sa am grija, in primul rind, de primariile mele. Restul vor fi rasi.'
        Asa ca treaba cu demisia este floare la ureche.
        Eu m-am referit la faptul ca este printre putinii care ii fac fata lui basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Alexe, (Vineri, 4 iulie 2008, 21:24)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      imi placi.
      Cum le-ntorsasi tu asa de frumos din condei (din gura), ca tot frumos (urat) ii zugravisi pe pedelasi.

      Mai scrie, ca vezi bine.
      • +1 (1 vot)    
        Sint de-ai nostri, trebuie sa avem grija de ei (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 2:03)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui 666

        Sa-ti spun ce vreau eu - cineva puternic la guvernare si cineva puternic in opozitie.
        Dar sa fie barbati, nu tate ca repetentii astia din PD-L..
        Cei din opozitie sa dea peste mina celor de la guvernare cind pun prea mult la ciorap.
        Berceanu si Blaga pot capacita PD-L-ul impotriva derbedeului de basescu si, in plus, mai au si ceva viziune.
        Sint sigur ca o sa faca treaba buna in opozitie.
  • 0 (0 voturi)    
    Clonele Mirko,Liviu etc, ajutati-ne va rog ! (Vineri, 4 iulie 2008, 22:39)

    martin [anonim]

    Dat fiind ca nu ne duce capul pe cine sa votam pentru PN-L,ca perdantii nostrii invinsi probabil cu sarsanalele si telefoanele vangheliste, se pare ca nu va plac, va rugam sa ne indicati voi niste candidati.
    Puteti sa-i luati si de la voi si daca satisfac criteriile,ii votam. Puteti sa-l indicati chiar si pe Nastase, ca unul de al vostru spunea ca e frumos,cult si nu conteaza ca e corupt.
    La mine sa stiti ca existenta coruptiei, chiar numai cu termopane, conteaza !
    • -1 (1 vot)    
      Bravo tie ! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 2:15)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui martin

      Norocul nostru cu cei ca tine, ca daca nu vedeai tu termopanele, vedeam noi doar flote si case.
      Bordurile nu le bagam in seama ca sint mizilicuri.
  • 0 (2 voturi)    
    pdl (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 0:11)

    Petrovici [anonim]

    Alex, tocatorul de serviciu anti PDL.
    • +1 (1 vot)    
      Petrovici (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 2:05)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Petrovici

      Ii toc si le fac lagar la Caracal.
  • 0 (0 voturi)    
    Roman-american candideaza la Parlament (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 0:53)

    Societatea Diaspora [anonim]

    Sustinem pe Constantin Timoc, candidat indepedndent la Parlament. Daca toti candidatii ar fi asa de capabili ca el, Romania ar fi Elvetia.
  • 0 (2 voturi)    
    Hai sa-i raspundem si lui Alex ! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 10:36)

    martin [anonim]

    Mai draga clona Alex, iarta-ma ca pana acum nu ti-am raspuns, desi prin postarile minunate meritai din plin. Sunt convins ca stii si nu faci decat ca-ti faci datoria de clona.
    Problema este ca termopanele lui Nastase sunt poate fleacuri, dar de judecata acestor fleacuri, fuge Nastase ca dracu de tamaie sau ca voi mogulii si tonomatii de Basescu.
    Despre flota si despre casa din Mihaileanu, stii sigur, dar nu vrei sa stii, ca sunt afaceri ajunse in justitie, chiar daca sigur nu-ti plac rezolvarile.
    Despre borduri, nu pot decat sa-ti spun ca a fost o ticalosie reusita si care v-a ajutat in propulsarea incompetentului si independentului, dar nu am vazut sa cereti trimiterea faptelor de coruptie cu borduri in justitie.
    Clonele ataca cu placere, dar desigur si din datoria de servici, dar nu le placa justitia !
    • -1 (1 vot)    
      Mai aduna 20 de lachei si combateti-ma (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 15:41)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui martin

      Lipsa de imaginatie a lacheilor derbedeului este un lucru deja cunoscut.
      In loc sa mai puneti si voi osul la munca, parca vad ca o sa incalziti pe margine inca 4 ani. Atita puteti.
      Daca va alegeti sefi ca boc si ca foanfa de E.B., atentie mare, ca o sa aveti numai succesuri.
      Nu vezi cum s-au dat la fund toti aplaudacii PD-L dupa rezultatele de la locale ?
  • 0 (2 voturi)    
    Perdanti aveti mai multi (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 18:58)

    oschy [anonim]

    Inclusiv Boc este perdant caci l-au votat mai putini alegatori decat in 2004 datorita prezentei scazute la vot.
    Pe marele om politic Boureanu nu l-ati pus la perdanti dupa ce a luat-o in freza in jud.Arges.
    Dupa fetele afisate pe la Colegiul Director este cam jale prin partid.
    Sa cazi de la 50% la 28% este o mare performanta.
    Cu E.Udrea candidat pt parlamentare o sa luati si mai putin.
    In plus va bateti joc de alegerea facuta de romani si de institutia europeana cea mai reprezentativa deoarece multi parlamentari europeni din marele partid se cer acasa pt a candida la alegerile locale.
    In curand in PD-L va decide Pinalty si cu Flutur
  • -1 (1 vot)    
    stiti, desigur.... (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 19:29)

    resursele lui gabriel canadianu' [anonim]

    eu o sustin pe Sulfina Cian....
  • 0 (2 voturi)    
    Haimanale! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 19:39)

    Andrada [anonim]

    Ha! Au început iar haimanalele lui Papașa Ilici să manipuleze pe biet român săracul! Noi însă îi vom vota cu siguranța și pe Blaga, și pe Berceanu, și pe Pinalty (cel care a făcut din Piatra Neamț o bijuterie de oraș, veniți și vedeți dacă nu credeți!), și pe Stolo, și pe Flutur, și pe Elena Udrea (nu scrie nicăieri că o femeie frumoasă și deșteaptă nu are voie să facă politică!), și pe Videanu, și pe Preda, pe toți cei care, sperăm, ne vor ajuta să ieșim din marasmul postcomunist! Așa că nu vă mai obosiți degeaba să ne convingeți cât de răi sunt ei și cât de buni ai voștri !
  • -1 (1 vot)    
    Clonelor Alex si Oschy nu mai blocati ! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 21:39)

    martin [anonim]

    Nu am de unde sa adun 20 de lachei, decat de la voi clonelor ,ca voi prestati in haita. Nu sunt aplaudac al PN-L, ci sustinator al PN-L si asta pentru ca isi mai arunca uscaturile, pe care le luati voi de bune, vazi celebrul Marius Marinescu, caine al prietenilor vostrii.
    De fiecare data cand va expun argumente, din voi clonelor nu ies decat insulte si inca fara o picatura de spirit.
    Asa cum sunteti voi cumparati,asa se incearca si cumpararea alegatorilor cu pomeni sau direct cu bani.
    Voi sunteti un caz perdut, dar sper ca alegatorii cinstiti sa predomine .
    Jos coruptia, in care va balaciti !
    • +2 (2 voturi)    
      Redusi mintal (Duminică, 6 iulie 2008, 13:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui martin

      O fraza tipica in PD-L, alegatorul cinstit voteaza cu PD-L, alegatorul minjit nu voteaza cu PD-L.

      Inventarea de pericole, necesare pentru a manipula populatia este o metoda tipica oamenilor simpli, fara multa educatie, folosita in special de comunisti.
  • 0 (0 voturi)    
    Mesaj catre inepuizabilul Alex ! (Duminică, 6 iulie 2008, 20:30)

    martin [anonim]

    Nu-ti mai cer sa nu blochezi, ca la voi clonele e sport national. Sper ca mai exista alegatorul cinstit si ca nu i-ati corupt voi pe toti sau cu avantajele guvernarii sau direct cu bani sau telefoane vangheliste.
    Profitati continuu ca publicul romanesc nu prea mai e accesibil la argumente logice, fiindca l-ati stricat voi cu pomana. Atentie, exista riscul ca odata sa apara cineva care sa le dea mai mult si o sa o luati in bot.
    Probabil ca o sa va reprofilati din nou, caci aveti deja in gene spiritul tradarii !
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare (Duminică, 6 iulie 2008, 21:22)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui martin

      Ce sa nu blochez, stimabile PD-L-ist ?
      Fii mai explicit, esti greu de inteles cu frustrarile tale permanente.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns la intrebarea lui Alex ! (Duminică, 6 iulie 2008, 22:06)

    martin [anonim]

    Eu sunt foarte clar si sau te faci ca nu intelegi sau chiar nu intelegi. Uita-te pe site, eu nu-mi permit sa dau note negative si nu ascund mesajul. Daca nu este clona si este de buna credinta, poate faci la fel.
    Si incearca cu argumente , nu cu locuri comune si cu insulte !
    • 0 (0 voturi)    
      Clona ? (Luni, 7 iulie 2008, 0:23)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui martin

      Eu sint anonim, nu am cum sa dau note ca sa-ti ascund tie sau altora mesajul.
      Daca tu vrei apreciere, atunci alearga dupa note.
      Mai bine formeaza-ti o parere puternica, fundamentata si vezi-ti de drumul tau in viata, decit sa cauti aprecierea semenilor.
      Doar daca nu esti cumva politician PD-L-ist.